Faerské ostrovy: Ostrov Streymoy, so všetkým, čo sa v zime oplatí
Prvé skutočné poštípanie líc vetrom, vrtkosť zamrznutých ciest, neistý krok...

Prvé skutočné poštípanie líc vetrom, vrtkosť zamrznutých ciest, neistý krok v prírodnom teréne… Ostrov Streymoy znamená začiatok mojej (ne)dokonalej severskej rozprávky, ktorá bude plná legiend, dychberúcich panorám a zdolávaní vrtochov počasia. Tak, kde mám začať?

Naša hostiteľka Airbnb „Joly“, ktorej celé meno zabúdam asi minútu po zoznámení sa pýta: „Prečo Faerské ostrovy?“ Úplnú odpoveď sama nepoznám. Mám však v sebe ten pocit, keď ma to niekam veľmi láka a ja nedokážem nájsť úplnú odpoveď.

1. Ostrov Streymoy a mesto, ktoré nesie meno boha blesku – Tórshavn

Ostrov Streymoy je najväčším ostrovom Faerských ostrovov a na svojej ploche hostí aj hlavné mesto Tórshavn (Thorov prístav). Predstav si, že Faerské majú okolo 50-tis. obyvateľov a v hlavnom meste ich žije do 20-tis. Mesto tak patrí medzi najmenšie v Európe, no keďže je „hlavné“, najviac barov, reštaurácií a obchodov sa prirodzene sústredí sem. Otváracie hodiny sú ale veľmi zvláštne a niektoré kaviarne otvárajú napríklad od 17:00-22:00 a bary až od jednej nadránom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Tórshavn sa stáva mojim východiskovým bodom na cestovanie po ostrove Streymoy. Do pól hodiny jazdy autom sa dokážem ocitnúť v srdci nespútanej prírody a najlepšie možnosti na nákup potravín mám tu. Vďaka sviatkom je však bezpodmienečne takmer všetko zatvorené. Bez maličkej kuchynky malého pivničného apartmánu by som tak bola odsúdená žiť na suchých a studených jedlách.

| Hlavné mesto Faerských ostrovov a pár praktických informácií |

 1. Medzi letiskom, ktoré sa nachádza na ostrove Vagar a mestom premáva modrý autobus. Lístok stojí 90 DKK/12 €. PRESNÝ ODCHOD AUTOBUSU
 2. V rámci mesta premávajú autobusy, ktoré sú zadarmo pre všetkých. Nič však nie je vo veľmi veľkej vzdialenosti a preto sa dá všetko pochodiť aj pešo.
 3. Najväčšie nákupné cetrum je SMS, v ktorom sú aj potraviny Miklagardur. Podľa slov „Joly“ sú tam najlepšie ceny potravín a nakupujú tam všetci a ja občas tiež. Priprav sa však na fakt, že ceny potravín sú oproti našim vyššie, čoho dôvôdom je aj to, že takmer všetko treba dovážať. Chlieb stojí napríklad okolo 5 € a ten lepší aj 8 €, cereálie tiež a mlieko od 1-2€…
 4. V meste sa nachádza niekoľko štátnych obchodov s alkoholom, pod názvom „Rúsdrekkasola Landsins“ a logom písmena R na modrom podklade. Alkohol je totiž v bežnom obchode nepredajný – s občasnou výnimkou piva. Fľaša miestnej vodky stojí približne 35 €, víno 10 €…

| Tórshavn – čo navštíviť, vidieť, robiť… |

Pri prechádzkach vedľa domčekov s trávnatou strechou a zimnou výzdobou sa cítim ako v rozprávke. Najväčší faerský biznis je rybolov, ostrovy sú predsa uprostred oceánu. Ryby sú tak nielen na jedálnych lístkoch a sušené v obchodoch ponúkané ako proteínový snack, ale vo vetre sa hompáľajú aj na domoch, či lodiach.

Ostrov Streymoy - sušenie rýb v hlavnom meste Tórshavn

Historické centrum sa točí okolo dreveníc, katedrály, úzkych uličiek a doku. Keďže je všetko okrem „Number 1 Pizza“ stánku zatvorené, atmosféru reštaurácií a barov veľmi zhodnotiť neviem. V stánku N1 mi však pizza vôbec nechutí.

 1. Tinganes – historická časť, na ktorej sídli parlament Faerských ostrovov a je súčasťou Tórshavnu. Prvé parlamentné stretnutie bolo na tomto mieste ešte za čias Vikingov. Dnes tak toto sídlo parlamentu patrí medzi najstaršie na svete.
 2. Skansin –  pevnosť, ktorá v minulosti bránila mesto pred pirátmi. Nachádzajú sa tu zachované delá a maják.
 3. Reyn – najstaršia časť mesta, v ktorej sa nachádzajú stále obývané drevenice.

2. Na konci fjordu v objatí hôr – Saksun

Koniec toho, čo kedysi tvoril úzky fjord obklopený horami z oboch strán, s riekou Storá vlievajúcou sa do mora, stojí drobná dedinka Saksun. Väčšina obyvateľov sa pre jej čiastočnú izolovanosť odsťahovalo do väčších miest a tu postavené domčeky tak ostali viac-menej dovolenkovým sídlom. Niektoré zas boli pretvorené na múzeum a stali sa súčasťou národného bohatstva. V dedine dnes tak žije okolo 14 obyvateľov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Námraza, ktorá vykrúti človeka ako krasokorčuliara moju prechádzku uličkami komplikuje. Vydupaná cesta k vodopádu, ktorý sa zlieva po skalách vedľa domčekov s trávnatou strechou sa šmýka. Topánka sa zaborí do vodou premočenej zeme, z ktorej stihla zamrznúť iba jemná vrchná časť. Do Saksunu sa preto vraciam 2x.

| Saksun a pár praktických informácií |

 1. Parkovať sa dá na troch miestach. Kúsok od kostola (v tejto časti sa nachádza aj múzeum) je najväčší car park.
 2. Múzeum farmy Dúvugarða tvoria domčeky s trávnatou strechou. Okolo domov sa dá prejsť po cestičke, no interiér domov je sprístupnený iba do augusta.
 3. Približne v r. 1600 búrka zablokovala ústie fjordu a vytvorila v zátoke lagúnu, ktorá sa stala prístupnou iba malými člnmi. Nachádza sa tu pláž, ku ktorej sa platí vstup 75 DKK/ 10 € (platí sa kartou). Niekedy je však zaliata vodou a tak sa stáva neprístupnou, ako aj počas mojej návštevy. Ak ťa na jej prístupnosť predom nikto neupozorní, zistíš to žiaľ až po zaplatení vstupného. 🙂

3 + 4. Čierna pláž, obor, čarodejnica a vodopád – Tjørnuvík a Fossá

Ostrov Steymoy je okrem hlavného mesta aj domovom najvyššieho vodopádu Faerských ostrovov. Fossá má výšku 140 m a po výdatných dažďoch vraj dokáže dosiahnuť šírku aj 30 m. Nachádza sa hneď vedľa cesty vedúcej z Tórshavnu do dedinky Tjørnuvík, no keďže voda padá v kaskádach a tečie aj pod cestou, jeho celkovú výšku z parkoviska až tak nie je vidieť. (Vodopád v plnej kráse po niekoľkých dažďových dňoch vidím až z ostrova Eysturoy, počas cesty vedúcej do Eiði.)

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Od vodopádu sa Tjørnuvík nachádza asi 20 minút cesty autom po úzkych uličkách, kedy sa v prípade prednosti oprotiidúceho auta treba stiahnúť. Tjørnuvík je najsevernejšia dedinka ostrova Streymoy a po vystúpení z auta ju hneď považujem za najkrajšiu zastávku. Čierny piesok vulkanického pôvodu jemne škrípe pod krokom a vietor rozbíja vlny o skalnaté útesy. Z diaľky vidieť skalnaté výbežky „Risin a Kellingin“ – obor a čarodejnica, o ktorých koluje miestna legenda.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Hovorí sa, že úlohou obra a čarodejnice bolo odtiahnuť Faerské ostrovy na Island. Ich celok vytvára 18 ostrovov, ktoré chceli obmotať lanom a ťahať ich tak za sebou. Kým by však svoju úlohu stihli dokončiť, vyšlo slnko, ktoré obra aj čarodejnicu premenilo na kameň. Dnes sú tak otočené smerom na Island a smútočne z diaľky sledujú svoj domov.

TIP | Oplatí sa zastaviť aj v zákrute pri ceste, odkiaľ je skaly Risin a Kellingin pri ostrove Eysturoy ešte lepšie vidieť ako z pláže.

FAKT | Pláž dediny Tjørnuvík je známa aj ako spot pre surferov. Na celých Faerských ostrovoch sú iba dvaja domáci surferi, ktorí však ponúkajú lekcie surfovania aj pre úplných začiatočníkov.

5. Drevenice a bývalé sídlo biskupa – Kirkjubøur

Najjužnejšia dedina ostrova Streymoy bola v minulosti historickým sídlom biskupa a duchovným, spoločenským epicentrom. V minulosti toto miesto s niekoľkými domami bolo bohatšie o sídla, ktoré strhla so sebou medzi vlny silná búrka. Vytvoril sa tak ostrovček, na ktorom sa dnes pasú a promenádujú ovce.

| Kirkjubøur a pár praktických informácií|

 1. V dedine sa nachádza najstarší kostol Faerských ostrovov „Saint Olav’s Church“, ktorý je otvorený tak ako pre domácich, aj pre návštevníkov.
 2. Jedna z najstaršie obývaných dreveníc sveta (ak nie najstaršia) sa nachádza v tejto dedinke pod menom „Kirkjubøargarður“.
 3. Magnus katedrála je najväčšia stredoveká rozvalina Faerských ostrovov, ktorá sa nachádza tiež v dedine Kirkjubøur.
 4. Z prístavu „Gamlarætt“ hneď vedľa dediny sa dá spraviť výlet loďou na ostrov Sandoy. Lístok stojí 120 DKK/16 € za auto a šoféra + približne 53 DKK/7 € za každého ďalšieho pasažiera. PRESNÝ ODCHOD TRAJEKTOV

6. Ostrov Streymoy a šieste najväčšie prírodné jazero  – Leynavatn

Domov lososov a pstruhov. Populárne miesto na športový rybolov. Jazero „Leynar“ vidím hneď od cesty vedúcej z letiska na prvé ubytovanie v hlavnom meste Tórshavn. Pri jazere je  parkovisko a jeho okolie je príjemným miestom na prechádzku. Pri tradičnom domčeku s trávnatou strechou pobehujú kone, ktoré sú vzrastovo nižšie, no mohutnejšie ako tie naše. Ich hriva „tancuje“ vo vetre a ja sa na ne neviem vynadívať.

TIP | Ak si gurmán s plnou peňaženkou, pri jazere sa nachádza reštaruácia KOKS. Tá je podľa článku v „The New Yorker“ najvzialenejšou Foodie destináciou ohodnotenou michelinskou hviezdou.

Takto sa to vyslovuje

 1. Tórshavn – [Toršavn]
 2. Saksun – [Saksun]
 3. Tjørnuvík – [Čotnuvík]
 4. Fossá – [Fosá]
 5. Kirkjubøur – [Čiščjubour]
 6. Eiði – [Ajje]
 7. Leynavatn – (Lanavátn]

Zľavy na wellness pobyty

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu hodnoteniu. Máš aj ty nejaké zážitky alebo skúsenosti? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať