Cestovanie po Kolumbii: Čo treba pred cestou vedieť + itinerár mojej trasy
Niekoľko rokov dozadu by cestovanie po Kolumbii napadlo asi iba...

Niekoľko rokov dozadu by cestovanie po Kolumbii napadlo asi iba niektorým odvážlivcom. Veď predsa, čo si pod názvom tejto krajiny predstavíš? Drogy, zbrane, násilie, alebo krvavú históriu? Ja si predstavím prírodu, energiu a povesť, ktorá sa za posledné roky obrátila dobrým smerom. Kolumbia totiž už nevíta guľkou, ale naopak umením a kultúrou.

Cestovanie po KoumbiiV uliciach Cartageny – najnavšetevovanejšieho mesta Kolumbie

Možno to bude znieť ako otrepaná fráza z každého bedekra, ale Kolumbia má čo ponúknuť naozaj pre každého. Hory, púšte, pralesy, more, pamiatky, malé aj veľké mestá, koloniálne časti, či moderné štvrte… Kolumbia je jednoducho omnoho viac ako iba meno „Pablo Escobar“, ktoré poznačilo minulosť tejto krajiny alebo seriál „Narcos„. Zažila som tu rozmanitosť, hádam každé ročné obdobie, príjemných ľudí, horké kakao, roztancované ulice, či silnú vôňu kávy.

Víza do Kolumbie

Do Kolumbie pre občanov SR pre turistické cesty do 90 dní nie sú potrebné víza. Stačí pas platný pól roka po návrate z krajiny. V prípade dlhšieho pobytu si je potrebné na konzuláte vybaviť víza. Viac informácií nájdeš TU.

Cestovanie po Kolumbii: Všetko čo treba vedieťPalenqueras – ženy oblečené v žiarivých farbách a ovocím na hlave (Cartagena)

Najlepší čas na návštevu Kolumbie

Podnebie je v celej Kolumbii odlišné. Môže sa preto stať, že v karibskej oblasti bude krásne slnečno, no v ostatných častiach ako v andských regiónoch môže byť daždivo. V Bogote s nadmorskou výškou 2 650 m.n.m. som zažila jeseň so zimnými večermi, v Medellíne jar, v Guatape neustále dažde a v takej Cartagene alebo Mince teploty nad 30°. Počasie sa líši na základe umiestnenia regiónov, aj keď návšteva Kolumbie je celoročnou záležitosťou.

Výlet z Medellínu do GuatapeVýhľad na monolit El Peñol v mestečku Guatapé

 1. Andský región – najsuchšie obdobie  je približne od decembra-marca a júla-augusta. Časté dažde, veľakrát aj v denných intervaloch oblasť zasahujú medzi májom a júnom alebo septembrom a novembrom.
 2. Karibské pobrežie – najčastejší výskyt zrážok september-aktóber, inak je pekne sucho.
 3. Amazonský prales – podnebie je stále rovnaké a vzhľadom na status dažďového pralesa je aj mokré.
 4. Nížiny (najmä južná časť krajiny) – dážď je možný celoročne, aj keď sprchy nevydžia dlho.

Najlepší čas na návštevu Kolumbie je vo všeobecnosti december-marec, kedy okrem teplôt stúpajú aj ceny. Kolumbia je celoročnou destináciou a prevažne oblasti karibského pobrežia a Medellín (mesto večnej jari) má suché a príjemné počasie. Cestovanie po Kolumbii si však určite vyžaduje pripravenosť na každé počasie a okrem šortiek rovnakú potrebu svetra, aj bundy.

Ubytovanie v Kolumbii

Kolumbia sa stane milovanou destináciou každého backpackera, ktorý hľadá ubytovanie za pár eur na noc. Ubytovanie od 5 – 10 € za noc sa dá nájsť aj v turisticky vyhľadávaných miestach ako je Guatapé, či Cartagena. O luxusné hotely, v ktorých sa cena za noc šplhá do stoviek eur taktiež nie je núdza. Ja som ubytovanie striedala. V Bogote som napríklad niekoľko nocí strávila v tradičnom koloniálnom dome za 13 €/ za noc, aj v hoteli s bazénom na streche. V Mince som bývala na kakaovo-kávovej farme, v Guatape som si vybrala glamping v korunách stromov za 157 €/noc.

Ubytovanie na kakaovo-kávovej farme v Mince

Cestovanie po Kolumbii a doprava

Počas plánovania cestovania po Kolumbii som si musela uvedomiť, že je naozaj obrovskou krajinou. Napríklad také hlavné mesto Bogota má okolo 8 mil. obyvateľov, takže je v porovnaní so Slovenskom skoro 2x tak osídlené. To porovnávam jedno mesto vs. krajinu. Veľkosť Kolumbie sa mi ťažko predstavovala, až kým som si neuvedomila, že niektoré vzdialenosti by sa autom alebo autobusom prekonávali možno aj niekoľko dní.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Cestovanie po Kolumbii autobusom

Kolumbia má rozsiahle pokrytie autobusového spojenia, ale výber tejto možnosti nie je vždy najvhodnejší, aj napriek tomu, že je lacný. Medzimestské komunikácie sú vo všeobecnosti kvalitné, ale v iných oblastiach sú často nedostačujúce. Niektoré hornaté úseky cesty nemajú vybudované vôbec, a tak treba niektoré trasy absolvovať okľukou, čo sa odráža na dĺžke. Napríklad cesta z Bogoty do Medellínu tak trvá niečo cez 10 h alebo z Medellínu do Cartageny okolo 14 h. Veľké mestá majú aspoň jeden terminál s trasou do Bogoty a ďalších okolitých miest. Väčšinou rezervácia lístkou dopredu potrebná nie je.

 1. Ďiaľkové spoje na palube často púšťajú filmy, ktoré ziapu na celý autobus.
 2. Autobusy na menšie diaľky alebo v rámci mesta fungujú na princípe vystrčenia ruky (Santa Marta – Tayrona). Ak je v autobuse miesto, šofér zastaví. Netreba teda čakať na autobusovej zastávke, ale stačí, ak si niekde po trase autobus vystrčením ruky odchytíš.
 3. Počas cesty často nastupujú predajcovia jedla, tašiek, cukríkov alebo aj hudobníci, ktorí potom zbierajú peniaze.
 4. Klíma v autobusoch je často poriadne vypeckovaná, a tak aj keď cestuješ do teplejších oblastí, zabal si nejakú mikinu.
 5. Pas maj pri ruke. Niekoľkokrát sa mi stalo, že autobus absolvoval náhmatkovú kontrolu policajtov, kedy sa kontrolovali doklady pasažierov.

Dovolenka v Kolumbii - letenky do Kolumbie

Letecká doprava

Aby som sa vyhla dlhým autobusovým trasám, často som využívala vnútroštátne lety, ktorých cena je veľakrát porovnateľná s cenami lístkov na autobus. Okrem toho, šetrenie času má niekedy väčšiu hodnotu, ako pár drobných a skoro všetky mestá disponujú s letiskami. V Kolumbii je rada leteckých spoločností, ktoré prevádzkujú vnútroštátne lety: Avianca, LATAMEasyfly, SatenaViva Colombia, Wingo.

 1. Rušné trasy sú prevádzkované s modernými lietadlami, zatiaľ čo do odľahlejších oblastí môžu lietať napríklad trojmiestne lietadlá.
 2. Satena poskytuje lety do oblastí ako je Amazónia alebo Los Llanos, kde pristáva v malých mestách, či dedinách, ktoré by boli inak nedostupné. Ceny leteniek do týchto oblastí sú drahšie. Spiatočná letenka z Bogoty do Amazónie stojí okolo 250 €.
 3. Niektoré letecké spoločnosti majú na kolumbijských webových stránkach lepšie ceny.
 4. Sleduj, či je v cene batožina. Letenky, ktoré som si kúpila cez LATAM batožinu napríklad v cene mali, ale pri Viva Colombia som si musela doplácať.

Taxík a Uber

Ako sa cestuje po Kolumbii s taxíkom a ako využiť Uber, pričom sa nenechať chytiť sa dočítaš TU.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Cestovanie po Kolumbii a ako je to s peniazmi? Banky, bankomaty alebo zmenárne?

V Kolumbii sa nachádza peňažná mena peso označované ako COP alebo $. U.S. dolár nie je akceptovaný na platenie.

 1. Výber peňazí z bankomatu v Kolumbii – Karty vydané mimo Kolumbie s nimi dobre komunikujú a výber peňazí je jednoduchý (bankomat Bancolombia mi ako jediný nechcel zobrať kartu).Väčšina bankomatov má limit na výber 300 tis. COP/80 €, ale dá sa z nich vybrať opakovane. Nachádzajú sa na čerpačkách, v supermarketoch, pri bankách, či vo veľkých nákupných centrách. Ak potrebuješ peniaze a nachádzaš sa pri bankomate, vyber si pre istotu rezervu. Na niektorých miestach (dokonca menších letiskách) sa bankomaty alebo zmenárne vôbec nenachádzajú (napr. letisko Santa Marta, oblasť NP Tayrona…). Pri výbere peňazí netreba zabúdať na to, že si banka účtuje poplatok v podobe percenta z vybranej peňažnej hodnoty.
 2. Zámena v zmenárňach alebo hoteloch – Z vlastnej skúsenosti môžem napísať, že v hoteloch alebo ubytovacích zariadeniach sa zamieňať peniaze neoplatí. Účtujú si vysoký poplatok väčšinou s odôvodnením, že je pre nich problematická spätná zámena na COP. Zmenárne „casas de cambio“ poskytujú prevažne férové sadzby, ale počas cestovania po Kolumbii som ich videla málo. Najlepší kurz som dostala na letisku v Bogote a občas na margo poplatkov z bankomatov sa mi oplatilo zameniť peniaze aj v zmenárni s o niečo nižším kurzom.
 • Samotné banky v Kolumbii zamieňať peniaze moc nechcú.
 • Pri zámene peňazí v zmenárňach sa vyžaduje pas a odtlačok prsta.
 • Platba kartou je vo veľkých mestách bežnou záležitosťou. Pri platbe však často dochádza k otázke, či sa platí kreditnou alebo debetnou kartou. Okrem toho sa ma spýtali dokonca, či ide o kontrolný alebo sporiaci účet, z ktorého bude platba uhrádzaná.
 • Papierové peniaze si po vydaní prezri, či nie sú chybné alebo roztrhané, pretože ich ďalej nemusia akceptovať.

Strava v Kolumbii

Ak by sa ma niekto spýtal, čo mi na Kolumbii najmenej vyhovovalo, povedala by som, že jedlo. Prvých pár dní som sa domácim jedlám, ktorých rozmanitosť závisí od regiónov snažila prísť na chuť, ale po približne týždni som to beznádejne vzdala. Väčšina kolumbijských jedál obsahuje veľa mäsa a na niektorých miestach (tak ako v Peru), môžeš nájsť vyprážané morča, mleté mäso, slaninu, aj mravce. Veľa jedál je vyprážaných a obsahuje málo zeleniny. Presnejšie zelenina na tanieri je v Kolumbii skôr rarita, ako bežná záležitosť. Základná príloha k akémukoľvek domácemu jedlu sú kukuričné placky “Arepas” a vyprážané rozpučené banány – asi jediné miestne jedlo, ktoré som po mojom zlomovom okamihu a miernom priotrávení sa z jedla dokázala vôbec cítiť. Mojim vykúpením sa tak stali vegetariánske a ázijské spoty, ktorých je na niektorých miestach naozaj veľa. Napríklad:

 1. Veggie Salento, kde som jedla jeden z najlepších hummusov.
 2. Hamburgueseria El Cacharrito, kde majú dokonca aj české pivo a naozaj dobré hamburgre. Na výber majú vegetariánske verzie s plackou zo šošovice, ale aj klasické mäsité. (Salento)
 3. Francúzske toasty a acai sorbet v Bosko v Guatape, kde je okrem iného aj krásny výhľad na El Peñol.
 4. Jedno z najlepších sushi všeobecne som si dala v Cartagene v sushi bare Masaki.
 5. Super priestory, dobré jedlo a zaujímavé kombinácie koktejlov som si vychutnala v reštaurácii hostelu Selina v Bogote.

PS: Dávaj si pozor na vodu. Vo veľkých mestách je voda prevažne pitná, ale v dedinách a mini mestečkách ako je aj Guatape, voda nie je vhodná na pitie. Môže ti privodiť poriadne žalúdočné problémy (ako aj mne) :D.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Očkovanie do Kolumbie

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt columbia inoculationJa som si do Kolumbie nedávala žiadne očkovanie, ale na niektorých miestach je vraj potenciálne riziko žltej zimnice alebo malárie (napr. Amazonský prales). Pri vstupe do Kolumbie sa vyžaduje očkovanie žltej zimnice v prípade, že sa prichádza z Brazílie, Angoly, Konga alebo Ugandy (ráta sa aj letiskový tranzit). Vakcína žltej zimnice sa očkuje zadarmo na niektorých miestach Kolumbie, ako na letisku v Bogote, alebo zdravotnom centre v Medellíne.

Väčšinou som cestovala po bledej oblasti, ale NP Tayrona a Minca sa nachádzajú už v červenej. Mapku uverejnila LVC.

Bezpečnosť v Kolumbii

Asi všetci vedia, že sa Kolumbia v minulosti pýšila titulom „najnebezpečnejšia krajina“. O tento status sa postarali drogy, karetely, guerily… Čo bolo však bolo a bezpečnosť v Kolumbii sa za posledné roky pohla naozaj dobrým smerom. Kolumbia sa pomaly stáva vyhľadávanou destináciou. Drogy a nepokoje medzi guerilami sú v krajine stále súčasťou, no všetky tieto nepriaznivé veci sa vykonávajú tak trochu pod pokrývkou. A čo sa týka drog? Nikto ich turistom nestrká pod nos a ja som sa s nikým, kto by ich vôbec ponúkal nestretla. Domáci však stále bojujú s predsudkami a tak sú niektorí na tému drogy, Escobar, kartely mierne alergickí. Pozor si však treba dávať všade a aby som predchádzala negatívnym udalostiam, riadila som sa pre bezpečnosť v Kolumbii týmito pravidlami:

 • Vyhýbať sa pofiderným ponukám, používať zdravý rozum a nenechať sa do ničoho zatiahnúť.
 • Nechodiť do uličiek a štvrtí, kam nechodí žiadny turista (v Kolumbii sú stále oblasti, ktoré sa neodporúča navštíviť ako napríklad komúna 8 a 13 v Medellíne).
 • Nechodiť po uliciach obvešaná foťákmi, kamerami alebo šperkami. Proste čo najmenej vytŕčať.
 • Neukazovať veľké množstvo hotovosti. Do vrecka som si vždy hodila iba potrebné minimum, ktoré som v prípade potreby vyťahovala. Všetky peniaze som mala inak odložené.
 • Nevyhľadávať drogy a v baroch sledovať svoj drink.
 • Nevyužívať neautorizované taxíky, a Uber so zlým hodnotením.
 • Pred prikývnutím si najprv vždy zistiť cenu.

Bezpečnosť v Kolumbii

Zdroj: Smartraveller

Itinerár pre cestovanie po Kolumbii

1 – 3. deň: Prílet z Istanbulu do hlavného mesta Kolumbie Bogoty. Zaujíma ťa, čo všetko sa oplatí robiť/navštíviť v Bogote a hľadáš tip na netradičné ubytovanie? V článku 5 vecí, ktoré treba vidieť v Bogote + čo sa zíde vedieť sa všetko dozvieš.

3 – 5. deň: Odlet z Bogoty do Santa Marty spoločnosťou Latam (68 € s podpalubnou batožinou) a cesta autobusom ďalej k Národnému parku Tayrona. Oblasť parku je dobrou voľbou pre turistiku a pláže. Tipy pre NP Tayrona a informácie o doprave sa dozvieš v tomto článku.

5 – 7. deň: Transfer z NP Tayrona späť do mesta Santa Marta a pokračovanie do mestečka Minca. Minca je východiskovým bodom pre turistiku (vodopády, výhliadky…) a nachádzajú sa tu kakaové a kávové plantáže. Ako dopadlo moje ubytovanie na miestne kakaovo-kávovej farme a ako sa tam dostaneš sa dozvieš tu.

7 – 11. deň: Z mesta Minca opäť naspäť do Santa Marty a pokračovanie autobusom (z miestnej autobusovej stanice, kde ma vyložil šofér cestou späť do SM) do Cartageny. Cartagena je najnavštevovanejšie mesto Kolumbie, ktoré žije hudbou a farbami. Nachádzajú sa tu pamiatky, ktoré za sebou zanechali španielski kolonizátori, námestia, kde sa v minulosti kupčilo s otrokmi, pláže, nočný život, moderné, aj historické časti. Prehliadka mesta a výlet na Isla Barú.

11 – 13. deň: Odlet z Cartageny do Medellínu spoločnosťou VivaAir (52 € s podpalubnou batožinou) a cesta do mestečka Guatape. Prečítaj si, ako sa z Medellínu dostať do Guatape a čo sa oplatí na tomto mieste vidieť.

13 – 15. deň: V poobedných hodinách odchod z Guatape autobusom do Medellínu – mesta večnej jari a domova Pabla Escobara. Medellín je považované za biznis mesto a všetky zaujímavosti sú od seba celkom vzdialené. Je to však jediné mesto Kolumbie, v ktorom sa nachádza metro. Lanovkou sa dá zviesť nad mesto do Parku Arví, z ktorej vidieť aj chudobnejšie časti mesta, do ktorých sa stále neodporúča ísť.

15 – 19. deň: Z Medellínu cesta autobusom do Salenta. Salento je východiskovým bodom pre trek do údolia Cocora, kde rastú voskové palmy (najvyššie palmy sveta). Samotné mesto je plné obchodov, v ktorých sa predávajú rôzne ručne robené veci. Mesto je známe aj tým, že tu žije množstvo umelcov podporovaných vládou, aby tak dokázali tvoriť.

19 – 22. deň: Odlet z mesta Armenia so spoločnosťou Avianca (48 € s podpalubnou batožinou) naspäť do Bogoty. Absolvácia Graffity tour, návšteva niekoľkých múzeí a opätovná prehliadka mesta.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu „lajku“, či hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Máš aj ty nejaké zážitky, alebo skúsenosti, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Your Comments

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať