Z Havany do Valle de Viñales – rum, cigary, káva a kubánsky vidiek
Údolie tiahnuce sa na západe krajiny - Viñales, je tesne...

Údolie tiahnuce sa na západe krajiny – Viñales, je tesne po Havane druhým najnavštevovanejším miestom Kuby. Niet sa čo čudovať. Aj mňa sem pritiahol obraz miesta požehnaný do hrdzava sfarbenou pôdou, zelenými tabakovými plantážami a skalnatými výbežkami.

Viñales - Kuba tabakové plantážeObraz miesta, kde kone v pomalom tempe klusajú po uliciach a farmy v sprievode dymu z cigár veselo otvárajú dvere zvedavým návštevníkom. Miesta, ktoré patrilo medzi favoritov neodmysliteľnej postavy kubánskeho diania Fidela Castra. Miesta, ktoré ako keby domáci povedal je „mas tranquilo, more relaxing“.   Oblasť do očí bijúcej zelene, národný park a kubánsky vidiek v jednom, ktorý za cinkania ostrôh topánok miestnych farmárov hrdo produkuje ten najlepší kubánsky tabak v krajine a hádam aj vo svete.

Rum, cigary a káva

Kedysi domov utečencov dnes patriaci pod patronát kultúrneho dedičstva UNESCO. S dôvtipom starých čias úspešne chráni rozsiahle tabakové plantáže spred ruchu okolitého sveta. Rytmickej a živej Havany. Tá sa nachádza od údolia Viñales približne 150km. Rum, cigary a káva sú neodmysliteľnou súčasťou miestneho života a vhodné podmienky na všetky druhy poľnohospodárstva robia z Viñalesu jeden z ich kubánskych domovov. Viñales sa nachádza v provincii Piñar del Río a aj napriek rokmi pretrvávajúcej aférke s cestovným ruchom, ponúka dokonalý pohľad na kubánsky vidiek s pomalou a uvoľnenou atmosférou.

Farmár poľnohospodárstvo na Kube

Prechádzam sa rokmi vydupanými uličkami a ako každý návštevník mám nárok na prehliadku jednej z tabakových fariem zadarmo. Chcem podtrhnúť autentickú atmosféru a tak za 15CUC/12€/3h idem na koňovi, na ktorého si už cestou naspäť nesadnem. „Prečo?“ Pýta sa ma jeho majiteľ, ktorý mi so slovami „lady right, left“ dvýha pravú aj ľavú ruku. Aj keď sa jemu zdá, že možno neviem ktorá je ktorá, bláznivý kôň naďalej neposlúcha. A veď prečo by aj mal odbočiť doprava. Na ľavej strane predsa rozvoniava čerstvá tráva.  Napriek tomu 3 hodiny stoja za to a ja sa počas cesty lepšie oboznamujem s miestnym životom.

Výlet na koňoch Viñales - západná Kuba

Tajomstvo kubánskeho tabaku a výroby cigár

Umenie pestovania tabaku prechádza z generácie na generáciu a po príchode na jednu z tabakových fariem odhaľujem tajomstvo výroby cigár. To prežilo nejeden miľník v histórii. Revolúciu, boj za nezávislosť, znárodnenie aj americkú inváziu. Pracovník vychutnávajúci si pôžitok z fajčenia mi vysvetluje proces sadenia, zberu, sušenia, fermentácie a následného triedenia. Po prehliadke plantáží nasleduje šúlanie cigár (nebolo to na stehnách žien, ale na stole). Počas procesu sa miešajú pokrčené listy so silnou arómou s listami, ktoré dobre horia do veľkého listu udržujúceho tvar. Šírka cigary zodpovedá intenzite dymu a čím viac sa ohorok cigary zmenšuje, tím viac naberá na sile. Koniec cigary, ktorý sa vkladá do úst mi farmár pre neutralizáciu tabaku pokvapká medom z kvetín kávovníka. Ja tak s prichádzajúcim pocitom točenia sa hlavy fajčím cigaru asi do polovice. Ochutnávam 7-ročný rum (vraj najlepší na Kube), ktorý získal 5 svetovo uznávaných ocenení a po všetkom nasleduje káva, kedy si prehadzujem kávové zrnká v ruke a vdychujem ich silnú arómu.

z Havany do Valle Viňales - tabakové plantáže

Po stopách predkov – Mural de la Prehistoria

Aj keď väčšinu návštevníkov láka Viñales práve pre tabakové plantáže a proces výroby kubánskych cigár, jeho súčasťou sú aj nástenné maľby Mural de la Prehistoria. Tie zobrazujú evolúciu života cez vek dinosaurov až po človeka. Maľby vznikli po revolúcii, od kedy si každých 5 rokov vyžiadali komplexný projekt v podobe obnovy farieb. Celá maľba je malovaná vo forme dlhých čiar, ktoré pri bližšom skúmaní motajú trošku hlavu. Vstupné stojí 3CUC/2.50€, v cene ktorého je aj nárok na bezplatný nápoj v miestnom bare (vraj tu majú najlepšiu piňa coládu všetkých čias). Celý komplex sa nachádza 4km od dediny a pravdu povediac nie je to nič  výnimočné, ale v rámci aktívnejšieho využitia času sa toto miesto oplatí navštíviť už len kvôli okoliu.

Mural de la Prehistoria Viñales západná Kuba

Ako sa dostanem z Havany do  Valle de Viñales?

    • Autobus Víazul – autobusy spoločnosti Víazul odchádzajú z Havany denne v niekoľkohodinových intervaloch. Cesta trvá približne 4h a cena jednosmerného lístka je 12CUC/9.50€. Okrem toho sa lístky kupujú deň pred plánovaným odchodom. Keďže sa stanica odkiaľ sa odchádza z Havany nachádza celkom od ruky (na autobusovú stanicu nepremáva verejný spoj), k cene jednosmerného lístka si je fajn pripočítať ešte taxík za približne 5CUC/4€.
    • Colectivos – veľké zdieľané taxíky, ktoré boli do krajiny dovezené ešte pred revolúciou sú jednou z možností lacnejšieho cestovania po Kube. Niektoré dokážu umiestniť aj 8 a viac cestujúcich. Ich cena sa odráža od obsadenosti miest (keď sú všetky zaplnené, cena je nižšia). „Colectivo“ taxi z Havany do Viñales stojí na osobu za jednosmernú cestu približne 15CUC/12€.
  • Taxi – klasický taxík v retro prevedení, ktorý si za jednosmernú cestu pýta od 80CUC/64€.

Viñales - kubánsky vidiek

Výlet do údolia Viñales bol najlepšie trávený čas počas mojej prvej cesty Karibikom. Dokázal ma preniesť do sveta zabudnutej západnej Kuby a aj napriek nepriazni počasia mi za dva dni ukázal, ako vyzerá keď zeleň vrazí do skalnatých „mogotov“ – vápencových pahorkov. Okrem toho život farmárov s volmi orajúcimi hrdzavé tabakové polia a obraz poľnohospodárskeho mesta, ktoré má dvere stále otvorené dokorán. A aj keď som práve kvôli hustému dažďu niektoré miesta nenavštívila, Viñales som si spolu s jeho autentickou atmosférou dokonale užila.

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu „lajku“, či hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Máš aj ty nejaké zážitky, alebo skúsenosti, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať