Peru: Po stopách dúhy – Vinicunca Rainbow Mountain
Väčšina ľudí si pri akejkoľvek zmienke o Peru, bez rozmýšľania...

Väčšina ľudí si pri akejkoľvek zmienke o Peru, bez rozmýšľania vybaví Machu Picchu. Ospevované a legendami opradené Stratené mesto Inkov. Ja si však vybavím krásne a nenapodobiteľné miesta vytvorených samotnou prírodou, medzi ktoré bezpochyby patrí aj pestrofarebná hora Vinicunca Rainbow Mountain. Zmes rozličných nerastov poznačená zubom času a vplyvom poveternostných podmienok vytvorila farbami hýriaci útvar v podobe hory, ktorý v sebe odráža modrú, červenú, či fialovú farbu „dúhy“.

Peru po stopách dúhy - dúhová hora Vinicunca Rainbow Mountain

Pred odchodom do Peru som po behaní po internete natrafila na fotku hory, ktorá bola ako keby vystrihnutá z kreslenej rozprávky. Stačilo mi len tak málo k tomu, aby som nadobudla rozhodnutie, že ju chcem vidieť. Vo svete sa nachádza niekoľko dúhových hôr a to v Argentíne, Bolívii, Peru a v Číne. Napriek faktu, že peruánska je najvyššia, najčastejšie výsledky hľadania sa týkali tej v Číne, či turistických agentúr s pomerne malým množstvom informácií.


? Chystáš sa do Peru? Prečítaj si kompletný návod ako cestovať po Peru?


Vinicunca Rainbow Mountain – Horská oblasť Ausangate

Hora sa nachádza v regióne Cuzco, približne 100 km od samotného mesta. Týči sa v horskej oblasti Ausangate peruánskych Ánd, kde sa zasnežené vrcholy hôr pomaly topia, tvoria rieky a zásobujú vodou nižšie položené dedinky. Voda znamená život a preto sa v Peru verí, že hory sú darcami a pôvodcami života. Vďaka svojej jedinečnej výške 5100 m.n.m. a izolácii v blízkosti oceánu zafarbené časti dúhovej hory hrajú farbami levandule, tyrkysu, či terakoty… Neustále meniace sa poveternostné podmienky a vysoká nadmorská výška môže byť výzvou aj pre skúsených návštevníkov, preto výstup na vrchol občas nemusí byť sranda a vyžaduje si potrebnú dávku fyzickej aktivity. Odmenou sú však výhľady, na ktoré sa len tak nezabúda.

Tradičný trek trvá 5/6 dní, kedy sa obchádza pre domácich obyvateľov posvätná hora Apu/Ausangate, ktorá je spojená s nejednou miestnou legendou. Obyvatelia ju považujú za sídlo peruánskych bohov, ktoré so sebou nesie bohoslužby a rôzne obrady. 5/6 dní v horách si vyžaduje kempovanie v drsnejších podmienkach a silné odhodlanie. Našťastie pre nás všetkých, v horách až tak veľmi neskúsených sa dá výstup zvládnuť aj za 1 deň. Cestu sa odporúča absolvovať s miestnym sprievodcom, pričom v Cusku každá cestovná agentúra ponúka jednodňovú návštevu hory za rozumnú cenu. Tá je iba zlomkom z predražených túr internetom preplnených agentúr.

peru vinicunca duhova hora

? Chceš zvládnuť Machu Picchu po svojom? Prečítaj si článok: Cesta na Machu Picchu?


Cesta na Vinicuncu Rainbow Mountain

Aj napriek tomu, že som obrovským milovníkom hôr a pešej turistiky, až tak veľmi skúsená nie som a už vôbec nie vo výške 5100 m.n.m. Preto moje kroky smerovali do jednej z miestnych agentúr v Cuscu. Cena jednodňového zájazdu s raňajkami, obedom a vstupenkou na horu stojí približne 28€ (samostatná vstupenka na horu stojí 10Sol), čo je na rozdiel od 100-200 dolárových cien pohybujúcich sa po internete trošku rozdiel. Cesta začína o tretej nadránom, kedy nás dodávka vyzdvihne a pokračuje v ceste asi 4h. Prvou zastávkou je menšia dedinka tvorená malými hlinenými domčekmi. Podávajú sa klasické peruánske raňajky – rozpadávajúce sa sladké pečivo, maslo, džem a kokový čaj. Domáci obyvatelia v pestrofarebnom oblečení a s lícami vyštípanými od silného vetra predávajú sušené kokové listy, ktoré sa v nadmorskej výške žujú pre rýchlejšiu aklimatizáciu a menší pocit vyčerpania.

Dovolenka v Peru: Kam do hôr?

Peru: Po stopách dúhy - Vinicunca Rainbow Mountain

Peru_ Cesta na dúhovú horu Vinicuncu Rainbow Mountain


? Pozri si vlog o tom, ako vyzerá čínska štvrť Binondo na Filipínach a prečo sa toto miesto oplatí navštíviť ?


Po raňajkách vo výške 4000 m.n.m. vyrážame na cestu. Výstup hore trvá približne 4-5h a dole 2-3h, v závislosti od tempa a počtu prestávok. Okolie obklopujú stáda divokých lám a alpák pobehujúcich po trávnatých plošinách. Po prvej hodine cítim únavu a menší príval vzduchu, cesta sa mi zdá byť nekonečná, ale zvládnuteľná. Sústredím sa na dýchanie, aby ma nechytali závraty. Pre menej zdatných vedľa vychodenej cestičky stoja domáci s koňmi, ktorých si turisti môžu prenajať za poplatok 50Sol – jedna cesta, 70Sol – spiatočná. Kone sú k dispozícii počas celej cesty, takže ak si ich chceš prenajať iba ako záruku, môže tak spraviť počas treku. Niektoré časti sú tak strmé, že kus cesty bude musieť tak či tak odkráčať vedľa svojho koňa.

Čo vidieť a navštíviť v Peru

Vinicunca Rainbow Mountain: Čo si zabaliť?

Aj keď sa počasie zdá byť zo začiatku chladné, počas dňa teplota stúpne a slnko začne poriadne vypekať. Preto je nevyhnutnosťou:

  1. opalovací krém,
  2. viac vrstiev oblečenia,
  3. pevná obuv,
  4. slnečné okuliare,
  5. pršiplášť v prípade, že sa strhne dážď,
  6. čiapka (ešte aj pokožka hlavy sa mi spálila a teda tá pálčivá bolesť počas česania vlasov rozhodne nestojí za to),
  7. balzam na pery,
  8. samozrejme veľa veľa vody.
  9. Rovnako nápomocné sú aj trekové palice, ktoré sa dajú vypožičať u miestneho sprievodcu za 10Sol.
alpaky lamy vinicunca
Kedy cestovať do Peru

Aj napriek tomu, že Machu Picchu je naväčšou atrakciou v Peru, cesta na dúhovú horu je rozhodne nezabudnuteľná. Vinicunca Rainbow Mountain je pre mňa z celej cesty určite najpamätnejšia.

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním podelíš jeho zdieľaním, alebo k nemu hodíš hodnotenie, či komentár. Pre viac fotiek a príbehov z ciest sleduj FBIG. Máš aj ty nejaké zážitky, ktoré by v článku nemali chýbať? Nezabudni sa o nich podeliť.

               
Mohlo by ťa zaujímať