Srí Lanka – tipy, ktoré ti pred cestou môžu pomôcť
Ako si naplánovať cestu do krajiny ktorú vôbec nepoznám? Zo...

Ako si naplánovať cestu do krajiny ktorú vôbec nepoznám? Zo začiatku som nevedela, kde mám vôbec začať. O Srí Lanke som predtým počula, čítala, vedela som, že hlavné mesto je Colombo, že neodmysliteľnou súčasťou je čaj, ale dokopy som o tejto krajine nevedela veľa. Častokrát je dobré nechať sa unášať prúdom, ale keďže som tu plánovala stráviť iba týždeň, chcela som si čo najrýchlejšie vyplniť medzery vo vedomostiach a cestu vopred naplánovať. Mojou prioritou bolo pozrieť, zažiť aj za taký krátky čas čo najviac a pritom samozrejme ušetriť. Chceš vedieť ako na to? Tak čítaj ďalej.

Srí Lanka - tipy, ktoré Ti môžu pomôcť

Doplnenie informácií

Prvá vec, po ktorej som siahla bol knižný sprievodca. Aj keď je internet preplnený informáciami, stále považujem za dôležité mať ho po ruke. Okrem plánovania pomáha nazrieť do histórie, kultúry, čo sa smie, nesmie, čo je slušné, čo nie a dať dokopy základy, ktoré potrebujem. Častokrát sa môže stať, že informácie, ktoré poskytuje nie sú úplne aktualizované, preto je dobré si ich overiť na blogoch, zapájať sa do diskusií, pýtať sa. Napr. nevedela som ako sa dostať z jedného bodu na druhý, využila som portál TripAdvisor.com, kde mi behom niekoľkých minút vždy prišla odpoveď.

Srí Lanka: 20 fotografií, ktoré Ťa inšpirujú vyraziť do sveta

Náklady spojené s cestou – koľko stojí cestovanie na Srí Lanke?

Musíš sa rozhodnúť aký typ cesty si vyberieš – batoh na chrbte, alebo luxusné hotely a reštaurácie. Bez ohľadu na to, akú lacnú cestu si predstavuješ, cestovanie si vždy vyžaduje určité náklady. Keďže sa každé euro počíta, treba šikovne narábať s peniazmi a to ešte predtým ako vyrazíš. Je dobré vytvoriť si predstavu o tom, koľko peňazí asi bude potrebných, preto som si rozrátala približné náklady na každý deň. Uprednostním pred taxíkom autobus, či vlak, nebudem jesť v drahých reštauráciách a míňať peniaze na veci, ktoré nepotrebujem… Približné náklady na život vo vybranej krajine sa dajú zistiť napr. aj na numbeo.com

Víza na Srí Lanku

Pred svojím príchodom na Srí Lanku sa musí každý návštevník za poplatok 30USD (platba je možná iba prostredníctvom platobnej karty) zaregistrovať na www.eta.gov.lk, kde si vyplníš osobné, pasové údaje a predpokladaný dátum príchodu a odchodu. Na tebou zadaný e-mail ti následne príde potvrdenie o platbe a do dvoch dní súhlas so vstupom do krajiny, ktorý je platný 3 mesiace. Tranzitné víza sú zadarmo a pokiaľ si krajinu zamiluješ natoľko, že z nej nebudeš chcieť odísť, stále si môžeš svoje turistické víza predĺžiť. Po príchode na letisko musíš mať pre imigračné oddelenie pripravenú vyplnenú príjazdovú kartu, ktorá musí taktiež obsahovať tvoje osobné, pasové údaje, informácie o lete a údaje o ubytovaní. Prázdne karty nájdeš na stolíku pri  imigračnom, spoznáš ho už podľa množstva píšucich ľudí.

Sri Lanka víza príjazdová karta

Dobre, tak už mám jasno v tom, čo od Srí Lanky môžem očakávať, aké má zvyky, tradície, aké pamiatky tam nájdem… a koľko ma celá cesta približne môže stáť. Pochopiteľne naozaj všetko a ešte aj s malým budgetom sa za týždeň pochodiť nedá, preto som sa musela rozhodnúť, ktoré miesta uprednostním.

Couchsurfing

Ako prvú zastávku som si vytýčila Sigiriyu, ktorá je od letiska vzdialená asi 150 km (autom cca 4h cesty) a ďalej som postupovala smerom na vysočinu. Tak nastala otázka. Ako sa sem dostanem?“ Keďže som mala tak málo času, nemohla som si dovoliť zdĺhavú cestu autobusmi (chcela som byť na mieste čo najskôr) a taxíky, transfer prostredníctvom ubytovacích zariadení je príliš drahý. Obrátila som sa na couchsurfing, ktorý má veľmi aktívnu komunitu zo Srí Lanky. Po niekoľkých osloveniach som sa úspešne skontaktovala s miestnym chalanom, ktorý mi ponúkol odvoz z letiska za omnoho priateľnejšiu cenu.

sri lanka sigiriya rock

Stravovanie

Čo milujem okrem iného na cestovaní? Samozrejme dobré jedlo. Každodenné stravovanie sa v reštauráciách, ale nie je najlacnejšou záležitosťou a záleží predovšetkým od cenovej úrovni krajiny. Aj keď je na Srí Lanke strava neporovnateľne lacnejšia ako u nás, je rozdiel, či zaplatíš 10EUR alebo 2EUR. Snaž sa jesť miestne jedlo a nie talianske cestoviny, či pizzu. Lokálna strava je vždy lacnejšia aj keď z nej možno budeš mať po čase ponorku. Dobré a cenovo dostupné jedlo je kari s ryžou (veľká porcia ryže + 4 druhy zeleniny prevažne v štipľavej omáčke), na druhej strane neoplatí sa jesť mäso, alebo ryby (porcia je tak na jednu vidličku).

Sri Lanka rice and curry

Doprava

V rámci šetrenia uprednostni vlaky, autobusy a všade kam sa dá choď pešo. Odchody a príchody autobusov si najjednoduchšie zistíš na ulici od domácich. Väčšinou sú slušné a častokrát vybavené aj televíziou. Lístky sa kupujú u šoféra autobusu a stoja pár centov. Vo vlakoch existujú 3 triedy a pri niektorých trasách sú pripojené vagóny súkromných spoločností, ktoré sú samozrejme drahšie. Do prvej triedy si kupuj lístky s časovým odstupom niekoľko dní, aby neboli vypredané. Vagóny druhej a tretej triedy sú neustále preplnené, tak nebuď prekvapený keď si pár hodín postojíš. Lístky do druhej triedy stoja okolo 1EUR. Bližšie informácie o cestovaní vlakom poskytujú stránky: www.seat61.com/SriLanka a www.railway.gov.lk/web/.

Ubytovanie

Slušný guest house s vlastnou kúpeľňou a raňajkami nájdeš už za 10EUR/osoba za noc. Klimatizácia je väčšinou za príplatok a aj keď veľa ubytovacích zariadení nemá v ponuke obed/večeru, stačí poprosiť a oni veľmi rýchlo nejakú pripravia. Vzhľadom na časovú tieseň som si ubytovanie zarezervovala dopredu na booking.com s možnosťou storna pre prípad potrebnej zmeny.

Ostatné

Je síce pravda, že som na Srí Lanke strávila iba týždeň, ale okrem toho, že je to krásna krajina plná zelených plantáží, národných parkov s voľne žijúcimi zvieratami a priateľských ľudí som zistila, že sa návšteva do tejto krajiny dá uskutočniť aj s nízkym rozpočtom. Ponúka pomerne lacné možnosti ubytovania, dopravy, potravín… Najvyššiu položku (ak nerátam letenku) v mojom rozpočte tvorili ceny vstupeniek na jednotlivé pamiatky. Pri niektorých sa ceny pohybovali aj okolo 30-50EUR. Bol by však hriech kvôli nim vynechať safari alebo návštevu pamiatok ako je napríklad Sigiriya Rock, ktoré sú rovnako ako aj čaj neodmysliteľnou súčasťou Srí Lanky.

Aký je osud slonov na Srí Lanke?

opica sri lanka asia

Sri Lanka Sigiriya výhľad z Lion Rock


⇒ ČÍTAJ ĎALEJ: SRÍ LANKA – 20 FOTOGRAFIÍ, KTORÉ ŤA INŠPIRUJÚ VYRAZIŤ DO SVETA ⇐

ČÍTAJ ĎALEJ: AKÝ JE OSUD SLONOV NA SRÍ LANKE? ⇐

ČÍTAJ ĎALEJ: KOMPLETNÝ NÁVOD AKO CESTOVAŤ PO MALDIVÁCH + 20 OBĽÚBENÝCH FOTOGRAFIÍ 


Ak sa ti článok páčil, budem veľmi rada ak ho posunieš ďalej. O svoje cestovateľské zážitky sa môžeš podeliť v podobe komentára! Ak si chceš prečítať články medzi prvými a cestovať spolu so mnou klikaj SEM. 

               
Mohlo by ťa zaujímať