5000 rokov starý spôsob liečiteľstva, ktorý má v niektorých častiach sveta hlboko zasadené korene. Ajurvéda na Srí Lanke má svoju históriu a ja som sa sa ju rozhodla vyskúšať. Čo ma k nej priviedlo? Tak znela najčastejšia otázka, s ktorou som sa stretávala nielen počas pobytu, ale aj doma.
Dlhodobé problémy s trávením, hľadanie spôsobov, ako zvládnuť alergiu bez ďalších vedľajších účinkov ma presvedčilo vyskúšať niečo iné. K prelomeniu niekoľkoročného váhania však prispeli aj hromadiace sa stereotypy, či nechcený stres vedúci tak trošku k osobnému vyhoreniu. Nevedela som, či to niečo, čo hľadám nájdem v ajurvéde. Liečiteľstve, ktoré má korene hlboko zapustené v Srí Lanskej kultúre a piliere postavené na prírodných základoch. Vedela som ale, že potrebujem zmenu a iný pohľad na moje zdravie.
Aký je rozdiel medzi ajurvédou a západnou medicínou?
Ajurvéda je nielen najstarším liečebným systémom, ale aj filozofiou a spôsobom života. Na zdravie sa prizerá komplexne, kedy posudzuje nielen symptómy, ale i dôvody, ktoré hľadá pre niekoho aj v najneočakávanejších oblastiach. Ponúka cestu porozumenia samých seba, s dôrazom na prevenciu a zdravý životný štýl. Zdravie chápe ako celok vzájomne prepojeného komplexu tela, duše a mysle. Je postavená čisto na prírodných základoch, pričom za stavebný prvok harmonického života považuje rovnováha troch dóš – Váta, Pitta, Kapha. Dóše predstavujú energetickú charakteristiku človeka, ktorá mu je geneticky daná.
- Váta [voda] zodpovedá za fyzické pohyby, mentálne, nervové pochody a dýchací systém.
- Pitta [oheň] ovplyvňuje proces trávenia, metabolizmus, inteligenciu a chápanie.
- Kapha [zem] zodpovedá za telesnú stavbu.
Ajurvéda teda učí dosiahnutiu rovnováhy tela, mysle a duše zmenami životných návykov na základe individuálnej zostav dóš. Zatiaľ čo západná medicína sa zameriava na diagnostiku a liečbu chorôb, ajurvéda sa viac zaoberá prevenciou a každodennou pohodou. A aj keď sa celý jej význam a učenie nedá podchytiť v pár riadkoch, verím, že toto uvedenie ajurvédu aspoň trošku priblíži každému.
Prečo ajurvéda na Srí Lanke?
Ajurvéda na Srí Lanke má svoj vlastný systém, ktorý je odovzdávaný z generácie na generáciu už 3000 rokov. Ajurvédski lekári sa tešili vznešenému postaveniu v spoločenskej hierarchii v krajine vďaka jej kráľovskému patronátu, z čoho pramení aj srílanské príslovie: „Ak nemôžete byť králom, staňte sa liečiteľom“. Pôvodným zámerom ajurvédy nebolo len zlepšovanie zdravia jednotlivca, ale aj vytváranie pozitívneho vplyvu na zdravie spoločnosti, ako celku. Počas cudzej nadvlády inváziou Portugalcov bola ajurvéda na Srí Lanke potláčaná do úzadia. Zlom v oživení ajurvédskej praxe v krajine nastal po uzákonení ajurvédskeho zákona z roku 1961. Srí Lanka dnes prevádzkuje niekoľko fakultných ajurvédskych nemocníc v prospech kvalifikácie lekárov a terapeutov. Je podriadená regulačným systémom, ktorý zabezpečuje kvalitu služieb a etickým kódexom, ktorý dodržiavajú všetci lekári, terapeuti a podporný personál v ajurvédskych organizáciách.
Pobrežie a západ slnka na Srí lanke počas pobytu.
Môj výber
Srí Lanku som si obľúbila už počas prvej návštevy, po ktorej som sa začala o ajurvédu o niečo viac zaujímať. Ak však nerátam niekoľko kníh o tomto spôsobe liečitelstva, osobne som s ňou žiadne skúsenosti nemala. Srí Lanka ponúka množstvo zariadení, ktoré sú zamerané na ajurvédske pobyty. Ako si vybrať správny? Na akú dlhú dobu ostať? Koľko procedúr denne je ideálne absolvovať? Odpoveď som hľadala na tieto a množstvo podobných otázok, ktoré pred pobytom zaťažovali moju myseľ. Pre pomoc som sa rozhodla osloviť Karin z ajurveda-srilanka.sk, ktorá mi pomohla vybrať rezort prispôsobený mojim potrebám.
Moja izba a prostredie ajurvédskeho rezortu Soul.
Ajurvédsky pobyt som absolvovala v Soul rezorte na juhu ostrova, kde na mieru šité procedúry predpisoval doktor Nalin. Doktor Nalin okrem toho, že pôsobí v rezorte, ako hlavný lekár, pracuje v nemocnici a pre miestnu vládu, kedy dohliada na všetky ajurvédske liečivá v krajine. Pod hlavným lekárom pôsobí denný lekár a niekoľko terapeutov. Rezort okrem iného ponúka hodiny ajurvédskeho varenia a jogy.
Priebeh ajurvédskeho pobytu na Srí Lanke
Po príchode na rezort každého účastníka čaká sedenie s hlavným lekárom, ktorý absolvuje základnú kontrolu. Prezrie jazyk, pulz, pokožku, nechty a vyspovedá o vlastných, či v rodine sa nachádzajúcich alergiách, psychických a fyzických problémoch. Na základe získaných informácií a dĺžke pobytu zostaví plán terapií. V podstate sa terapie jednotlivých návštevníkov obsahom vzájomne veľmi nelíšia. Rozdielne sú skôr v počte dní, počas ktorých prebiehajú – u niekoho trvá Shirodhara 4 dni, u niekoho 6 a podobne.
Dni majú presne stanovený harmonogram, ktorý je dôležitý dodržiavať. Rovnako je to aj s pravidlami, ktoré sa viažu k jednotlivým terapiám. Počas Shirodhary sa nesmie napríklad kúpať v bazéne a vlasy sa umývajú až po dvoch dňoch. Celý proces terapií by som rozdelila do nasledujúcich fáz:
1. Vnútorná očista – Purvakarma
Súčasťou pobytu sú aj prírodné liečivá, ktoré predpisuje hlavný lekár. Množstvo z nich sa mieša priamo na rezorte z bylín, či prírodných potravín. Každý účastník si na základe čísla izby nachádza po večeri krabičku s prírodnými medikamentmi. Počas vnútornej očisty, ktorá v mojom prípade trvala 3 dni som začínala deň s mixom ghee (prepustené máslo), horúcej vody a limetkovej šťavy. Prijímanie tuku (vnútorné olejovanie) má pomôcť k pohnutiu čriev, čo vyústi očistným dňom. Počas troch dní vnútornej očisty absolvujem terapie, ako celotelová masáž, masáž brucha, nôh, hlavy… Olejové masáže slúžia na presunutie toxínov do tráviaceho traktu.
Ghee shot s limetkou doplnený o horúcu vodu, aby sa stuhnuté maslo uvoľnilo.
2. Očistný deň – Virechana karma
Očistný deň slúži na úplnú vnútornú očistu od toxínov a je asi najmenej obľúbenou fázou ajurvédskeho pobytu. O 6:00 sa vypije prírodný nápoj s laksatívnymi účinkami „King coconut“. Osobne mi prišiel veľmi horký a jeho dopitie mi trvalo 40 minút. Nápoj vyvoláva vracanie a potrebu opakovaného chodenia na toaletu. Počas tohto dňa sa vynechávajú joga, raňajky, ranná sprcha, aj obed. Okolo obeda sa podáva ryžový vývar, ktorý dopomáha k zastaveniu očistného procesu. V priebehu dňa lekár kontroluje „pacienta“ a pýta sa, či očistu nesprevádzajú bolesti brucha, či koľkokrát bol na záchode. U mňa sa očista zastavila okolo 13:00, kedy som bola schopná vyjsť do záhrady na prechádzku. Dĺžka očisty je u každého individuálna a okrem ryžového vývaru sa teplá strava podáva až na večeru. Účastníci, ktorí sú na pobyte dlhšie ako dva týždne, absolvujú očistný deň viackrát.
3. Shirodhara
Shirodhara je fáza ajurvédskeho liečenia, počas ktorej má prísť k hlbokému uvoľneniu nervového systému. Teplý olej sa z nádoby zavesenej na stojane leje na oblasť tretieho oka, čo má spomaliť starnutie, zlepšiť krvný obeh, podporiť organizmus alebo vyživiť vlasy. Podľa učenia v tele prebúdza oheň, kedy všetky pocity vyplávajúce na povrch treba nechať doznieť. Moja Shirodhara trvala 5 dní, počas ktorých som mala obmedziť čítanie, vyhýbať sa chladnému, bazénu, moru, aj prechádzkam po veternej pláži. Vlasy mastné od sezamového oleja som si umývala po dvoch dňoch a časť dní nosila zelenú čiapočku udržiavajúcu moju hlavu v teple. Samotná Shirodhara sa dopĺňa napríklad masážou hlavy, tváre, bylinnými obkladmi alebo parným kúpeľom.
Vpravo – miestnosť na shirodharu.
4. Nasya
Po Shirodhare klasické masáže dopĺňa očista dýchacích ciest, ktorá v mojom prípade trvala 2 dni. Nasya je kvapkanie teplého oleja do nosných dierok, ktorý je potrebný poriadne vdýchnuť. Následne sa kloktá slaná voda doplnená bylinkami. Tento proces uvoľňuje dýchacie cesty a úspešne ich čistí od neporiadku. Nasya je sprevádzaná bylinnými inhaláciami, masážou hlavy, tváre peelingom a pod.
5. Oddychová fáza
Napriek tomu, že celý ajurvédsky pobyt je o odychu, harmonizácii a urovnávaní si vlastných myšlienkových pochodov, posledné dni pobytu slúžia na zapečatenie liečebného procesu. Posledné dva dni som absolvovala skôr skrášľujúce terapie a jemné oddychové masáže – masáž chodiel, celotelové zábaly a pod.
Každý deň sa absolvuje 5 – 7 terapií rozdelených na ranné a poobedné. Počas dňa sa nosí sarong, ktorý sa pri terapiách vyzlečie. Terapeuti pri masážach využívajú sezamový olej alebo ghee, vzhľadom k čomu je spodné prádlo znehodnotené. Po pobyte som bola nútená množstvo nohavičiek vyhodiť.
Záhrada, v ktorej prebiehajú terapie.
Ajurvédska kuchyňa
Jedlo tvorí v ajurvéde veľmi dôležitú časť. Podľa jej tradície je potrava, ktorú prijímame niečo živé, čo má vlastnú pránu (životnú energiu). Konzumácia vybraných surovín ovplyvňuje nielen naše telo, ale aj myslenie. Tvrdí, že sila našej dóše môže byť vyvážená vybranými bylinami, korením alebo základnými surovinami. V ajurvédskej kuchyni sa nachádza 6 chutí:
- horká;
- slaná;
- kyslá;
- sladká;
- štipľavá;
- adstringentná.
V ajurvédskej kuchyni sa používa niekoľko kľúčových korenín, medzi ktoré patria kurkuma, zázvor, škorica a fenikel. V rezorte sa strava pre každého účastníka pripravovala s menšími obmenami na základe alergií, či surovín, ktoré by mal/nemal konzumovať. Porcie boli malé, akurátne postačujúce. Počas prvých 3 dní som pociťovala hlad a potrebu jesť viac. Neskôr sa však môj žalúdok stiahol a zvykla som si na množstvo podávaného jedla. Na 90 % boli všetky jedlá rastlinného pôvodu, no 2 alebo trikrát zeleninu obmenila ryba.
Obed a večera.
Raňajky
07:00 – 08:30 Na raňajky sa podávalo ovocie a teplý rastlinný nápoj osladený medom. Po niekoľkých dňoch pribudla k ovociu strukovina (mungo, cícer, šošovica…) doplnená strúhaným kokosom.
Obed
12:00 – 13:00 Obed bol najväčším jedlom dňa. Vo väčšine prípadov išlo o kari na x spôsobov doplnené zeleninovým šalátom alebo ryžou. Obed bol niekedy doplnený papadamom – vyprážané cesto z fazuľovej múky.
Večera
17:00 – 18:00 Najmenšie jedlo dňa, ktoré bolo pripravované tak, aby čo najmenej zaťažilo tráviaci trakt. Väčšinou išlo o parenú zeleninu, po ktorej nasledovala malá porcia ovocia.
Počas dňa
Strava počas dňa sa dopĺňa 1 x denne ovocnou šťavou. Podľa nariadenia lekára sa pije bylinný čaj a teplá voda. Počas procedúr sa pije čaj Samahan, ktorý sa skladá zo štrnástich bylinných zložiek. Každý stôl v rezorte obsahuje dve termosky – jednu s horúcou vodou a jednu s čajom. Do konca dňa treba vodu spolu s čajom vypiť.
Čo mi ajurvéda na Srí Lanke dala?
Okrem toho, že som mala možnosť nazrieť do komplexu ajurvédskeho liečiteľstva a spoznala množstvo zaujímavých ľudí, musím uznať, že som sa počas pobytu cítila lepšie. Ľahšie, a tak nejako zdravšie. Môj žalúdok nebol zaťažený nevhodnou stravou, takže som nemala prečo trpieť žalúdočnými ťažkosťami. Na Srí Lanke ma netrápili alergény, ktoré mi znepríjemňujú dýchanie v domácom prostredí, preto mi samotný morský vzduch a neustále inhalácie prospeli v dýchaní.
Prvých niekoľko dní som nadobudla pocit, že kvalita mojej pokožky tela a tváre sa zlepšila. Po približne týždni olejových masáží a parných kúpeľov nastal zlom, kedy moja pleť a pokožka tela začala vyzerať horšie, ako pri príchode vyzerala. Lekár tento jav pripísal vyplavovaniu toxínov. Toxíny sa teda naďalej zo mňa vyplavovali viac ako mesiac po príchode domov.
Čo sa mi nepáčilo?
V ajurvédskom Soul rezorte stravu vraj pripravuje ajurvédsky kuchár. Možno, možno nie. Neviem. Čo však viem je, že ajurvéda tvrdí, že medzi ovocím a hlavným jedlom by mal byť časový odstup, keďže surové ovocie inak zaťažuje tráviaci trakt a má inú dobu trávenia. Rovnako by sa podľa nej ovocie niekoľko hodín pred spaním nemalo konzumovať. Po správnosti by teda po dojedení večere nemalo byť ovocie hneď servírované, alebo by nemalo byť podávané vôbec. Ďalej na základe kombinácií mojich dóš mi lekár na konci pobytu predpísal potraviny, ktoré by som nemala vôbec, či mala viac konzumovať. Surovej cibule by som sa mala úplne vyhýbať. Strava počas pobytu ju však skoro stále obsahovala, čo sa v konečnom dôsledku celkom bilo.
Koľko ma stálo 14 dní ajurvédy na Srí Lanke?
- Letenky Viedeň – Srí Lanka Colombo cez Emirates = 741 €
- Víza na 30 dní – 32 €
- Doprava z a na letisko šoférom z rezortu – 200 € (presun verejnou dopravou momentálne nie je možný)
- 8 hodín jogy – 80 €
- Internet na izbe – 30 €
- 2 x PCR test – 80 €
- Skorý check-in / neskorý check-out – 50 €
- Pobyt – 14 x 175 € = 2450 €
- SPOLU = 3631 €