Aký je to pocit prechádzať sa ulicami, kde sa ako keby zastavil čas a kde salsa prúdi v žilách každého domáceho obyvateľa? Kubánske cigary, najlepší tabak na svete, veterány z 50-tich a 60-tich rokov a to nie je všetko. Pravdou je, že Kuba už dávno nie je taká, ako si ju všetci predstavujú. Aká teda môže byť dovolenka na Kube, čo treba pred cestou vedieť a aké sú moje skúsenosti?

Dovolenka na Kube: Čo treba pred cestou vedieť a na čo si dávať pozor?

Kuba, ostrovná krajina v Karibiku objavená a kolonizovaná Španielmi je pulzujúca, revolučná a občas mätúca zároveň. Biela – farba slobody, červená – farba preliatej krvy a rovnostranný trojuholník – znak ideálov revolúcie, bratstva, voľnosti a rovnosti. Kubánska vlajka podtrhnutá jemným vánkom hrdo veje z balkónov polorozpadnutých budov a domov. Prechádzam sa v Havane popri jednej z nich, kde vidím pouličného hudobníka, ktorý sa onedlho ku mne na krátku chvílu pripojí. “Vy Európania ste takí hrdí, ale my sme napriek všetkému veselí a živí”, takto odzneli jeho prvé slová.

co treba pred cestou na kubu vediet

Moje odhodlanie cestovať na Kubu bolo v znamení “last minute”, kedy do hodiny muselo padnúť rozhodnutie, či vycestujem, alebo nie. Letenky na Kubu som si kupovala z londýnskeho Gatwicku, kam som priletela z Budapešti. Londýn mám rada a počas rokov sa stal jedným z mojich prestupných staníc do veľkého sveta, kde stráviť pár dní pred dlhšou cestou mi nikdy nevadí.


Stiahni si e-book “Malý sprievodca Kubou” zadarmo a získaj praktické informácie, ktoré sa Ti zídu pred aj počas cestovania na Kube. TU


Dovolenka na Kube a kedy je najlepšie vycestovať?

Počasie na Kube je vzhľadom na svoju polohu príjemné, takže exotickú dovolenku si tu môžeš vychutnať takmer celoročne. Od novembra do apríla prevláda obdobie sucha – tepla a od mája do októbra naopak obdobie dažďov. Hlavnej sezóne sa Kuba teší počas teplého obdobia, pričom opätovný boom prichádza v čase vianočných sviatkov. Ja som na Kube strávila časť decembra a januára, no aj keď tieto mesiace patria medzi top sezónu, počasie nebolo až také teplé. Prvý týždeň fúkal studený severský prúd, kedy bolo večer naozaj chladno a zišla sa mi mikina aj teplejšia bunda.

Kedy je najlepšie cestovať na Kubu?

Víza na Kubu – ako získať turistickú kartu?

V prípade, že sa rozhodneš cestovať na Kubu na vlastnú päsť tak ako aj ja, budeš potrebovať turistickú kartu. Tá sa stane Tvojou vstupenkou do (oprávňuje Ťa vstúpiť na tento ostrov po dobu 30 dní) aj z krajiny. Víza sa vybavujú na ambasáde v Bratislave, pričom turistická karta obsahuje dve časti. Na oboch z nich je pečiatka a jednu z častí (ktorú pri odchode z krajiny odovzdáš) si nechávaš pre seba.

Čo všetko je potrebné pre získanie víz na kubánskej ambasáde v Bratislave?

 • ✓ Platný cestovní pas, ktorý platí minimálne 6 mesiacov po návrate z Kuby.
 • ✓ Spiatočné letenky na Kubu.
 • ✓Potvrdenie o ubytovaní na Kube – stačí ak budeš mať potvrdenie o ubytovaní na prvú noc. Ja som na Kubu priletela večer, takže prvú noc som si zarezervovala  kúsok od letiska cez AirBnB. S potvrdením nikto nemal žiadny problém. 🙂
 • ✓ Cestovné poistenie na celú dĺžku pobytu.
 • ✓ Vyplnená žiadosť.
 • ✓ 22€ v hotovosti za každú osobu.

V prípade, že nie si z Bratislavy, alebo ju máš od ruky, stačí keď oslovíš niektorú z cestoviek ako Bubo, či Pelikán, ktoré víza vybavia za Teba. Turistická karta na Kubu sa vydáva do jedného týždňa a musíš si ju vyzdvihnúť osobne (okrem využitia cestovných kancelárií, ktoré všetko vybavia za Teba). Ja som na tento ostrov v Karibiku letela necelý týždeň od zakúpenia leteniek, takže som potrebovala víza vybaviť  tak trochu expresne. Za 100% poplatok (44€) mi kartu pracovníčka vydala na druhý deň od podania žiadosti. 

Víza na Kubu: Ako získať turistickú kartu?

Na čo si treba dávať POZOR?

 • Turistickú kartu si dôkladne uchovaj, pretože pri odchode z krajiny ju budeš potrebovať. V prípade, že ju stratíš, nepustia Ťa do lietadla.
 • Couchsurfing je na Kube prísne zakázaný. Ak to riskneš, hrozí Tebe aj osobe, ktorá Ťa ubytovala väzenie.
 • USA zakázalo svojim občanom aj turistom cestovať na Kubu za účelom turistiky. Viac informácií nájdeš TU.
 • Na Kube platí prihlasovacia povinnosť. V lietadle dostaneš formulár, ktorý musíš vyplniť a pri vstupe do krajiny odovzdať. Ak cestuješ s rodinným príslušníkom, stačí vyplniť jedno spoločné tlačivo.
 • Deti môžu vstúpiť do krajiny iba s vlastným pasom. Kuba neakceptuje deti, ktoré sú zapísané v pasoch rodičov.

Ubytovanie na Kube – casa particular, alebo hotel?

Nájsť si ubytovanie na Kube nie je nič ťažké. Na každom rohu vykúkajú typické kubánske ubytovacie zariadenia “casa particular”, ktoré by sa dalo prirovnať k penziónu. Pred príletom na Kubu som si zarezervovala ubytovanie na prvé tri dni a keďže som sama nevedela kam všade chcem ísť, ubytovanie na zvyšné dni som si vybavovala priamo na mieste.

 • Casa – ubytovanie priamo u niekoho doma, ktoré má na dverách, alebo stene pre odlíšenie sa od klasických domov namaľovanú modrú kotvičku. Niektoré rodiny dávajú do prenájmu celé poschodie, niektoré iba izbu so súkromnou kúpeľňou a niektoré vlastnú izbu, kedy sa príslušník z rodiny pre blaho hosťa dočasne odsťahuje. Casa je cenovo výhodnejšia ako hotel a za príplatok si môžeš doobjednať raňajky, obed, alebo aj večeru.
 • Hotel – hotely sa nachádzajú vo väčších mestách, či turistických centrách a ceny sa dokážu vyšplhať do poriadne vysokých výšin. V niektorých častiach Kuby ako napríklad Varadero sú všetky hotely all inclusive.

Ubytovanie na Kube - Casa particular, alebo hotel?

Čo je dobré pri výbere ubytovania na Kube vedieť?

 • Booking, AirBnB, Trivago a podobné stránky nepovolujú rezerváciu ubytovania priamo z Kuby. Stránky fungujú, ale pri možnosti “rezervovať” vyhodí, že je Kuba neautorizovaná krajina a nie je možné rezerváciu uskutočniť. Ak si chceš vytvoriť rezerváciu na ubytovanie cez niektoré z týchto stránok sprav si ju ešte doma.
 • Ak si už na Kube a chceš sa ubytovať v niektorom z hotelov, väčšina z nich sa dá rezervovať iba cez kubánsku cestovku. Hotely sú často preťažené, predovšetkým počas hlavnej sezóny a akonáhle sa im uvoľní izba, posunú ju cestovným kanceláriám. Tie Ti spravia cenovú ponuku, skontrolujú obcadenosť a vytvoria za Teba rezerváciu.
 • Niektoré hotelové komplexy, ktoré majú na jednom mieste viac hotelov Ti umožnia využiť služby v každom z nich. Napríklad ak sa ubytuješ v jednom, môžeš sa ísť najesť, alebo okúpať do bazéna aj do druhého.

Dovolenka Kuba: Čo všetko treba vedieť pred cestou do Karibiku?

Mena/peniaze/ceny – ako platiť na Kube?

Kuba je jediná krajina na svete, ktorá má dve oficiálne menyKubánske peso CUP peso nationale” a Konvertibilné peso CUC peso cubano convertible”. Zatiaľ čo kubánci používajú pri platení svoju národnú menu CUP, turistom je určené Konvertibilné peso CUC. Kurz určuje Centrálna banka Kuby a v minulosti bol neoficálnou menou dolár, ktorý bol v roku 2004 zrušený. Na základe toho niektoré cenníky obsahujú znak $, čo môže byť zo začiatku mätúce, no nejedná sa o dolár ale o CUC. Ak si popri všetkom myslíš, že Kuba je “lacná exotika”, asi Ťa výška miestnych cien sklame. Tá je porovnateľná s výškou cien u nás na Slovensku.

Ako platiť na Kube kubánskym pesom “CUP” a konvertibilným pesom “CUC”?

 • Turisti môžu vo vybraných obchodovch platiť CUP, ale výber je veľmi obmedzený. Za CUP môžeš platiť napríklad aj na trhoch, alebo v pouličných stánkoch.
 • V niektorých obchodoch turisti nemôžu nakupovať vôbec, keďže sa tovar predáva na lístky.
 • Rozdiel v hodnote CUP a CUC je vysoký. 10 CUP = približne 0,30€, pričom 10 CUC = okolo 8€. Treba si preto dávať pozor a rozlišovať tieto dve meny. V reštaurácii sa mi napríklad stalo, že namiesto 10CUC mi vydali 10CUP, čo som si na prvý pohľad vôbec nevšimla. Na výdavku som teda stratila približne 7,70€.
 • Na Kube sa dá platiť aj s dolármi a na niektorých miestach dokonca s eurami. Dolár má rovnakú hodnotu ako CUC.
 • Peniaze na miestnu menu – Konvertibilné peso sa nedajú zameniť vopred. Zameniť si ich vieš až priamo na Kube a po odchode z krajiny si ich musíš zameniť naspäť.
 • Za zámenu dolár/CUC sa platí poplatok vo výške 10%. Peniaze si vieš zameniť na letisku, v niektorých hoteloch, v bankách, v zmenárňach “Cadeca”, alebo si ich vytiahnuť z bankomatu (tie sú však pomerne nedôverihodné a veľa z nich nefunguje).
 • Karta American Express na Kube nie je akceptovaná. S kartami ako Visa, alebo Mastercard môžeš platiť na letisku, v cestovkách a v lepších obchodoch.

Ako platiť na Kube kubánskym pesom?

Internet na Kube – ako zostať počas cesty online?

Internet na Kube je pomerne veľký luxus a je notoricky známe, že pripojenie nie je úplne najlepšie, tak so slabým internetom treba pred cestou viac menej počítať. Na tomto karibskom ostrove všetky internetové služby spravuje vládna telekomunikačná spoločnosť “Etecsa” a internet je dostupný na vládou schválených Wi-fi hotspotoch. Prístupové údajé ako prihlasovacie meno a heslo sa kupujú v podobe zoškrabovacej karty platnej 1 hodinu od samotného prihlásenia. Kartu si je možné kúpiť v stánkoch “Telepunto”, alebo v lepších hoteloch a jedna karta s platnosťou jednej hodiny stojí 1$. Karta je dostupná aj na ulici od pouličných predajcov, ktorí ju predávajú so slovami “tarjeta de internet”, ale v tomto prípade jedna karta stojí 3$.

 • Wi-fi je možné nájsť na známejších miestach, vo veľkých parkoch, alebo pred niektorými hotelmi. V Havane je internet dostupný napríklad pred “La Florititou”, alebo hotelom “Plaza”. Miesta, kde sa nachádza internet spoznáš podľa množstva postávajúcich ľudí s telefónom v ruke.
 • Aj keď nájdeš Wi-fi, nie je isté, že sa pripojíš. Z dôvodu preťaženosti internetu sa je občas dosť ťažké pripojiť. Preto je najlepší čas pre odchytenie internetu skoro ráno, alebo neskoro večer.

Internet na kube: Ako zostať počas cesty online?

Ako sa s kartou na internet prihlásiš?

 • ✓ Zoškrabávaciu časť karty treba zoškrabať a pod ňou sa nachádza prístupové heslo.
 • ✓ Po prihlásení sa na wifinu treba zadať stránku www.etecsa.com, na ktorej sa zadá prístupové meno a heslo.
 • ✓ Po nalogovaní sa Ti začne odpočítavať hodina, počas ktorej sú prístupy na internet platné.

Kuba je zaujímavá krajina a tak ako každá iná, je niečim výnimočná. Uchvátili ma historické autá s vlastným príbehom, ktorý skrývajú pod vyblískanou kapotou, tabakové plantáže s dlhou históriou, alebo čisté pláže obmývané priezračným morom… Rovnako som však počas cesty zažila a videla veci, ktoré ma naopak sklamali, alebo odradili  a tak som si z toho všetkého postupne vytvorila o Kube vlastný obraz. No áno, je to chudobná a socialistická krajina, ktorá je naozaj v očiach Európana iným svetom.

Dovolenka na Kube: Všetko čo potrebuješ pred cestou vedieť

Ak sa Ti článok páčil, veľmi ma poteší ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému Tvojmu “lajku”, či hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Máš aj Ty nejaké postrehy, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentáru.

 

Dovolenka na Kube: Čo treba pred cestou vedieť a na čo si dávať pozor?
5 (100%) 1 vote

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.