5 vecí, ktoré treba vidieť v Bogote + čo sa zíde vedieť a tip na netradičné ubytovanie
V hlavnom meste Kolumbie som strávila niekoľko dní a už...

V hlavnom meste Kolumbie som strávila niekoľko dní a už po prvom z nich som sa samú seba pýtala, čo je asi tak dobré vidieť v Bogote? Čo sa zíde o tomto meste vedieť, ako sa dostať z letiska do mesta, alebo kde sa ubytovať? Mne sa Bogota páčila a veľmi. Preto verím, že keď najbližšie Bogotu navštíviš aj ty, s týmito tipmi si ju rovnako obľúbiš.

Bogota otvárala moju cestu po Kolumbii a rovnako ju aj ukončila. Bola prvým miestom, ktoré som preskúmala a posledným, kde som si po množstve precestovaných kilometrov oddýchla. Toto mesto má jednoducho svoje „vibes“ a ak vieš kam zabľúdiť, ľahko ich môžeš zažiť na vlastnej koži.

Praktické tipy a rady, ktoré uľahčia návštevu

Z letiska El Dorado sa do centra mesta La Candelaria dostanem…

Najjednoduchším spôsobom je Uber, alebo taxík. Proste si nastúpiš a vystúpiš v cieľovej destinácii. Najlacnejším spôsobom je MHD. Po prílete do Bogoty sa pravdepodobne (či už ide o vnútroštátny, alebo medzinárodný let) po vystúpení z lietadla dostaneš na prvé poschodie letiska. Na ceste medzi bránami 6 a 7 stojí transferový autobus spoločnosti Transmilenio označený ako „16-14 Aeropuerto“, ktorý ťa zadarmo odvezie na stanicu Portal El Dorado. Zo stanice ďalej premávajú autobusy (J6 Universidades) s konečnou stanicou Universidades, ktorá sa nachádza v historickom centre Bogoty. Pre možosť využitia autobusov si je potrebné kúpiť kartu Tullave (5-tis COP) a následne si ju nabiť. Stačí jedna karta pre viac cestujúcich.

Tullave karta - ako sa dostať z letiska do mestaZelená karta, ktorá slúži na MHD. Je možné ju kúpiť aj priamo na letisku El Dorado v sivo-zelenom stánku s názvom Tullave.


TIP: Na cestu z letiska využiješ Uber? Prečítaj si overené rady ako sa nenechať chytiť, aj keď je Uber v krajine nelegálny.


Ubytovanie ako zážitok

V Bogote som si našla dva druhy ubytiek. Jedno by som nazvala „zážitkové“, pretože bývať v tradičnom koloniálnom domčeku pre mňa zážitok určite bol. A to druhé? Aj keď hotely nie sú moc pre mňa, keďže podľa mňa nemajú tú správnu „dušu“ a izba s kúpeľňou mi príde všade tak trochu rovnaká, na počudovanie som si pre posledné dni strávené v Bogote vybrala hotel.

  1. Tradičný koloniálny domček vo štvrti La Candelaria – ubytovanie som si našla cez AirBnb a na noc pre osobu vychádzalo približne 13 €. Domček sa nachádza  kúsok pešo od námestia v historickom centre, pričom je útuľne zariadený. V Bogote dokáže byť počasie chladné a počas mojej návštevy bola večer zima. Najväčšie mínus preto pri tomto type ubytovania je nedostatočná izolácia okien a dverí, ktoré prepúšťajú studený vzduch. V „obývačke“ sa síce nachádza krb, ale pri niekoľkých pokus zapáliť ho a vyúdení polovice osadenstva som to s ním vzdala.
  2. Hotel Exe Bacata v biznis štvrti mesta – po určitom čase strávenom v Kolumbii mi miestne raňajky typu „zjedz čo ti navarím“ už nechceli ísť dole krkom. Hlavný dôvod prečo som sa rozhodla pre hotel boli raňajky, ktoré boli naozaj pestré a s obrovským množstvom ovocia, pečiva, alebo dokonca aj zeleniny (tá je pri raňajkách skôr raritou) na výber. Hotel stál približne 40 €/noc os. s polpenziou (raňajky + večera), pričom vstup do fitka, alebo strešného bazéna s výhľadom na mesto bol neobmedzený.

Pivo Poker z BogotyPoker je miestne pivo, ktoré sa vyrába v Bogote a dostať ho všade.

Ulice môžu byť mätúce

Ak chceš vidieť v Bogote čo najviac zaujímavostí, musíš sa vedieť zorientovať. Ulice v Bogote nemajú mená, ale čísla, z ktorých som zo začiatku mala aj ja poriadny guláš. Po čase som si uvedomila, že zorientovať sa medzi ulicami nie je ani tak zložité, ako sa mi zdalo. Calles a carreras vytvárajú mriežkovitý vzor, pričom calle znamená ulica a carrera niečo ako oblasť. Ak teda dostaneš adresu bude pravdepodobne vyzerať asi nejako takto: Calle 10, No (Carrera) 8-65 = ulica č. 10 v oblasti č. 8, s č. domu 65. Alebo naopak Carrera 10, No (Calle) 8-65 = oblasť č. 10, ulica č. 8 a č. domu 65.

Čo vidieť v Bogote?

1. Jazda s lanovkou/zubačkou na pohorie Bogoty – Cerro de Monserrate

Keď som sa vyviezla hore na horu Monserrate, ktorá je symbolom hrdosti mesta, uvedomila som si, aká je Bogota skutočne veľká. Má predsa okolo 8mil. obyvateľov, čo znamená, že je asi o polovicu viac obývaná ako celé Slovensko. Jedno mesto vs. celá krajina. Na vrchole sa nachádza reštaurácia, kaviareň, ale hlavne veľa zelene a kostol so sochou El Señor Caído, ktorá znázorňuje padlého Krista. Z tohto dôvodu je hora dôležitým pútnickým miestom domácich, kam chodia prevažne cez víkendy, kedy zapalujú tučné sviečky. Hore sa dá vystúpiť pešo a spraviť si tak menšiu túru so zdolaním 1500 schodov, alebo lanovkou, či zubačkou. Ak sa chceš vyhnúť radom ľudí čakajúcich na lístky, najlepšie je vyraziť hneď ráno.

2. Free walking graffiti tour a umelecká strana mesta

Bogota patrí medzi najpriateľskejšie mestá sveta voči pouličnému umeniu, to už vieš? Či už áno, alebo nie, street artová scéna hlavného mesta Kolumbie je naoazj zaujímavá. Steny domov, kaviarní, alebo hostelov hrajú rôznymi farbami a niektorým dielam chýba už iba naozaj málo, aby do nich doslova niekto vdýchol život. Veľká časť diel je koncentrovaná práve v historickej štvrti mesta La Candaleria, kde počas prechádzok nie je ťažké stretnúť portrét domorodých obyvateľov „sledujúcich“ pouličné dianie zo stien domov. Mojim horúcim tipom na zážitok a hádam obľúbenou aktivitou na zabitie času v Bogote je graffiti tour pod vedením nadaného speakra.


TIP: Zaujíma ťa ako prebieha graffiti tour a prečo sa ju oplatí absolvovať? Prečítaj si tento článok.


3. Prehliadka múzeí zadarmo

Nie som moc na múzeá, ale „poviem“ ti, že keďže boli zadarmo a ja som mala kopec času, dala som sa na niektoré z nich zlákať. Zoznam múzeí, ktoré majú vstupy zadarmo:

  • Museo Historico de la Policia – návštevu tohto múzea vôbec nelutujem. Netflix a seriál Narcos som zhltla už od začiatku jeho vydania a tak ma prirodzene zaujímali úlomky zo života Pabla Escobara (Escobar je v Kolumbii veľmi bežné priezvisko).  Aj keď názov tohto múzea môže byť trošku mätúci, v priestoroch sa nenachádzajú iba uniformy, alebo vyznamenania, ale aj veci zhabané drogovým barónom, či už z Cali kartelu, alebo Medellínu. Prvá Harley motorka dovezená do krajiny, alebo stôl so skrytými dvierkami z Pablovej obývačky. Celá prehliadka trvá asi hodinu a turnus sprevádza miestny policajt, ktorý ako bonus rozpráva aj v angličtine. Múzem je v pondelok zatvorené, ale od utorka-nedele otvára od 08:00-17:00.

  • Museo de Botero – steny tohto múzea ukrývajú maľby Fernanda Botera, ktorý je jedným z najvýznamnejších osobností Kolumbie. Jeho kolekcia obrazov sa považuje za najvýznamnejšiu zbierku moderného umenia v celej Latinskej Amerike vôbec. Sochy tohto umelca sú okrem toho roztrúsené po Bogote ako napríklad v časti La Candaleria a tak ich je často možné pri prechádzke vidieť v plnej kráse. V pondelok-sobotu múzeum otvára od 9:00-19:00, v nedeľu o 10:00-17:00 a v utorok je zatvorené.

  • Casa de Moneda – toto múzeum by som opísala asi ako z každého rožka troška. Nachádzajú sa tu mince, stroje, ktoré ich razili, poľnohospodárske náradia, produkty výmenného obchodu, ale aj kolekcie umenia od moderných kolumbijských maliarov. Niektoré veci sú naozaj zaujímavé, akurát škoda, že väčšina opisných tabuliek a vysvetliviek je iba v španielčine. Otváracie hodiny sú od pondelka-soboty 09:00-19:00 a v nedeľu od 10:00-17:00. Casa sa okrem toho nachádza tesne pri múzeu Botera.

  • El Museo Nacional de Colombia – v tomto jednom som konkrétne nebola, keďže sa nachádza celkom od ruky oproti ostatným, ale patrí medzi najstaršie múzeá vôbec na Americkom kontinente. Vystavujú sa tu umelecké, alebo aj archeologické artefakty. Múzem je otvorené v utorok-soboty od 10:00-18:00 a v nedeľu od 10:00-17:00.

4. Čo vidieť v Bogote? Múzeum zlata a bohatstva krajiny

Keď som prišla do Bogoty a hľadala odpovede na moju otázku čo vidieť v Bogote, ako must-see atrakciu som našla múzeum zlata. To ukrýva niekoľko tisíc zlatých predmetov na jednom mieste od ihlíc do vlasov, cez zlaté masky bojovníkov. Ide o najvýznamnejšie múzeum zlata na celom svete, ktoré z časti „rozpráva“ príbehy miestnych domorodých kultúr. Ako som už spomínala, nie som moc na múzeá a múzeum zlata síce zaujímavé bolo (hlavne náučné), ale asi by som sa tam znova tak rýchlo nehrnula. Pravdu povediac mi tie úlomky zlatých sponiek, náušníc, alebo nádob po prejdení niekoľkých miestností prišli rovnaké. Vstupné do múzea stojí 3000 COP, čo je necelé 1 € a za tú cenu sa tam oplatí nazrieť. Okrem toho je v nedeľu vstup zadarmo. Múzeum otvára od utorka-soboty od 09:00-18:00 a v nedeľu od 10:00-16:00.

Čo vidieť v Bogote? Múzeum zlata

5. Distrito Chocolate ako alternatíva ku kakaovo-kávovej túre

Neplánuješ navštíviť kakaovo-kávovú farmu, alebo ju jednoducho nestíhaš? Bola by to síce škoda, ale Bogota má svoju alternatívu. Ak sa pýtaš kde vidieť v Bogote ozajstný kakaový plod, choď do kaviarene Distrito Chocolate. Tá je vytvorená tak, aby ulahodila chúťkam milovníkom kávy, aj kakaa. Kakao aj káva putuje na toto miesto od domácich farmárov z rôznych častí Kolumbie, pričom pracovníci kaviarne oboznamujú s procesom sadenia, alebo zberu. Tu pripravené kakao sa robí z čerstvo pomletých kakaových bôbov, ktoré si je možné v kaviarni tak ako aj samotné čerstvé plody obzrieť. Ceny sú síce oproti iným miestam v Bogote trošku drahšie, ale stále v norme. Naopak s cenami kakaovo-kávovej farmy napríklad v Mince sú obrovské. Ak teda predsa plánuješ nejakú farmu navštíviť, kakaové bôby, kávu, alebo čokoládu určite nekupuj tu.

Čo vidieť v Bogote - kakaovo-kávová túra


TIP: Chceš vedieť ako to chodí na kakaovo-kávovej farme? Prečítaj si o mojom ubytovaní na jednej z nich.


Čo vidieť v Bogote? Niečo +

Bogota okrem týchto 5 vecí ponúka samozrejme omnoho viac. Prechádzky po Plaza de Bolívar, námestí, na ktorom sa týči niekoľko historických budov, množstvo holubov, alebo pouličných predajcov. Večerné vetranie miestnych barov, ktoré ti namiešajú koktejl z kokových listov, street food tour, nákupy, parky, alebo cyklotrasy. Každú nedeľu sa od 07:00-14:00 koná „Ciclovía“ , kedy sa uzavrie približne 120 km hlavných ciest v prospech cyklistov. Každú druhú stredu sa zas koná od 19:00 večerná jazda mestom „Ciclopaseo“.

Čo ochutnať v Bogote - street foodPečivo a banánové čipsy v historickej štvrti La Candaleria. 

Čo vidieť v Bogote? Graffiti tour

Plaza de Bolívar - Čo vidieť v BogoteNámestie Bolívar v historickej štvrti La Candaleria.

Zľavy na wellness pobyty

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu „lajku“, či hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Máš aj ty nejaké zážitky, alebo skúsenosti, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať