Plánovanie cesty po mojom a tipy, ktoré mi zlepšujú zážitky a šetria peniaze
Aby som si lepšie užila krajinu, do ktorej sa chystám...

Aby som si lepšie užila krajinu, do ktorej sa chystám vycestovať a zlepšila zážitky z cestovania, držím sa svojich overených krokov. Občas je dobré nechať sa unášať prúdom, ale správne plánovanie cesty je pre mňa aj tak dôležité. Chcem predsa vedieť, či mi nebude pršať na hlavu, aký rozpočet na cestovanie asi budem potrebovať alebo ako si uľahčiť prepravu…

Plánovanie cesty po mojom zahŕňa tieto kroky

  1. Zistenie informácií o počasí.
  2. Pre lepšie zážitky z cestovania si o cieľovej destinácii niečo naštudujem.
  3. Zisťujem predbežné ceny ubytovania a potrebný rozpočet.
  4. Kúpa letenky a víza.
  5. Informujem sa o zvykoch, tradíciách a iných veciach.
  6. Doprava.

Plánovanie cesty a počasie

Môj úplne prvý krok pred kúpou leteniek (aj keď ide o lacné letenky) je zistiť informácie o počasí. Počasie si nenavyberáš a ceny leteniek majú tendenciu klesať, keď je v krajine akurát obdobie dažďov, tajfúnov, hurikánov… V niektorých krajinách môžu byť časti uzavreté, doprava kolabuje a môže sa stať, že sa pre zlé počasie zaseknem na jednom mieste. Snažím sa vyberať obdobie, kedy je v krajine priaznivé počasie, aj keď napríklad v Kolumbii je to v každej časti inak a zažiješ tu 4 ročné obdobia. Na také Maldivy som cestovala počas obdobia dažďov a mala som šťastie, že pršalo iba raz. Keď som však bola pracovne v Hongkongu počas obdobia tajfúnov, v niektorých prípadoch bola prehliadka nielen nebezpečná, no množstvo častí bolo pre veľmi silný vietor uzavretých. Zlému počasiu sa preto snažím počas cestovania vyhýbať, aj keď letenky klesnú niekedy aj na polovičnú cenu.

Maledivy bez miliónov- Dá sa to: Treba si iba vybrať správny ostrov.Maldivy som síce zažila počas obdobia dažďov, no počas cestovania sa snažím zlému počasiu vyhýbať. Photo: Hereisnika

Kam to vlastne idem?

Booknuť letenky občas nestačí a predtým ako si ich naozaj kúpim, o cieľovej destinácii si niečo zistím. Nepíšem tu teraz o 3 € letenkách do Rumunska, ale letenkách, ktoré aj napriek výhodnej cene niečo stoja. Možno sa zasmeješ, ale každý rok si píšem zoznam krajín, ktoré by som chcela navštíviť a prečo by som ich chcela vidieť. Či už je to pre dúhovú horu v Peru alebo energickú atmosféru Kolumbie… Nerobím to preto aby som si škrtala bodky a počítala krajiny, ale preto, aby mi moja cesta dávala zmysel. Ďalej si prezriem možnosti návštevy jednotlivých miest aby som nepochodila tak, že napríklad Národný park Tayrona by bol pre údržbu akurát v čase mojej návštevy zatvorený.

Zistenie predbežných cien

Mojim ďalším krokom je zistenie predbežných cien, či si v krajine budem môcť aj niečo dovoliť alebo budem na „suchom chlebe“. Približné ceny ubytovania si sledujem taktiež predom, pretože napríklad aj jednoduché destinácie ako Mykonos môžu zodrať peňaženku. Predtým ako som na Mykonos kúpila letenky za 40 € som na daných 5 nocí hľadala ubytovanie. Podarilo sa mi nájsť 4* hotel Deliades za cenu 220 € na 2 osoby a 5 nocí s raňajkami + transferom z a na letisko, ktorý o mesiac neskôr stál na rovnaký počet nocí niečo cez 1000 €. Ak by som nenašla výhodné ubytovanie, pravdepodobne by som na Mykonos nešla.

TIP: Pri rezervácii ubytka aktívne využívam cashback portál plná peňaženka, cez ktorý sa mi vrátilo už takmer 200 €. Stačí sa zaregistrovať a cez preklik stránky nakupovať.

Ubytovanie na Kube - Casa particular, alebo hotel?Na Kube som vedela, že nebude problém s ubytovaním na blind, tak som ho mala rezervované iba na prvé dni. Photo: Hereisnika

Kúpa letenky a víza

Plánovanie cesty pre mňa zahŕňa aj kúpu letenky a zistenie informácií o vízovej povinnosti. Letenky si vyhľadávam na rôznych vyhľadávačoch ako je SkyscannerMomondoPelikan… Tie mi vyhodia ceny leteckých spoločností, alebo iných poskytovateľov. Letenky si však na 99% kupujem priamo od leteckej spoločnosti. Napríklad cez Skyscanner som naposledy vyhľadávala lety na Faerské ostrovy, no letenky som si kúpila priamo cez spoločnosť KLM. Navyše, niektoré lety spoločnosti KLM mi vyhľadávače vôbec nenašli a hádzalo mi čas letu s prestupom 21 h. Priamo cez spoločnosť som našla let aj s prestupom (priamo to z Viedne neletí) na Faerské za 7h a cena s batožinou bola dokonca o dosť nižšia ako cez vyhľadávač.

V prípade leteniek mimo Európy si na ministrestve overujem vízovú povinnosť a aktuálnu sitúciu v krajine. Chcem sa predsa vyhnúť rozbrojom, ktoré by ma mohli ohroziť.

Zvyky, tradície a iné veci…

Vždy ma zaujímala história a aby pre mňa cieľová destinácia bola ešte viac pamätná, naštudujem si nielen predbežnú trasu, ale aj históriu, zaujímavosti, zvyky, či fakty. Čo sa v danej krajine sluší a čo naopak nie. Čítam blogy, knihy, časopisy a aj sprievodcov. Medzi mojich obľúbených knižných sprievodcov patria knihy od Lonely Planet, no nie vždy si ich kupujem v tlačenej podobe. A aby som eliminovala jazykovú bariéru, vždy mám stiahnutú appku s offline verziou od Google Translate.

Cestovateľský sprievodca - plánovanie cestyPhoto: Unsplash.com

Ako je to s dopravou

Ako sa premiestňovať z jedného miesta na druhé si väčšinou zisťujem ešte z domu. Nechcem strácať čas s tým, aby som hodiny sedela pred notebookom v Peru a zisťovala ako sa dá dostať na Machu Picchu inak ako vlakom. Alebo či fungujú nočné vlaky na Srí Lanke, aj napriek tomu, že lístky si chcem kúpiť na mieste. Keď si chcem približne zistiť ako sa dá dostať z jedného miesta na druhé, často využívam stránku alebo appku Rome2rio. Na Srí Lanke som okrem toho využila aj Couchsurfing. Nie, u nikoho som nespala, no oslovila som niekoľko domácich s otázkou, za akú cenu ma dokážu dostať z letiska do Sigiriye a vybavila si tak odvoz.

Prečo je pre mňa plávanie cesty dôležité?

Čas je pre mňa veľmi dôležitý a chcem ho využiť zmysluplne. Samozrejme, vždy rátam s tým, že na cestách sa môže čokoľvek zmeniť, ako keď som chytila v Bolívii štrajk a nevedela som sa 2 dni dostať naspäť do Peru cez hranice. Alebo keď som na Filipínach dostala horúčku a namiesto spoznávania som ležala v posteli. Preto sa snažím byť flexibilná a nie každé ubytovanie si rezervujem hneď z domu, ale až priamo na mieste. Pretože priznajme si, nie vždy ide všetko podľa plánu. 🙂

Zľavy na wellness pobyty

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Ako si plánujš cestu ty? Podeľ sa o svoj postup v komente.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať