Múzeum Louvre v Abu Dhabi a veľkolepý dôkaz tvorivosti ľudskej mysle
Občas ma neprestáva udivovať, kam až kreativita, šikovnosť ľudskej ruky...

Občas ma neprestáva udivovať, kam až kreativita, šikovnosť ľudskej ruky a bohatstvo dokážu siahať. Spoločne vytvárajú architektonické skvosty, ktoré sú „živým“ obrazom tvorivosti. S pridaním 10-tich rokov potrebných na výstavbu, vzniklo múzeum Louvre v Abu Dhabi. Miesto postavené na vode, ktoré v sebe odráža svetlo, tieň a príbehy ľudstva.

Prechádzam sa budovou plávajúcou na otvorenom mori s pocitom, že kráčam naprieč úplne iného sveta. Galéria postavená v srdci ostrova Saadiyat vyrozpráva príbeh ľudstva, pričom medzi svojimi múrmi skrýva kultúrne poklady sveta.

Múzeum Louvre v Abu Dhabi a veľkolepý dôkaz tvorivosti ľudskej mysle

Múzeum Louvre v Abu Dhabi a veľkolepý dôkaz tvorivosti ľudskej mysleMúzeum Louvre v Abu Dhabi – jediné svojho druhu

Spolupráca medzi múzeum Louvre v Paríži a Abu Dhabi po 10-tich rokoch výstavby vytvorila múzeum, ktoré sa stalo v arabskom svete jediné svojho druhu. Otec tejto futuristickej stavby Jean Nouvel sa pri jej návrhu inšpiroval prímorskými mestečkami „madinats“ sídliacimi v Emirátoch.  Vzniklo tak 12 samostatných galérií, ktoré tematicky rozdeľujú viac než 600 vystavených kúskov pod menami ako Picasso, da Vinci, alebo Van Gogh. Tie budú približne v polročných intervaloch rotovať z Francúzska do Abu Dhabi a naspäť.

Múzeum ako súčasť cesty do Dubaja

Moja prvotná otázka? Ako sa do múzea Louvre v Abu Dhabi dostanem? Aj keď v Dubaji stále je čo vidieť, nastupujem na autobus vyhradený zvlášť pre ženy. Jednosmerná cesta stojí 25AED/5.5€, pričom autobusy odchádzajú každých 20 minút.  Linky E100 a E101 štartujú z autobusovej stanice Al Ghubaiba a Ibn Battuta. Sadám si na miesto, kam ma usadí šofér a v klimatizovanom autobuse cestujem asi 3 hodiny. Po vystúpení na stanici v Abu Dhabi, hľadám ďalší spoj. Hneď oproti sa nachádza zastávka autobusu 94, ktorý za 2AED/cca 0.5€ stojí pred múzeom.


Otváracie hodiny múzea sú:  • Pondelok – zatvorené  • Sobota, nedeľa, utorok, streda 10-20 • štvrtok, piatok 10-22 •

Vstupné:  • dospelí 60AED/13€ • 13-22 rokov -30AED/6.5€ • deti do 13 rokov – zadarmo •  


Cestovateľský blog Here Is Nika - múzeum Louvre v Abu Dhabi

55 budov pokrytých veľkolepou striebornou kupolou

„Everything in the universe is within you“ (všetko vo vesmíre je vo vás). Tento citát zdobí vstup do múzea, ktoré si drží povesť centra tolerancie a vzdelanosti. Okrem toho predstavuje akýsi bod rovnováhy medzi Európou, Afrikou a Áziou.  Čo ma ale na celom tomto komplexe najviac nadchýna je kovový dóm, ktorý v spojení so slnkom vytvára akúsi svetelnú šou. Jeho váha sa rovná váhe samotnej Eiffelovky a cez jeho striebornú konštrukciu sa ligocú lúče slnka. Keď si odmyslím zachované, no rokmi poznačené artefakty, múzeum Louvre v Abu Dhabi vyzerá ako kulisa pre novodobé sci-fi filmy. Filmy plné oceľových odleskov a technológií.

PS: Ak chceš bližšie vidieť múzeum zvnútra, stačí ak ho navštíviš a uvidíš tak „ľudskosť v inom svetle“, alebo si ho aspoň priblížiš officiálnym videom 🙂

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu „lajku“, či hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Máš aj ty nejaké zážitky, alebo skúsenosti, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať