Dovolenka na Kube: Čo treba pred cestou vedieť a na čo si dávať pozor?
Aký je to pocit prechádzať sa ulicami, kde sa ako...

Aký je to pocit prechádzať sa ulicami, kde sa ako keby zastavil čas? Kde salsa prúdi v žilách každého domáceho obyvateľa? Kubánske cigary, najlepší tabak na svete, veterány z 50-tich a 60-tich rokov a to nie je všetko. Aká môže byť dovolenka na Kube, čo treba vedieť a aké sú moje skúsenosti?

Dovolenka na Kube: Čo treba pred cestou vedieť a na čo si dávať pozor?

Kuba – ostrovná krajina v Karibiku objavená a kolonizovaná Španielmi je pulzujúca, revolučná a občas mätúca zároveň. Biela – farba slobody, červená – farba preliatej krvy a rovnostranný trojuholník – znak ideálov revolúcie, bratstva, voľnosti a rovnosti. Kubánska vlajka hrdo veje z balkónov budov a domov, zatiaľ čo sa ja v Havane prechádzam popri jednej z nich a jeden z pouličných hudobníkov mi hovorí: „vy Európania ste takí hrdí, ale my sme napriek všetkému veselí a živí“.


? Havana – živá, rytmická a chvíľami hrozivá. Prečitaj si aké môže byť hlavné mesto Kuby ?


co treba pred cestou na kubu vediet

Moje odhodlanie cestovať na Kubu bolo v znamení „last minute“, kedy do hodiny muselo padnúť rozhodnutie, či vycestujem, alebo nie. Letenky na Kubu som si kupovala z londýnskeho Gatwicku, kam som priletela z Budapešti. (Nájdeš ich na stránkach ako je skyscanner.net, azair.eu….) Londýn mám rada a počas rokov sa stal jedným z mojich prestupných staníc do sveta, kde stráviť pár dní pred dlhšou cestou mi nikdy nevadí.


?Stiahni si e-book „Malý sprievodca Kubou“ zadarmoa získaj informácie, ktoré sa ti pred aj počas cestovania na Kube určite zídu.  ?


Dovolenka na Kube a kedy je najlepšie vycestovať na Kubu?

Počasie na Kube je vzhľadom na svoju polohu príjemné, takže exotickú dovolenku si tu môžeš vychutnať takmer celoročne. Od novembra do apríla prevláda obdobie sucha – tepla a od mája do októbra naopak obdobie dažďov. Hlavnej sezóne sa Kuba teší počas teplého obdobia, pričom opätovný boom prichádza v čase vianočných sviatkov. Ja som na Kube strávila časť decembra a januára, no aj keď tieto mesiace patria medzi top sezónu, počasie nebolo až také teplé. Prvý týždeň fúkal studený severský prúd, kedy bolo večer naozaj chladno a zišla sa mi mikina aj teplejšia bunda. Z opalovania sa na pláži preto nič moc nebolo a domov som prišla asi taká istá bledá, ako som odišla.

Kedy je najlepšie cestovať na Kubu?

Víza na Kubu – ako získať turistickú kartu?

V prípade, že sa rozhodneš cestovať na Kubu na vlastnú päsť, budeš potrebovať turistickú kartu. Tá sa stane tvojou vstupenkou do aj z krajiny (oprávňuje ťa vstúpiť na tento ostrov po dobu 30 dní). Víza sa vybavujú na ambasáde v Bratislave a turistická karta obsahuje dve časti. Na oboch z nich je pečiatka a jednu z častí (ktorú pri odchode z krajiny odovzdáš) si nechávaš pre seba.

Čo všetko je potrebné pre získanie víz na kubánskej ambasáde v Bratislave?

 1. Platný cestovní pas, ktorý platí minimálne 6 mesiacov po návrate z Kuby.
 2. Spiatočné letenky na Kubu.
 3. Potvrdenie o ubytovaní na Kube – stačí ak budeš mať potvrdenie o ubytovaní na prvú noc. Ja som na Kubu priletela večer, takže prvú noc som si zarezervovala  kúsok od letiska cez AirBnB. S potvrdením nikto nemal žiadny problém. 🙂
 4. Cestovné poistenie na celú dĺžku pobytu aj keď odo mňa ho nikto nechcel.
 5. Vyplnenú žiadosť.
 6. 22€ v hotovosti za každú osobu.
 1. V prípade, že nie si z Bratislavy, alebo ju máš od ruky, stačí keď oslovíš niektorú z cestoviek ako Bubo, či Pelikán, ktoré víza vybavia za teba. Turistická karta na Kubu sa vydáva do jedného týždňa a musíš si ju vyzdvihnúť osobne (okrem využitia cestovných kancelárií, ktoré všetko vybavia za teba). Ja som na tento ostrov v Karibiku letela necelý týždeň od zakúpenia leteniek, takže som potrebovala víza vybaviť trochu expresne. Za 100% poplatok (44€) mi kartu pracovníčka vydala na druhý deň od podania žiadosti. 

Víza na Kubu: Ako získať turistickú kartu?

Na čo si treba dávať POZOR?

 1. Turistickú kartu si dôkladne uchovaj, pretože pri odchode z krajiny ju budeš potrebovať. V prípade, že ju stratíš, nepustia ťa do lietadla.
 2. Couchsurfing je na Kube prísne zakázaný. Ak to riskneš, hrozí tebe aj osobe, ktorá ťa ubytovala väzenie.
 3. USA zakázalo svojim občanom aj turistom cestovať na Kubu za účelom turistiky. Viac informácií nájdeš na mzv.sk.
 4. Na Kube platí prihlasovacia povinnosť. V lietadle dostaneš formulár, ktorý musíš vyplniť a pri vstupe do krajiny odovzdať. Ak cestuješ s rodinným príslušníkom, stačí vyplniť jedno spoločné tlačivo.
 5. Deti môžu vstúpiť do krajiny iba s vlastným pasom. Kuba neakceptuje deti, ktoré sú zapísané v pasoch rodičov.

Dovolenka na Kube a Ubytovanie – casa particular, alebo hotel?

Nájsť si ubytovanie na Kube nie je nič ťažké. Na každom rohu vykúkajú typické kubánske ubytká „casa particular“, ktoré by sa dalo prirovnať k penziónom. Pred príletom na Kubu som si zarezervovala ubytovanie na prvé tri dni a keďže som sama nevedela kam všade chcem ísť, ubytovanie na zvyšné dni som si vybavovala priamo na mieste.

 1. Casa – ubytovanie priamo u niekoho doma, ktoré má na dverách, alebo stene pre odlíšenie sa od klasických domov modrú kotvičku. Niektoré rodiny dávajú do prenájmu celé poschodie. Niektoré iba izbu so súkromnou kúpeľňou a niektoré vlastnú izbu, kedy sa príslušník z rodiny pre blaho hosťa dočasne odsťahuje. Casa je cenovo výhodnejšia ako hotel a za príplatok si môžeš doobjednať raňajky, obed, alebo večeru.
 2. Hotel – hotely sa nachádzajú vo väčších mestách, či turistických centrách a ceny sa dokážu vyšplhať do poriadne vysokých výšin. V niektorých častiach Kuby ako napríklad Varadero sú všetky hotely all inclusive.

?Chystáš sa na Filipíny a ešte nevieš ktorý ostrov si vybrať? Prečítaj si, prečo si vybrať ostrov Palawan ?


Ubytovanie na Kube - Casa particular, alebo hotel?

Čo je dobré pri výbere ubytovania na Kube vedieť?

 1. Booking, AirBnB, Trivago a podobné stránky nepovolujú rezerváciu ubytovania priamo z Kuby. Stránky fungujú, ale pri možnosti rezervovať“ vyhodí, že Kuba je neautorizovaná krajina a nie je možné rezerváciu uskutočniť. Ak si chceš vytvoriť rezerváciu na ubytovanie cez niektoré z týchto stránok sprav si ju ešte doma.
 2. Ak si už na Kube a chceš sa ubytovať v niektorom z hotelov, väčšina z nich sa dá rezervovať iba cez kubánsku cestovku. Hotely sú často preťažené, predovšetkým počas hlavnej sezóny. Akonáhle sa im však uvoľní izba, posunú ju miestnym cestovným kanceláriám. Tie ti spravia cenovú ponuku, skontrolujú obsadenosť a vytvoria za teba rezerváciu.
 3. Ak sa rozhodneš pre hotel a nechceš mať plesnivé steny, alebo rozbitý bazén, vyber si 5*. Kvalita hotelov je v každej krajine rozdielna a na Kube 3* hotel vyzerá asi ako u nás 1* a naopak 5* predstavuje väčšinou moderné stavby s vybavením od výmyslu sveta. Vo Varadere sú 5* hotelové komplexy úplne oddelené od samotného mesta, odkiaľ premávajú výhliadkové autobusy.
 4. Niektoré hotelové komplexy, ktoré majú na jednom mieste viac hotelov umožňujú využiť služby v každom z nich. Napríklad ak sa ubytuješ v jednom, môžeš sa ísť najesť, alebo kúpať do bazéna do druhého.

Viñales - Kuba výroba cigár

Zľavy na wellness pobyty

Dovolenka na Kube a mena/peniaze/ceny

Kuba je jediná krajina na svete, ktorá má dve oficiálne menyKubánske peso CUP peso nationale“ a Konvertibilné peso CUC peso cubano convertible“. Zatiaľ čo Kubánci používajú pri platení svoju národnú menu CUP, turistom je určené Konvertibilné peso CUC. Kurz určuje Centrálna banka Kuby a v minulosti bol neoficálnou menou dolár, ktorý bol v roku 2004 zrušený. Na základe toho niektoré cenníky obsahujú znak $, čo môže byť zo začiatku mätúce, no nejedná sa o dolár ale o CUC. Ak si popri všetkom myslíš, že Kuba je „lacná exotika“, asi ťa výška miestnych cien sklame. Tá je porovnateľná s výškou cien u nás na Slovensku.

Ako platiť na Kube kubánskym pesom „CUP“ a konvertibilným pesom „CUC“?

 1. Turisti môžu vo vybraných obchodovch platiť CUP, ale výber je veľmi obmedzený. Za CUP môžeš platiť napríklad aj na trhoch, alebo v pouličných stánkoch.
 2. V niektorých obchodoch turisti nemôžu nakupovať vôbec, keďže sa tovar predáva na prídelové lístky.
 3. Rozdiel v hodnote CUP a CUC je vysoký. 10 CUP = približne 0,30€, pričom 10 CUC = okolo 8€. Treba si preto dávať pozor a rozlišovať tieto dve meny. V reštaurácii sa mi napríklad stalo, že namiesto 10 CUC mi vydali 10 CUP, čo som si na prvý pohľad vôbec nevšimla. Na výdavku som teda stratila približne 7,70€.
 4. Na Kube sa dá platiť aj s dolármi a na niektorých miestach dokonca s eurami. Dolár má rovnakú hodnotu ako CUC.
 5. Peniaze na miestnu menu – Konvertibilné peso sa nedajú zameniť vopred. Zameniť si ich vieš až priamo na Kube a po odchode z krajiny si ich musíš zameniť naspäť.
 6. Za zámenu dolár/CUC sa platí poplatok vo výške 10%. Peniaze si vieš zameniť na letisku, v niektorých hoteloch, v bankách, v zmenárňach „Cadeca“, alebo si ich vytiahnuť z bankomatu (tie sú však pomerne nedôverihodné a veľa z nich nefunguje).
 7. Karta American Express na Kube nie je akceptovaná. S kartami ako Visa, alebo Mastercard môžeš platiť na letisku, v cestovkách a v lepších obchodoch.

Ako platiť na Kube kubánskym pesom?

Internet na Kube – ako zostať počas cesty online?

Internet na Kube je pomerne veľký luxus a je notoricky známe, že pripojenie nie je úplne najlepšie.  So slabým internetom treba teda pred cestou viac menej počítať. Na tomto karibskom ostrove všetky internetové služby spravuje vládna telekomunikačná spoločnosť „Etecsa“ a internet je dostupný na vládou schválených Wi-fi hotspotoch. Prístupové údajé ako prihlasovacie meno a heslo sa kupujú ako zoškrabovacia karta s platnosťou 1 hodinu od prihlásenia. Kartu si je možné kúpiť v stánkoch „Telepunto“, alebo v lepších hoteloch. Jedna hodinová karta s stojí 1$.  Kúpiť sa ju dá aj na ulici od pouličných predajcov, ktorí ju predávajú so slovami „tarjeta de internet“. Cenu karty si je možné zjednať, no vo väčšine platí, že je vyšia ako v oficiálnych stánkoch. Ja som za kartu kúpenú na ulici  zaplatila 3$.

Skúsenosť čitateľa: Je lepšie vyhnúť sa pouličným ponukám od „jineteros“ a pri zjednávaní si treba určiť maximálnu cenu a patrične ju dať najavo obchodníkovi.

 1. Wi-fi je možné nájsť na známejších miestach. Vo veľkých parkoch, alebo pred niektorými hotelmi. V Havane je internet dostupný napríklad pred „La Floriditou“, alebo hotelom „Plaza“. Miesta, kde sa nachádza internet spoznáš podľa množstva postávajúcich ľudí s telefónom v ruke.
 2. Aj keď nájdeš Wi-fi, nie je isté, že sa pripojíš. Z dôvodu preťaženosti internetu sa je občas dosť ťažké pripojiť. Preto je najlepší čas pre odchytenie internetu skoro ráno, alebo neskoro večer.

Internet na kube: Ako zostať počas cesty online?

Ako sa s kartou na internet prihlásiš?

 1. Zoškrabávaciu časť karty treba zoškrabať a pod ňou sa nachádza prístupové heslo.
 2. Po prihlásení sa na wifinu treba zadať stránku etecsa.com, na ktorej sa zadá prístupové meno a heslo.
 3. Po nalogovaní sa ti začne odpočítavať hodina, počas ktorej sú prístupy na internet platné.

Kuba je zaujímavá krajina a tak ako každá iná, je niečim výnimočná. Uchvátili ma historické autá s vlastným príbehom, ktorý skrývajú pod vyblískanou kapotou. Tabakové plantáže s dlhou históriou, alebo čisté pláže obmývané priezračným morom… Rovnako som však počas cesty zažila a videla veci, ktoré ma sklamali, či odradili a tak som si o Kube vytvorila vlastný obraz. Áno, je to chudobná a socialistická krajina, ktorá je naozaj v očiach Európana iným svetom. Buď Kubu miluješ, alebo ju neznášaš a nič medzi tým proste nie je.

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním podelíš jeho zdieľaním, alebo k nemu hodíš hodnotenie, či komentár. Pre viac fotiek a príbehov z ciest sleduj FBIG. Máš aj ty nejaké zážitky, ktoré by v článku nemali chýbať? Nezabudni sa o nich podeliť.

Your Comments
 • Fajn napisane a vsetko v sulade s mojimi skusenostami az na jednu vec – cena karty na wi-fi od priekupnikov je taka, aku si ju kto zjedna, kazdopadne v 99 % pripadov viac ako oficialna cena 1 CUC/USD (pocul som ale aj o pripadoch, ze si ju ludia zjednali aj za 1-1,50 CUC). Co tento blog nespomina je to, ze na Kube je zvacsa lepsie vyhnut sa vsetkym ponukam, s kt. pride priekupnik/cka (tzv. iinetero/a) sam, a treba postupovat presne opacne ze si veci od jineteros riesit iniciativne a hned z uvodu im dat jasne najavo aka je maximalna cena (napr. pri karte na wi-fi je rozumne trvat na cene 2 CUC).

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať