Výlet na ostrov Kalsoy: Cesta za majákom a zdrvujúcou legendou Kópakonan
Absolvovať výlet na ostrov Kalsoy som chcela z časti pre moje...

Absolvovať výlet na ostrov Kalsoy som chcela z časti pre moje detské ja zbožňujúce legendy, z časti pre vášeň vidieť niečo iné. Iba pól hodina plavby loďou od druhého najväčšieho mesta Faerských ostrovov, prenesie každého do sveta príbehov.

Photo: visitfaroeisland.com

Ostrov Kalsoy je dlhý 30 km a široký 1 km, takže sám o sebe nie je veľmi veľký. Pre svoj tvar a množstvo tunelov sa často prirovnáva k flaute. Keďže príroda na jeho veľkej časti vytvorila drsné podmienky pre život, nachádzajú sa tu iba 4 obývané dediny. Mikladalur, Trøllanes, Húsar a Syðradalur, v ktorých celkovo žije menej ako 200 obyvateľov. Západné pobrežie je veľmi hornaté , a tak nie je ani obývané.

FAKT | Scenériu ostrova objavili aj režiséri najnovšieho filmu James Bond “No time to die”, ktorý sa objaví v kinách tento rok 2020.

Mikladalur - dedina na Faerských ostrovochDomčeky v dedine Mikladalur

Prečo píšem, že ma k návšteve ostrova z časti ženie vášeň vidieť niečo iné? Faerské ostrovy ma síce očarili, no už po týždni cestovania sa mi všetky domčeky s trávnatou strechou, pocestné vodopády, aj kľukaté cestičky zdajú rovnaké. Cesta trajektom je tak sama o sebe príjemným spestrením, kedy aj napriem tomu, že je Kalsoy veľmi populárny, zažívam tento ostrov vyľudnený.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Výlet na ostrov Kalsoy – ako sa sem dostať

Z prístavu druhého najväčšieho mesta Klaksvík na ostrove Borðoy sa dá na Kalsoy dostať trajektom. Cieľovou destináciou trajektu č. 56 je najjužnejšia dedina ostrova Syðradalur. Na trajekt sa zmestí obmedzené množstvo áut (okolo 10), takže pre 100 %-né odchytenie miesta je potrebné prísť do prístavu skôr. Lístky sa kupujú priamo na lodi, kedy sa touto prácou poverený pán prechádza a každému pripomenie, že za cestu musí zaplatiť. Konkrétne 120 DKK/16 € za auto a šoféra + približne 53 DKK/7 € za každého ďalšieho pasažiera.

Odchody trajektom môžu byť ovplyvnené počasím, kedy sa pre nevhodné podmienky môžu niektoré časy zrušiť. Cestou tam sa je preto vhodné uistiť, či trajekt v plánovanom čase návratu určite bude premávať.

Maják Kallur z roku 1927

Východiskovým bodom pre turistiku na maják Kallur je najsevernejšia dedina Trøllanes. Maják je okrem iného častým dôvodom pre výlet na ostrov Kalsoy. 4 obývané dediny ostrova sú prepojené 12 km dlhou hlavnou cestou, s 5-timi malými tunelmi, vzhľadom k čomu sa dostať do Trøllanesu autom vôbec nie je ťažké. Ovce sú roztrúsené po značnej časti ostrova, pričom viacnásobne prevyšujú množstvo ľudí nachádzajúcich sa na tomto mieste.

Výlet na ostrov Kalsoy

Výhľady cestou na maják Kallur

Maják sa nachádza na severnom cípe, ku ktorému vedie z dediny asi 30 minútová túra hore kopcom po neoznačenej ceste.  Napriek tomu, že je táto cesta bez značiek, stratiť sa veľmi nedá. Jej začiatok otvára malá bránka, odkiaľ vedú trávnaté, klzké kopce smerom k útesom vstupujúcim do oceánu. Bahnistý terén sa stáva značnou výzvou, ktorú podtrháva stále hustejší dážď, nastupujúca hmla, aj niekoľko pošmyknutí a pádov. Scenérie sú dramatické, ale pre stále zhoršujúce sa počasie a silnejúci vietor sa približovať k útesom nie je veľmi bezpečné. Vietor ma bičuje do tváre a miestami sa pre jeho silu musím pridŕžať.

Najlepší výhľad na maják vraj poskytuje strmá cesta, ktorá od neho pokračuje ďalej. Tá však nemá žiadne zábradlie, je miestami pomerne úzka a nemá nič, čím by chránila pred pádom. Túto časť sa mi pre naozaj zlé podmienky nepodarí prejsť a maják tak nevidím v jeho najfotogenickejšej podobe.

Výlet na ostrov Kalsoy - maják KallurMaják Kallur na ostrove Kalsoy

Rustikálny červeno-biely maják inak pomáha od roku 1927 usmerňovať lode, ktoré smerujú na Faerské ostrovy. Útesy, ktoré ho obklopujú sú domovom morských vtákov, ktoré sa tu aj častokrát rozmnožujú. Výlet na ostrov Kalsoy je v správnom období preto dobrým nápadom aj v prípade pozorovania kolónií vtáctva.

TIP | V dedine sa nachádza tkz. „The Kiosk at the end of the world“, ktorý si otvorila miestna farmárova žena. V tomto mini obchode predáva potraviny, aj miestne suveníry. Kiosk je otvorený celoročne od 07:00 – 22:00, no v prípade záujmu o nákup treba zazvoniť na zvonec, ktorý visí na jeho dverách.

Dedina Mikladalur a legenda Kópakonan

Faerské ostrovy sú plné príbehov a jeden z najznámejších je ten o tulenej žene – Kópakonan, inak známej aj ako Selkie, či Seal Woman. Hovorí sa, že tulene sú ľudia, ktorí obetovali svoj život oceánu tým, že zoskočili z útesov na jeho temné dno. Raz ročne mali povolené vyjsť na pevninu v ľudskej podobe, kedy v jednej z jaskýň ostrova Kalsoy pretancovali noc.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),


Jeden z farmárov dediny Mikladalur si chcel overiť pravdivosť príbehu, a tak sa rozhodol v ten večer skryť v jaskyni a sledovať čo sa stane. Tulene priplávali, zvliekli sa z kože a tancovali v podobe normálnych ľudí. Farmár sa nevedel vynadívať na jedno z dievčat, a tak aby jej zabránil návrat do oceánu, ukradol jej kožu. Kožu, bez ktorej sa nevedelo vrátiť do oceánu. Dievča si zobral za manželku a jej kožuch zo strachu držal pod zámkom. Jedného dňa sa farmár vybral na ryby a vďaka zabudnutému kľúču sa dievčaťu podarilo získať kožuch a hodiť sa späť do hlbín oceánu.

Výlet na ostrov Kalsoy - dedina Mikladalur

Farmár sa v zlosti zo straty manželky chcel pomstiť, a tak sa vybral na lov tuleňov, kedy aj napriek prosbám svojej tulenej ženy zabil jej pôvodného manžela a deti. Tulenia žena tak na mužov z dediny Mikladalur zniesla kliatbu. Tá hovorí, že muži budú zomierať na mori a padať z útesov, až kým ich nebude toľko, že svojimi spojenými mŕtvymi rukami dokážu obopnúť obvod ostrova Kalsoy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Socha tejto tulenej ženy sa nachádza v dedine Mikladalur, ktorá je vzdialená iba kúsok od dediny Trøllanes. V dedine sa nachádza parkovisko, odkiaľ sa treba kúsok prejsť k soche, vedľa ktorej sa nachádza aj jeden z miestnych vodopádov.

FAKT | Ostrov Kalsoy je jeden z množstva Faerských ostrovov, kde nežijú potkany.

Photo: us.fo/rotta

Zľavy na wellness pobyty

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada, každému tvojmu hodnoteniu. Máš aj ty nejaké zážitky alebo skúsenosti? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať