Národný park Tayrona a tipy pre väčších aj menších dobrodruhov
Národný park Tayrona je pre mnohých niečo ako perla karibskej...

Národný park Tayrona je pre mnohých niečo ako perla karibskej časti Kolumbie. Tyrkysové more, biele pláže, skalnaté útesy, dokonalé výhľady a rozpálené slnko nad hlavou. Predstavuje úplný obraz raja v podobe prírodnej rezervácie, ktorý sa teší prívlastku „povinná zastávka“. Spĺňa toto miesto očakávania? Ako sa sem dostať, čo všetko si zobrať a čo sa zíde vedieť? V článku nájdeš všetky odpovede.

Prečo sa oplatí Národný park Tayrona navštíviť?

Turistika

„Park je ideálnym miestom na turistiku. Oplatí sa vyraziť skoro ráno a zo vstupu Calabazo budeš potrebovať poriadnu výdrž, tak si nezabudni zobrať vodu.“ Toto mi odpovie majiteľka hostelu, v ktorom som sa na najbližšie dni ubytovala, keď sa jej pýtam niekoľko otázok ohľadom parku. Národný park Tayrona má dva vstupy. Jeden je Calabazo (náročnejšia trasa), druhý El Zaino (ľahká trasa).

Pláže

Väčšina ľudí navštevuje Národný park Tayrona práve kvôli plážam, ktorých je na tomto mieste hneď niekoľko. Najpopulárnejšou zastávkou je ikonický Cabo San Juan, kde sa slnia nielen zahraniční, ale aj domáci turisti. Faktom je aj to, že na tomto mieste sa dá kúpať, čo v parku pre silné prúdy nie je úplne bežné. Čerešňou je už iba malá chata, ktorá sa týči z ostrovčeka uprostred mora.

Národný park Tayrona - mapa

Okrem Cabo San Juan tu nájdeš aj tieto pláže, na ktoré sa dostaneš pešo:

 • La Piscina – plávanie je povolené;
 • Arrecifes – plávanie je zakázané;
 • Cañaveral – plávanie je zakázané;
 • Castilletes – plávanie je zakázané;
 • La Piscinita – plávanie v závislosti od podmienok;
 • Nudist Beach – plávanie v závislosti od podmienok;
 • Playa Brava – plávanie v závislosti od podmienok.

Príroda

Príroda v Národnom parku Tayrona je naozaj veľmi rozmanitá. Pohľad na množstvo skál, paliem, alebo trocha šťastia a odchytenie niektorého z množstva druhov divokých zvierat vyvoláva hádam robinsonovský pocit. Žije tu veľa druhov vtákov, plazov, alebo cicavcov a ak sa niekto vyberie na výlet loďou, môže prebádať aj život pod hladinou.

Národný park Tayrona - cestovateľský blog HereIsNika

Kedy je vhodné obdobie na návštevu?

Hlavná sezóna na návštevu parku je od decembra do apríla, pričom vrchol zažíva od polovice decembra do januára. Ja som park navštívila presne v tomto období a môžem potvrdiť, že ľudí bolo viac ako dosť. Nával ľudí sa o niečo znásobí počas víkendov, alebo miestnych sviatkov, kedy majú domáci voľné dni. Počasie bolo však naozaj teplé a aj keď sa vo večerných hodinách ochladilo, stále ostalo príjemné.

Obdobie dažďov prichádza od mája – polovice júla a od konca septembera do novembra. Zrážky sú však aj počas týchto mesiacov ojedinelé. Teploty sa celoročne držia medzi 20 – 30 °C a vlhkosť vzduchu je 70% (koniec koncov chystáš sa do džungle).

POZOR! Od 28.januára – 28.februára je Národný park Tayrona zatvorený, aby príroda nadobudla nový dych a odpočinula si od turistov. Bolo tomu tak v roku 2018, 2019 a tak ak plánuješ návštevu v tomto období, pre istotu si over na stránke parku, či tomu bude zas tak.

Národný park Tayrona - cestovateľské tipy


? Pýtaš sa čo robiť v Bogote? V článku o  Free Graffiti Tour, ktorá je skoro zadarmo sa dozvieš, ktorá je najpopulárnejšia aktivita v hlavnom meste Kolumbie.?


Príchod z mesta Santa Marta

Národný park Tayrona sa nachádza v karibskej/severnej oblasti Kolumbie v časti Magdalena približne 35 km od mesta Santa Marta. Santa Marta je východiskovým bodom väčšiny, ktorá sa do parku chce dostať, keďže z mesta premávajú priamo pred vchod El Zaino autobusy (zastavujú aj v časti Calabazo).

 • Autobusy odchádzajú z tržnice na rohu Calle 11 a Carrera 11 každých 30 minút od 6:00 – 18:00. Prehliadnúť ich je veľmi ťažké, keďže šoféri verbujú ľudí a vykrikujú „Tayrona“.
 • Cesta trvá asi hodinu aj pól, aj keď presná dĺžka závisí od množstva zastavení. Ak autobusy majú miesto, zastavia každému kto vystrčí v dostatočnom predstihu ruku.
 • Cesta k vchodu El Zaino stojí 8 000 COP (približne 2 €) a lístok sa kupuje v autobuse.
 • Do parku sa okrem verejného autobusu dá dostať aj loďou, alebo súkromnou dopravou.

Oplatí sa v Národnom parku Tayrona bývať?

Dlho som rožmýšľala, či si mám rezervovať ubytovanie priamo v parku, alebo mimo neho. Ubytovanie som si nakoniec vybrala v časti Calabazo v „Manigua Tayrona Hostel“, vzdialeného asi 5 minút od vchodu Calabazo. Rozhodla som sa teda ubytovať mimo parku a svoju voľbu som neoľutovala. Stan som si nechala doma a tak som campovať nechcela/nevedela. Ubytovacie zariadenia v rámci parku sú často vzdialené od vyhľadávaných miest ako sú pláže a predstava, že by som musela každý deň peškovať niekoľko hodín aby som sa niekam dostala ma až tak nenadchýnala. Občas sa mi nechcelo spraviť už ani krok a preto by možno niekto povedal, že sa zo mňa na pár dní stal lenivý turista. 🙂

Na druhej strane si myslím, že campovanie v rámci parku je určite dobrá voľba. Buchnúť si stan na ktoromkoľvek spote a zdržať sa koľko sa komu zachce. Park má 150 km štvorcových, takže sa tu rozhodne dá čo robiť.

Čo je dobré vedieť?

 1. Vstupné do parku stojí pre cudzincov 56 500 COP (16 €), pričom sa cena každý rok o niečo zvyšuje. Okrem toho  je jednorazové, takže je jedno, či sa v parku zdržím niekoľko hodín, alebo dní.
 2. Pri vstupe El Zaino si treba pozrieť asi 20 mintové bezpečnostné video v španielčine. Cesta ku Cabo San Juan z hlavného vchodu trvá asi 2 hodiny, pričom tento vchod je turistami najviac vyhľadávaný (aj pre nenárošnú trasu), takže je preplnený.
 3. Pri vstupe Calabazo si nie je potrebné pozrieť žiadne video. Táto časť vstupu je menej vyhľadávaná, čo vedie k menšiemu návalu. Ku Cabo San Juan trvá trasa asi 5 hodín, pričom súčasť trasy je dedinka Pueblito. Cesta stojí za to, ale dedinka nie je žiadne „wow“. Ak ti však nevadí chodiť, odporúčam využiť vstup Calabazo. Ja som začala presne tam a skončila pred vstupom El Zaino. Celá trasa mi trvala asi 8 hodín.
 4. Od vstupu El Zaino premáva oficiálny autobus parku, ktorý návštevníkov odvezie k začiatku turistickej cesty – campu Cañaveral. Ak dobre viem, tak lístok stojí 3 000 COP (necelé 1 €). Ja som však autobus nevyužila.
 5. Pri vchode je potrebné preukázať pas.
 6. Vyraziť je ideálne čo najskôr a vyhnúť sa tak radom ľudí pred vchodom. Počet návštevníkov sa okrem toho obmedzuje na 6 900 ľudí na deň.
 7. Keďže ide o turistami obľúbené miesto, ceny v parku sú vyššie. Nachádza sa tu niekoľko reštaurácií, ale pri pohľade na rady čakajúcich ľudí ma pravdu povediac prešial aj hlad.
 8. Do parku je zakázané priniesť vlastný alkohol. Konzumovať sa môže iba ten, ktorý sa kúpi priamo v parku.
 9. Park má taktiež striktné pravidlá ohľadom plastu, ktoré vedú k zákazu igelitových sáčkov a tašiek. Plastové kelímky typu „Tupperware“ sú v poriadku.
 10.  Keďže cez vstup El Zaino je cesta bez veľkých prekážok, každý kto si to nechce odchodiť, alebo nesie ťažkú batožinu si môže prenajať koňa. Zo vstupu Calabazo je to už zložitejšie. Trasa je náročnejšia a raz za čas treba pomocou lana zdolať skalnaté balvany. Kone by z tejto strany moc ďaleko nezašli.

Zľavy na wellness pobyty

Národný park Tayrona a realita

V skutočnosti sa mi výlet do parku na jednej strane páčil a na druhej ma naopak trošku sklamal. Páčili sa mi pláže, čistota mora, príroda a aj trasa, ktorá bola divoká a so všetkými zvukmi naokolo ukľudňujúca zároveň. Páčili sa mi neskutočné výhľady aj vôňa slaného vzduchu. Farba piesku, snaha o udržateľnosť a celková atmosféra džungle.

Vedela som, že park je atrakcia, ktorú navštevuje množstvo ľudí, ale aj napriek tomu ma šokovalo ich skutočné MNOŽSTVO. Treba si predsa odšliapať niekoľkohodinovú trasu nie? Nečakala som, že niektoré časti budú stanmi posypané ako pole slnečnicami a hlavne v oblasti Cabo San Juan sa budem pomaly cítiť ako doma na kúpalisku. V roku 2016 navštívilo Národný park Tayrona viac ako 350 tis. ľudí a dnes je číslo ktovie koľkonásobne vyššie. Ďalšia vec sú kone. Trasa od Cabo San Juan ku koncu turistickej cesty je doslova posypaná hovn_mi. Každú chvíľu som sa musela obzerať, aby ma cestou nejaký štvornohý fešák nenabral a raz za čas to bolo naozaj tesné. Och áno a moje topánky? Z tých som cítila kone ďalší týždeň.

Tip: Menej navštevované a pekné pláže sa nájdu aj mimo parku. Napríklad k takej Playa Los Angeles ťa odvezie autobus, ktorý zastavuje aj pred hlavným vstupom do parku Tayrona.

Ako sa dostať do Národného parku Tayrona - cestovanie po Kolumbii

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu „lajku“, či hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Máš aj ty nejaké zážitky, alebo skúsenosti, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať