V objatí umenia: Recenzia ubytovania Divná Pani v Banskej Štiavnici
Chcete bývať v galérii alebo v hoteli? Otázka, na ktorú...

Chcete bývať v galérii alebo v hoteli? Otázka, na ktorú ubytovanie Divná Pani odpovedá: „Buďte iný“. Banská Štiavnica je láska sama o sebe, no predstav si, že ju podtrhne ubytovanie, v ktorom sa umenie neberie na ľahkú váhu, kníh tu nájdeš na každý deň v roku a v izbe vítajú dvere od trezoru. Táto recenzia ubytovania Divná Pani je môj pohľad na prespávanie v útrobách jej galérií prinášajúce plusy, aj mínusy.

Recenzia ubytovania Divná Pani a základné informácie

 • • Lokalita: Andreja Kmeťa 120/8, 969 01 Banská Štiavnica, Slovensko.
 • • K dispozícii je bar, záhrada, terasa a parkovisko, ktorému sa ešte budem venovať.
 • • Cena zahŕňa à la carte raňajky v hodnote 20 € na izbu.
 • • Cena za izbu sa pohybuje od 121 €/noc.
 • • Check-in: 14:00 – 21:00 hod. Check-out: 11:00 hod.

Banská Štiavnica - tip na výletVýhľad na Banskú Štiavnicu z parkoviska pod Zámkom, pri ktorom sme parkovali.

Jediné na Slovensku

Divná Pani predstavuje luxusné ubytovanie v desiatich galériách v srdci mesta Banská Štiavnica, ktoré reprezentujú určitý druh umenia. Secesiu, avantgardu, art deco, či pop art… Na Slovensku ide o jediné ubytovanie tohto konceptu. Presnejšie galerijného konceptu, ktorý je prevtelený do meštianského paláca v budove, ktorú si prevzalo pod svoje krídla UNESCO. Každý, kto navštívil prinajmenšom kaviareň Divná Pani vie, že bohémsky interiér má noazaj niečo do seba a za svoje krédo určite nepovažuje jednoduchosť alebo každodennosť. Kamkoľvek oko zablúdi nájde knihy, obrazy a občas až možno vtipné veci ako kohútik od umývadla, či plechový hrniec dotvárajúce dušu jednotlivých izieb.

Divná Pani - cestovateľský blog HereIsNikaIzba Avantgarde s vytrážovým oknom.

Avantgarda v bankovom trezore

Po ponuke pohára prosecca, podpísaní papierov a zložení zálohy 50 € za parkovaciu kartu nás s oboznámením histórie recepčný uvedie na izbu. Ubytovacia časť sa nachádza medzi vchodom do kaviarne a darčekovým obchodíkom. Otvorenie veľkej kovovej brány odhaľuje schodisko plné portrétov, pri ktorých si pomyslím: „Čo by asi ľudia pózujúci na fotografiách povedali, keby vedeli, že ich tváre skončia na stenách galeríjneho ubytovania.“ Nasledujú police s knihami, ďalšie knihy a konečne izba, ktorú som v neľahkom rozhodovacom procese vybrala. Vyvolená sa stala galéria „Avantgarde“ s osobitým časopriestorom.

Recenzia ubytovania Divná PaniPhoto: divnapani.sk

Izba, ktorá v minulosti predstavovala trezor Slovenskej sporiteľne, okrem samostatnej kúpeľne s toaletou poskytuje loftovú posteľ, ku ktorej vedie niekoľko kovových schodov, sejf, šatník, minibar, pohovku, plno kníh a zaujímavých doplnkov, či čajový kútik.

Recenzia ubytovania Divná Pani - Banská ŠtiavnicaPhoto: divnapani.sk

Voda v sklenenej fľaši a jablká v miske sú pozornosťou, ako aj mini bonboniéra so 4-mi ručne robenými bonbónmi a sypaný čierny čaj s vôňou ovocia. Na stenách vysia vyzobrazenia vulgárnych fantázií Egona Schilleho a dobová architektúra sa mieša s modernou. Trezorové dvere sú súčasťou a v izbe sa cítim ako hľadač pokladov, ktoré objavím až po dôkladnejšom preskúmaní. V izbe sa nachádza okrúhle okno, no menším nedostatkom denného svetla, ktoré malé žiarovky na lampách nevedia nahradiť je izba tmavšia. Napriek tomu však vytvára domácu a pohodlnú atmosféru bez zbytočného hluku.

Recenzia ubytovania Divná Pani v Banskej ŠtiavniciPhoto: divnapani.sk

Recenzia ubytovania Divná Pani plusy

 1. Netradičné spôsoby ubytovania sú moja parketa a koncept, ktorý ponúka Divná Pani chytí za srdce nielen milovníkov umenia. Na každom rohu číha prekvapenie v podobe kreatívneho interiéru. Nevadilo by mi nevystrčíť päty von z komplexu a iba vdychovať bohémsku atmosféru, či životný štýl minulých dôb.
 2. Na vyžiadanie a bez poplatku sú v prípade každej izby k dispozícii anatomické vankúše. Posteľná bielizeň, vankúše, aj paplóny sú vhodné pre astmatikov, keďže sú šité s Národným ústavom detskej tuberkulózy a respiračných chorôb vo Vysokých Tatrách klinicky testovaného bavlneného saténu.
 3. Možno sa teraz zasmeješ, ale môže sa sypaný čaj na izbe považovať za plus? Lebo ja ho považujem. Väčšina ubytovaní ak má, tak ponúka sáčkové čaje, ktoré nie sú mojou veľkou srdcovkou.
 4. Poloha. Divná Pani sa nachádza priamo v centre Banskej Štiavnice, takže sa za hlavnými zaujímavosťami mesta netreba presúvať ďalej autom.

Divná Pani - čajový kútikČajový kútik so sypaným čajom v plechovej nádobke a ručne robenou bonbonierou.

…mínusy

 1. Parkovanie, aj keď si myslím, že vzhľadom na polohu ubytovania sa to asi nedalo inak vyriešiť. K dispozícii je buď odľahlé parkovisko, z ktorého hostí bezplatne odvezie naspäť na ubytovanie taxík, či za vratnú zálohu 50 € parkovacia karta. Tú si však treba vyzdvihnúť a vrátiť naspäť. S kartou sa následne dá v centre parkovať na vyznačených miestach.
 2. Raňajky v kaviarni. Raňajky sú formou à la carte, takže sa vyberá z kaviarňového menu. S tým by samozrejme nebol problém, ak by sa dbalo na ostatné veci, akou je napríklad kvalitu jedla. Šťavu som mala dostať s ľadom a dostala som ju prehriatu a bez ľadu. Namiesto osvieženia tak pripomínala skôr mrkvovú polievku. Toasty so šalátom som dostala z odstáteho chleba a zhnednutých šalátových listov. Nuž, možno som nemala šťastie, aj keď pri poslednej jednorázovej návšteve kaviarne som rovnako šťastie nemala ani na zákusky.

Chodba - Divná PaniSchodisko vedúce k izbám s  fotografiami ľudí.

Celkový dojem

Sem sa raz vrátim. Moc som to skrátila? Tak, koncept ubytovania ako zážitku na Slovensku nie je až taký rozšírený a prespávať v jednej z galerijných izieb sa mi aj napriek nedostatočnej spokojnosti s raňajkami veľmi páčil. Nespokojný žalúdok hneď zrána však nie je najlepšie slovné spojenie a v 5-hviezdičkovom ubytovaní za nemalý peniaz za noc by ho nemal nikto poznať. Budem si však krížiť prsty, aby som mala pri najbližšej návšteve s jedlom väčšie šťastie a tento môj článok „Recenzia ubytovania Divná Pani v Banskej Štiavnici“ aktualizujem.

PS: Izbu si môžeš zarezervovať priamo cez oficiálnu stránku alebo Booking. Občas však zahliadnem ich ponuku aj na ZľaveDňa a Zlavomate.

Zľavy na wellness pobyty

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu hodnoteniu. Máš aj ty nejaké zážitky alebo skúsenosti? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať