Odvážna architektúra, luxus, shopping, exotika – toto všetko pod jednou strechou ukrýva najrýchlejšie rastúce mesto na svete, ktoré je jednou veľkou prestupnou stanicou a cieľom nejedného cestovateľa. Prvá otázka na letisku? „Máte u seba viac ako 10 000USD v hotovosti?″ Po spatrení prvého chodníka, zacítim chvenie mojej peňaženky. Zvesti sú pravdivé a to, že Dubaj nie je zrovna najlacnejším miestom na mape.
Aj napriek tomu, že posledné roky nabral na popularite je zaujímavé, že niektoré destinácie majú nálepku „drahá„ a to je jedným z dôvodov, prečo sa tam mnoho ľudí vôbec neobťažuje vycestovať. Ale tak ako v prípade každej destinácie, glanc a pozlátka tohto miesta sa dajú zažiť aj bez veľkej ujmy na bankovom účte.
Dubaj som navštívila už nejedenkrát a to počas ciest smerujúcich do jednotlivých častí Ázie. Letecké spoločnosti ako Emirates, Fly Dubai.. majú v priebehu letov medzizastávku práve na tomto mieste a keďže odpadá vízová povinnosť, nie je nič lepšie ako niekoľkohodinový výlet v meste, pri ktorom sa dá ľahko zabudnúť na to, že je postavené v púšti. Ukrýva v sebe zmes kultúry ľudí, ktorý ho nazývajú „domovom„ a platia tu pravidlá, ktoré každý dodržiava bez ohľadu na to odkiaľ pochádza. Elegantné sadrovcové budovy sa striedajú s ultramodernými mrakodrapmi a ulice brázdia najrôznejšie športové autá. Paradoxom a kontrastom medzi tradičnou a modernou časťou mesta je ťažko pracujúca trieda robotníkov, pochádzajúca z Indie, či Pakistanu…, ktorá vždy ukrýva nejaký príbeh. Aj napriek tomu, že Dubaj nemá veľa tradičných vecí, ktoré by mal asi každý návštevník vyskúšať, má dostatok zaujímavostí na vyplnenie niekoľkých dní. Veľká časť z nich sa sústreďuje na jednom mieste. Najvyššia budova na svete sa nachádza vedľa najväčšieho nákupného centra, ktoré je hneď v tesnej blízkosti najväčšej fontány…
Únikom od obrovského tepla (v ktorom sa stíham nie len za krátku chvíľu opáliť, ale aj vypotiť celodennú dávku vody) je shopping centrum Dubai Mall, do ktorého vždy rada zablúdim a ktoré uspokojí chuť nie len po nakupovaní. Obchody najrôznejších cenových kategórií dopĺňa klzisko, obrovské akvárium, voňavé korenisté trhy, či výber najrôznejších kaviarní. Brány má otvorené aj po polnoci, no okrem niekoľkých fast foodov je vnútri všetko zatvorené. Kúsok vedľa sa nachádza Tancujúca fontána, pred ktorou každý horlivo čaká na veľkolepú svetelnú show, sprevádzajúcu tónmi rôznych melódií. Pokiaľ ti ale stále bude chýbať potrebná dávka času strávená v nákupnom centre, môžeš navštíviť Mall of the Emirates, ktorého súčasťou je umelo vytvorený lyžiarsky svah.
Prvé miesto v rebríčku si drží Burj Khalifa, najvyššia budova na svete, ktorá sa šplhá do výšky 829,8 metrov. Priznám sa, že z dôvodu časovej tiesne som známe poschodie s výhľadovňou ešte stále nenavštívila, ale najbližšie si ho pridám do „ what to do„ listu. Predstavuje ukážkovú silu peňazí a kreativity ľudskej ruky 21. storočia. Rezerváciu na samotný vrchol sa odporúča vytvoriť v predstihu niekoľkých dní a to online na At the Top. Keďže je v Dubaji „všetko„ naj, neprekvapilo ma zistenie, že tu stojí sedem hviezdičkový hotel (najdrahší na svete) Burj Al Arab, ktorý je obklopený súkromnými plážami s priezračne čistou vodou. Na verejných plážach sa miešajú turisti v plavkách no aj domáci obyvatelia s rodinami. Netreba zabúdať, že Dubaj je moslimská krajina, preto sa občas ujde pohŕdavý pohľad na odhalené nohy, či ramená. A keďže v Dubaji je všetko možné od automatu na zlato až po starobylú tržnicu Gold Souk, ktorá sa od množstva ponúkaného zlata len tak blyští, môžeš ďalej vyskúšať lyžovanie, alebo safari po pieskových dunách, či návštíviť jeden z palmových ostrovov (sú 3) napríklad Palm Jumeirah, na ktorom leží Hotel Atlantis. Ten najkrajší výhľad je samozrejme z výšky, ktorý ponúka paluba lietadla.
Stravovanie
V Dubaji nájdeš zastúpenie obrovskej rozmanitosti chutí a počas ich ochutnávaní sa môže ľahko stať, že si rýchlo prevetráš peňaženku. Vzhľadom (našťastie) na to, že je aj domovom ľudí z rozdielnych kútov sveta, nájdu sa aj cenovo priateľnejšie miesta vhodné na stravovanie. Alkohol sa podáva iba v hoteloch a luxusnejších reštauráciách a pokiaľ nemáš 21 rokov, moc si ho neužiješ. U mnoho barov sú bežné „Happy Hour„, alebo „Ladies Night„ a niektoré sú dostupné až od 25 rokov.
Doprava
Na uliciach sa miešajú ružové taxíky vyhradené pre ženy, mestské – béžové taxíky, súkromné, pri ktorých sa dá cena zjednávať a aj také, ktoré si účtujú za odvoz ženských pasažierov vyššiu sadzbu. Nie je jedno ani to, v akom aute sa odvezieš. Nablýskaný mercedes? Cena obratom skáče o pár dolárov vyššie. V autobusoch sú vyhradené sedadlá zvlášť pre ženy a mužov. V metre sa nastupuje oddelene a je v ňom zakázané jesť, piť, či dokonca žuť žuvačku. A nieže si na stanici, či zastávke náhodou trošku zdriemneš! Je to totiž tiež zakázané. Linky autobusov a metra nezastrešujú celé mesto. Metro premáva smerom na letisko, prístav alebo staré mesto a hlavnými autobusovými stanicami sú Gold Souq Market (Deira) a Al Ghubaiba (Bur Dubai). Na cestovanie verejnou dopravou sa využíva karta NOL, z ktorej sa strháva kredit podľa jednotlivých pásiem.
Tip
Ak predsa len nedokážeš odolať pestrým reštauráciám, barom, či adrenalínovým atrakciám skús zľavový portál GROUPON, ktorý funguje podobne ako Zlavomat, alebo ZľavaDňa.
⇒ ČÍTAJ ĎALEJ: DUBAI MIRACLE GARDEN – ZAŽILA SOM ROZPRÁVKOVÚ KRAJINU UPROSTRED PÚŠTE ⇐
⇒ ČÍTAJ ĎALEJ: AKO CHUTÍ IZRAEL? + FOTOGRAFIE, KTORÉ ŤA PRENESÚ DO ZVUKOV ORIENTU ⇐
⇒ ČÍTAJ ĎALEJ: TOP10 CESTOVATEĽSKÝCH ZÁŽITKOV, KTORÉ STOJÍ STOJÍ ZA TO ZAŽIŤ ⇐
Ak sa ti článok páčil, budem veľmi rada ak ho posunieš ďalej. O svoje cestovateľské zážitky sa môžeš podeliť v podobe komentára! Ak si chceš prečítať články medzi prvými a cestovať spolu so mnou klikaj SEM.