Zaujímavosti o Filipínach, ktoré ma prekvapili počas cesty
Destinácia plážových povalačov, zarytých potápačov, veľrybých žralokov a vyprážaných jedál...

Destinácia plážových povalačov, zarytých potápačov, veľrybých žralokov a vyprážaných jedál všemožného druhu? Cestovanie po Filipínach so slaným vánkom vo vlasoch a bosými nohami od piesku mám už za sebou. Spolu s touto cestou ti však prinášam zaujímavosti o Filipínach, kde život plynie takou tou pomalšou rýchlosťou.

Zaujímavosti o Filipínach

Poznáš ten pocit, keď sa prechádzaš cudzím miestom a zbystríš pozornosť, lebo všetko čo Ti bolo doteraz neznáme chceš spoznať? Počas cesty na Filipínach som sa stretla hneď s niekoľkými faktami, ktoré ma zaujali a občas prekvapili zároveň. Prečítaj si 5 zaujímavostí o Filipínach, ktoré možno už vieš a možno ešte iba budeš vedieť.

1. Zaujímavosti o Filipínach – Bezpečnosť nadovšetko

Mojou prvou zastávkou na Filipínach je mesto Manila. Mesto, ktoré je nechvalne známe svojou bezpečnosťou. Krádeže, podvody a malé, veľké zlosti číhajúce cez deň aj v noci sú súčasť diania – tak, ako pravdepodobne v iných veľkých mestách. Prechádzam obchody, lekárne, banky, reštaurácie… a pri vstupe mi vždy zdraví ozbrojená stráž so zbraňou zastrčenou v postrannom vrecku. Pred zastávkami vlaku sa kontrolujú tašky, kedy pán, či pani prehľadáva s dlhou drevenou palicou tajné zákutia mojej ženskej kabelky. Manila patrí medzi najľudnatejšie mestá, ktoré nesú so sebou potrebu väčšej dávky ostražitosti. Policajti, súkromné bezpečnostné zložky a stráž stoja takmer na každom rohu a okrem toho, že ich úlohou je chrániť, týchto „agentov“ uvidíš aj ako Ti točia zmrzku v McDonalde. Bezpečnosť je tu braná vážne a aj napriek fámom a faktom, je dobré dať tomuto miesto šancu a zistiť, že je tu toho veľa čo milovať.

2. Kuchyňa na Filipínach – Dám si všetko, čo je vyprážané

Ázijská kuchyňa je väčšinou plná farieb, vôní, korenia a zeleniny. Až teda na pár výnimiek. Možno práve preto sme si s tou filipínskou nepadli hneď do oka. Ach to ich zbožňované sladké a vyprážané… Filipínska kuchyňa je tvorená vplyvmi rôznych kultúr a vďaka tomu americkému, sa fasfood chytil v pozitívnejšom uhle ako v iných krajinách Ázie. McDonald, či Jollibee je plný domácich, na prípravu jedál sa používa veľa cukru a namiesto oleja sa vypráža v nahromadenom slaninovom tuku. Väčšina jedál má vyšší obsah tuku a menší podiel zeleniny. Na ulici sa smažia rôzne podivnosti, ako kuracie prsty, črievka, mozočky, sladké párky a vyprážané miestne „dobroty“ všemožného druhu.

Zaujímavosti na Filipínach - kuchyňa

Kuchyňa na Filipínach


• Ako vyzerá čínska štvrť Binondo, ktorá sa nachádza v hlavnom meste Manila? Pozri si môj prvý vlog TU •


3. Zaujímavosti o Filipínach – Nastajlované „Jeepneys“ z čias 2. svetovej vojny

Pýcha mnohých domácich, dopravný prostriedok a tak nejak aj objekt umeleckého cítenia?  Spojenie slov „Jeep“ a „knee (koleno)“ vytvorilo názov pre ikonu filipínskych ciest „Jeepneys“. Americké vojenské džípy, ktoré ostali opustené počas druhej svetovej vojny si našli miesto na preplnených cestách predovšetkým hlavného mesta Manila. Veľa som o nich čítala, niečo som o nich počula a nakoniec som ich aj videla a dokonca v nich jazdila. Použitie zmutovaného slova „knee“ v názve vysvetluje tlačenicu v malom priestore a dotýkajúce sa kolená. Vodiči tieto dopravné perly pretvárajú do rôznych podôb s vytesanými náboženskými, alebo kultúrnymi prvkami. Raz za čas zahliadnem aj podivnú verziu batmobilu, alebo hotovú svätyňu Boba Marleyho na kolesách.

Zaujímavosti o Filipínach - JepneeysZdroj: Flickr.com

4. Poďme si zaspievať karaoke

Karaoke ako jedna z mnoha voľnočasových aktivít si našlo svoju popularitu v ázijskej kultúre, pričom sa jej teší predovšetkým v Japonsku. Po túlačkách si všímam, že karaoke si našlo svoje miesto aj na Filipínach. Ľudia tu zdieľajú lásku nielen k rodinám, alebo jedlu, ale aj k spievaniu. Mikrofón, texty k pesničkám a párty sa môže začať – nielen v baroch, ale aj v domácnostiach. Je jedno, či ide o dobré, zlé, alebo falošné hlasy, na Filipínach proste spieva každý.


• Ako je to so sexturizmom na Filipínach? Prečítaj si viac o ladyboys, ženách uväznených v mužskom tele TU •


5. Krajina sociálnych médií

Filipínčania sú veľmi spoločenskí ľudia a tento znak ich osobnosti prejavujú aj vo využití mobilných telefónov. Všímam si, že veľa ľudí kráča s telefónom v ruke s pobehujúcimi prstami na displaji. Keďže ma to zaujíma, začnem si o tom trošku googliť – Google vie predsa všetko. Tam ta da dá, zisťujem, že Filipíny sú hotovou mekkou využitia sociálnych médií, pričom svoju vládu v rebríčku ťahajú už tretí rok. Telefónne hovory sú pre bežných ľudí na Filipínach drahou záležitosťou a preto minúty strávené telefonovaním väčšina z nich vymieňa za minúty strávené chatovaním na Facebooku, Twitteri a postovaním na Instagrame.

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu „lajku“, či hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Máš aj ty nejaké zážitky, alebo skúsenosti, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať