Z Neapolu na amalfské pobrežie: Cesta za zážitkom talianskeho rozprávkova
Vôňa citrónov nesúcich sa v uliciach, skaly tiahnuce sa z...

Vôňa citrónov nesúcich sa v uliciach, skaly tiahnuce sa z hĺbky mora a farebné domčeky postavené na ich úpätí. Vitaj na amalfskom pobreží. Tam, kde sa umenie bije s históriou a dychberúcimi výhľadmi, ktorým korunu krásy udelila sama príroda. „Prejdi sa“ z Neapolu na amalfské pobrežie a vdýchni pocit pravého talianskeho rozprávkova. Z Neapolu na amalfské pobrežie Hovorí sa, že dole pod skalami v hlbinách mora svojím spevom lákali sirény námorníkov až v diele slávneho Homéra nepritiahli aj Odysea. Aj napriek tomu, že je Neapol od prvého mesta amalfského pobrežia Sorrenta vzdialené iba niekoľko kilometrov, z hľadiska rozdielov nemôžu byť vzdialenejšie od seba.


Prečo je Taliansko podľa mňa jedna z najkrajších krajín Európy? TU je 5 dôvodov ?

Neapol, mesto ostro poznačené časom, rodisko pizze (ktorá mimochom v každej časti Talianska chutí inak) je zrastené so špinou, chudobou a množstvom prisťahovalcov. Buď ho miluješ, alebo ho nenávidíš a ako sa povráva, nič medzi tým proste nie je. Ja? Priznávam, nedala som mu veľkú šancu a čo najskôr som „utekala“ na slnkom zaliate amalfské pobrežie. Čisté, pravé talianske a plné zážitkov.

Z Neapolu na amlfské pobrežei: Za zážitkom talianskeho rozprávkova

Ako sa dostať z Neapolu na amalfské pobrežie

Priame letecké spojenie s amalfským pobrežím neexistuje a preto je začiatočným bodom cesty najčastejšie Neapol. V dnešnom svete nízkonákladových leteckých spoločností, sú však letenky zanedbateľnou položkou v rozpočte. Mojou prvovu zastávkou sa stal ako inak Neapol a poslednou Rím. Navštívila som prvé a rovno druhé najväčšie letisko v Taliansku s letenkami v hlavnej sezóne za necelých 60€ (Budapešť-Neapol-Rím-Viedeň). A Ako z Neapolu ďalej?

 • Amalfské pobrežie sa tiahne od mestečka Sorrento a končí mestom Salerno. Najlacnejšou (3,60€) a teda najbližšou možnosťou ako sa k pobrežiu dostať je vlak Circumvesuviana z Neapolu Garibaldi do Sorrenta, ktoré je jeho poslednou zastávkou. Presné časy odchodov si vieš pozrieť na SorrentoinsiderVlakové trasy smerujúce z Neapolu vyzerajú takto:

Z Neapolu na amalfské pobrežie - mapa trás vlakov Zdroj: sitabus

 • Ďalšou možnosťou je autobus spoločnosti SITA, ktorý do 3 € za jednu cestu alebo 8 € za celý deň chodí po trase Neapol – Amalfi so zastávkou v Positane. Za deň sa dá stihnúť viac mestečiek a autobusy chodia aj zo Sorrenta. Horšie je, že sú veľmi preťažené a keď sa nezmestíš na jeden, musíš čakať na ďalší.
 • Najdrahšou možnosťou sú trajekty, ktoré premávajú z Neapolu na amalfské pobrežie, či ostrovy Ischia, Procida, alebo Capri. Trajekty premávajú aj medzi jednotlivými mestečkami pobrežia, z ktorých lode vyrážajú aj na odľahlé ostrovy. Ceny závisia od časov, vybranej spoločnosti a zvolenej trasy, no jedna cesta sa pohybuje približne od 15-40€. Lístky sa kupujú priamo v prístave.
 • Miestne cesty sú riadna divočina, no ak si niekto trúfne, môže si prenajať auto. Na úzskych cestách, kde sa ledva zmestia protichodné autá, platí hierarchia trúbenia. Ten, kto zatrúbi skôr, ide prvý. Nehovoriac o serpentínach, ktoré dajú zabrať nielen citlivému žalúdku.
Prístav na ostrove Capri

Ubytovanie na amalfskom pobreží

Amalfské pobrežie pozostáva z množstva malých mestečiek a dediniek, ktoré boli a sú sprevádzané krokmi umelcov a voľnomyšlienkárov. Okrem počtu ľudí v uliciach sa až tak veľmi od seba nelíšia. Najznámejšie z nich sú Amalfi a Positano, ktoré aj napriek preplneným čiernym piesočnatým plážam nestrácajú svoje čaro. Bazény hotelov sú vytesané do skál a schody vedú priamo do tyrkysového mora. Ich cena zakrúti nejednu hlavu, a tak sa veľa návštevníkov ubytuje na vyšie položených miestach, odkiaľ chodia každú hodinu autobusy dole k pobrežiu.


Cestovanie po svete: S čím ma obohatilo a čo je to, čo ma zaráža? TU  ?

Dovolenka na amalfskom pobrežíVýhľad na mesto Amalfi

Ja som si svoje ubytovanie našla v mestečku Agerola-San Lazzaro (20€/osoba/noc), ktoré je okrem iného východiskovým bodom na pešiu turistiku. Mesto víta talianskym šarmom, ktoré sála z útulných rodinných reštaurácií, zmrzlinární, či drobných obchodíkov. Ceny ubytovaní sú zlomkové a vo večerných hodinách je okolie viacej kľudné. Možnosti, ktoré toto miesto ponúka si vieš pozrieť TU.

Čo vidieť na amalfskom pobreží a kam sa vybrať

Celé amalfské pobrežie je postavené na skalách, ktoré vytvárajú dychberúcu panorámu a občas dajú nohám zabrať. Návštevníkov na tomto mieste veru nie je málo a to obzvlášť cez víkendy, kedy sa z vyššie položených dedín všetci rútia dole za slnkom, vlnami a kúpaním. Najpreťaženejšie mestá sú Amalfi, Positano (asi 2-krát viac), Sorrento a Salerno, ktoré nechce vynechať takmer žiadny návštevník. Okrem nich môžeš zájsť do menej navštevovaných miest ako sú Fiordi di Furore, Atrani, Minori, Praiano… Alebo sa vybrať trajektom na ostrovy Capri, Ischia, či Procida. Výlet na ostrov CapriVýhľad na skaly “Faraglioni” ostrova Capri z Augustovej záhrady.

Pláže na kúpanie sú z dôvodu množstva lodí a útesov vyhradené iba na niektorých miestach a priamo v mestách si leží každý „na hlave“. Napriek tomu sa dajú nájsť také, kde sa dá kúpať bez toho, aby sa človek nohami dotýkal susedovej osušky. Pozdĺž ciest medzi jednotlivými mestami sa také dajú ľahko nájsť. Stačí ak povieš šoférovi autobusu, že chceš ísť k moru a ten ti pri niektorej z nich zastaví. Autobusy totiž fungujú tak, že zastavia kdekoľvek po stlačení červeného tlačítka so značkou stop.


? Taliansko mojimi očami a tipy, ktoré ti môžu pomôcť TU  ?

Ak zatúžiš po turistike, vyber sa vyššie do hôr a zvol si jednu z mnoha turistických trás. Tie si veľa ľudí volí aj pre možnosť šplhania sa po skalách, jaskyne, alebo vodopády, ktoré ich sprevádzajú, no vo všeobecnosti sú takmer vyľudnené. Možno si trošku ochodíš nohy, ale stojí to za to. Jednotlivé trasy si vieš pozrieť TU a mapku TU. Čo vidieť na amalfskom pobreží

Cesta z Neapolu na amalfské pobrežie: Kde sa najesť a čo ochutnať

Ceny na amalfskom pobreží sú asi o 50% vyššie ako v Neapole. Z hľadiska návštevnosti a obľúbenosti sa tomu však netreba čudovať. Pizza v Neapole? 3€. Pizza na Amalfi? 8€ (medzi populárne patrí pizza s hranolkami) – ale tak zas priznajme si, oproti našim reštauračným cenám je to stále v norme. Čo sa týka chuti, chutilo mi všetko a ja sama som v strave celkom vyberavá. Ako to však so stravovaním vyzerá?

 1. Raňajky v Taliansku sú prevažne na akomkoľvek mieste sladké – croissant, sucháre, nutela, džem, koláče…
 2. Amalfské pobrežie je už stáročia krajom citrónov a známe výrobov citrónového likéru „Limoncello“. Ten sa dá pred kúpou na niektorých miestach ochutnať. Okrem neho sa všade ponúka všetko citrónové – zmrzlina, šťava, cestoviny, dezerty…
 3. Niektoré nápoje, či jedlá nie sú na jedálnom lístku a aj tak sa dajú objednať. Väčšinou ide o typické talianske veci ako špagety aglio e olio, carbonara, šalát caprese…
 4. Milovníci piva sa moc nepotešia, keďže tie sú naozaj drahé (predovšetkým fľaškové). Niektoré sa pohybujú aj v cenách okolo 10€. Tie čapované niekde dávajú pred objednávkou ochutnať.
 5. Nájde sa tu aj fast food, ktorý ponúka pizzu, seafood (calamri fritti, vyprážané ančovičky  …), alebo vyprážanú zeleninu. Na trhoch sa predáva ovocie a všade sú obchodíky s potravinami. Z vlastnej skúsenosti môžem tvrdiť, že sa moc potraviny kupovať neoplatí, keďže sa za tú cenu, či občas aj nižšiu dá dobre najesť v reštaurácii.
 6. Ceny jedla sú vo vyšie položených mestách zlomkové a rovnako ako v Neapole asi o 50% lacnejšie ako na pobreží. Za 7€ dostaneš v reštaurácii napríklad celé ugrilované kura, 2.50€ celú fľašu vína…

Amalfské pobrežie TalianskoMiestna keramika a výhľad na mesto Positano (jedno z 25 miest amalfského pobrežia).

Cesta z Neapolu na amalfské pobrežie: Zhrnutie

 1. Z Neapolu sa na amalfské pobrežie dostaneš autobusom, vlakom, trajektom, alebo s prenajatým autom. Autobusy sú neustále preplnené. Najlepšie je nastúpiť na prvej zastávke, lebo ak sa nezmestíš, počkáš si na ďalší. Tak sa mi stalo, že som sa v Positane dostala až na 4-tý. Trajekty premávajú iba za dobrého počasia.
 2. Ceny za ubytovanie sú na pobreží poriadne vysoké. Ubytuj sa vo vyššie položených mestách, alebo dedinkách, odkiaľ neustále premávajú spoje dole k moru.
 3. Priprav sa na plnku ľudí, obzvlášť cez víkendy.
 4. Cesty sú poriadna divočina – priprav sa na serpentíny, prednosť má ten, kto zatrúbi prvý.
 5. Vyhraď si pár dní na návštevu mestečiek amalfského pobrežia, vyber sa na jeden z ostrovov, pokochaj sa výhľadmi z hôr.
 6. Suveníry sú na pobreží trošku drahšie, ale sú jedinečné. Tradíciou je výroba keramiky, alebo topánok. Napr. také pekné magnetky ako tu som v Neapole vôbec nenašla.
 7. Nezabudni ochutnať niečo citrónové.

Z Neapolu na amalfské pobrežie - tipy a triky

Zľavy na wellness pobyty

Cesta z Neapolu na amalfské pobrežie: Môj itinerár cesty

 • 1. deň: Príchod + ubytovanie v Ercolano, ktoré je východiskovým bodom na sopku Vezuv (pôvodne som chcela vyjsť na sopku pešo).
 • 2. deň: Výstup na Vezuv (z Ercolana, alebo z Pompejí chodia autobusy, ktoré stoja kúsok pred vrcholom sopky), návšteva Herculaneumu a Pompejí, cesta na amalfské pobrežie a ubytovanie sa v Agerola-San Lazzaro.
 • 3 – 5 deň: Prehliadka mestečiek amalfského pobrežia + niekoľkohodinová túra po turistických cestách, ktoré zhora smerovali až do Positana.
 • 6 deň: Návšteva ostrova Capri, mesta Sorrenta a ubytovanie sa v Neapole.
 • 7 – 9 deň: odchod vlakom do Ríma + ubytovanie sa, prehliadka mesta a Vatikánu, odlet.

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním podelíš jeho zdieľaním, alebo k nemu hodíš hodnotenie, či komentár. Pre viac fotiek a príbehov z ciest sleduj FBIG. Máš aj ty nejaké zážitky, ktoré by v článku nemali chýbať? Nezabudni sa o nich podeliť.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať