Ferraty pri Kremnici: Zažila som kus slovenského adrenalínu v horskom teréne
Zaistené lezecké trasy. Asi toľko v skratke znamená pojem "via...

Zaistené lezecké trasy. Asi toľko v skratke znamená pojem „via ferraty“. A ferraty pri Kremnici ponúkajú kus adrenalínu aj na Slovensku, ktorý so sebou nesie prírodu, výhľady a povinnú lezeckú (ferratovú) techniku. A čo je na tom najlepšie? Ak sa hodí strach z výšok za hlavu, na svoje si prídu aj úplní „zelenáči“.

Ferraty pri Kremnici

V Kremnických vrchoch severných skál, 15 minút pešo od rekreačného strediska Skalka cez výhliadku nad Kremnicou sa nachádzajú ferratové cesty. Tie na prvý pohľad môžu vyzerať hrôzostrašne, ale ver mi, ponúkajú úplnú zábavu, radosť, vzrušenie a trochu zdravého adrenalínu. Okrem toho, cestu sprevádza aj horský javor, ktorý má vraj viac ako 200 rokov.

Na ferraty pri Kremnici chodí autobus

Mojou prvou dilemou bolo, ako sa na ferraty dostať. Preto ma potešilo zistenie, že z centra Kremnice na Skalku počas víkendu a sviatkov premáva žltý minibus.

  • Autobus odchádza z parkoviska Jeleň v časoch 10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00, 16:00 a zo Skalky sa vracia o 10:30, 11:30, 12:30, 14:30, 15:30, 16:30. Časy sa však menia podľa sezóny, takže najlepšie urobíš, ak si ich odsleduješ na webe.
  • Počet osôb je obmedzený (max 15), takže je dobré čakať v dostatočnom predstihu. Autobus prichádza na parkovisko o niečo skôr a počas mojej cesty sa zaplnil za 5 minút. Cesta naspäť je už jednoduchša a podľa šoférovích slov chodí autobus späť do Kremnice takmer stále prázdny.
  • Jednosmerný lístko stojí 1,50 € a spiatočný 2 €.
  • Cesta na Skalku trvá približne 15/20 minút v trmácajúcom sa tempe, takže citlivejším žalúdkom môže prísť zle.

Môžem si požičať výstroj?

Mojou druhou otázkou bolo, čo robiť, ak nemám výstroj a nechcem utekať do obchodu a nejakú si kúpiť. Ferratový výstroj je totiž povinnou súčasťou. Ak sa vyberieš na ferraty pri Kremnici, nemusíš stresovať a výstroj si môžeš požičať priamo na mieste. Požičovňa sa nachádza v Relaxcentre Skalka, či v drevenej búdke hneď pri zastávke autobusu.

  • Výstroj stojí 10 € na 4 hodiny, pričom je potrebné za každý set zložiť vratnú zálohu 50 €. 20 € stojí na celý deň, no mne úplne stačili tie 4 hodiny lezenia bez nejakej veľkej prestávky.
  • Individuálne sa dajú kúpiť rukavice za 4 €, ktoré si je možné potom nechať. Ja som rukavice mala a za toto moje rozhodnutie som bola potom celkom vďačná. Na základe trasy sa je potrebné pridŕžať skál, ktoré sú miestami celkom ostré.

Ferratové sety - výstroj


• Prečítaj si o špeciálnych zážitkoch slovenských cestovateľských blogerov, ktoré zažili počas ciest TU


Ferraty pri Kremnici a obtiažnosť trás

K ferratám vedie červená turistická značka a zablúdiť sa dá iba veľmi ťažko, keďže cestu sprevádzajú aj tabule. Ferraty na Skalke ponúkajú obtiažnosť B-E, pričom E je nositeľkou titulu najťažšej ferratovej trasy na Slovensku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

A- Mini a B – Jánošíkova diera

Ide o krátke ferraty, ktoré sú vhodné aj pre rodičov s deťmi. Keďže však toto bolo moje prvé ferratové ródeo, túto krátku trasu som si dvakrát prešla za účelom nácviku pohybu a istiacej techniky. Ferrata „Mini“ je dlhá 30 metrov a vedie iba kúsok nad zemou. Jánošíkova diera naopak predstavuje puklinu v skale, do ktorej sa dá predrať horizontálne „jaskyniarskym štýlom“ 9 m a pre tmu sa zíde čelovka.

D – Lanová sieť

Ide o sieť s konštrukciou z oceľového ľana, ktorej dĺžka je 37 m. Táto časť ferrát sa mne osobne najviac páčila, aj napriek záťaži na ruky. Jednou rukou sa treba totiž pridržiavať a druhou istiť, pričom sa sieť mierne kolíše. Na sieti by mali byť maximálne 3 osoby, takže si treba vystáť radu a počkať, kým sa miesto na sieti uvoľní.

B/C – Via ferratový most

Ide o najdlhší lanový most na Slovensku, ktorý má dĺžku 78 m s výškou 30 m nad zemou. Na moste by sa mali nachádzať maximálne 2 osoby, ale zažila som ľudí, ktorí sa hlava nehlava na most aj napriek predpísanej kapacite natlačili. Most sa aj v závislosti od počasia trošku húpe, no ponúka krásne výhľady.

C – Komín a B – Trubačová veža

Názov predchádza samotnému vzhľadu trasy, ktorá pripomína komín. Vlieza sa do komplexu komínového systému, v ktorom kolíše náročnosť medzi B-C. Súčasťou trasy je aj úzka diera, cez ktorú sa prechádza bez batohu. Z ferraty sa je ďalej možné odkloniť na trasu „Trubačova veža“, ktorá je tvorená lanovým mostom a cestou na hrebeň.

Ferraty na Slovensku


• Tip na výlet: Banská štiavnica, ktorá nie je iba o láske Maríny a Sládkoviča TU


E – Výzva

Tak a sme tu, pri najťažšej ferrate na Slovensku. Jej celková dĺžka je 70 metrov, so 4 m previsom. Pre väčšiu náročnosť sa po trase nachádza menej stúpacích prvkov, o ktoré sa dá zachytiť. Ferrata je určená pre skúsených a priznám sa, že som si túto časť odložila a v hlave označila záložkou nabudúce.

PS: Ferratové trasy sú jednosmerné, takže ak sa raz vyberieš, už niet cesty späť 🙂

Ferraty pri Kremnici na Skalke ponúkajú najviac ferratových trás na Slovensku. A ja som na konci dňa zistila, že z toho, z čoho som sa na začiatku trocha bála (všetka tá výstroj a istenie) nebolo nič strašné a ten kus adrenalínu, ktorý vo mne pri výstupe a zostupe pumpoval som si veľmi užila. A potom sa zaplietla svalovica a strach z výšok ustúpil.

TIP: Ak nechceš mať odreté kolená, zober si dlhé nohavice a vykašli sa na šortky.

Zľavy na wellness pobyty

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Chystáš sa na ferraty pri Kremnici alebo si ich už absolvoval/a? Máš aj ty nejaké zážitky alebo skúsenosti, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať