Cestovanie po Slovensku: Hon za najvyšším vrchom Nízkych Tatier (Ďumbier 2 043 m n.m)
Po rokoch skúmania rôznych kútov sveta som si uvedomila krásu...

Po rokoch skúmania rôznych kútov sveta som si uvedomila krásu Slovenska. Domoviny, ktorá v sebe ukrýva tak veľa. Cestovanie po Slovensku ma baví a mojím prvým krokom k dlhšej spoznávačke slovenských hôr sa stala turistika na Ďumbier – najvyšší vrch Nízkych Tatier. A akoby Sládkovič povedal: „Beda tomu, kto v mori vidí iba vodu, kto nepočuje nemú prírodu, kto v skalách vidí iba skaly…” Tak som sa započúvala, zahľadela a toto z toho vzišlo.

Zdroj: www.demanovskadolina.sk (Kliknutím na mapu, sa v novom okne otvorí plná veľkosť.)

Cestovanie po Slovensku – z Jasnej na sedlo Poľany

Prvotný plán ráno vstávať o 6tej a o 7mej už šľapať po miestnom chodníčku nevyšiel a tak sa deriem von z hotela v Jasnej s naloženým batohom s hodinovým časovým sklzom. Sladké tyčinky plné cukru mám, napustenú vodu mám, palice nemám, rukavice tiež nie a čiapka? Tá ostala doma. Rozmýšľam, či som si to všetko zabudla, alebo sa vyhovorím, že som si to schválne nepriniesla.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Jesenný vzduch je radosť dýchať, lístie je sfarbené do červena a sem tam sa objaví nejaký sneh, alebo námraza. Posielam si SMS-ku pre poistenie do hôr (tel. č. 6611 – 1,40 eur/deň), nech v prípade nešťastia neskrachuje na vrtulníku celá rodina. Sedlo Poľany leží na hlavnom nízkotatranskom hrebeni, pričom oddeľuje vrchol Poľany a Dereše. Z Demänovskej doliny sem od rázcestia „Tri Vody“ vedie žltá značka. Trasa na vrchol trvá približne 3h a smeruje hore kopcom cez skalnaté úseky. Cestou si dobíjam energiu scvrknutými brusnicami, ktoré sú horké, kyselé a hlavne oproti tým z obchodu, strašne malé.

 • Vrbické pleso – Tri vody = približne 1 hod.
 • Tri vody – sedlo Poľany = približne 2-2,5 hod.

? Aké je Rumunsko mojimi očami? Sedmohradsko a odbúranie predsudkov. Viac sa dočítaš TU ?


Turistika na Ďumbier - Cestovanie po Slovensku

Cestovanie po Slovensku – keď červená strieda žltú

Na sedle Poľany sa zaborím do vysokej trávy, nechávam unášať myšlienky bokom a dávam si dlhšiu prestávku. Žltá turistická značka, ktorá sem viedla značí najkratšie úseky, skratky, alebo spojky. Červená, ktorá pokračuje ďalej znamená hrebeňovky (hlavné trasy), alebo diaľkové trasy. Vydávam sa doľava smerom na východ na Chopok miernym stúpaním cez Dereše (2 003 m.n.m). Trasa je poriadne vyťažená a všetci sa zdravíme „ahoj“, ako keby sme sa už dôverne poznali. V horách sa takmer všetci správajú ako jedna veľká rodina, bez hľadu na to kto sme, alebo odkiaľ sme prišli. Uvedomujem si, aká som oproti prírode malá a po pojedaní banánov a mandariniek si užívam svoju víkendovo-ovocnú radosť a životabudič v podobe hôr.

Na Chopku sa dá zastaviť v Rotunde, alebo na Kamennej chate, ktorá je treťou najvyššie položenou chatou na Slovensku. Nad ňou sa vypína vyššie položený východný bod, na ktorý sa dá vyšľapať. Ja som ho pre časovú tieseň vynechala, keďže som nechcela po tme šľapať dole s čelovkou, ktorá mi nesvieti.

 • Na Chopok sa dá z Jasnej dostať aj s lanovkou a časový harmonogram si vieš pozrieť TU.
 • Sedlo Poľany – Chopok = približne 2-3 hod.

? Peru: Po stopách dúhy – turistika na Vinicunca Rainbow Mountain. Viac sa dočítaš TU ?


 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Cestovanie po Slovensku – Štefánička a 5* večera

Cestou míňam stádo kamzíkov, ktoré sú vyrušené z poobedňajšej pastvy okoloidúcimi turistami. Pre silný vietor sa kúsok od vrchola výstup na Ďumbier nekoná a ja sa musím zmieriť s tým, že pre výstup na najvyššií vrch Nízkych Tatier sem musím prísť znova. Z Krúpového sedla si skočím na čaj k chate M.R.Štefánika pod Ďumbierom – 1740 m.n.m. Na chate sa dá najesť, prespať, niečo si vypiť, kúpiť magnetu a sledovať farbami kričiacu večernú oblohu.

 • Chopok – Krúpovo sedlo = približne 1,5 hod.
 • Krúpovo sedlo – Ďumbier = približne 0,5 hod.
 • Krúpovo sedlo – chata M.R.Štefánika = 0,5-1 hod.
 • Kúsok od Ďumbiera sa nachádza Jaskyňa mŕtvych netopierov, ktorá je jedinou sprístupnenou vysokohorskou jaskyňou na Slovensku.

? #TOP7 zážitkov, ktoré ukrýva El Nido na filipínskom ostrove Palawan ?


Cestovanie po Slovensku: Hon za najvyšším vrchom Nízkych Tatier (turistika na Ďumbier 2 043 m n.m)

 • Celková dĺžka trasy aj s prestávkami – 10 hod., pričom som mala jednu dlhšiu prestávku na sedle Poľany.
 • Celkový počet prejdených km – 20km.
 • Trasa:  Hotel SKI – Vrbické pleso – Tri vody – sedlo Poľany – Chopok – Krúpovo sedlo – chata M.R.Štefánika – Krpáčovo.

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním podelíš jeho zdieľaním, alebo k nemu hodíš hodnotenie, či komentár. Pre viac fotiek a príbehov z ciest sleduj môj FBIG. Máš aj ty nejaké zážitky, ktoré by v článku nemali chýbať? Nezabudni sa o nich podeliť.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať