Dovolenka na Filipínach, ktoré majú viac ako 7 000 ostrovov. Prečo si vybrať Palawan?
Dovolenka na Filipínach a viac ako 7 000 ostrovčekov roztrúsených...

Dovolenka na Filipínach a viac ako 7 000 ostrovčekov roztrúsených po  „pacifickom kruhu ohňa“ obmývaných ocenánom? Taký počet sa mi až ťažko predstavuje. Niektoré z nich obývané, niektoré opustené a niektoré dokonca bezmenné. Rozmýšľam, ako asi mohli vzniknúť. O tom ale neskôr a teraz, kde mám vlastne začať? Asi na najkrajšom mieste sveta – ostrove Palawan.

Dovolenka na Filipínach, ktoré majú viac ako 7 000 ostrovov. Prečo si vybrať Palawan?

Moja cesta na Filipíny sa načrtla s error fare, ktorý nádejne oznamoval spiatočný let Dubaj-Manila za 50 eur. Moje srdce zaplesalo, reflektory zablikali a letenky som mala do pól hodiny v mailovej schránke. Na polutovanie sa táto moja šanca vidieť Filipíny nekonala. Po týždni som dostala telefón z Indie, že mi letenky spoločnosť zamietla. Po niekoľkých dňoch hladania som na účte mala nové, o pár stoviek eur síce drahšie, ale stále letenky do tejto exotickej krajiny. Moja dovolenka na Filipínach sa mohla začať.

Dovolenka na Filipínach, ktoré majú viac ako 7 000 ostrovov

Filipíny majú toľko ostrovov, že rozmýšľam, ktorý si vybrať. Robím si menší prieskum, pýtam sa na Facebooku, kedy si mi možno aj ty napísal/a pár tipov a pomohol/pomohla si mi tak s výberom ostrova. Koniec koncov, zvolila som si Palawan, ktorý má viac ako 1 700 ostrovov a rozlohu pobrežia 2 000 km.

Kedy vycestovať na Filipíny a ako je to s ostrovom Palawan?

Aká je tvoja prvá otázka, ktorá ti napadne pred konečným rozhodnutím niekam vycestovať? Keďže nechcem, aby mi celú cestu pršalo na hlavu, moja väčšinou súvisí s počasím. Filipíny sa tešia obdobiu sucha (december-máj), ale rovnako aj obdobiu dažďov (jún-november), kedy ťa môže chytiť nielen dážď, ale sem tam aj nejaký ten tajfún. Tropická klíma tejto krajiny sa však občas nesie ruka v ruke so zlými poveternostnými podmienkami, ktoré sa na každom ostrove môžu prejavovať inak. Palawan – ostrov položený západne od ostatných ostrovov je vďaka svojej polohe tak trochu chránený pred zlými výčinmi počasia. Občasný dážď však stále hrozí, preto je najideálnejším časom na návštevu stále obdobie sucha. Morská doprava vrcholí od marca – júna, kedy je more najpokojnejšie.

Dovolenka na Filipínach – z hlavného mesta Manila, na ostrov Palawan

Na Palawane sú najnavštevovanejšími miestami Puerto Princesa, El Nido (na obe z týchto miest sa dá priletieť) a Coron, ktorého fotka žiari v Googli takmer pri každom vyhľadávaní slova „Filipíny“. Zelené ostrovčeky a azúrové more, kedy sa pýtam: „Vyzerá takto nejako nebo na Zemi? Anglický spisovateľ Alex Garland dokonca práve na Palawane napísal svoju knihu „Pláž“, kedy sa inšpiroval pobrežnými krásami v El Nide. Niečo na tomto mieste potom asi bude, no nie?

Pozri si môj prvý vlog z čínskej štvrti „Binondo“, ktorá sa nachádza v hlavnom meste Filipín. TU

Na Palawan prilietam z hlavného mesta – Manila, kedy sa pre lepšiu cenu leteniek rozhodujem pre výber letiska v Puerto Princesa. Let sa takmer nekoná, keďže sa vraj nejaký tajfún menom Samba rozhodol preháňať práve v období mojej návštevy. Po niekoľkohodinovom zdržaní a zúfalstve pasažierov, s občerstvením v ruke sa nakoniec ocitáme bezpečne vo vzduchu. Let trvá hodinu a ďalších približne šesť ma čaká so zdieľaným vanom.

Ako sa dostať z Puerto Princesa do El Nida?

Po prílete do Puerto Princesa na mňa čaká zdieľaný van, ktorý ma so zvyškom posádky po asi 6-tich hodinách jazdy vysadí priamo v El Nide pred ubytovacím zariadením. Pred cestou som na internete našla veľa spoločností, ktoré poskytujú transfer, ale nakoniec som sa rozhodla osloviť ubytovanie. To mi navrhlo dve možnosti prepravy:

  1. 9 miestny van, ktorý stojí 8€ na osobu. Nevýhodou je, že keďže van vezie množstvo ďalších pasažierov, ktorým lety môžu doraziť v iných časoch, šofér ich počká. Preto nie je úplne presne stanovený čas odjazdu. Na druhej strane je to aj výhoda, lebo keď bude meškať tvoj let 3 hodiny tak ako mne, máš istotu, že ťa van bude na letisku stále čakať.
  2. Súkromné auto/taxík, ktoré stojí 80€ bez ohľadu na počet pasažierov.
  3. Autobus, s ktorým cesta trvá okolo 6-9 hodín. Existujú dve spoločnosti, ktoré prevádzkujú autobusy jazdiace do El Nida a to Roro Bus, alebo Cherry Bus. Vyrážajú zo stanice San Jose, ktorá je vzdialená približne 7 km od letiska.

Dovolenka na Filipínach – Vitaj na Palawane

Nič nedokáže opísať ostrov Palawan lepšie ako voda a pobrežie, ktorým je toto miesto obklopené. Modré lagúny, azúrové vlny, bujný život pod hladinou, alebo dobrodružné skalnaté útesy lemované penou oceánu… Provincia Palawan je z jednej strany obklopená skalnatými horami, dažďovými pralesmi, či jaskyňami. Na druhej strane kričí bielymi plážami a ako strážca podmorského života, všemožnými potápačkými spotmi. Počas prechádzky na niektorom z menších ostrovčekov si hovorím: „Áno, takto nejako v mojich predstavách vyzerá spomínané nebo na Zemi“. Nie nadarmo Palawan znamená „Krajinu krásneho a bezpečného prístavu“.

?  Prečítaj si, ako to vyzerá so sexturizmom a ladyboys na Filipínach. TU

Kedy je najlepšie počasie na Filipínach a ako je to s ostrovom Palawan?

Okrem iného sa teší aj najčistejšej vode zo všetkých ostrovov Filipín, pričom je hlboko oddaný princípu ochrany životného prostredia a ekologickej rovnováhy. Kedykoľvek si kúpim Buko – mladý zelený kokos, namiesto plastovej slamky dostanem papierovú. Takú tú, ktorá sa za menej ako dve sekundy v kokosovej vode rozmočí. V obchodoch sa minimalizuje využitie plastových tašiek, ktoré nahrádzajú papierové. Také tie bez uška, ktoré sa po pár krokoch pretrhnú. Ale vôbec mi to nevadí. Za mňa už svieti dobrý bod pre zelené zmýšľanie a aj takýto spôsob ochrany prírody.

Palawan = láska

Cestovanie je taká zvláštna vec, ktorú všetci vnímame z odlišného uhla. Niekto cestuje za láskou, za priateľmi, za útekom, sebapoznaním, spomienkami, dobrodružstvom, novými zážitkami, prácou, oddychom… A ja? Občas možno za tým všetkým, ale predovšetkým za novým poznaním a momentmi, ktoré si ešte dlho nosím v pamäti po tom, ako moje stopy vymizli. Dovolenka na Filipínach a ostrov Palawan nebol žiadnou výnimkou.

Filipíny - ostrov Palawan - El Nido a zážitky, ktoré stoja za všetko

Zisti viac o TOP 7 zážitkoch, ktoré ukrýva El Nido na filipínskom ostrove Palawan. TU

A prečo som si ho zamilovala? Palawan je dokonalou zmesou slnka, piesku, slaného oceánu a vápencových útesov, ktoré v sebe ukrývajú jedinečné výhľady. Má v sebe akúsi prirodzenú energiu, ktorá je doplnená neobmedzenou príťažlivosťou, láskou k prírode a „volaním“ oceánu. Aj napriek narastajúcemu turizmu si stále drží svoju pravú tvár, kedy sa deti hrajú na pláži a domáci predajcovia predávajú v uliciach ručne robené výrobky. Kedy si v uliciach grilujú rodiny s deťmi a s hlasným smiechom hrajú futbal. Práve ľudia sú dýchajúcim pokladom tohto miesta, ktorí sú pokorní a nápomocní zároveň. So zmyslom pre humor a úprimným úsmevom, ktorý dodáva pocit domova.

Prečo si vybrať na Filipínach ostrov Palawan

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu „lajku“, či hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Máš aj ty nejaké zážitky, alebo skúsenosti, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať