Výlet z Neapolu na Vezuv: Ako sa dostať k jednej zo stále činných sopiek?
Keď som sa rozhodla pre ďalšiu cestu do Talianska (veď...

Keď som sa rozhodla pre ďalšiu cestu do Talianska (veď rok bez nej pre mňa nie je úplný), bolo mi hneď jasné, že si spravím výlet z Neapolu na Vezuv. Sopku, o ktorej si ešte z detstva pamätám množstvo príbehov, vyrozprávaných mojim dedom milovníkom histórie. Svoju krásu odhaľuje už pri pohľade z okna lietadla a stáva sa dominantou celého okolia. A ako to s ňou vyzerá? Dnes sopka spí, ale možno práve zajtra sa prebudí…

Z Neapolu na Vezuv: Ako sa dostať na Vezuv?

Vezuv je jedna z činných sopiek nachádzajúcich sa na európskom kontinente a je spojená so silou, skazou a večným popolom, ktorý doľahol na Pompeje. Prístavné mesto spolu so svojim okolím sa tak zmazalo z máp vtedajšieho sveta. Od sopky je vzdialené asi 10 km, čo nie je až tak blízko a preto sopka musela spraviť poriadne „bum“. Osud miestnych spečatila popolom a pochovala lávou. Ako to asi mohlo vyzerať si asi vďaka filmom dokáže aspoň trochu predstaviť každý. Prinajmenšom ja, čo som nové spracovanie videla asi 3x. Výška sopky sa mení na základe sopečnej aktivity a dnes má 1281 m.n.m., pričom sa z mora týči od nuly.

Výlet z Neapolu na Vezuv: Ako sa dostať k jednej zo stále činných sopiek?

Výlet z Neapolu na Vezuv: Prečo sa (ne)ubytovať v Ercolane

Ercolano je predmestie Neapolu a nachádza sa asi 11 km od sopky, pričom je srdcom miestnej vinárskej oblasti. Pre niekoho je Ercolano možno malebné mestečko, no mňa kvôli smradu a množstvu odpadu všade naokolo bralo asi tak ako samotný Neapol. Ubytovanie na tomto mieste som si vybrala iba pre svoju polohu tesne pod sopkou. Zo začiatku som plánovala výšľap pešo na vrchol no nerátala som s tým, že sa pár dní pred odchodom dostanem na týždeň do nemocnice. A tak som sa na odporúčanie lekárov „nenamáhajte sa a nechoďte moc na slnko“ výšľapu zriekla. Ubytovanie v Ercolane sa tak ukázalo byť úplne zbytočné.

Na Vezuv inak žiadna turistická cesta nevedie a každý, kto sa chce vybrať pešo šliape vedľa cesty, po ktorej chodia autá a autobusy. Cesta vedie do kopca (2-3 h) a v horúcich letných mesiacoch môže byť riadne vyčerpávajúca. Nuž, mňa po tej mojej príhode so zdravým vyčerpalo aj posledných 20 minút, ktoré si treba k vrcholu (či už prišiel pešo, alebo autom/autobusom) odšliapať.

Z Neapolu na Vezuv - mapaZdroj: www.parconazionaledelvesuvio.it (Kliknutím na mapu, sa v novom okne otvorí plná veľkosť.)

Výlet z Neapolu na Vezuv: Ako sa dostať na sopku

Okrem toho, že sa na vrchol sopky dá dostať pešo, alebo autom, ľahko dostupná je aj verejnou dopravou. K sopke premávajú autobusy prevádzkované spoločnosťami EAV a Vesuvio Express, ktoré výlet z Neapolu na Vezuv naozaj uľahčujú.

Z Neapolu na Vezuv EAV autobusom

Prvý autobus k sopke vyráža o 9:00 zo stanice Piazza Piedigrotta so zastávkami v rôznych častiach mesta. Trasa trvá 1:30 h, stojí jednosmerne okolo 3,70 € (v závislosti od zastávky, na ktorej sa nastúpi) a vyzerá takto:

 • Piazza Piedigrotta
 • Napoli via Caracciolo
 • Napoli via Marina
 • C.so Garibaldi
 • P.zza Garibaldi Hotel Terminus
 • via Galileo Ferraris
 • Ingresso Autostrada
 • Torre del Greco
 • Seggiovi
 • Capolinea. Vesuvio Q. 1000

Presné časy odchodov z jednotlivých zastávok si vieš pozrieť TU.

Z Pompejí na Vezuv EAV autobusom

Prvý autobus vyráža o 8:00 zo zastávky Piazza Anfiteatro v Pompejách. Trasa trvá okolo 55 min a lístok jednosmerne stojí 3,10 € (v závislosti od zastávky, na ktorej sa nastúpi). Autobus stojí na nasledujúcich zastávkach:

 • Piazza Anfiteatro
 • Villa die Misteri
 • Porta Marina
 • Torre del Greco
 • Osservatorio
 • Seggiovi
 • Capolinea. Vesuvio Q. 1000

Presné časy odchodov z jednotlivých zastávok si vieš pozrieť TU.

Z Ercolana/Herculaneumu na Vezuv autobusom Vesuvio Express

Hneď vedľa vlakovej zastávky Ercolano Scavi stojí autobus Vesuvio Express, ktorý tu má aj svoju kanceláriu, ktorá predáva lístky. Spiatočný lístok stojí 10 €, pričom sa dá kúpiť aj lístok zahŕňajúci vstupné. Cesta trvá okolo 40 min a prvý autobus odchádza o 9:30 h.

Výlet z Neapolu na Vezuv: Čo je dobré vedieť?


Ako sa dostať z Neapolu na amalfské pobrežie a čo všetko potrebuješ vedieť? Prečítaj si TU ?


Výlet z Neapolu na Vezuv: Čo je dobré vedieť?

 1. Základné vtupné stojí 10 €, zlacnené 8 €. Čo všetko obnáša, aké sú otváracie hodiny ku kráteru v jednotlivých mesiacoch si pozrieš TU.
 2. Za poplatok sa dá absolvovať okruh so sprievodcom, ktorý zoberie návštevníkov na miesta, ktoré inak nie sú dostupné.
 3. Pevná obuv je pre výšľap z parkoviska až k samotnému kráteru celkom dôležitá. Trasu tvorí štrk, ktorý je pozostatkom sopečnej činnosti a chodiť po ňom v sandáloch, alebo šľapkách by asi nebolo nič príjemné.
 4. V letných mesiacoch sa určite zíde opalovací krém, okuliare, niečo na hlavu a veľa veľa vody. Hore je menší obchodík „La Capannuccia“, ktorý ponúka občerstvenie a suveníry, ale je poriadne predražený. Nič na okolí predsa nie je, tak si môžu dovoliť všetko nadceniť a pekne na každom zarobiť.
 5.  Pri vstupe sa dajú za poplatok požičať drevené palice, ktoré sa možno niekomu pri výšľape do kopca zídu.
 6. Treba rátať s tým, že nikde nie sú toalety, aj keď na parkovisku boli nefunkčné kadibudky, ktoré sa asi nerátajú. Či?
 7. Ak sa chceš vyhnúť davom, cestu si naplánuj hneď prvým autobusom. Okolo 10:00 to hore začína byť už masovka.

Výlet z Neapolu na Vezuv stojí za to aj keď…

Výlet z Neapolu na Vezuv sa mi páčil aj keď som sa darmo pozerala na kráter z jednej, z druhej strany, stále som videla iba veľkú dieru. Žiadna láva, žiaden dym, ale pravdou je, že som nič také nečakala. Občas mi prebehlo hlavou, akú katastrofu by spôsobilo, keby sa sopka jedného dňa raz naozaj prebudila. Čo ma však naozaj chytilo boli výhľady na Neapolský záliv a mesto Neapol, nad ktorým sa pohojdával sivý oblak smogu. Mesto je obrovské a vďaka dobrému počasiu a bezoblačnu sa ukázalo v celej svojej veľkosti. Pozorovať západy, alebo východy slnka by bolo z tejto výšky parádne.


Prečítaj si o turistike na amalfskom pobreží a dychberúcich výhľadoch. TU ?


A čo sa mi naopak nepáčilo? Vezuv je národným parkom, ktorý by sa mohol udržiavať, aj keď od parkoviska ku kráteru bola cesta bez smetí. Trasa od parkoviska smerom dole bola po okrajoch obohatená plastovými fľašami, papierovými vreckovkami, alebo opusteným oblečením. Cez okno autobusu sa to nedalo nevidieť, aj keď by si človek myslel, že okolie tak populárnej a známej atrakcie by mohlo vyzerať lepšie. Zišli by sa aj nejaké smetné koše, keďže nie všetci si nosia svoje smeti so sebou.

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním podelíš jeho zdieľaním, alebo k nemu hodíš hodnotenie, či komentár. Pre viac fotiek a príbehov z ciest sleduj FBIG. Máš aj ty nejaké zážitky, ktoré by v článku nemali chýbať? Nezabudni sa o nich podeliť.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať