Návšteva Vatikánu: Tieto 3 chyby som spravila a takto sa im dá predísť
Pokladnica umenia a historického bohatsva nachádzajúca sa v centre Ríma?...

Pokladnica umenia a historického bohatsva nachádzajúca sa v centre Ríma? Vatikán. Najmenší a najnavštevovanejší mestský štát na svete. Návšteva Vatikánu je tak trochu povinnou zastávkou počas prehliadky Ríma asi tak, ako Louvre alebo eiffelovka v Paríži. Chcú ho vidieť všetci, a tak trochu som za jeho múry chcela nakuknúť aj ja. Aké chyby som pri jeho návšteve spravila?

Zdroj: Unsplash

Ja sama nie som moc na všetky tie návštevy kostolov, bazilík, či chrámov. Verím v krásu ich interiéru, ale je zlé, ak mi všetky prídu trochu rovnaké? Návštevu Vatikánu som preto zo začiatku vôbec neplánovala. Počas niekoľkých dní v Ríme však slovo dalo v mojej hlave slovo, kedy som si povedala, že ho chcem vidieť tiež. Vatikán je najmenší štát sveta, ktorý obýva iba pár stoviem obyvateľov (aj to cirkevnej príslušnosti). Tak som nastúpila na metro linky A a vystúpila na zastávke Ottaviano-S. Pietro, kde som sa nechala unášať davom.

Ako sa dostať z Neapolu na amalfské pobrežie a čo všetko potrebuješ vedieť? Prečítaj si TU ?

1. Návšteva Vatikánu – nemám lístok. Čo teraz?

Celkovo 54 častí tvorí komplex Vatikánskeho múzea, do ktorého sa denne snaží dostať niekoľko tisíc ľudí. Návšteva Vatikánu je možná od pondelka do soboty a každú poslednú nedeľu v mesiaci, kedy je vstup do väčšiny múzeí v Taliansku zadarmo. Blížiac sa k hlavnej bráne zisťujem, že potrebujem lístok, ktorý nemám. Okrem vstupu do Baziliky sv. Petra a pápežských hrobiek sú vstupy spoplatnené. Pri stánkoch s predajom lístkov stoja rady ľudí aj niekoľko hodín a pri ich obdržaní pokračujú v státí pri vstupe ďalej.

Ako preskočiť rady? Kúpiť si pred návštevou lístok v online ticket office Vatikánskeho múzea na konkrétny dátum a čas. A ak sa už inak nedá, nič iné neostáva, iba si vystáť radu alebo si odchytiť niektorého z miestnych sprievodcov, ktorí majú pár voľných lístkov v rezerve (samozrejme za navýšenú cenu). Ale pozor! Pri veľkom množstve ľudí sa nájde aj viac podvodníkov, ktorí sa snažia obalamútiť koho sa len dá. Preto neskoč na lep každému s vestou „Staff“, či „Tourist info“, s čím sa iba snaží zakryť falošný predaj lístkov.

Návšteva Vatikánu: Čo treba pred cestou vedieť?Zdroj: Unsplash

2. Dlhé šaty a odhalené ramená

Cítim sa ako úplný amatér, keď sa zastavím a nenájdem v taške šatku na ramená. Vatikán má svoje vlastné zákony, ktoré sa dotýkajú aj striktného dress codu. Žiadne odhalené kolená alebo ramená pri vstupe do Baziliky sv. Petra. Je to silne náboženské miesto, s ktorým sa viažu určité pravidlá. Ako sa však okolo seba rozhliadnem, očividne nie som jediná, ktorá trpí týmto problémom. Pouličný predajcovia a stánky so suvenírmi však vedia v čom tkvie podnikavý duch, a tak okrem magnetiek a ružencov predávajú aj šatky v rôznych farbách.

Ak som už pri suveníroch, stánky predávajú navoňané ružence, alebo drobné drevené krížiky v dvoch cenových variáciách. Tak ma zaujímalo, že aký je v nich rozdiel (okrem ceny), keďže na pohľad vyzerajú veľmi podobne, až nie rovnako. Tie lacnejšie sú verzie vyrobené v Číne a tie drahšie sú kúskami z dielne Talianska. Ktorý z nich si vyberieš?

#TOP10 cestovateľských momentov, ktoré stojí za to zažiť nájdeš TU ?

3. Návšteva Vatikánu skoro ráno, či vo večerných hodinách?

Múzeá sa otvárajú o 09:00 a zatvárajú o 18:00, pričom sa musia začať opúšťať pól hodinu pred zatvorením. Do Vatikánu denne smeruje okolo 25tis. ľudí, čo sa na jednom mieste môže zdať ako hotová katastrofa. Aj keď som si síce privstala, moc som to nedomyslela. Okrem toho, že bolo metro natrieskané a ja som si v duchu hovorila: „snáď všetci vystúpia skôr“, všade už bolo kopec ľudí. Na niektorých miestach vidím spacáky. Ľudia tu dokonca stanujú.

Najlepší čas na návštevu je preto vraj skoro ráno, hneď pri otvorení a v poobedných hodinách okolo 15:00, kedy ľudí ubúda. V lete je najlepším dňom na návštevu múzeí streda, kedy má pápež svoje ranné publikum zhromaždené na námestí sv. Petra (od 10:30).

Návšteva Vatikánu: Tieto 3 chyby som spravila a takto sa im dá predísť

Zľavy na wellness pobyty

A toto o Vatikáne už vieš? Zaujímavosti o Vatikáne

  1. Švajčiarska garda, ktorej úlohou je chrániť pápeža v minulosti pozostávala zo švajčiarskych žoldnierskych síl. Aj keď ich pestrofarebné oblečenie vyzerá na pohľad vtipne, ide o vyškolených a kvalifikovaných strelcov.
  2. Väčšina občanov Vatikánu tu nežije. Sú roztrúsení všade možne po svete, kde zastávajú diplomatické pozície.
  3. Vatikán má vlastnú poštu, pečiatky a známky. Pošta je často využívaná rímskymi obyvateľmi pre jej rýchlejšie vybavenie, pričom je všeobecne považovaná za najlepšiu na svete. Ak patríš medzi zberateľov pohľadníc, pošli si jednu domov. Pošta sa nachádza vo vatikánskych múzeách a na podanie môžeš využiť aj žlté poštové schránky.
  4. Hovorí sa, že ak by sa v múzeách každý obraz obdivoval jednu minútu, celý okruh by trval 4 roky.
  5. Taliani môžu venovať 8 % zo svojich ročných daní Vatikánu, namiesto ich odvádzaniu samotnej vláde.
  6. Jeden z oficiálnych jazykov je už „mŕtvy jazyk“ – latinčina, pričom Vatikán je jediná krajina patriaca pod krídla UNESCO ako celok.
  7. Majú tu vlasný rozhlas (v 20 jazykoch), železnicu, pasy…

Zaujímavosti o Vatikáne - Vatikánska poštaZdroj: Unsplash

A teraz seriózne. Po toľkých chybách, ktorými som si za tých pár hodín prešla a nenormálnemu množstvu ľudí som Baziliku sv. Petra, ani vatikánske múzeá nenavštívila. Nechcelo sa mi predierať davom a už vôbec nie čakať hodiny v radoch. Iba som sa prešla po námestí sv. Petra, poobdivovala vonkajšiu architektúru a smerovala oproti davu v stánkoch so suvenírmi.

DOPLNENIE: Vatikánske múzeá sa mi počas nasledujúceho výletu do Ríma podarilo navštíviť. Poctivo som si mesiac dopredu zakúpila lístok cez online ticket office Vatikánskeho múzea a pred bránami som stála pól hodinu pred otvorením. Vybrala som si návštevu na 9:00, kedy sa brány múzeí oficiálne otvárajú a aspoň na hodinu predbehla obrovské davy ľudí. Približne o 10:00 som sa už cítila ako v japonskom metre, kde nás musia tlačiť, aby sme sa všetci pomestili do uličiek.

Návšteva Vatikánu - schodisko

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním podelíš jeho zdieľaním alebo k nemu hodíš hodnotenie, či komentár. Pre viac fotiek a príbehov z ciest sleduj FBIG. Máš aj ty nejaké zážitky, ktoré by v článku nemali chýbať? Nezabudni sa o nich podeliť.

Your Comments

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať