Víkend v Ríme a tipy, ktoré sa zídu nielen počas prehliadky mesta
Hovorí sa, že všetky cesty vedú do Ríma a počas...

Hovorí sa, že všetky cesty vedú do Ríma a počas posledných prechádzok Talianskom tam moje vedú tiež. Víkend v Ríme je dobrá voľba ako zažiť životný štýl „dolce vita“ pulzujúceho hlavného mesta. Mesta plného pamiatok, príbehov a zrúcanín, pri ktorých mám pocit, že sa asi vraciam v čase. Aké sú moje tipy, ktoré sa zíde vedieť? Koloseum - Víkend v Ríme - ako sa dostať z letiska do centra Taliansko je úplná láska a Rím nie je žiadnou výnimkou. Nie nadarmo je Rím 12-te najnavštevovanejšie mesto na svete, ktoré má na konte milióny turistov ročne. Pri Koloseu čaká nekončiaci rad návštevníkov, ktorých treba usmerňovať. Pred fontánou Di Trevi sa snaží odfotiť na pohľad nezrátateľný počet ľudí a vo Vatikáne sa pri vstupe do baziliky stojí 6 hodín.

Víkend v Ríme: Na toto sa priprav

 1. Poriadnu plnku ľudí v okolí najväčších pamiatok – občas som mala pocit, že nemám priestor ani na vytiahnutie fotoaparátu.
 2. Niekoľkohodinové rady pred vstupmi.
 3. Plné obchody so suvenírmi – hlavne tie, kde ponúkajú ochutnávku miestnych likérov zadarmo.
 4. Kde je veľa ľudí, tam je veľa vreckárov. Nič mi neukradli, ale Rím je vraj notoricky známym „hotspotom“ pre lepkavé ruky.
 5. Niektoré časti mesta sú zahádzané odpadom, ale v porovnaní s napr. Neapolom to nie je nič strašné.

Ako sa dostať z Neapolu na amalfské pobrežie a čo všetko potrebuješ vedieť? Prečítaj si TU ?


Ako sa dostať z letiska Rome Ciampino do centra Ríma

Väčšina nízkonákladových leteckých spoločností, ako aj tie z Bratislavy letia na letisko Rome Ciampino. To sa nachádza približne 12km od centra Ríma a celkovo má 2 terminály.

 1. Autobus – autobusy odchádzajúce z letiska stoja pred zónou s medzinárodnými príletmi a smerujú do stanice Roma Terminy (nachádza sa v centre mesta), alebo Anagnina. Anagnina sa nachádza na okraji mesta, odkiaľ premáva metro linka A ďalej do centra. Lístky sa kupujú v autobuse u šoféra, online, alebo v letiskovej hale. Jednosmerná cesta stojí 1,20-4€ a trvá cca 15 minút. Existujú 3 autobusové linky premávajúce medzi letiskom a mestom: Atral bus, Terravision, Sit Bus.
 2. Vlakneexistuje priame vlakové spojenie medzi letiskom Ciampino a centrom. Je však možné chytiť autobus na najbližšiu vlakovú stanicu „Ciampino Città“ vzdialenú 5 minút od letiska. Autobusový lístok stojí 1€, pričom odchádza každých 30 minút. Zo stanice premávajú vlaky do Roma Termini, ktoré je hlavným dopravným uzlom Ríma.
 3. Taxík – taxíky stoja pred príletovou halou. Oficiálne taxíky sú biele s označením na dverách Comune di Roma. Mesto Rím štandardizoval ceny prepravy z letiska do centra mesta na 30€, ktorá zahŕňa 4-roch cestujúcich a všetkú batožinu. Za centrum mesta sa považujú hradby Aurelian, pričom všetky ostatné zastávky sa účtujú taxametrom. Ak teda smeruješ k hradbám Aurelian, neprijímaj šoférov špekulantov, ktorí sa chcú dohadovať na cene vyššej ako je 30€.

Víkend v Ríme a tipy, ktoré sa zídu nielen počas prehliadky mesta

Ako sa dostať z letiska Fiumicino do centra Ríma

Letisko Fiumicino je hlavným letiskom v Ríme, ktoré sa nachádza pri pobreží asi 26km juhozápadne od mesta. Má 4 terminály, ktoré netuším, že prečo sú označené 1,2,3 a 5. Tie slúžia pre všetky letecké spoločnosti, vrátane niektorých nízkonákladoviek.

 1. Vlak Leonardo expresspremáva priamo medzi letiskom (od 6:23-23:23) a stanicou Roma Termini (od 5:35-22:35) každých 15-30 minút. Cesta trvá 32 minút a jednosmerný lístok stojí 14€. Na letisku sa vlaková zastávka nachádza pred terminálom 3 a na stanici Termini na nástupišti 24. Lístky sa dajú kúpiť online, v novinových stánkoch, či autorizovaných predajniach. Platia 90 minút od označenia – pred nástupom do vlaku sa musia cvaknúť v žltých strojoch nachádzajúcich sa na nástupištiach.
 2. Vlak Sabina-Fiumicino linka FR1 –  premáva medzi letiskom a viacerými stanicami, medzi ktoré patria Trastevere, Ostiense a Tiburtina. Tie sú prepojené verejnou dopravou pre ľahkú dostupnosť do centra mesta. Vlaková zastávka sa nachádza pred terminálom 3 a jednosmerný lístok stojí 8€. Vlaky premávajú každých 15-30 minút, pričom prvý odchádza cca o 5:58 a posledný 23:28. Platnosť lístkov je 90 minút a pred nástupom ich treba cvaknúť v žltých strojoch.
 3. Taxík – taxíky stoja pred každým príletovým terminálom a podmienky platia rovnako ako v prípade letiska Rome Ciampino s výnimkou ceny. Tú mesto štandardizovalo na 40€.
 4. Autobus – existuje 5 autobusových liniek, ktoré na letisku premávajú z terminálu 2 a 3. Spájajú letisko so stanicou Roma Termini. Jednosmerná cesta stojí cca 4-8€ a trvá asi hodinu. Lístky sa kupujú online, alebo priamo u šoféra v autobuse. Sit Bus Shuttle, Terravision, Tam Bus, Schiaffini, Cotral.

Víkend v Ríme - návšteva pamiatok

Verejná doprava

Rím má dobré pokrytie verejnej dopravy, vďaka čomu sa ľahko dostaneš naozaj všade. Jeden lístok platí pre metro, trolejbusy, električky a vlaky premávajúce cez mesto. Lístky neplatia na vlak Leonardo express, dopravu medzi letiskom a výhliadkové autobusy hop on – hop off.


Prečo je Taliansko podľa mňa jedna z najkrajších krajín Európy? TU je 5 dôvodov ?


Lístok na jednu cestu stojí 1,50€ a platí 75 minút od označenia v prípade, že sa neopustia turnikety. Akonáhle sa opustia a lístok je už cvaknutý, stráca platnosť aj napriek tomu, že neprešlo 75 minút. Okrem toho v Ríme existuje celodenný lístok (BIG) za 6€, trojdňový lístok (BTI) za 16,50€ a týždňový (CIS) za 24€. Aby lístky nadobudli platnosť, musia sa cvaknúť v žltých označovačoch, ktoré sú buď v autobusoch, alebo v podvchodoch metra. Dajú sa kúpiť v automatoch, alebo v novinových stánkoch. Ja som však skoro všade kam sa dalo išla pešo a preto som takmer vôbec nevyužívala verejnú dopravu.

Ako sa dostať z letiska Rome Ciampino do centra Ríma

Víkend v Ríme: Ako je to s jedlom?

Všeobecne platí, že v centre mesta sa platí za lokalitu občas okorenenú výhľadom a nie za kvalitu jedla. Oblasť medzi španielskymi schodmi a fontánou Di Trevi je niečo ako talianska verzia Times Square. Okrem nadcenených jedál ťa tu žiadne nebíčko v papulke nečaká. Dala som jej šancu 2x a okrem nie veľmi dobre pizze, ktorá bola od neapolskej na míle vzdialená, ma čakali špagety s doslova 4 cherry paradajkami na vrchu.

 1. Oplatí sa vybočiť z centra mesta a staviť na menšie reštaurácie s domácimi chuťami.
 2. Taliani všeobecne začínajú večerať okolo ôsmej až deviatej večer. Preto sa stáva, že niektoré reštaurácie otvárajú až po siedmej.
 3. Ak si milovník/čka vína, objednaj si „vino della casa“ (domáce víno).
 4. Všade ponúkajú Aperol Spritz. To aj v prípade, že ho nemajú na jedálnom lístku. Ja som si ho dala napríklad aj v ázijskej reštike, kde ho v menu rozhodne nemali.
 5. V niektorých reštauráciách je samozrejmosťou, že pred jedlom ti prinesú košík s chlebom aj keď si ho nevypýtaš. Samozrejme v konečnej cene za príplatok.
 6. V meste sú roztrúsené fontánky s pitnou vodou, kde si môžeš zadarmo doplniť fľašku.

Prečítaj si o turistike na amalfskom pobreží a dychberúcich výhľadoch. TU ?


Víkend v Ríme a návšteva pamiatok: Ako sa vyhnúť davom?

Množstvo pamiatok je počas dňa preťažených a obvzláš počas leta, ktoré sa považuje za hlavnú sezónu. Preto je najideálnejším obdobím na návštevu Ríma jar a jeseň, kedy sa vyhneš aj pálivému slnku nad hlavou. V Taliansku platí, že prvá nedeľa v každom mesiaci je akýsi špeciálny deň, kedy sa múzeá a rôzne pamiatky sprístupnia verejnosti zadarmo. Ak sa chystáš navštíviť čo najviac pamiatok, kúp si „Roma Pass“. Na 3 dni stojí 38,50€, na dva 28€. Zahŕňa dopravu, zľavnené vstupné do múzeí a pamiatok, pričom máš jednu, alebo dve návštevy zadarmo. Okrem toho si kupuj vstupenky online a absolvuj nočné prehliadky, na ktorých je menej ľudí. Víkend v Ríme - čo vidieť Rím je pekné mesto a aj napriek tomu, že je večne preplnené, zachováva si svoje čaro. Najlepšiu atmosféru ponúka skoro ráno, alebo večer. Ulice sa z časti vyprázdnia, pamiatky sa vysvietia a v uličkách okrem niekoľkých krokov počuť iba pouličných hudobníkov.

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním podelíš jeho zdieľaním, alebo k nemu hodíš hodnotenie, či komentár. Pre viac fotiek a príbehov z ciest sleduj FBIG. Máš aj ty nejaké zážitky, ktoré by v článku nemali chýbať? Nezabudni sa o nich podeliť.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať