Dovolenka na Mykonose po svojom: Čo očakávať, vidieť, robiť alebo ochutnať?
Nekončiace párty, biele domčeky, ikonické mlyny, luxusné rezorty alebo božské...

Nekončiace párty, biele domčeky, ikonické mlyny, luxusné rezorty alebo božské pláže? Pri pohľade na stovky bielych domčekov, ktorých fasády sa v mnohých prípadoch každoročne maľujú bielou farbou a modré okenice mi nič iné nenapadne iba GRÉCKO. Moja dovolenka na Mykonose sa tak stala prvou typickou gréckou cestou, na ktorej okrem iného z výkladov vykúkajú tričká s nápisom: „Ser na Ibizu, poď na Mykonos“.

Mykonos patrí medzi najvyhľadávanejšie grécke ostrovy, pričom je mnohými ospevovaný romantickou atmosférou, či šialenou párty scénou. (Mimochodom pre tú grécku, svojskú a romantickú atmosféru ho asi budem ospevovať aj ja).

Dovolenka na Mykonose po svojom: Čo očakávať, vidieť, robiť, alebo ochutnať?

Dovolenka na Mykonose: Čo očakávať?

 1. Mykonos patrí medzi drahšie grécke destinácie, čo platí hlavne pri ubytovaní, reštauráciách, ale aj obchodíkoch. Obchody svetových značiek s oblečením striedajú zlatníctva s diamantovými prsteňmi, či malé zašité butiky s plavkami… Také bary v centre „Little Venice“ si za prémiový výhľad rovnako vypýtajú svoje ceny.
 2. Niekde som čítala, že na Mykonose je krásna príroda, no v skutočnosti som tam okrem kaktusov a niekoľkých kvetín vysiacich z balkónov alebo okolia domov moc tej prírody nenašla. Na oplátku však dovolenka na Mykonose so sebou nesie krásne západy slnka a nekonečné morské výhľady.
 3. Mykonos je najväčší párty ostrov Grécka, takže ho vyhľadáva veľa mladých ľudí. Hlasná hudba od rána do rána však hrá iba na niektorých miestach. Vyhľadávaný párty spot je „Paradise club„, ktorý sa nachádza na párty pláži Paradise, alebo „Cavo Paradiso, či v časti Little Venice „Scandinavian Bar“..
 4. Buď sa na Mykonos chystáš pre reset alebo nočný život (možno oboje). Nenachádza sa tu moc miest na turistiku, historické vyžitie, či všeobecne veľa miest pre trávenie voľného času alebo aktívnejšie povahy. Ja som na Mykonose strávila 5 dní a na prebádanie ostrova aj oddych mi to stačilo.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Ubytovanie na Mykonose a cestovanie po ostrove

Ubytovanie pri pláži, či centre je väčšinou drahšie, ale mne sa podarilo odchytiť 4* hotel Deliades za cenu 220 € na 2 osoby a 5 nocí s raňajkami + transferom z a na letisko. Ostrov som navštívila v strede mája, tesne pred top sezónou (jún-september). Ľudí síce už bolo veľa, ale stále nie toľko, ako ich môže byť v lete. Teploty sa v máji pohybujú okolo 25º a aj keď ráno sem-tam zapršalo, cez deň bolo teplo a veľa ľudí sa kúpalo aj v mori (pre mňa bola voda ešte studená).

Sledovanie západov slnka na Mykonose

Na prebádanie ostrova je možné využiť:

 1. Skúter alebo štvorkolku – tento spôsob využíva veľa ľudí, ale keďže som uprednostnila v cestovaní po ostrove druhú a tretiu možnosť, do žiadnej požičovne som nevošla. Ak som však videla správne, ceny za požičanie sú okolo 20 €/deň.
 2. Autobus – odchody autobusov sa v približne mesačných intervaloch vždy menia, takže sem odfotenú tabuľu ani nepridám. Autobusové spojenie po ostrove je však veľmi dobré. Ja som bola ubytovaná v časti Ornos (5 minút autobusom do centra mesta Mykonos – zastávka Fabrica), odkiaľ a kam chodia spoje asi každú pól hodinu za cenu 1,80 € (bežná tarifa pre väčšinu trias). Vzdialenejšie destinácie ako Elia a Kalafatis, majú tarifu 2,30 €. Autobusy rovnako chodia aj z a na letisko, pričom lístok stojí 4 €. Miesta ako napríklad Paradise tiež ponúkajú za poplatok autobusy, ktoré ťa odvezú naspäť do mesta.
 3.  Vlastné nohy – jediná nevýhoda je, že chýbajú chodníky a niektorí šoféri jazdia pekne bláznivo, takže si treba dávať pozor. Napríklad z Ornosu do centra Mykonosu to pešo trvá 30 minút.
 4. Loď – z Ornosu je loďou možné ísť na pláže Platis Gialos, Elia, Agrari, Paranga, alebo Paradise. Zo starého prístavu premávajú lode do nového prístavu a cesta stojí 5 €.
 5. Taxík – taxíky sú asi najdrahšia možnosť, pričom cesta z letiska do mesta stojí okolo 25 €. Na ostrove sa ich nachádza obmedzené množstvo (asi 30) a odchytiť si ich je tak trochu rarita. Treba si ich vopred objednať, no pri množstve návštevníkov a záujemcov o odvoz treba čakať na radu.

Čo vidieť na Mykonose?

TIP: Letisko je strašne maličké a okrem lavičiek, jednej kaviarničky a Duty free obchodu na letisku nič nie je. Kontrolou sa nechávajú striktne prejsť ľudia iba 2 hodiny pred odletom. Ak máš odlet vo večerných hodinách, voľný čas je lepšie stráviť niekde v meste, ako pred letiskom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Dovolenka na Mykonose: Kde sa najesť a čo ochutnať?

Ako som už písala, niektoré reštaurácie majú nálepku prémiové a tomu prispôsobené ceny. Našťastie sa v meste nachádza niekoľko miest s posedením v street food štýle, kde sa ponúka najčastejšie grécky šalát, gyros, souvlaki… Napríklad:

 1. Jimmy’s gyros, Souvlike (hneď pri zastávke autobusu Fabrika) – grécky šalát stojí v stánkoch v priemere okolo 7/8 €, gyros 3/4 €. Rovnako v reštaurácii MyPlate pri prístave majú wrapy napríklad s halloumi za 4 € doplnené pekným výhľadom.
 2. Pekárne – po ostrove je roztrúsených množstvo pekární, ktoré predávajú koláčiky a pečivo od výmyslu sveta. Veľa z nich je pretvorená do podoby kaviarní, v ktorých si ráno domáci často vychutnávajú kávu so slaným, či sladkým pečivom. Oplatí sa ochutnať „Spanakopitu“ (špenátový koláč s feta syrom) alebo „Tiropitu“ (koláč čisto s feta syrom).

Dovolenka na Mykonose - Čo ochutnať, kde sa najesť?

Dovolenka na Mykonose a výber peňazí

V Grécku sa na platenie využíva Euro a platba s kartou je možná takmer všade. Hotovosť sa preferuje na menej navštevovaných miestach mimo turistických trias, no bankomaty (ATMs) sú na Mykonose dostupné na každom rohu. Dovolenka na Mykonose si tak nevyžaduje špeciálnu starosť o výber peňazí a platbu. Dostupné bankomaty sú od Alpha Bank, Eurobank, Piraeus Bank, či National Bank of Greece.

Čo vidieť a robiť na Mykonose?

 1. Pozrieť ikonické veterné mlyny – na ostrove sa nachádza vraj 16 veterných mlynov a najnavštevovanejšie sú v centre „Chora“ s výhľadom na Malé Benátky.
 2. Navštíviť „Little Venice“ – nábrežie plné barov a reštaurácií, v ktorých sa dá posedieť, niečo si vypiť alebo sa najesť. Malé Benátky patria medzi najvyhľadávanejšie miesta na sledovanie západov slnka, takže pre nával ľudí vo večerných hodinách si je lepšie miesto v niektorej reštaurácii vopred rezervovať.
 3. Sledovať západ slnka – sledovanie západov slnka (a počítanie kostolov) sa stalo na Mykonose mojou obľúbenou aktivitou. Západov sfarbených do ružova, vytvárajúcich farebný závoj nad morom. Západov, ktoré sú v prostredí bielych domčekov vždy rovnaké, ale aj tak nikdy neomrzia. Nuž, západy slnka sú na tomto ostrove jednoducho legendárne.
 4. Prejsť sa po starom prístave „Old Port“.
 5. Navštíviť niektorý z kostolov – na ostrove sa nachádza vraj 365 kostolov, aby si každý deň domáci mohli zájsť do iného. Najväčší Paraportiani sa nacháza v centre mesta Mykonos časti Kastro, ktorý sa skladá z 5-tich kostolov.
 6. Navštíviť maják Armenistis, alebo ostrov Delos – maják bol postavený v roku 1891 a ponúka výhľad na Egejské more a ostrov Tinos. Ostrov Delos zas patrí pod krídla UNESCO a je vraj rodiskom bohov Apolla a Artemis. Trajekt na ostrov stojí 20 € a vstupné do historického náleziska 12 €. Ja som však ani jeden z výletov pre veterné počasie neabsolvovala.
 7. Jedno z najstarších mestečiek Ano Mera – nachádza sa asi 30 minút od centra a ponúka kláštor Paleokastro, pozostatky hradu Gyzi, či kostol Panagia Tourliani (vstupné 1 €).
 8. Ďalšie populárne aktivity sú potápanie, šnorchlovanie, návšteva múzeí ako Aegean Maritime Museum, nakupovanie, pláže, párty, či niektorá z túr od miestnych agentúr napríklad na ostrov Rhenia.

Veterné mlyny na Mykonose

Miestne mýty

Gréci sú priekopníci na mýty, a tak ma vôbec neprekvapilo, že o tomto ostrove ich koluje niekoľko z nich. Podľa príbehu dostal ostrov názov po bohovi Mykons (vnukovi boha Apolla), ktorý bol vraj prvým vládcom a miestnym hrdinom. Na území ostrova Mykonos sa podľa miestnych príbehov odohrala aj vojna medzi bohom Zeusom a Titánmi, ktorí chceli ovládnuť Olymp a boli zlákaní na ostrov Herkulesom. Jeho plán bol Titánov zničiť a znemožniť im tak vládu, čo sa Herkulesovi počas ich stretu podarilo. Kamene roztrúsené po ostrove, aj okolo neho sú údajne pozostatky týchto obrov, ktoré ich prehratý boj nenechávajú zapadnúť prachom.

Ostrov Delos

Ostrov Delos je od Mykonosu vzdialený iba niekoľko kilometrov a dostať sa k nemu dá pravidelnou loďou z miestneho prístavu. S Mykonosom je však spätý nielen výletnou trasou, ale aj mýtom. Delos sa údajne objavil z hlbín mora titánskej bohyni Leto zvedenej Zeusom, hľadajúcej útočisko pre pôrod. Pôvodná Zeusova manželka Hera totiž zo žiarlivosti nariadila, aby sa Leto stratila zem pod nohami a nevedela tak porodiť dvojičky Apolóna a Artemis. Bohyňu lovu – Artemis sa Leto podarilo porodiť na ostrove Rineia a Apolóna na Delos, ktorý od toho dňa stojí na svojom mieste.

Delos, RineiaPhoto: wikimedia

Zľavy na wellness pobyty

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu „lajku“, či hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Máš aj ty nejaké zážitky, alebo skúsenosti, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať