Pestovanie kakaa a kávy v Kolumbii a ubytovanie na miestnej farme

Ak by sa ma niekto spýtal, čo mi napadne pri spojení “dovolenka v Kolumbii”, boli by to farebné balkóny, ženy s ovocím na hlave, kolibríky a samozrejme mámivá vôňa plodín tejto krajiny. Vždy ma zaujímalo pestovanie kakaa a kávy a tak som si na pár dní zažila jednoduchý, pracovitý život na miestnej fince.

Pred bazénom sa každý deň sušia zrnká kávy, rána sa budia pražením kakaových bôbov na panvici a dupotaním gumených čižiem o drevené schody… To, že pestovanie kakaa a kávy v Kolumbii patrí ku kolobehu života nie je žiadnou novinkou. Kvalita týchto pokladov sa však postupne vypracovala na špičkovú úroveň a dnes si ich chuť vychutnáva poriadna časť sveta. Veď povedzme si úprimne, kto nevidel v regáloch a pultoch prevádzok kolumbijskú kávu, alebo kakao?

Cestovanie po Kolumbii - pestovanie kávyZrelé bobuľky kávy majú červenú farbu a v jednom plode sú ukryté dve zrnká. Káva sa oberá v dvoch obdobiach „principal“ a „mitaca“ (na severe krajiny máj-jún a november, na juhu naopak).

Pestovanie kakaa a kávy v mestečku Minca

Počas cestovania po krajine som sa vybrala do mestečka “Minca” v pohorím Sierra Nevada, ktoré je známe možnosťami pre pozorovanie vtákov a kakaovo-kávové túry. Vraj je turistickým miestom, ale keďže som bývala asi hodinu pešo od mesta, moc turistov som okrem seba nestretla. Nie každému sa asi chce chodiť v takom teple pešo, veď v Mince sú teploty celoročne vyššie a držia sa medzi 20-30°C.

Do Minci som prišla z mesta Santa Marta, odkiaľ z trhoviska El Mercado na Calle 11/Carrera 12 odchádzajú mikrobusy každú pól hodinu po zaplnení. Lístky sa kupujú v kancelárii “Cootrasminca”, stoja 8 000 COP/ asi 2 € na osobu a cesta trvá približne 45 minút. Po dorazení do cieľa sa na farmu San Rafael dá dostať pešo (asi 1 h), alebo za 15 000 COP/ 4 € motorkou spoločnosti Minca-Moto. Prvotne som sa s batohmi dala na fincu odviezť motorkou, ale nech môj zadok za ten čas moc nezlenivie, niekoľkokrát som si cestu do mesta odšliapala aj pešo. Nič strašné to nebolo a jediným obmedzením boli iba komáre a teplo.

Kolumbia - návšteva kakaovej farmy


📌 Pýtaš sa čo robiť v Bogote? V článku o  Free Graffiti Tour, ktorá je skoro zadarmo sa dozvieš o najpopulárnejššj aktivite v hlavnom meste Kolumbie.📌


Finca San Rafael ako eco-friendly bio farma s udržateľnými princípmi

Farma San Rafael je tradičná eko farma, ktorej hlavnou náplňou je pestovanie kakaa a kávy. “Všetko sa tu procesuje ručne a výsledné produkty sú v bio kvalite”, hovorí mi dobrovoľník zo Švajčiarska, ktorý na farme pracuje. Stretávam ho každý večer ako sedí pri bazéne a tak ho jeden deň oslovím. Rozpráva plynule po španielsky a anglicky a pre mňa je tak vykúpením. Pomáha mi vysvetliť domácej pani aby mi do jedla prestala dávať cibuľu, pretože keď jej poviem, že niečo nechcem, zaručene mi s tým naplní tanier. Na fince okrem neho totiž nikto po anglicky nevie a moja španielčina (aj keď sa ju snažím učiť) stále obchádza bod mrazu.

Pestovanie kakaa a kávy v Kolumbii - Finca San Rafael

Farma má 45 hektárov a pestuje kávové zrná odrody Arabica Caturra, viac druhov kakaovníkov, ovocie, či zeleninu… Motám sa pod nohy pracovníkom, ktorí hneď skoro ráno za veľkého hluku čistia kávové zrnká. Schody vedúce k plantážam vybudovali ešte domorodí obyvatelia a samotný statok funguje od roku 1961. Kakao sa tu podáva v maličkých šáločkách a s tým, ktoré si dám doma sa nedá porovnať. Mastná kakaová hmota z čerstvo pražených a mletých bôbov sa tu rozpúšťa v horúcom mlieku alebo vode a sladí trstinovým cukrom. Bublinky tuku plávajú na vrchu nápoja, ktorého chuť je výrazne horká a ja sa stále rozhodujem, či doma ostanem pri Milke. Kakao je tu proste iné a úplne obchádza pre mňa doteraz známe chute. Ubytovanie na fince na noc stojí približne 10 €/osoba a dá sa booknuť na ich stránke, aj na bookingu. Farma má v ponuke 4 izby, ale vopred upozorňujem, že steny sú tenké ako papier a aj najmenší pohyb je počuť.


📌Národný park Tayrona je pre mnohých niečo ako perla karibskej časti Kolumbie. V tomto článku nájdeš tipy pre väčších aj menších dobrodruhov.📌


Kolumbijský vidiek a ubytovanie +/-

Pred cestou do mestečka “Minca” som rozmýšľala, či sa ubytovať priamo na farme, alebo iba absolvovať niektorú z kakaovo-kávových túr. Asi je zrejmé, k akému záveru som dospela, ale aké sú moje postrehy? (Prvé dva body sú neutrálne, keďže žiadny luxus som nečakala.)

  • Ubytovanie na farme je veľmi jednoduché. Steny na dome sú z dreva, takže počuť každý krok suseda, ako keby sa prechádzal práve vedľa mňa. Teplá voda netečie a večer okolo 20:00 sa vypína elektrina.
  • Z jedla si človek moc nenavyberá, veď usadlosť je vzdialená nejaký kus od mesta. Raňajky pozostávajú každý deň z vajíčka, toustu alebo tenkej placky z kukuričnej múky – arepa, ovocia, kakaa a kávy. Večeru domáce slečny pripravujú na vyžiadanie a varia vždy zo surovín, ktoré majú dostupné. V najlepšom prípade si vyberáš iba či preferuješ mäso, alebo bezmäsité jedlo. Cena za porciu jedla je okolo 3€, pričom v meste je zhruba rovnaká. Rozdiel je však v tom, že v meste dostaneš aj menu s polievkov, nápojom a občas dezertom.

Kakaovo-kávové túry v Kolumbii - cestovanie po Južnej Amerike

  • + V okolí je úplný pokoj a kľud, keďže všetko ostatné je vziadlené. Prostredie je plné zelene a vtákov, aj keď tucna som zrovna nestretla.
  • + Farma je dobrým východiskovým bodom pre kávové a kakaové túry. Motať sa v okolí farmy je povolené, takže je ľahké vidieť pracovníkov pri práci. Zobrať si sprievodcu z farmy je dobré prinajmenšom pre vysvetlenie jednotlivých procesov pestovania.
  • + Mimo mesta nie je internet, čo považujem za výhodu, keďže byť offline je novodobý luxus.
  • + Na farmách je káva a čokoláda z čerstvo pomletých bôbov neobmedzene zadarmo.
  • Farma je vzdialená od mesta pár kilometrov, takže si k nej treba odšliapať, či chytiť motorku, na ktorej jazdiť po skalnatej a prašnej ceste môže byť pekný adrenalín (aj keď sedíš iba ako spolujazdec).
  • Na turistiku k vodopádom, alebo iným spotom mimo plantáže sa treba vrátiť do mesta, odkiaľ sa pokračuje ďalej. Ak ťa nezaujímajú kakaové a kávové túry, ubytuj sa v meste.
  • Pripraviť sa treba na viac komárov a malých mušiek, ktoré netuším prečo, no štípať obľubujú hlavne nohy. Štípance sa potom stanú identifikačným znakom toho, kto navštívil hory/džungľu, alebo iba mesto.


📌 Chystáš sa do Kolumbie a nechceš jazdiť s taxíkmi? V článku Uber a Kolumbia: Ako využívať jeho služby a nenechať sa chytiť ti prezradím, ako sa šikovne prepravovať.📌


 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Pestovanie kakaa a kávy a túra so sprievodcom

V prípade záujmu si je možné priamo na farme zarezervovať sprievodcu, ktorý sa vyzná vo svojom obore a poukazuje pestovanie kakaka a kávy a celý proces, ktorý výslednému produktu predchádza. Ako som už spomínala, procesovanie týchto dvoch miestnych pokladov (Kolumbijčania horúcu šálku kakaa alebo kávy milujú) ma vždy zaujímalo a tak som opäť oslovila “kamoša” Švajčiara, či nám okolie, spolu so sadenicami poukazuje. Celá prehliadka trvá asi dve hodiny s výstupom na výhliadku “mirador” s výhľadom na pohorie Sierra Nevada zaliate západom slnka.

Kolumbia dovolenka - pestovanie kakaa a kávy v KolumbiiPrezreté kávové plody

Kakao a káva sa pestuje vo viacerých oblastiach Kolumbie a v každej z nich chutí výsledok inak. Ja však nie som žiadny odborník a tak ako nespoznám orieškovú chuť vo víne, nerozoznám ju ani v káve. Možnosť však držať obrovský kakaový plod v ruke sa mi doteraz nenaskytol a už vôbec nie ochutnať jeho bôby v surovej, neupraženej podobe, ktorých chuť je sladko-horká. Nepoužité časti kakaového plodu farmári hádžu zámerne pod stromy, čím vytvárajú lákadlo pre komáre, ktoré následne opeľujú kvety. Kakao totiž nemá žiadnu vôňu a tak ich väčšina opeľovačov bez záujmu prehliada.

Mapa kaka a v Kolumbii

Zdroj: www.pinterest.com

Kolumbia a pestovanie kakaa - Dovolenka v Južnej Amerike

Kakao zrie 4 mesiace 2x do roka. Najkvalitnejšie je žlté, ktoré je najsladšie. Červená a hnedá odroda je viac horkastá.

Tip na záver

Minca je východiskovým bodom nielen pre kakaovo-kávové túry a pozorovanie vtákov, no aj pre kúpačky vo vodopádoch, či horské výhľady. Asi hodinku pešo od mesta sa nachádzajú vodopády “Cascadas Marinka”, pri ktorých tróni aj obrovský hamak. Najlepšie je k nim vyraziť ešte včas ráno (otváracie hodiny 09:00-17:00), kým sa všetko nezaplní domácimi turistami. Pri vchode sa platí vstupné, ktoré je v prepočte okolo 1 €. Voda je vo vodopádoch síce ladová, no v tom teple je veľmi príjmeným osviežením.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Zľavy na wellness pobyty

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu “lajku”, či hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Máš aj ty nejaké zážitky, alebo skúsenosti, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Máš nejaké otázky, pripomienky, návrhy...?

Your email address will not be published. Required fields are marked *