Taliansko mojimi očami a tipy, ktoré ti môžu pomôcť
Pokiaľ ide o kľud a pokoj od množstva ľudí a...

Pokiaľ ide o kľud a pokoj od množstva ľudí a okolitého ruchu Toskánsko je u mňa jednoznačne na prvom mieste. Agroturizmus v podobe domácich usadlostí, fariem obklopených vinicami a olivovými hájmi, dobré víno, jedlo, nepreskúmané miesta, niekoľko tisíc rokov histórie, umenia a bezstarostný sladký život – dolce vita. V článku ti prinášam pár postrehov a aj to ako vnímam Toskánsko ja – mojimi očami.

Taliani sú pôžitkári a ich životný štýl je doslova nákazlivý. Čarovná atmosféra tejto oblasti je pre mňa v dnešnom každodennom zhone akýsi ,,útek z reality,, plný WOW momentov. Prestávam vnímať čas, ktorý mi plynie spomalenou rýchlosťou, objavujem voňavé zákutia tohto miesta a krásu aj v tých najjednoduchších veciach okolo nás. Obraz bezstarostného života sa tu ovláda na jednotku a zdravá siesta je súčasťou každého dňa. Popíjanie vína v tieni olivovníka a veľa, veľa zmrzliny si idú ruka v ruke s týmto krajom. Navyše, každé jedno miesto tejto oblasti je výnimočné a dýcha autentickou atmosférou.

Taliansko mojimi očami a tipy, ktoré Ti môžu pomôcť

SIENA

Ak máš chuť na kultúru, vyraz si do Sieny! Stačí sa prejsť po centre mesta, ktoré presakuje históriou a renesančným umením. Celé je obklopené hradbami, ktoré ukrývajú napríklad Palazzo Pubblico, či zdobenú katedrálu Il Duomo. Nie nadarmo patrí pod krídla UNESCA.

FLORENCIA

Sochy, fresky od veľkých umelcov ako Michelangelo, Da Vinci, alebo Donatello sú umiestnené práve v múzeách vo Florencii. Zrodili sa tu mená ako Salvatore Frregamo, Cavalli a rôzne iné špičky návrhárov. Ak si teda chceš vyraziť na nákupy, si na správnom mieste. Prehliadku začni na Piazzale Michelangelo, kde budeš mať celé mesto na dlani. Do centra ťa z výhľadovne zavedie botanická záhrada, ktorá aj napriek atmosfére mesta pôsobí strhane. Centrum ožíva v popoludňajších hodinách, kedy sa zobúdza z poobedňajšej siesty.

PISA

Dominantou je už každému známa šikmá veža, týčiaca sa na jednom zo štyroch historických námestí Piazza dei Miracoli. Nesie so sebou tisícky turistov, blikajúcich s fotoaparátmi pri pokuse vytvoriť čo najdokonalejšiu fotku. Ak ti fotka s vežou a ďalšou hŕbou ľudí nestačí, môžeš absolvovať 30 minútovú prehliadku za cenu 15EUR – vstupenky si môžeš booknuť aj online na opapisa.it/en/.

TIPY

1.  Namiesto drahých ubytovaní v rušných mestských centrách si vyber odľahlejšiu usadlosť

Okrem toho, že zabudneš na každodenné starosti a zažiješ pravú vidiecku atmosféru, cena hovorí za seba. Ubytovanie v domácich usadlostiach ťa bude stáť neporovnateľne lacnejšie ako vo veľkých mestách. Apartmán v oblasti Monticiano na jednej z nich ma stál 135EUR/týždeň. Ceny v mestách ako Pisa, či Florencia sa pohybujú okolo 50EUR/noc za izbu. Väčšina domácich vlastniacich tieto sídla, chovajú dobytok, kone, vyrábajú vlastné syry, víno, olivový olej…

2.  Čo sa týka stravovania, častokrát platí, že dostaneš málo za veľa peňazí.

  • Veľa reštaurácií si účtuje tzv. il coperto – príplatok za obsluhu, ktorý je uvedený v dolnej časti ponuky.
  • Za chlieb, ktorý ti bez objednania prinesú na stôl sa účtuje poplatok. Ak oň nemáš záujem stačí ho iba milo odmietnuť.
  • Veľa reštaurácií a trattorií (hostincov) ponúka obedové menu za zvýhodnenú cenu. Skladá sa prevažne z pizze, alebo cestovín, šalátu a nápoja.
  • Ak si objednáš šalát insalata verde – nečakaj nič viac ako neochutené zelené listy rímskeho šalátu.
  • Väčšina reštaurácií neponúka nealkoholické pivo.
  • Raňajky bývajú častokrát dosť chudobné a pozostávajú zo sladkého pečiva, koláčov a suchárov.

3.  Aktivity

  • Požičaj si bicykel, alebo použi vlastné nohy. Pešie výlety sú super spôsob, ktorým môžeš preskúmať aj tie najskrytejšie zákutia a vytvoriť si predstavu o danom mieste. Bicykle sú v Taliansku veľmi populárne a aj keď je ich cena na deň trošku premrštená – okolo 15EUR, dostanú ťa na miesta, ktoré by si pešo nezvládol.
  • Chystáš sa do múzea? Veľa z nich má špeciálne dni, kedy je vstupné zadarmo. Over si tie, ktoré ťa zaujímajú!
  • Navštív miestne kostoly, baziliky a spoznaj miestnu kultúru. Väčšina má vstupné bez poplatku.
  • Ak si autom, hľadaj parkovisko s bielymi čiarami. Tie sú zadarmo, modré sú totiž platené.

⇒ ČÍTAJ ĎALEJ: FOTOPRÍBEH – TALIANSKO S CHUŤOU DOLCE VITA ⇐

ČÍTAJ ĎALEJ: BENÁTKY – POTULKY MESTOM NA VODE ⇐

ČÍTAJ ĎALEJ: PREDĹŽENÝ VÍKEND V ŽENEVE, JEDNOM Z NAJDRAHŠÍCH MIEST SVETA ⇐


Ak sa ti článok páčil, budem veľmi rada ak ho posunieš ďalej. O svoje cestovateľské zážitky sa môžeš podeliť v podobe komentára! Ak si chceš prečítať články medzi prvými a cestovať spolu so mnou klikaj SEM. 

               
Mohlo by ťa zaujímať