#TOP7 zážitkov, ktoré ukrýva El Nido na filipínskom ostrove Palawan
Biely piesok, "50 odtieňov" modrej, šumiace vodopády, neskutočné výhľady a...

Biely piesok, „50 odtieňov“ modrej, šumiace vodopády, neskutočné výhľady a mesto plné života ukryté na titulovanom najkrajšom ostrove sveta. El Nido na filipínskom ostrove Palawan, ponúka atmosféru s nádychom dobrodružstva a exotiky, ktorá ma každý deň, či večer hnala von do ulíc za novým spoznávaním. Čo všetko sa dá zažiť práve na tomto mieste? Čo všetko ponúka El Nido na Palawane?

Filipíny - ostrov Palawan - El Nido a zážitky, ktoré stoja za všetko

#Island Hopping Tours a El Nido na filipínskom ostrove Palawan

El Nido je mesto plné ruchu, kontrastov a svojskej atmosféry s obrazom drevených lodiek, ktoré po chvíli plavby odhaľujú krásu drobných ostrovov. Okolie Palawanu dotvára viac ako 1700 ostrovov a útesov. Niektoré z nich, sa navštevujú v podobe túr A, B, C, alebo D, ktoré odkrývajú lagúny, ostrovy, či odlahlé pláže ukryté za skalnatými balvanmi. Sama som absolvovala A a C , pričom aj keď to možno bude znieť ako klišé, ani „tisíc vecí“ mi nenahradí ten zážitok. Šnorchlovanie, kayaking, obed v štýle vylovíš, ugriluješ, zješ a úplny pocit Robinsona Crusoa na opustenom ostrove.

#Hladina vody z kajaku, alebo paddle boardu

El Nido sa okrem rušných reštaurácií s vôňou rôznych kútov sveta, pouličných stánkov a živých kaviarní plných ruchu pýši aj priezračnými lagúnami. Lagúnami, kde sa hladina vody v rôznych odtieňoch modrej láme o divoké skaly. Počas už spomínaného Island Hoppingu „A“ som si pri návšteve Small Lagoon/Malej lagúny vypožičala kajak. Ten v prepočte na 2 osoby stál približne 5€. Vláda v El Nido sa však nedávno rozhodla z dôvodu vyššej ochrany Small, Big Lagoon a Secret Beach pre uznesenie. Stanovila obmedzenie počtu návštevníkov a množstvo povolených kajakov a paddle boardov. Tento krok má do budúcnosti brániť preplneniu týchto miest. Kajak, alebo paddle board si však môžeš vypožičať aj na plážach ako je napríklad Las Cabanas Beach.

#Šnorchlovanie po stopách korytnačiek, Nema a žralokov

Aj keď mám pred neprebádaným dnom oceánu, či mora vždy veľký rešpekt, nikdy ma neprestáva udivovať. Nahliadla som do každodenného života rýb na Mal(e)divách, Kube, Bali…, ale Nema, oranžovú rybku s bielymi pruhmi som stretla iba raz – tu v El Nido na filipínskom ostrove Palawan. Na Filipínach, osud podmorského života závisí na koraloch, kde prežíva svoj život veľká časť rýb. Miestne útesy poskytujú domov nielen rybám, ale aj korytnačkám a mäkkýšom. Mám pocit, že na Filipínach kdekoľvek nahliadnem pod vodu, uvidím množstvo farieb a tajomný, bohatý život pod hladinou.

#TOP7 zážitkov, ktoré ukrýva El Nido na filipínskom ostrove Palawan

#Adrenalín v podobe ziplinu

Aké to je preletieť z jedného ostrova na druhý? Kým som nevyskúšala zipline na Filipínach, ani ja som to nevedela. Z Las Cabanas Beach sa totiž dá preletieť po trase dlhej 750 metrov na ostrov Depeldet. Výhľady sú úžasné, počujem svišťanie vetra a zhora vidieť všetko z vtáčej perspektívy. Na supermana, alebo v sede? To ako poletíš je už iba na Tebe.

#Západy slnka, ktoré neomrzia

Perfektné zakončenie perfektného dňa? Západmi slnka, ktoré aspoň mňa nikdy neomrzia. Na Filipínach najlepšie s jablkovým pivom „San Miguel“, alebo o niečo silnejším „Red Horse“ v ruke. Las Cabanas Beach sa chváli tým najkrajším výhľadom, ktorý sa každú chvílu tvári viac dramaticky ako iba sekundu predtým. Čas sa na moment zastaví a farbami hýriacu šou dopĺňajú iba zvuky štrngajúcich pohárov okolitých barov. Na malé ostrovy v diaľke dopadajú posledné záblesky svetla až kým nedopadne tma na celé El Nido na filipínskom ostrove Palawan.

#Sprcha v prírode – vodopády Kuyawyaw

3 vodopády, jedna cesta, zopár nástrah a ďalší zážitok. Zo začiatku si lámem jazyk, ale teraz mi ide slovo „Kujavjav“ vysloviť celkom ľahko. Asi hodinu od samotného centra El Nido sa nachádzajú vodopády, ktoré sú ideálnym miestom na rannú sprchu v džungli. S  hanblivými opicami nad hlavou a poletujúcimi motýlmi pred sebou. Vodopády sú kúsok od seba a na ich návštevu je potrebný sprievodca. Výstup nie je náročný a dokopy trvá približne pól hodinu. Cesta vedie od najmenšieho vodopádu, až k tomu najkrajšiemu, z ktorého si miestni chlapci vytvorili zábavu. Z vysokej skaly s hlasným smiechom skáču jeden po druhom do vody, ktorej skutočná hĺbka sa na prvý pohľad vôbec nezdá taká veľká.

Top 7 zážitkov, ktoré ukrýva El Nido na filipínskom ostrove Palawan - vodopády Kuyawyaw

#Jeden zo 7 prírodných divov sveta

Tak ako Machu Picchu patrí medzi 7 divov sveta, ktoré boli vytvorené ľudskou rukou, tak sa na Filipínach nachádza jeden vytvorený samotnou prírodou. Na mysli mám Národný park podzemnej rieky a jaskyňu Sabang patriacu pod krídla UNESCO. Ja som jaskyňu navštívila počas pobytu v Puerto Princesa, no dá sa navštíviť aj z El Nida. Sprístupnená je iba vybraná časť a okrem skalnatých tvarov, ktoré pripomínajú či už jednorožca, alebo ženu, sú v nej zabývané aj tisícky netopierov.

Národný park podzemnej rieky Sabang - top 7 zážitkov, ktoré ukrýva El Nido na Palawane

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu „lajku“, či hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Máš aj ty nejaké zážitky, alebo skúsenosti, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať