Výlet do Amsterdamu a moje tipy obohatené od Slovákov žijúcich v tomto meste
Čo dokáže lepšie vystihnúť Amsterdam ako odstavený bicykel, cyklisti a...

Čo dokáže lepšie vystihnúť Amsterdam ako odstavený bicykel, cyklisti a kanál v pozadí? No dobre, možno ešte legálna marihuana, hipsterská kultúra, Anna Franková, tulipány, či neskutočne dobrý apple pie. Výlet do Amsterdamu som plánovala už dlho a nakoniec sa mi ho podarilo uskutočniť v sprievode Slovákov, ktorí v hlavnom meste Holandska žijú už niekoľko rokov.

Výlet do Amsterdamu - mesta cyklistov

Amsterdam, ktorému vďaka legálnej marihuane prischol aj názov „capital of cannabis culture“ nie je iba o ochutnávke syrov, plavbe po kanáloch, alebo sledovaní diania zo sedačky polorozpadnutého bicykla. V Amsterdame je životný štýl taký bezstarostný, až je nákazlivý a vysedávanie pri pive, víne, alebo káve patrí medzi každodenné „starosti“. Vďaka mojim 5-tim dňom v sprievode miestnych aj na mňa doľahol pocit, že do jeho prostredia už jednoducho patrím a dôverne ho poznám.

Z letiska Schiphol do centra

 1. NS vlak – odchádza z letiska a smeruje do Amsterdam Central za 5,50 € – lístok sa kupuje v automate dole v hale.
 2. Vlak do Amsterdam Zuid, s prestupom na metro linky M52, ktoré stojí napríklad na Europaplein, De Pijp…
 3. Airport Express Bus 397 – odchádza zo zastávky B15 zo Schiphol Plaza a stojí na niekoľkých zastávkach v centre za 6,50 €.
 4. Schiphol Hotel Shuttle Bus – premáva od 6:00-21:30 každých 30 minút zo zastávky A7 a odvezie ťa priamo na hotel. Na osobu stojí jednosmerný lístok 18,50 €, spiatočne 29,50 €, no v prípade skupiny sa poskytuje zľava.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Pouličné a blšie trhy v Amsterdame

„Nie som shopaholic, iba pomáham ekonomike.“ Výrok, ktorý som si prečítala na niekoľkých tabuliach miestnych predajcov. V Amsterdame sú pouličné a blšie trhy bežnou záležitosťou, na ktorých sa prevažne domáci prehrabávajú v kopcoch oblečenia, platní alebo kníh. V uliciach je možné nejaký nájsť každý deň, s výnimkou nedele. Výber mojich obľúbených:

 1. IJ-Hallen – vraj najväčší blší trh v Európe, ktorý sa koná vždy prvý víkend (sobota-nedeľa) v mesiaci. Otvorený je od 9:00-16:30 a pri vstupe sa platí poplatok 5 €. Na trh sa dá dostať s bezplatným trajektom z Central Station, ktorý stojí kúsok od vstupnej brány. Na trhu som si kúpila nové, kožené Vans tenisky za 25 €. Pozrieť, kedy sa bude konať najbližšie.
 2. Waterlooplein – trh, na ktorý som sa vrátila asi 3x. Nájdeš tu oblečko z druhej ruky, starožitnosti a jedlo. Otvorený je od pondelka-soboty, 9:00-18:00. Musela som sa síce prehrabávať, ale odchytila som si riflovú vestu ešte s visačkou za 3 €.
 3. Albert Cuyp Market v časti De Pijp – trh, ktorého tradícia sa ťahá späť do roku 1904 a teraz je najväčším trhom v meste. Nachádza sa tu niekoľko street-food stánkov, zeleninárov, kvetinárov, aj predajcov s oblečením, či vecami do domu. Kúpila som si tu nový macrame závesný kvetináč za 3 €. Otvorené pondelok-sobotu od 9:00-17:00.
 4. Kvetinový trh Singel – postavený na kanáli Singel a je vytvorený skôr pre turistov. Ceny sú tu však rozumné a sáčok tulipánov stojí 3 €. Dokonca som na tomto trhu videla aj najlacnejšie magnetky za 0,50 € a celkom slušné za 1 €. Pondelok-Sobota 9:00-17:30, nedeľa 11:00-17:30.
 5. Foodhallen a De Hallenkopec stánkov s jedlom, ktoré sú však trocha nadcenené. Servírujú sa tu miestne jedlá ako haringy, stamppot (zemiaková kaša so zeleninou a párkom), či bitterballen (krokety plnené mäsom, podávané s horčičou)… Rovnako sa tu však nájdu aj stánky napr. s ázijskou kuchyňou. Nedeľa-štvrtok 11:00-23:00, piatok-sobota 11:00-1:00.
 6. Spui Book Market – menší trh, ktorý ponúka knihy a knihy, občas platne a veľa plagátov. Otvorené vždy v piatok 10:00-18:00.

Blšie trhy v Amsterdame

Jazda na bicykloch je samozrejmosť

Cyklistické cestičky naprieč mestom sú perfektne vybudované a tak väčšina miestnych používa bicykel ako hlavný dopravný prostriedok. Čím starší, tým lepší a tak sa po cestách občas valia hrdzou zožraté kúsky. Kradnutie bicyklov je každodennou záležitosťou a po spýtaní sa Slovenky, ktorá tu žije už 5 rokov, koľko bicyklov jej šmajzli mi odpovedá: „zatiaľ 5 a tak som si teraz zaobstarala naozaj polorozpadnutý kúskok“, pričom ukazuje na rozheganú sedačku a odlomený zadný držiak na košík. Každopádne, jazda na bicykloch je tu samozrejmosť a všetci návštevníci si ju chcú vyskúšať.

 • Vypožičanie bicykla na deň stojí okolo 7-10 €.
 • Červené chodníčky sú určené pre cyklistov, do ktorých turisti občas nepozorne skočia. Tak sa často stáva, že cyklisti „kosia“ chodcov a cyklistov zasa rámujú autá, alebo skútre. V úplnom centre sa premávať na bicykloch preto nie je najlepšie. Bol deň, kedy som videla aj 3 zrážky chodca s cyklistom. Najlepšie si je odstaviť bicykel v blízkosti a ďalej ísť pešo.
 • Keď si odstavíš bicykel, poriadne si ho zamkni. Pravdepodobnosť že ti ho ukradnú znížiš tým, že zamkneš viac bicyklov o seba.

Výlet do AMsterdamu - cestovteľské tipy

Výlet do Amsterdamu a kam za výhľadom

V meste sa nachádza niekoľko možností, kde si je možné odchytiť „Amsterdam z výšky“. Napríklad taká knižnica „Openbare Bibliotheek“, z balkóna svojej jedálne na poschodí ponúka jeden tiež. Okrem toho sa v tejto knižnici nachádza niekoľko miliónov kníh, je obrovská a vnútri moderne a vkusne zariadená.

 1. A’DAM Tower – nachádza sa na brehu rieky IJ a na vrchole sa pre každého maniaka adrenalínu nachádza 100 m vysoká hojdačka.Vežu som videla iba z diaľky , no vraj sa návšteva pre panoramatický výhľad oplatí.
 2. Canvas – reštaurácia, bar a klub v jednom. Je súčasťou hotelu Volkshotel a nachádza sa na 7-mom poschodí. Najlepšie je vytvoriť si predom rezerváciu, aby netrebalo dlho čakať na stôl. Napriek tomu, že je toto miesto medzi domácimi veľmi obľubené, ceny stále nie sú úplne prestrelené (porovnateľné s cenami v Bratislave). V menu sa nachádzajú miestne špeciality a rovnako aj medzinárodná kuchyňa.
 3. Zoku – hotel, coworking centrum a reštaurácia so záhradou a výhľadom, ktorý si človek užije aj zo záchodov.

Dovolenka na Mykonose po svojom: Čo očakávať, vidieť, robič, alebo ochutnať? Prečítaj si TU ?


Amsterdam-kam za výhľadom

Zľavy na wellness pobyty

Cafés pre ranné kapučíno a coffee shops pre „trávu“

Kaviarne/cafés a coffeeshopy sú dve rozdielne veci a v Amsterdame je niekoľko stoviek licencovaných obchodov s marihuanou. Každý z nich má svoje pravidlá a menu, z ktorého si je možné vybrať podľa chuti. Napriek tomu, že je v tomto meste fajčenie trávy úplne legálne a v uliciach mesta sa miešajú vône z pekární a čerstvo zapálených jointov, fajčiť kdekoľvek marihuanu predsa nie je povolené. V niektorých reštauráciách alebo kaviarňach je fajčenie trávy neželané a preto sa mimo ulice vždy treba spýtať, či je to na danom mieste povolené.

PS: Drogy určite nekupuj na ulici, pretože či už veríš alebo nie, keď ta chytia policajti, môžeš z toho mať problém.

Na pravidlá coffeeshopov poukazuje aj infografika od Tripsavy.

Legálna prostitúcia – ďalšia neresť Amsterdamu

Štvrť „Red Light“ De Wallen som navštívila, keďže je to súčasť mesta a samozrejme som ju aj ja chcela vidieť aj keď ma všetci domáci odhovárali. Koniec koncov, za 5 minút som ju celú prebehla a okrem okien so ženami som zažila obrovskú tlačenicu a oplzlé reči poniektorých prítomných. De Wallen je najstaršia a najznámejšia štvrť červených svetiel, kde je okolo 294 okien bordelov. Domáci sem však skoro vôbec nechodia a ak majú potrebu, navštevujú Red Light District „Singelgebied“ (64 okien), či „De Pijp“ (45 okien). Pozor: Okná so ženami nie je povolené fotiť a počula som o prípadoch, kedy tým čo sa pokúšali vyhadzovač rozbil fotoaparát.


Ako sa dostať z Neapolu na amalfské pobrežie a čo všetko potrebuješ vedieť? Prečítaj si TU ?


Výlet do Amsterdamu a cestovateľské tipy

 1. Počasie v Amsterdame je nevyspytateľné a aj keď hlási slnečno, kedykoľvek sa môže strhnúť dážď. Pršiplášť by preto mal byť neodmysliteľnou súčasťou tvojej batožiny.
 2. Ak chceš navštíviť dom Anny Frankovej, rezervuj si vstupenky cez internet aj niekoľko týždňov vopred. Na lístky je vystavený poradovník, v ktorom čaká aj niekoľko sto ľudí.
 3. Karta I Amsterdam poskytuje vstupy do vybraných múzeí, zľavy do niektorých reštaurácií, je náhradou za lístky na miestnu dopravu, plavbu loďou…
 4. Do autobusov a električiek sa nastupuje 1. a 2. dverami, pričom zadné slúžia na výstup. Na jazdu MHD slúži aj strippenkaart, na ktorej sú označené zóny a kt. kontrolór opečiatkuje. Ja som využívala OV – chipkaart, ktorú som mala požičanú od domáceho (treba si ju pípnuť pri nástupe aj výstupe). Lístky sa dajú kúpiť priamo aj v autobuse/električke ale vychádzajú tak drahšie.
 5. V supermarketoch Albert majú často akciové produkty označené ako „Bonus“. Zľava sa však dá uplatniť iba ak vlastníš bonus kartu. Pri samoobslužnej platbe treba pri východe pípnuť pokladničný blok, aby ťa pustili turnikety. Okrem toho sa tu neakceptujú platobné karty Visa a Mastercard.
 6. Koluje fáma, že najlepší apple pie majú vo „Winkel 43“.Ochutlana som ho 2x, je naoazaj dobrý, či však najlepší to už neviem 🙂
 7. Filmové múzeum „Eye“ má bezplatnú sekciu, ktorá sa mi celkom páčila. Okrem toho, hne’d veďla múzea sa nachádza A’DAM Tower a nápis I Amsterdam, pri ktorom sa fotí plno ľudí.
 8. Ak sa vyberieš na plavbu po kanáloch, oplatí sa vybrať si menšiu loďku, v ktorej sa nesedí v krytom priestore. Tie veľké majú často špinavé okná, čo zhoršuje výhľad.

Jazda na bicykloch v Amsterdame

 Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Chystáš sa na výlet do Amsterdamu, alebo si ho už absolvoval/a? Máš aj ty nejaké zážitky alebo skúsenosti, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať