Z Medellínu do Guatape, mestečka tisícich jazier s najkrajším výhľadom sveta
Počas návštevy Kolumbie s plánom zájsť do Medellínu, mesta známeho...

Počas návštevy Kolumbie s plánom zájsť do Medellínu, mesta známeho Pablom Escobarom, metrom a inováciami, mi všetci hovoria: „Choď do Guatape“. Niečo som o tomto mieste počula, niečo čítala. Z Medellínu do Guatape cesta netrvá dlho a tak sa po prílete do mesta večnej jari chystám za najväčšou vodnou nádržou v Kolumbii.

Bosko Guatape: Výlet z Medellínu do Guatape Kolumbia

Najfarebnejšie mestečko v Kolumbii? Pre mnohých určite áno, aj keď ja by som povedala, že Kolumbia je sama o sebe veľmi farebná. Ľudia milujú farby a toho dokonalým dôkazom sú farebné domy s balkónmi plnými rozkvitnutých kvetín. Farebné rytmy krajiny cítiť jednoducho všade a pri pohľade na uličky mestečka Guatape mám pocit, ako keby sa realita menila na jednu z kreslených rozprávok.

Z Medellínu do Guatape a návod na jednoduchú cestu

 1. Autobusy z Medellínu do Guatape odchádzajú z „Terminal Norte“.
 2. Metrom sa sem dá dostať výstupom na zastávke „Caribe station“, kedy treba iba prejsť mostom a budeš na stanici.
 3. Autobusové spoločnosti, ktoré predávajú lístky do Guatape to majú na okienku vypísané (napr. Sotrasanvicente). Pri kúpe lístku dostaneš číslo nástupišťa, z ktorého autobus vyráža. Cena stojí okolo 4 €/ 14 000 COP a cesta trvá asi 2 hodiny. Autobusy chodia približne každú pól hodinu.
 4. Ak povieš šoférovi, že chceš vystúpiť pri Piedra del Peñol, zastaví ti.
 5. Cestou naspäť sa stačí postaviť k ceste, po ktorej chodí autobus späť do Medellínu, vystrčiť ruku a ak bude v autobuse miesto šofér zastaví. Autobusy stoja aj na stanici „Terminal de Los Buses“.

Ja som z Medellínu do Guatape využila taxík, presnejšie z letiska. Nechcelo sa mi z letiska s veľkým batohom trepať na stanicu v Medellíne, odkiaľ by som musela prejsť na Terminal Norte a chytiť autobus do Guatape. Taxík stál 35€ a keďže som necestovala sama, cena sa rozhodila a z časového hľadiska sa mi tento spôsob lepšie oplatil. Cestou naspäť som si už chytila autobus.


TIP: Zaži perlu karibskej časti Kolumbie a navštív Národný park Tayrona.


Výlet z Medellínu do Guatape, mesta tisícich jazier

TIP: Cesta je veľmi kľukatá a plná serpentín, takže ak máš citlivý žalúdok, priprav sa, že ti bude zle. Mne zle z ciest nebýva, ale poslednú pól hodinu cesty späť do Medellínu som celkom ťažko predýchavala.

Piedra del Peñol a najkrajší výhľad sveta

Z Medellínu do Guatape smeruje väčšina ľudí za obrovským monolitom, ktorý na svojom mieste stojí vraj viac ako 70 miliónov rokov. Taká doba sa mi až ťažko predstavuje. Celá jeho oblasť bola v 70-tich rokoch náročky zaplavená vodou, aby sa vytvorila cesta pre obrovskú vodnú elektráreň, ktorá dnes dodáva asi 30% elektriny v rámci krajiny. A keďže sú neplánované veci najlepšie, v rámci tohto projektu sa ako vedľajší produkt vytvoril  „najkrajší výhľad sveta“ a turizmus razom zaznamenal boom. K monolitu sa dá dostať z centra Guatape:

 • tuk-tukom (cca 2 €) ,
 • jedným zo zdieľaných jeepov, ktoré sem pravidelne jazdia,
 • v rámci zdravia pešo (približne 45 minút).

Vstup na Piedra del Peñol, 70-mil. rokov starý monolit stojí približne 5 €/18 000 COP a na vrchol k slávnemu výhľadu vedie 740 schodov.

Výlet z Medellínu do Guatape


TIP: Absolvuj kakaovo-kávovú túru a ubytuj sa v Kolumbii na jednej z miestnych fariem.


Prečo výstup (ne)absolvujem?

Deň pred plánovaným výstupom si dávam rýchlu večeru a na izbe zisťujem, že asi niekto nechce, aby som na Peñol vyšliapala. Priotrávená s jedlom si namiesto výhľadu užívam pohľad na postel. Sama s istotou neviem, či moje útrapy privodila ryba, alebo ovocná šťava, ktorá bola možno zriedená s vodou. Vo veľkých mestách ako je Bogota, Medellín, alebo Cali je voda z vodovodu pitná. V menších mestečkách akým je aj Guatape piť vodu z vodovodu nie je bezpečné. Zažiť však chorobu z jedla v Kolumbii nie je nič ojedinelé a ako sa tak rozprávam s ľuďmi, ktorí túto krajinu navštívili, veľa z nich si preskákalo tento problém. Koniec koncov, lieky si nasadzovať nemusím a po pár dňoch ma nepríjemnosti úplne prechádzajú. Po zotavení sa mi však už do výstupu nechce a tak si nakoniec podľa domácich „svetový výhľad“ nechávam ujsť.

Čo vidieť v Kolumbii


TIP: Prečítaj si prečo bol výlet z Cartageny na Isla Barú jedno veľké NIE.


Z Medellínu do Guatape – Pueblo de zocalos a farby na každom kroku

Pueblo po špan. niečo ako malé mestečko, alebo dedinka. Zocalos sú reliéfy, ktoré zdobia veľkú časť domov. Odzrkadľujú miestny život, alebo dedičstvo rodiny, ktorá v miestnom dome býva. Niektoré obrázky znázorňujú biblické príbehy, niektoré zvieratá, alebo často farmárov. Námestie v Guatape „Plazoleta de Los Zócalos“ je veľmi farebné a mesto je tak považované za najfarebnejšie v celej Kolumbii.

Výlet z Medellínu do Guatape: Cestovanie po Kolumbii

Zľavy na wellness pobyty

Čo robiť a vidieť v Guatape?

 1. Nechať sa unášať farebnými uličkami, navštíviť hlavné námestie, kúpiť suveníry (Klasické magnetky sú v Guatape celkom predražené. Paradoxne najlacnejšie nachádzam v Cartagene, aj keď by som povedala, že to je najdrahšie miesto, ktoré som v Kolumbii navštívila.)… a všetky tie klasické veci, ktoré sa robia pri spoznávaní mesta.
 2. Vyšliapať si na Peñol a vidieť „najkrajší výhľad sveta“.
 3. Vypožičať si kayak, alebo SUP. Niektoré ubytovania kúsok od jazera ich ponúkajú zadarmo, keď sa u nich človek ubytuje. Domáci sa v jazere bežne aj kúpu, i keď je vonku okolo 20°.
 4.  Sídlo Pabla Escobara „La Manuela“, v ktorom sa dá zahrať paintball, aj keď ja som túto aktivitu vynechala. Sídlo bolo pomenované po dcére Escobara a v roku 1993 bolo zničené a ponechané na milosť prírody. Pri jazere sa nachádza napríklad aj krátky zipline (3 €/12 000 COP), ktorého trasa je dlhá 680 m, alebo sa dá absolvovať paraglajding.

Výlet z Medellínu do Guatape: Piedra del PenolZdroj: Unsplash

Tipy:

 1. Počas obedných hodín sa skoro všade podáva obedové menu, kedy je na výber viacero jedál. Obedové menu stojí v prepočte okolo 3 €.
 2. Ako som už spomínala, voda z vodovodu nie je pitná a treba si preto dávať pozor, aby nebola namiešaná napríklad v ovocných šťavách. Domáci sú na vodu zvyknutý a majú vytvorenú imunitu voči baktériám, ktoré sa vo vode nachádzajú, ale pre zahraničného návštevníka môže spôsobiť peknú katastrofu.
 3. Cez víkend smeruje do Guatape množstvo domácich návštevníkov a tak najlepšia doba na návštevu je cez týždeň, kedy sa ulice aspoň trocha vyprázdnia.
 4. Z Medellínu do Guatape sa organizujú jednodňové výlety za približne 22 €/79 000 COP, ale oplatí sa tu ostať aj niekoľko dní a nikam sa neponáhľať.

Glamping uprostred prírody

V Guatape som sa ubytovala uprostred mesta, hneď oproti hlavného námestia v „Hotel El Paisaje“ za 13 €/ os. noc. S ubytovaním som bola spokojná, ale keďže som do Guatape prišla hlavne za prírodou, presedlala som na glamping s výhľadom na Peñol v „Bosko“ (dá sa nájsť aj cez Booking) za 157 €/ os. noc. Cena je vyššia, ale vôbec nelutujem, že som sa tu zdržala. Ubytovanie je samo o sebe zážitok a celý komplex je postavený tak, aby boli ľudia v čo najväčšom kontakte s prírodou. Žiadny signál, internet (nachádzajú sa tu rušičky) a stany sú v dostatočnej vzialenosti, takže ťa nerušia susedia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu „lajku“, či hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Máš aj ty nejaké zážitky, alebo skúsenosti, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať