Peru – cesta na Machu Picchu
Horúce pieskové pláže, plameniaky stojace na brehoch jazera Titicaca, zasnežené...

Horúce pieskové pláže, plameniaky stojace na brehoch jazera Titicaca, zasnežené vrcholy hôr… a samozrejme neodmysliteľná súčasť Peru, ktorá láka návštevníkov z celého sveta, Stratené mesto Inkov – Machu Picchu. Sledovať odhaľujúce sa pozostatky mesta spod hustej pokrývky hmly vyvoláva úžas a zimomriavky zároveň. Napriek tomu poznám ľudí, ktorí ho počas ciest vynechajú. Prečo? Častokrát počujem odpoveď, že je jeho návšteva drahá. To tak ale byť vôbec nemusí a cesta môže byť navyše sprevádzaná nejedným zážitkom.

Každý deň zvedavo prichádzajú tisícky ľudí na toto impozantné miesto, ktorí sa prechádzajú medzi vysokými múrmi pripomínajúc malé pohybujúce sa bodky. Zo skalnatých výbežkov sledujú zelené terasy vnútrozemia, či zložité kamenné stavby mesta, ktoré nie nadarmo patrí pod krídla kultúrneho dedičstva UNESCO.

Peru - cesta na Machu Picchu

Aklimatizácia – Cuzco

Peru je obrovská krajina, preto si treba uvedomiť, že presuny z jedného miesta na druhé môžu trvať niekoľko hodín, či dokonca dní. Keďže je Machu Picchu súčasťou regiónu Cuzco, naša cesta začala práve tam. V Cuzcu, ktoré je doslova živým pamätníkom histórie Inkov. Prileteli sme z Limy, prostredníctvom vnútroštátneho letu spoločnosti LCPerú. Nadmorská výška 3 399 m.n.m., v ktorej je mesto položené nám prvý deň napomáhala k rýchlejšej únave a mierny tlak v hlave dal o sebe vedieť pri každom kroku navyše. Ideálne si je preto vyčleniť 2-3 dni na aklimatizáciu a piť dostatočné množstvo tekutín, predovšetkým kokový čaj. Aj napriek tomu, že je Machu Picchu položené nižšie, tak ako počas väčšiny trekov v Peru sa nadmorská výška zvyšuje v horských priesmykoch, cez ktoré sa prechádza.

Cuzco Peru Plaza de Armas

Cuzco Peru peruánska žena

Keďže sme sa chceli vyhnúť predraženým zájazdom v cenách pohybujúcich sa okolo 200-1000 dolárov a rovnako drahému vlaku PeruRail, či Inka Rail ktoré vlastní spoločnosť z Chile a Anglicka, rozhodli sme sa pre cestu „po svojom“. Prvotný plán bol autobus do Santa Marie, odkiaľ by sa pokračovalo do Hydroelectrica cez Santa Teresu. Cesta autobusmi by bola zdĺhavá a v konečnom dôsledku by vyšla na osobu okolo 14EUR. Keďže Cuzko ponúka obrovské množstvo aktivít, ktoré sprostredkúvajú cestovné kancelárie rozsypané po celom meste, rozhodli sme sa pre nasledujúcu možnosť. Prostredníctvom jednej z nich sme si zarezervovali cestu za cenu v prepočte okolo 10EUR na osobu k zastávke Hydroelectrica, ktorá je východiskovým bodom pre návštevníkov pokračujúcich v ceste pešo. Od Cuzca je vzdialená približne 200km a cesta trvá asi 6 hodín.

Follow me Peru

Aguas Calientes

Časť trasy pripomína nespevnenú, prašnú, do skaly vytesanú, neslávne známu bolívijskú cestu smrti Death Road, na ktorej vodiči miestami manévrujú v tesnom priestore aby dokázali pokračovať v ceste. Z jednej strany je sprevádzaná skalnatými prevismi, z druhej výhľadom na nekonečnú prírodu. Pri vstupnej bráne Hydroelectrica je potrebná registrácia pasu a ďalej sa pokračuje pešo do Aguas Calientes, inak známeho ako Machu Picchu Pueblo pozdĺž železničnej trate. Cesta je síce horšie vyznačená, ale koľaje sa ťahajú jedným smerom, takže stratiť sa zaručene nikto nemôže. 2 hodiny šľapania po pralese plnom potôčikov a lietajúcich papagájov rozhodne stoja za to. Aguas Calientes je východiskovým bodom, preto sú ceny o niečo vyššie ako v iných mestách/dedinkách a počas celej cesty sa mi stalo iba tam, že si v akejkoľvek reštaurácii automaticky účtovali servisný poplatok.

Aguas Calientes Peru Machu Picchu Pueblo

Výstup na Machu Picchu

Vstupenky na Machu Picchu sa dajú kúpiť online na MINISTERIO DE CULTURA, či drahších súkromných stránkach. Ďalej v Cuzcu, alebo v Aguas Calientes v predajni, ktorá sa nachádza hneď oproti autobusovej zastávky. Denný počet návštevníkov je obmedzený a ceny lístkov sú:

    • Machu Picchu 2 430 m.n.m. : dospelí 128/Sol, deti 8-17 + študenti (je potrebná ISIC karta) 65/Sol
  • Machu Picchu + Machu Picchu Mountain 3 050 m.n.m. : dospelí 142/Sol, deti 8-17 + študenti (je potrebná ISIC karta) 72/Sol
  • Machu Picchu + Wayna Picchu 2 720 m.n.m. : dospelí 153/Sol, deti 8-17 + študenti (je potrebná ISIC karta) 77/Sol.

Machu Picchu hiking trail

Z Aguas Calientes sa dá na vrchol dostať autobusom (spiatočný lístok cca 22EUR na osobu), alebo posilniť trošku nohy a ešte lepšie pešo. Prvá brána je vzdialená asi 20 minút, otvára o 5 ráno a vedie k hlavnému mostu. O 4tej ráno pred bránou stojí v tme už dlhý rad ľudí, kontrolujú sa vstupenky a pasy návštevníkov. Prechádzka po moste (asi 20 m) a nasleduje približne 2 hodinový výstup po schodoch. Na vrchole čaká ďalšia kontrola pasov, vstupeniek a brána, ktorá otvára o 6tej ráno. Počasie nám príliž neprialo, no neexistuje ideálne obdobie, kedy by sa malo Machu Picchu navštíviť. Existuje buď slnečno, alebo hmlisto a nič medzi tým. Nezabudni si preto zabaliť pršiplášť a  repelent, keďže hmyz dokáže byť poriadne otravný.

Machu Picchu montaňa

Takže pre provnanie, namiesto 200-1000 dolárov, ktoré zaplatí veľké množstvo turistov za bežný výlet na Machu Picchu, nás vyšla cesta na osobu 75EUR :

    • transfer z Cuzca do Hydroelectrica 10EUR
    • ubytovanie s vlastnou kúpeľňou a raňajkami na 2 noci v Aguas Calientes 30EUR (samozrejme dá sa nájsť aj lacnejšie ubytovanie, záleží iba na nárokoch)
  • vstupenka na Machu Picchu 128Sol/35EUR.

Peru Machu Picchu hmla

Peru Machu Picchu domček

Peru Machu Picchu lama


⇒ ČÍTAJ ĎALEJ: KOMPLETNÝ NÁVOD AKO CESTOVAŤ PO PERU ⇐

ČÍTAJ ĎALEJ: PERU – PO STOPÁCH DÚHY – VINICUNCA RAINBOW MOUNTAIN ⇐

ČÍTAJ ĎALEJ: SRÍ LANKA – TIPY, KTORÉ TI PRED CESTOU MÔŽU POMÔCŤ ⇐

               
Mohlo by ťa zaujímať