Aké je Rumunsko mojimi očami? Sedmohradsko a odbúranie predsudkov
Čo si spájaš s Rumunskom okrem toho, že je domovom...

Čo si spájaš s Rumunskom okrem toho, že je domovom Drakulu, ktorého slávu vyzdvihlo pero spisovateľa Brama Stokera? Hrady, zámky, alebo históriu plnú legiend? Sedím v lietadle smerom domov a rozmýšľam ako by som Rumunsko opísala ja. Po mojej prvej návšteve si ho spájam s nekonečnými horami, dolinami a prírodou, v ktorej môžeme byť návštevníkom a obdivovateľom, no nikdy nie vládcom.

Aké je Rumunsko mojimi očami? Sedmohradsko a odbúranie predsudkov

Do Rumunska som sa dostala z Bratislavy so spiatočnou letenkou za 9EUR. 9EUR? „To budeš cestovať v batožinovom priestore, či ťa cestou niekde vyhodia? (Vtipy na môj účet). Nič z toho sa mi nestalo a do cieľovej destinácie Cluj-Napoca som sa dopravila v pohodlí a bez akejkoľvek ujmy na zdraví. Autobus za pár RON ma berie z letiska priamo do centra mesta. Počas cesty si všímam obrovské množstvo postavených a rovnako rozostavaných kostolov, ktoré sa vynárajú pozdĺž ciest. Rumuni sú veľmi silno veriaci. Uznávajú až 18 náboženstiev. Aj tie najmenšie dediny majú postavené aspoň dva kostoly – prezdobené a veľkolepé. Cluj je živé univerzitné mesto, ktoré spája históriu s dômyselným umením. Na uliciach predávajú predajcovia zviazané kytice poľných kvetov, cítiť čerstvo robené lángoše a takmer v každom výkľade miestneho obchodu folklór. Cluj obýva najväčšie množstvo študentov v Rumunsku. Na základe toho sú podniky určené aj pre menšie peňaženky a mesto večer vo svetle vysvietených kostolov a živých barov hádam nikdy nespí. Okrem toho Cluj zažíva každoročne množstvo festivalov. Napríklad „Jazz in the Park“, ktorý prebiehal počas môjho pobytu a rovnako ponúka v akýkoľvek deň „Free Guided Tours„.

cluj napoca kostol

Doprava Cluj-Napoca/Kluž

Väčšinu zaujímavostí, ktoré Cluj ponúka sa dá pochodiť pešo. Keď sa mi však nechce v letných horúčavách bezcieľne blúdiť mestom a kameňmi vykladanými cestičkami, horlivo využívam appku maps.me. V meste bežne premáva mestská hromadná doprava a super je, že jeden lístok je vhodný na dve použitia, alebo rovno pre dve osoby, keďže sa dá cvaknúť z jednej aj z druhej strany. Taxíky sú celkom lacné a ich cena je približne 0,50EUR/km. Dostupný je aj Uber, aj keď šoférov je pomerne málo a v skorých ranných hodinách, alebo naopak príliž neskorých večerných, či v nedeľu sú nezastihnuteľní. Do ostatných miest Rumunska premávajú autobusy, ktoré si vieš pozrieť na Autogari.

romania les rumunko

Turda – soľná baňa Salina Turda a kaňon Cheile Turzii

Súčasťou cesty za rumunskou krásou bola Turda, ktorá okrem nie tak obyčajnej soľnej bane „Salina Turda“ ponúka aj možnosť treku do kaňonu „Cheile Turzii“.  Z Cluju do Turdy premávajú autobusy každú hodiny. Aj napriek tomu je z dôvodu veľkého množstva ľudí lepšie mať vytvorenú rezerváciu. Okrem klasických autobusov chodia do Turdy aj mikrobusy. Tie stoja na viacerých miestach v rámci mesta Cluj. Cieľu predchádza približne hodinová jazda autobusom s výhľadom na polia a lúky, s pasúcimi sa ovcami a ich pastiermi. Vonku je okolo 30 stupňov a pre mňa sú úplne samozrejmé šortky a letné sandále. Zasa jeden z tých zlých nápadov. Predstav si, že po vstupe do bane, ktorá je 7 km hlboká ťa okrem úžasu od čierno-bielych stien, ktoré lemuje hrubá vrstva soli šokne zima, ktorá po otvorení dverí doslova ochromí. Baňa je otvorená každý deň od 9-18:00 a vstup stojí do 5EUR. Netradičnou možnosťou v rámci tejto TOP atrakcie Rumunska, ktorú Business Insider zaradil medzi najkrajšie podzemné miesto je člnkovanie sa v plytkom jazierku, obrie koleso, či možnosť zahrať si minigolf, alebo bowling priamo na dne bani.

salina turda rumunsko

Kaňon Cheile Turzii je prírodnou rezerváciou. Tá obsahuje jednu z najkrajších krasových miest v Rumunsku. Kaňon bol vyhĺbený riekou Hasdate, ktorá v letných mesiacoch stráca intenzitu. S nadchádzajúcou zimou naopak pripomína rozbúrenú horskú bystrinu. Trek sprevádza niekoľko mostov, horolezcov, pamätníkov a samozrejme nás – návštevníkov. Za 30RON ma šofér taxíku vyloží priamo na štartovacom bode. Z Turdy je to okolo 10km a nepremávajú sem žiadne autobusy. Chodník je vyšľapaný a počas treku sa náročnosť trasy mierne zhoršuje. Vymyté kamene sa pod nohami šmýkajú a niektoré prechody sa zužujú. Celkovo však trasa nie je náročná a výhľady rozhodne stoja za to.

rumunsko cheile turzii narodny park

Alba Iulia a pevnosť – citadela Alba Carolina

Cesta do mesta Alba Iulia trvala z Cluju približne 2 hodiny. Rovnako ako v prípade Turdy bola sprevádzaná pastvinami, prívesmi ťahanými koňmi (na dedinách sú stále často používaným dopravným nástrojom) a lúkami s vykvitnutými kvetmi. Samotné opevnenie bolo vybudované pre prípad možného nebezpečenstva zo strany Osmanskej ríše a vstupné brány ukrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Mesto je vzhľadom k tomu častokrát považované za kultúrne cetrum Rumunska. V kostoloch práve prebieha omša a pri vstupe stoja ľudia so štrngajúcimi košíkmi čakajúc dobrovoľný príspevok. Za odmenu dostanú všetci prispievatelia zväzok poľných kvetov.  Komplex je plný živých reštaurácií a práve prebieha oslava výročia opevnenia. Po uliciach sa prechádzajú cigánky v pestrofarebnom šate, vstupy do múzeí sú takmer zadarmo a všetky pamiatky sú čisté a udržiavané.

alba iulia

Rumunsko, alebo inak Sedmohradsko, či Transylvánia bolo v minulosti súšasťou nášho spoločného štátu a to Rakúsko-Uhorskej monarchie. Pred cestovaním do Rumunska má mnoho ľudí predsudky. Veľa z nich ma ubezpečovalo, že ma tam zaručene okradnú až nie ukradnú. Prečo teda cestovať do Rumunska? Prinajmenšom z dôvodu odbúrania predsudkov. Pravdou je, že je to krajina plná prírodných krás, tradícií a architektúry a aj keď sa s ňou na teraz lúčim, viem, že onedlho sa vidíme zas!

alba iulia church romania

alba catalina alba iulia

cheile turzii romania

cheile turzii priroda rumunsko

rumunsko cheile turzii rezervacia

Your Comments
  • Mám na Rumunsko podobný názor. Cestovala som sama po Rumunsku a viac som sa bála preto,že som mala občas predsudky ako preto,že by mi naozaj dačo hrozilo. Skôr ma tam ako dievča s veľkým batohom všetci ochraňovali a pomáhali mi. ?

    • Súhlasím. Priznám sa, tiež som nemala moc veľké očakávania, keď som tam išla, ale príjemne ma prekvapilo. Milí ľudia, pekná príroda, celkovo sa mi Rumunsko veľmi páčilo. Rozhodne stojí za návštevu 🙂

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať
Európa
#TOP10 cestovateľských momentov, ktoré stojí za to zažiť
                                   Viac
Taliansko
13 dní v Taliansku: Itinerár pre región Apúlia a Basilicata
                                   Viac
Druhy destinácií
Atény – mesto múdrosti
                                   Viac