Predĺžený víkend v Ženeve, jednom z najdrahších miest sveta
Vždy som vedela, že Švajčiarsko je drahé, no Ženeva je...

Vždy som vedela, že Švajčiarsko je drahé, no Ženeva je drahá ešte aj pre samotných Švajčiarov. Leží na úpätí Álp, lemujú ju brehy priezračného Ženevského jazera a okrem toho, že patrí medzi najkrajšie miesta Európy si pevne drží svoje postavenie v rebríčku 10-tich najdrahších miest sveta.

Predĺžený víkend v Ženeve, jednom z najdrahších miest sveta

Ženeva má dlhú históriu plnú nepokojov, revolúcií a tolerancie, ktorú každému návštevníkovi pripomína v podobe množstva múzeí a pamiatok. Malé kaviarne, čokoládovne, obchody svetových značiek, či uznávané rešturácie ležia v dlaždených uličkách, úzkych chodbách a skrytých nádvoriach. Jazero Leman, alebo inak známe ako Ženevské jazero ako jedno z najväčších sladkovodných jazier v Európe s množstvom labutí a kačíc pohojdávajúcich sa na jemných vlnách dotvára jedinečnú atmosféru mesta.

geneva lake pristav


Prečítaj si o Nórsku a hlavnom meste „Oslo“, ktoré aj keď nie je ďalekou exotikou ma úplne dostalo. Životný štýl, príroda, čistota a vzduch, ktorý je radosť dýchať… TU


Francúzsko – ubytovanie za zlomok švajčiarských cien

Ceny ubytovacích zariadení tak ako aj všetkého ostatného sú v Ženeve nepopierateľne vysoké. Ženeva tvorí juhozápadný cíp Švajčiarska, pričom je takmer úplne obklopená francúzskym územím. Približne 5 km od centra mesta sa nachádza Francúzsko, kam do mesta Annemasse pravidelne premáva MHD. Autobus 61, električka 12, kedy treba vystúpiť na poslednej zastávke Moillesuaz a ďalej prejsť pešo. Annemasse sa spája so Ženevou a hranice v „podstate neexistujú“. Je to iba mestská oblasť s bežnými uličkami, odkiaľ mnoho ľudí každodenne dochádza do Ženevy. My sme bývali v dedinke Ville la Grand, ktorá sa nachádza asi 20 minút pešo od konečnej autobusovej zastávky v Annemasse. Cestu sprevádzajú domčeky s drevenými okenicami v jednotnom štýle a za tých pár dní pobytu sme nestretli na ulici takmer nikoho. Normálne som začala pochybovať, či tam vôbec niekto žije. Supermarkety ako Carrefour, či Migros… sú otvorené od pondelka – soboty do 19:00. V nedelu je takmer všetko zatvorené okrem populárneho farmárskeho trhu, na ktorom sa predáva voňavé ovocie, zelenina, syry a iné poľnohospodárske výrobky, či dokonca oblečenie.

paradajky francuzsko trh

Mesto mieru

Ženeva je domovom medzinárodných organizácií ako OSN, CERN, WHO… a už roky láka hviezdy svetovej scény ako aj Audrey Hepburn, Charlieho Chaplina, alebo Freddieho Mercuryho, ktorí tu, alebo v jej okolí vlastnili domy. Keďže v meste žije okolo 41% cudzincov v autobusoch a rovnako aj na ich zastávkach počuť rôzne jazyky a dialekty. Švajčiarsko má 4 úradné jazyky – Nemčinu, Francúzštinu, Taliančinu a Rétorománčina. V Ženeve sa napriek tomu hovorí predovšetkým po francúzsky. Mesto je obdarené množstvom parkov s kvetinovými záhonmi, jazierkami, alebo fontánami. Niektoré dokonca s pitnou vodou, takže s dodržiavaním pitného režimu, či zbytočným kupovaním balenej vody by v Ženeve nikto nemal mať problém. Väčšinu času som trávila ich skúmaním a bezcieľnym potuľovaním sa, pričom som sa snažila nájsť najideálnejšie miesto na piknik. Stravovanie v reštauráciách je nákladnejšie a vo väčšine supermarketov, alebo na miestnych trhoch majú čerstvé a naozaj dobré potraviny. Aj keď je teplá strava dôležitá, nie vždy ju preferujem. Predovšetkým na miestach s peknou prírodou si jedlo podľa vlastnej chuti kupujem v miestnych obchodoch, alebo ešte lepšie priamo na trhoch.  Potom si už iba hľadám najlepšie miesto, kde by som si ho mohla vychutnať.

geneva park kvetinovy zahon

Zaujímavosti sú zväčša sústredené na jednom miesto a mojim najlepším orientačným bodom bola fontána Jet d ‚Eau. Jej podoba vodotrysku vyvierajúceho priamo z jazera je jednoducho neprehliadnuteľná. Fontána oddeľuje prístav a samotné jazero a je ju vidieť hádam z každej časti mesta. Okrem toho s MHD v podobe ľoďky číslo 2 si môžeš spraviť okružnú jazdu v tesnej blízkosti vodotrysku. Aj keď má Ženeva ďaleko od mora, vďaka jazeru, ktoré je hostiteľom bohatých prírodných vôd sa v meste nachádza niekoľko pláží. Vstupné je spoplatnené no v prípade zlého počasia sú pláže dostupné zadarmo. Bližšie info spolu s ich dostupnosťou nájdeš na Geneva Beaches.

geneva castle hrad stare mesto

Doprava v Ženeve

Sieť verejnej dopravy v Ženeve sa nazýva UNIRESO, čo znamená prepojený systém električiek, prepravných lodiek, autobusov a vlakov. Pre všetky možné MHD platia rovnaké lístky. Tie si je možné kúpiť v automatoch, v novinových stánkoch, formou SMS (na čísle 788), alebo priamo v autobusoch. Lístky treba kupovať priamo v okamihu ich použitia. Na každom z nich je vytlačený dátum a čas kúpy, čo znamená samotný čas plynutia jeho platnosti. Bližšie informácie o doprave nájdeš na geneva.info, alebo na Geneva Live Tourism.

  • po prílete na medzinárodné letisko v Ženeve má každý návštevník nárok na bezplatný 80 minútový lístok. Ten sa vyzdvihuje tesne pred opustením letiska z automatu v hale, kde sa čaká na batožinu. Lístok platí na akúkoľvek MHD premávajúcu z letiska do centra mesta.
  • všetci čo majú booknutý hotel, hostel, kemping, alebo ubytovňu získajú bezplatnú „Geneva Transport Card“, s ktorou je verejná doprava zadarmo počas celého pobytu – aspoň, že tak keď je to ubytovanie také drahé. Kartu poskytne priamo ubytko na začiatku pobytu.

geneva zeneva lake side

Čo je dobré vedieť?

  • Pred cetou do Ženevy mi všetci hovoria: „Chystáš sa do Švajčiarska? Prines mi čokoládu!“ Miestne čokoládovne sú určené hlbokým peňaženkám a za niektoré nezvyčajné kúsky a príchute sa ceny šplhajú až po stoviek eur. Za zlomok týchto cien si rovnako dobrú čokoládu vieš kúpiť v supermarketoch ako sú Migros, kde sa predáva aj čokoláda s fotkou jazera na obale.
  • Ak chceš preskúmať mesto do detailov, kúp si Geneva Pass, ktorá ponúka množstvo aktivít zadarmo, alebo za zľavnené ceny ako rafting, vstupy do múzeí, dopravu zadarmo, plavby po jazere… Karta sa dá kúpiť na 1, 2, alebo 3 dni a v prípade jej kúpy online dostaneš 10% zľavu. 
  • Vydaj sa na pešiu turistiku so sprievodcom po meste zadarmo, pričom zistíš veľa informácií o architektúre, či histórii mesta. Presné dátumy a časy jednotivých turnusov nájdeš na freewalk.ch.

aperol spritz geneva

  • Zoznam zón s wifi zadarmo nájdeš na Geneva Live Tourism + samozrejme Starbucks, McDonald’s a železničná stanica Cornavin.
  • Jedno z najkrajších miest, ktoré som v Ženeve navštívila bola botanická záhrada, do ktorej je vstup zadarmo. Nachádza sa v nej viac ako 16 000 druhov rastlín, ktoré sú rozmiestnené v rôznych skleníkoch, skalkách, arboréte… Ja som obrovský fanúšik kvetín a všeobecne prírody, preto je pre mňa veľkou radosťou vytiahnúť knihu, sadnúť si na trávu a na chvíľu sa zastaviť. Pri botnickej záhrade stoja autobusy 1, 11, 25, 28, alebo električka č. 15.
  • V nedeľu je takmer všetko zatvorené, či už vo Francúzsku, alebo vo Švajčiarsku, takže obchody si moc neužiješ.
  •  Namiesto platených plavieb po jazere si stačí sadnúť na MHD – loďku, ktorá ťa prevezie z jednej strany jazera na druhú.

geneva park lake side

geneva city old town

Ak sa Ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému Tvojmu „lajku“, či hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Máš aj Ty nejaké zážitky, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentáru.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať