Čo robiť v Bogote? Zúčastniť sa Graffiti Tour
Bogota a graffity sú spojenie, ktoré k sebe jednoducho patrí....

Bogota a graffity sú spojenie, ktoré k sebe jednoducho patrí. Asi tak ako Taliansko a cestoviny, alebo Francúzsko a víno. Graffiti sú neodmysliteľnou súčasťou mesta, ktoré sa rokmi a vytrvalým bojom obyvateľov stalo najpriateľskejším mestom sveta voči pouličnému umeniu. Ak by sa ma tak niekto spýtal, čo robiť v Bogote, zaručene by som odpovedala Graffiti Tour so závanom histórie hlavného mesta Kolumbie.

Steny nesú farebné stopy a kreativitu tvorcov, ktorých umelecké cítenie by im mohol závidieť aj samotný Picasso. Cez portréty domorodých obyvateľov, zvieratá, alebo rôzne fantasticke bytosti umelci vyjadrujú svoje (častokrát politické) názory. Sú odkazom do sveta, ktorý hlása: „Som tu“. Prehliadka Bogoty by preto nebola pre mňa kompletná bez graffiti tour a spoznania umeleckej tváre mesta.

„Čo robiť v Bogote?“ Samú seba sa pýtam túto otázku po 4-tom dni strávenom v meste, kedy ma už miestny smog začína tak trocha otravovať. Vždy ma techniky street artu zaujímali aj keď to, čo niekto považuje za umenie, iný môže brať ako vandalizmus. Hranica je tenká.

Nelegálne aktivity, ktoré nie sú považované za trestný čin

V minulosti boli graffiti v Bogote zakázané a považované za rovnaké zlo ako kokaín. V prípade prichytenia tvorcov neminula dlhá ruka zákona, ktorý tento druh umenia jasne zakazoval. Prvý graffit v Bogote bol politického zamerania hlásajúci stop gerilám, ktoré v krajine mimochodom stále existujú. Vláda s nimi však v súčastnosti prejednáva mierové podmienky. Ale späť ku graffitom. Ako sa nelegálna aktivita, ktorá bola striktne zakázana stala tak tolerovaná, že sem ťahá tvorcov street artu z celého sveta?

V roku 2011 polícia zastrelila 16-ročného umelca, kedy nastal zlom. Ľudia vyšli do ulíc a začali sa búriť. Rokmi sa tak pravidlá zakazujúce graffiti v Bogote zmenili a dnes sú síce považované za nelegálne, ale nie sú brané ako trestný čin. V skratke to znamená, že tvorcom nehrozí väzenie. V podstate je však v Bogote väčšina umeleckých diel vytvorených na vyžiadanie majiteľov budov ako sú hostely, reštaurácie, alebo kaviarne a to vo vlastnom záujme. V opačnom prípade by im taggeri doplnili fasády o občas neidetifikovateľné čmáranice. A ak sa už na jednej stene nachádza maľba, bolo by veľmi nezdvorilé, ak by ju niekoho druhá ruka počmárala. Komunita drží spolu a nezasahovaním do cudzej tvorby si vzájomne prejavuje medzi sebou rešpekt, aj keď vždy sa nájde nejaká výnimka.


? Plánuješ navštíviť Rím a nechceš využiť free tour, alebo služby sprievodcu? V článkuVíkend v Ríme a tipy, ktoré sa zídu nielen počas prehliadky mesta sa dočítaš ako ho zvládnuť po svojom?


Čo robiť v Bogote?

Absolvoval/a si už niekedy free tour? Free tours sú aktivity, ktoré sú dostupné skoro v každom veľkom meste, ale pomaly sa rozširujú aj do tých menších. Sú dobrým spôsobom ako sa niečo o danom mieste priučiť, zabaviť sa a samozrejme vidieť. Free tours sú tematicky rôzne zamerané a návštevníci tak s domácim sprievodcom chodia napríklad po pamiatkach, fotogenických miestach, alebo ochutnávajú miestny street food. Ich zameraniu sa medze nekladú a v hlavnom meste Kolumbie – Bogote sa teší najväčšej popularite Bogota Graffiti Tour. Prehliadka street artovej strany mesta sa okrem toho zaraďuje medzi najobľúbenejšie aktivity a tak som ju nevynechala ani ja.

Free tour, ktorá je iba skoro „free“

To, že graffiti tour nebude úplne zadarmo, aj keď tomu tak napovedá názov som zistila už pri registrácii (pre možnosť zúčastniť sa nie je potrebná) na stránke. Tá ľudí oboznamuje s dobrovoľným príspevkom, pričom udáva jeho bežnú výšku 20-30 mil pesos (7-10 USD). Ako to však vyzerá v praxi? Celá tour trvá približne 2 hodiny, kedy chodíme po najobľubenejších miestach s pomaľovanými stenami. Pri každej zastávke nás sprievodca oboznamuje z časti s históriou mesta, street artu v Bogote a s menami, povesťou samotných umelcov. Na konci sa zbierajú príspevky, ktoré sú stále dobrovoľné a slúžia na štúdium detí z chudobnejších štvrtí a podporu graffiti projektov. Pojem „free“ je teda iba marketingovým lákadlom a v skutočnosti mi tak príde zavádzajúci, aj keď si sprievodca peňažný príspevok pre svoje schopnosti zaujať naozaj zaslúži.


? Chystáš sa do Kolumbie a nechceš jazdiť s taxíkmi? V článku Uber a Kolumbia: Ako využívať jeho služby a nenechať sa chytiť ti prezradím, ako sa šikovne prepravovať.?


Výhody free tours a prečo sa páčia mne?

  1. Free tours sú sprevádzané najčastejšie s domácim sprievodcom a tak získam pohľad miestneho a informácie, ktoré častokrát inde tak ľahko nenájdem. Ak sa teda samú seba znova spýtam čo robiť v Bogote, alebo v akomkoľvek inom meste, free tours sú ideálnou aktivitou.
  2. Aj keď trvajú iba krátky čas, vďaka nim sa rýchlejšie zorientujem v meste. Počas graffiti tour som sa po absolvovaní prehliadky na niektoré zastávky znova vrátila, aby som si ich užila bez ľudí. Po prehliadke som sa vedela lepšie zorientovať a vedela som kde a čo nájdem.
  3. Rôznorodosť ich zamerania.
  4. Aj keď sa po ukončení prehliadky dáva dobrovoľný príspevok, jeho výška stále záleží od každého finančných možností. Za prehliadku zaplatím toľko, koľko na základe spokojnosti a výšky cien v danej krajine uznám za vhodné.
  5. Keďže sú prehliadky skupinové, ponúkajú možnosť spoznať nových ľudí.

Výhody Bogota graffiti tour a konečná odpoveď na otázku: „Čo robiť v Bogote?“

  1. Prehliadka je v angličtine, čo je v Kolumbii rarita, keďže po anglicky vie naozaj málo ľudí.
  2. Prehliadku sprevádza mladý sprievodca, ktorý je vo väčšine prípadov buď jeden zo samotných umelcov, alebo niekto, kto sa v oblasti street artu dlhodobo pohybuje. Počas free tour  tak dokáže podávať zúčastneným naozaj podstatné a zaujímavé informácie.
  3. Sprievodca dokázal na akúkoľvek otázku hneď zareagovať a celú prehliadku viedol v zábavnom a uvoľnenom duchu.
  4. Dobrovoľný príspevok, ktorý sa zbiera od zúčastnených ide na dobrú vec, aj keď to či naozaj skutočne putuje tam kam má, v dnešnej dobe už nikto nevie. Verím však, že sa príspevky dostanú tam kam majú a ja som tak svojou účasťou prispela k podpore detí z ulice. Okrem toho je organizácia, ktorá prevádzkuje Bogota graffiti tour podporovaná samotným mestom.
  5. Free tour beží každý deň od 10:00 a 14:00.

Zľavy na wellness pobyty

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu „lajku“, či hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Máš aj ty nejaké zážitky, alebo skúsenosti, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

 

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať