Toto som o Kolumbii nevedela: Zaujímavosti o Kolumbii, ktoré ma prekvapili počas cesty
Ľudia sa ma často pýtajú: "Ktorá krajina ťa bavila najviac?"...

Ľudia sa ma často pýtajú: „Ktorá krajina ťa bavila najviac?“ Ja vždy odpoviem: „Každá má v sebe kopec prekvapivých vecí.“ Cestovanie po Kolumbii, obrovskej krajine s množstvom kontrastov so sebou rovnako nesie veľa zaujímavostí. A tieto zaujímavosti o Kolumbii ma úplne vážne prekvapili počas cesty.

Zaujímavosti o Kolumbii, ktoré ma prekvapili počas cesty

Zaujímavosti o Kolumbii a príbeh mesta El Dorado

Keď som si prvýkrát pozrela rozprávku o stratenom meste El Dorado, uvedomila som si, ako veľmi som náchylná na legendy. Formujú každú kultúru a pevne uchovávajú nejakú tú pravdu. Po návšteve múzea zlata v Bogote som zistila, že tento príbeh je spojený s Kolumbiou. Hovorí o domorodom kmeni žijúcom v Andách, kde král s množstvom zlata skočil do jazera aby uspokojil podmorského boha. Okrem toho teda, že letisko v Bogote zdedilo názov El Dorado, hmotné úlomky tohto príbehu sa skrývajú aj v múzeu (zlata).

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Všetko čo je sladké

Sladkosti, ako aj dezerty zohrávajú v miestnom živote veľkú úlohu. Obchody sú natrieskané sladkou variáciou pečiva, krémovými tortami, alebo sladkými kelímkami s karamelovým krémom „Arequipe“. Sladké sa predáva jednoducho všade a počas prechádzok si uvedomujem, že od rána sú preplnené cukrárne aj pekárne. Tých vidím v jednej uličke aj niekoľko, no napriek vzájomnej konkurencii, na každej stoličke niekto sedí. Sladké po jedle je v Kolumbii akási nutnosť. A čo sa týka toho pečiva? V pekárňach prevláda sladké a hľadať slané občas pripomína boj na dlhé trate.

Čo ochutnať v Bogote - street food

Zaujímavosti o Kolumbii a popularita operácií

Plastické operácie sú v Kolumbii veľkým kšeftom. Kolumbia zastáva poprednú pozíciu medzi krajinami, ktoré sú vyhľadávané pre estetické operácie a lekársky cestovný ruch. Na pláži vidieť domáci ideál krásy, či už prirodzený alebo miestami až viditeľne lekárskou rukou nakopnutý. Nachádza sa tu niekoľko stoviek kliník, ktoré sú vyhľadávané nielen domácimi, no pre priaznivejšie ceny zákroku aj zahraničnými návštevníkmi. V meste Medellín sa vraj realizoval program, ktorý ponúkal plastiku zadarmo chudobnejšiemu obyvateľstvu. Veď akoby domáca telenovela povedala „Sin Tetas no Hay Paraiso“ (bez pŕs nie je žiadny raj).

Mango Biche, inak mango na slano

Mango patrí medzi moje obľúbené ovocie, no nikdy som ho nejedla v slanej verzii. „Mango biche“, inak zelené nezrelé mango so soľou, čiernym korením a citrónom je miestna dobrota. Zo začiatku som nechápala domáce chuťové poháriky a priznám sa, že ich úplne nechápem ani doteraz, ale časom sa tomuto skvostu dá prísť na chuť.


TIP: Prečítaj si zaujímavosti o Filipínach,ktoré ma prekvapili počas cesty.


 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Pravda o kolumbijskej káve

Miestna káva je známa po celom svete, ale napriek tomu som si silný dúšok plný intenzívnej chuti na veľa miestach v Kolumbii nevychutnala. Najkvalitnejšie kávové zrnká sa vyvážajú a tak som sa aj ja prevažne stretávala s tzv. kalnou vodou “tinto”. Tento nápoj – akože káva sa vyrába zo zrniek kávy, ktoré sú neni dostatočne dobré na export. Farmári tieto kávové zrná označujú ako druho, alebo niekedy aj treťotriedne. A keďže sa skoro všetka kvalitná káva vyváža, domáci si pripravujú “tinto” s cukrom a mliekom, ktoré potláčajú horkú a trpkú chuť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Úsmev ako z reklamy

Ľuďom v Kolumbii okrem iného záleží aj na ich zuboch. Počas prvého týždňa som videla niekoľko dospelých ľudí so strojčekom, tak ma to začalo celkom zaujímať. Ukázalo sa, že okrem plastických operácií je práca domácich zubárov cenovo priaznivá a tak má naozaj veľa ľudí ukážkový úsmev vhodný rovno do reklamy.

Zľavy na wellness pobyty

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu „lajku“, či hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Máš aj ty nejaké zážitky, alebo skúsenosti, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať