Turistika na amalfskom pobreží alias dychberúce výhľady a nevyšliapané chodníky
Aj ty občas hľadáš po rušných dňoch v meste tiché...

Aj ty občas hľadáš po rušných dňoch v meste tiché utočisko v prírode? Našťastie pre nás, (milovníkov útesov, krásnych výhľadov a hôr) je amalfské pobrežie postavené na skalách. A skaly + turistika na amalfskom pobreží sa rovná? Jednoznačne láska!

Amalfi, Positano, Sorrento… Ikony amalfského pobrežia, ktoré nevynechá asi ani jedna noha. Všetci sa chcú potlačiť v úzkych uličkách, oddychovať na čiernych plážach a obedovať v prímorských reštauráciách. Čo asi ale všetci nechcú sú: ochodené nohy, zodraté boty a na vrchole skál málo vychodené cestičky a dychberúce výhľady.

Turistika na amalfskom pobreží: Ktorú trasu si vybrať?

V minulosti jediné cesty, ktoré viedli z jedného mestečka do druhého sa dnes stali turistickými chodníkmi. Ich dĺžka a náročnosť sa líši, pričom ich lemujú opustené pozostatky budov, ovocné sady, sem-tam jaskyne, vodopády, alebo pasúce sa kozy.

  1. La Baia di Ieranto – 6 km/4h – Trasa veúca k malej pláži, ktorá sa nachádza oproti skál ostrova Capri. Náročnosť: stredná.
  2. Punta Campanella4km/2h – Cesta, ktorá vedie k najvzdialenejšiemu  bodu amalfského pobrežia. Konečným bodom sú pozostatky kostola Minerva, kde podľa legendy sirény zviedli Odysea. Náročnosť: ľahká.
  3. Il Santuario dell‘ Avvocata16km/6-7h – Viac menej pútnická trasa, ktorá vedie k svätini dell’Avvocata s výhľadom na záliv Salerna. Náročnosť: ťažšia.
  4. La Torre dello Ziro 5km/3h – Cieľom je pevnosť, ktorá v minulosti bránila územie amalfského pobrežia. Náročnosť: ľahká.
  5. Il Vallone delle Ferriere – 6km/4h – Údolie s vodopádmi, vodnými mlynmi a pozostatkami starých remeselníckych dielní. Náročnosť: ľahká.
  6. Il Sentiero Degli Dei 8km/4-5h – Trasa známa pod menom „Cesta Bohov“, ktorú som sama absolvovala. Vedie z mestečka Bomerano dole do Positana, pričom súčasťou cesty je jaskyňa „Grotta del Biscotto“Náročnosť: ľahká.

Cesta bohov a turistika na amalfskom pobreží

Ráno vstávam do hustej hmly a oblohy, ktorá sa ešte sama rozhoduje, či zaprší. Trajekty v pochmúrne dni nepremávajú a tak sa moja plánovaná cesta na Capri ruší. Rozmýšľam, či budem zamestnaná ničnerobením celý deň, alebo si obujem topánky a vyberiem sa za spoznávaním. Bez dlhého rožmýšlania viem, že vyhráva turistika na amalfskom pobreží.


Ako je to s ubytovaním na amalfskom pobreží? Viac sa dočítaš TU  ?


Z môjho ubytovania Agerola-San Lazzaro je mestečko Bomerano, ktoré je východiskovým bodom turistickej trasy Il Sentiero Degli Dei vzdialené asi 2-3 (15 min.) zastávky autobusom. Hlavná časť trasy vedie cez Bomerano a dedinu Nocelle, od ktorej strmé schody vedú ďalej do pobrežných miest Praiano a Positano. Trasa sa volá Cesta bohov pre výhľady, ktoré ju sprevádzajú. Aj keď sa ich hustá ranná hmla snaží všemožne zakryť, čím nižšie sa dostávam, tým sú čistejšie a útesy odhalenejšie. Rozpadnuté kamenné domy, vinič a somáre, ktoré sa používajú na prepravu medzi úzkymi uličkami navodzujú pocit starých čias. Zelené terasy vytvorené pre pestovanie hrozna mi pripomínajú cestu na Machu Picchu a okrem nás v okolí dlho nestretávam nikoho.

Kde začať?

Oficiálne sa Cesta bohov začína v meste Bomerano, ktoré patrí pod časť Agerola a končí v Nocelle – hornej časti mesta Positano. Cesta je značená červeno-bielou značkou a na trasu sa dá vybrať z:

  1. Bomerana, kam autobusy z Amalfi premávajú zhruba každú hodinu. Presné časy odchodov nájdeš TU. Kúsok od kostola stojí veľká tabuľa, ktorá ťa nasmeruje správnym smerom.
  2. Opačným smerom pešo z Positana, odkiaľ vedie 1500 schodov do Nocelle. Alebo autobusom, či za dobrého počasia trajektom smer Positano – Amalfi a ďalej autobusom – Bomerano.
  3. Z Praiana pešo smerom do kopca, cez schody a kláštor „San Domenico“.

Asi v štvrtine cesty smerom Bomerano – Nocelle sa nachádza malá a jediná fontánka s pitnou vodou. Citrónové občerstvenie sa dá potom kúpiť v Nocelle, na námestí v stánku „Lemon Point“ a v prípade potreby sa vedľa v kostole nachádzajú verejné toalety.

Turistika na amalfskom pobreží: Zhrnutie

  1. Vyraz skoro ráno a vyhni sa tak silnému slnku a prípadným ľuďom, ktorí sa rozhododli v ten deň pre turistiku.
  2. Zásob sa vodou a pohodlnými topánkami, keďže niektoré úseky sú celkom skalnaté. Ja sama som trekové topánky nemala a raz za čas sa mi na skalách noha pošmykla.
  3. Vyber si vhodnú trasu. Ja som absolvovala iba Il Sentiero Degli Dei, ktorá je vraj na výhľady najkrajšia.
  4. Najlepšie je začať z Bomerana smerom dole do Positana, kde sa priprav na množstvo schodov. V kútiku duše som ľutovala tých, čo po nich šliapali smerom hore.
  5. Ak budeš v Boomerane, ochutnaj čerstvý, alebo údený syr mozzarela, ktorým je oblasť Agerola (Adžerola) známa.

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním podelíš jeho zdieľaním, alebo k nemu hodíš hodnotenie, či komentár. Pre viac fotiek a príbehov z ciest sleduj FBIG. Máš aj ty nejaké zážitky, ktoré by v článku nemali chýbať? Nezabudni sa o nich podeliť.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať