Tip na výlet: Banská Štiavnica, ktorá nie je iba o láske Maríny a Sládkoviča
Nemožno mi ťa neľúbiť... Slová Sládkoviča, ktoré v ňom vyvolala...

Nemožno mi ťa neľúbiť… Slová Sládkoviča, ktoré v ňom vyvolala Marína, vo mne prebudila Banská Štiavnica. Mesto na strednom Slovensku, ktoré vďaka svojej atmosfére raz navštíviť nestačí a nenavštíviť vôbec asi nič neospravedlní. Ak teda hľadáš tip na výlet, ver mi, s Banskou Štiavnicou nič nepokazíš.

Mapa mesta Banská ŠtiavnicaZdroj: banskastiavnica.org – po kliknutí na obrázok sa otvorí mapa v plnom rozšírení

Pamiatky, história, kus prírody, dobré gastro a kaviarne, ktoré lákajú samotným interiérom. Štiavnica má zo všetkého niečo a aj keď som toto mesto navštívila dvakrát, ani raz som sa nenudila. V centre mesta na Námestí svätej Trojice nájdeš radnicu, sochu postavenú ako symbol ústupu morovej epidémie, o kúsok ďalej Starý a Nový zámok, či iné stavebné skvosty, ktoré sa počas prechádzok nedajú vynechať. K tomu všetkému si však pridaj moje tipy, ktoré prazradia čo vidieť, zažiť a navštíviť v Banskej Štiavnici.

Tip na výlet – Kalvária a výhľad na okolie

Kalvária je povinnou zastávkou každého, kto sa rozhodne Štiavnicu navštíviť. Predstavuje pýchu mesta a je niečo ako Big Ben v Londýne, Sagrada v Barcelone, či jablko v New Yorku. Celkovo predstavuje 20 stavieb, ktoré symbolizujú biblické výjavy a nachádzajú sa na vrchu Scharffenberg. V minulsoti bola významným pútnickým miestom a dnes je súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO, pričom patrí medzi 100 najohrozenejších pamiatok sveta. Ja sa však stále neviem rozhodnúť, či sa mi viac páčia samotné stavby, alebo výhľad na okolie mesta.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Epicentrum lásky – Dom Maríny

Dom, v ktorom žila a vyrastala Marína Pischlová – múza nielen Sládkoviča, ale aj slovenskej poézie, je v súčastnosti niečo ako interaktívne múzeum. Táto atrakcia, ktorá sa rýchlo rozkríkla do sveta (písalo o nej aj BBC a pravidelne ju navštevujú zahraniční návštevníci), predstavuje tip na výlet, ktorý ma prvýkrát pritiahol do Štiavnice. Súčasťou prehliadky je krátkym film, ktorý sa snaží vysvetliť čo znamená láska, príbeh Maríny a Sládkoviča v podaní slovenských hercov, či banka lásky, ktorá je vytvorená z veršov najdlhšej ľúbostnej básne sveta… Do schránok v banke si ľudia dávajú kadečo a predplatné jednej z nich na rok stojí 50 €, či do neurčita 100 €. Vstupné do domu/múzea stojí 5 – 12 €. Viac info ponúka bankalasky.sk.

Dom maríny Banská Štiavnica

Zľavy na wellness pobyty


• Ako dopadol výlet do Amsterdamu a moje tipy obohatené od Slovákov žijúcich v tomto meste si prečítaš TU


Hon za knihami

Moc sa netajím tým, že som knihomoľ. V centre mesta na Námestí svätej Trojice sa nachádza antikvariát, v ktorom sa nájdu zabudnuté knihy od 0,30 €, až po zberateľské kúsky v hodnote tisícok €. Antikvariatik je neprehliadnuteľný a na svojich poličkách má uložené knihy rôznorodého žánru. Otvorené má cez týždeň od 09:00 – 17:00 a cez víkendy od 10:00 – 17:00. Okrem toho má aj svoju vlastnú webstránku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Čajovňa Klopačka – úlet do sveta

Klopačka je dvojposchodová veža, ktorá v minulosti oznamovala baníkom, že je čas práce. O pól tretej ráno sa klopaním na drevenú dosku zvolávalo do práce, či sa takýmto spôsobom oznamovala mimoriadna udalosť ako napríklad pohreb. Neskôr (18. stor.) sa priestory Klopačky začali používať ako väzenie pre baníkov, ktorí boli odsúdení banským súdom a poisťovňa, do ktorej baníci vkladali časť zárobku. Ako je to s Klopačkou dnes? V jej spodnej časti je umiestnená čajovňa, ktorá ťa vďaka svojej ponuke čajov a káv z rôznych kútov prenesie do sveta. V ponuke majú aj vodnú fajku za 8 € a rôzne čaje od 2,90 € za konvičku.Tip na výlet - čajovňa Klopačka


• Ako sa dostať na najvyšší vrch Nízkych Tatier Ďumbier (2 043 m n.m) si prečítaš TU


Podzemná návšteva

Banská Štiavnica ako najstaršie banské mesto Slovenska má za sebou dlhú históriu baníctva, ktorú spečatil výbuch sopky milióny rokov dozadu. Štiavnica sa stala centrom rozvoja baníctva a v roku 1762 sa na jej území otvorila prvá banícka akadémia na svete. Dnes sú pre verejnosť sprístupnené štôlne Michal, ktorá sa nachádza priamo v centre na nádvorí Berggericht na Námestí svätej Trojice. Glanzenberg – Dedičná štôlňa, ktorá sídli na Kammerhofskej ulici a banské múzeum, ktoré sa nachádza asi 1,5 km za mestom smerom na Levice.

Tip na výlet – turistika a cykloturistika

Okolie Štiavnických vrchov ponúka množstvo umelých jazier/tajchyturistických trás, náučných chodníkov a horských cyklotrás s rôznou náročnosťou. Sama som pre nepriaznivosť počasia turistiku ešte neabsolvovala, no rozhodne ju mám v pláne. Okrem toho, o turistike po tejto časti Slovenska som počula iba chválu, takže na nej niečo asi bude.

TIP: Kúsok od Banskej Štiavnice sa nachádza zrúcanina hradu Šášov, ktorý bol podľa legendy postavený pre dvorného šaša, ktorý svojmu pánovi pri poľovačke zachránil život.

Turistická mapa Banska Štiavnica

Zdroj: banskastiavnica.org – po kliknutí na obrázok sa otvorí mapa v plnom rozšírení

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Chystáš sa na výlet do Štiavnice, alebo si ho už absolvoval/a? Máš aj ty nejaké zážitky alebo skúsenosti, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať