Cestovanie na Faerské ostrovy: Ako na dokonalú severskú dovolenku
18 ostrovov na severe Atlantického oceánu sú akýmsi únikom od...

18 ostrovov na severe Atlantického oceánu sú akýmsi únikom od hlučného davu. Únikom do lona divokej prírody, ktorá sa svojou drsnosťou prispôsobila výkyvom počasia. Dážď a vietor sú ich súčasťou, a cestovanie na Faerské ostrovy je napriek ich náladovosti zážitkom.

Plánovanie cesty sa mi zo začiatku zdalo ako tvrdý oriešok. Z časti pre obmedzené premávanie trajektov, či zrušenie rezervácie ubytovania s odpoveďou: ,,Je nám to ľúto, v zime máme zatvorené.“ O premiére prenájmu auta a problémoch s kartou nehovoriac.

Po 13-tich dňoch cestovania autom z ostrova na ostrov, 2 cestách trajektom, 5-tich ubytovaniach, plná skúseností teraz píšem sumár postrehov. Rád, aj tipov, ako zvládnuť cestovanie na Faerské ostrovy.

Najlepší čas na návštevu Faerských ostrovov

Hovorí sa, že každé ročné obdobie na ostrovoch prinesie niečo, čo počas iného nezažiješ. Počasie je celoročne nepredvídateľné a garancia, že všetko vyjde podľa plánu nie je žiadna. Ostrovy si preto vyslúžili prezívku „Land of Maybe“. Kvalitné a nepremokavé oblečenie je preto veľmi dôležité.

Máj – september sú hlavnou sezónou, pričom jún – júl sú najpopulárnejšími mesiacmi na návštevu, kedy je okolo 22 h denného svetla. Počasie je suchšie, miernejšie, s teplotami okolo 13 – 15 °C. Cestovné kancelárie spúšťajú poznávacie zájazdy, dostupnosť medzi ostrovmi je jednoduchšia, a horská turistika zažíva svoj boom. Faerské ostrovy sú vraj v týchto časoch najviac preplnené návštevníkmi a populárne výlety napr. na Mykines môžu byť beznádejne plné. Toto obdobie je najlepšie na pozorovanie vtáctva.

Október – marec sú menej navštevované mesiace, kedy sa ostrovy vyprázdňujú. Dažde naberajú na intenzite, kedy sa plnia vodopády a získavajú majestátny vzhľad. Zelená tráva začína žltnúť, hory sú často snehom poprášené. Miestne cestovné kancelárie majú niektoré zájazdy zrušené, trajekty na vybrané miesta nepremávajú tak často alebo vôbec. Ja som Faerské ostrovy navštívila medzi decembrom – januárom, kedy bolo okolo 5 h denného svetla. Zasnežené hory mali pre mňa špeciálne čaro, aj keď som nevidela kolónie vtákov alebo som sa pre neduhy počasia na niektoré miesta nedostala. Mimo letiska som nestretla takmer žiadnych turistov, a ostrovy som si aj napriek väčšej zime, dažďov, snehu, veľmi užila. Medzi novembrom – februárom je navyše vraj pravdepodobnosť polárnej žiary, aj keď na ňu treba mať naozaj šťastie.

Cestovanie na Faerské ostrovy v zime

Cestovné doklady pre cestovanie na Faerské ostrovy

Faerské ostrovy patria pod Dánsko, no nie sú súčasťou schengenského priestoru. Nepatria pod Európsku úniu, vzhľadom k čomu nie sú viazané jej rozhodnutiami. Pre cestovanie na Faerské ostrovy je potrebný pas. Ten musí byť platný minimálne 6 mesiacov. Víza potrebné nie sú. Čo sa týka časového posunu, na Faerských je oproti nášmu času 1 hodina pozadu (-1).

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Cestovanie na Faerské ostrovy a kúpa letenky

Spiatočné letenky na Faerské ostrovy nie sú pár eurovou záležitosťou, ako napríklad vďaka nízkonákladovým spoločnostiam na Island. Z Bratislavy, Viedne, ani z Budapešti tam nič priamo neletí, a preto sa cesta vďaka prestupom predĺži aj na niekoľko hodín.

 1. Letenku som si zakúpila 2 mesiace pred cestou, s odletom tesne pred vianočnými sviatkami a príletom v novom roku.
 2. Zvolila som si spoločnosť KLM, ktorej partnerom je aj domáca spoločnosť Atlantic Airways. Letenky som si kupovala priamo cez oficiálnu stránku spoločnosti KLM. Tie isté letenky ma tak stáli lacnejšie, ako cez vyhľadávače.
 3. Spiatočné letenky Viedeň-Amsterdam-Kodaň-Sørvágur stáli s podpalubnou batožinou do 20 kg 279 €. Letenky som kupovala spolu (ako 1 letenku), aj keď sa ich občas oplatí kúpiť zvlášť. Letenky na Faerské ostrovy bežne stoja 250-350 €, a letí sa tam priamo okrem Kodane napríklad aj z Paríža, či Billundu.

Letisko sa nachádza na ostrove Vágar, na mieste Sørvágur. Ide o drobné letisko, na ktorom dokonca aj odovzdávanie batožiny funguje samoobslužne. V miestnych automatoch (nachádzajúcich sa v hale) si treba vytlačiť letenku, a následne kód na batožinu. Ten sa potom na jednom z odbavovacích pásov naskenuje, a batožina sa mechanicky presunie na správne miesto.

Pristávacia dráha je na ostrove Vágar veľmi krátka, preto sa môže stať, že pilot nedokáže pristáť hneď na 1x. A napríklad aj to, že pristane veľmi prudko. Všetci s citlivým žalúdkom by sa preto mali pripraviť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

TIP | Na Faerských ostrovoch platí, že alkohol a cigarety sa oplatia kúpiť na letisku. Alkohol je tu miestami o polovicu lacnejší, ako v oficiálnych štátnych obchodoch. Do zásoby si ho kupujú aj domáci.

FAKT | Z mesta Hirtshals v Dánsku sa dá dostať na Faerské ostrovy trajektom. Cesta trvá približne 37 hodín a ďalej pokračuje na Island. Viac informácií poskytuje stránka prepravnej spoločnosti.

Potrebujem auto?

Medzi niektorými ostrovmi premávajú autobusy, iné sú prepojené trajektami, či vzdušnou dopravou – helikoptérami. V hlavnom meste Tórshavne, premávajú autobusy zadarmo. Všeobecne však autobusové spojenia nie sú také frekventované, preto si cestovanie na Faerských ostrovoch bez auta ťažko viem predstaviť. Na zosúladenie všetkých odchodov miestnych dopravných prostriedkov, aj návštevu všetkých miest zo „zoznamu“, by mi 13 dní nestačilo.

Auto na Faerských ostrovoch

Požičovne áut sa nachádzajú priamo na letisku – ICH ZOZNAM– alebo v hlavnom meste. Auto si je vhodné rezervovať predom a jeho cena je odvodená od kategórie (značka, veľkosť…). Keďže sa z letiska treba tiež nejako dostať, za najlepšie riešenie považujem požičovňu priamo z letiskového terminálu.

POZOR Na rezerváciu auta je potrebná kreditná karta. Požičovna si strháva zálohu (v našom prípade to bolo 1 tis. €) a z debetnej karty ju nevie strhnúť.

 1. Dlho som zvažovala, ktorú požičovňu auta si vybrať. Nakoniec padol súhlas na Budget, ktorá sa nachádza priamo na letisku. Rezerváciu som si však nevytvárala priamo cez nich, ale prostredníctvom cashback portálu Plná peňaženka – RentalCars, kde mi požičovňu tiež našlo. Auto som tak mala o niečo lacnejšie.
 2. Zarezervovala som Kia Cee’d, a dostali sme Suzuki SX4 – S-Cross. Pri značke auta je totiž v zátvorke „alebo podobné“, čo znamená, že nemusíš dostať to auto, ktoré je na obrázku vyfotené.
 3. Auto s plným poistením, príplatkom za druhého šoféra, neobmedzeným prechodom cez podmorské tunely, a možnosťou najazdiť 1 300 km stálo 1 074 € = 83 € na deň.

Cena paliva sa nelíši veľmi od tej našej (dokonca bola o niečo nižšia). Na čerpacích staniciach sa dá platiť, aj tankovať samoobslužne. Pre strhnutie zálohy treba najprv vložiť do automatu kartu, a následne natankovať.

Ako funguje prechod cez podmorské tunely?

Na Faerských ostrovoch sa nachádzajú dva podmorské tunely, ktoré spájajú ostrov Vágar s ostrovom Streymoy, a Eysturoy s ostrovom Borðoy. Za prechod cez tieto tunely sa platí mýto – za spiatočnú cestu 13 €.

Faerské ostrovy na vlastnú päsť

Autá z požičovne majú v sebe zabudovaný čip, čo znamená, že bez príplatku za neobmedzený prechod, požičovňa strhne poplatok dodatočne zo zálohy. V prípade vlastného auta (na Faerské sa dá dostať aj trajektom), poplatok za prechod je potrebné zaplatiť na najbližšej čerpacej stanici.

Cestovanie na Faerské ostrovy – autobusy, helikoptéry, trajekty

Jednotlivé ostrovy sú veľmi dobre prepojené. Tam, kam sa nedá dostať autom, či autobusom, sa dá jednoducho presunúť helikoptérou alebo trajektom. Čo sa týka vzdialeností, tak tie sú relatívne malé. Najvzdialenejšie body sú od seba vzdialené iba niečo cez 100 km.

TIP | Spoločnosť „Strandfaraskip Landsins“ poskytuje cestovnú kartu platnú na autobusy a trajekty, po dobu 4, či 7 dní. Karta sa dá kúpiť na letisku alebo autobusovej stanici v Tórshavne.

Autobusy

Autobusovú sieť predstavujú červené mestské autobusy „Bussleiðin“ v Tórshavne, a žlté v Klaksvíku. Ako som už spomínala, autobusy premávajúce v hlavnom meste – Tórshavn od r. 2007 zadarmo. Modré autobusy premávajúce po dedinských trasách sa označujú ako „Bygdaleiðir“. ODCHODY AUTOBUSOV

Faerské ostrovy - dedina Gasadalur

Trajekty

Lodná doprava je z veľkej časti ovplyvnená počasím. Môže sa stať, že sa v dôsledku zlého počasia plánované časy odchodov zrušia. Na trajekty si lístky predom kupovať netreba (s výnimkou ostrova Mykines). Stačí prísť do správneho prístavu o niečo skôr, a zaistiť si tak miesto na lodi. Lístky sa kupujú priamo na trajekte. Ja som trajekt využila na výlet z Klaksvíku na ostrov Kalsoy, a z prístavu “Gamlarætt” pri dedine Kirkjubøur na Sandoy. ODCHODY TRAJEKTOV

POZOR | Trajekt č. 36 na ostrov Mykines, premáva od 1.5. do 31.8.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Helikoptéry

Prelety medzi ostrovmi prevádzkuje domáca spoločnosť Atlantic Airways. Keďže slúžia predovšetkým pre potreby domácich obyvateľov, spiatočnú letenku si nie je možné zakúpiť na rovnaký deň odletu. V cieľovej destinácii je preto potrebné prenocovať. Keďže helikoptéry lietajú v pondelok, stredu, piatok, nedeľu, mne sa lety nepodarilo nijako zosúladiť. Počas sviatkov sú navyše niektoré lety zrušené, či zmenené. ODCHODY LETOV A ZAKÚPENIE LETENIEK

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Ubytovanie na Faerských ostrovoch

Prvotný plán bol prenocovať v aute, no v zime si to viem až ťažko predstaviť. Počasie bolo miestami neúprosné a každodenná sprcha v prírode by si želala veľmi veľké odhodlanie. Navyše, na prelome decembra a januáru zapršalo, zasnežilo, a takmer nás odfúklo. Teploty sa pohybovali medzi -2 – 10 °C, pričom pocitovo bolo pri 8 °C iba 3. Prenocovať v aute pri ceste a na odstavných plochách okrem toho nie je povolené. Jedným z dôvodov je aj krutosť počasia a fakt, že žiadne miesto nie je vzdialenejšie ako 5 km od mora. Stanovať a kempovať je možné iba na označených miestach.

Ponuka ubytovania cez Booking je veľmi obmedzená, a pomerne drahá. 99 % ubytovania som riešila cez AirBnB.

 1. Prvé dve noci som zarezervovala ubytovanie pre 2 osoby, pričom neskôr sa na cestovanie na Faerské ostrovy dali aj dvaja kamaráti. Ubytovanie na zvyšných 10 nocí som teda riešila pre 4 osoby.
 2. Ubytovanie na prvé 2 noci stálo 185,48 €/ 2 os. = 92,74 €/os.
 3. Ubytovanie na 10 nocí stálo 1036 €/4 os. = 259 €/os.
 4. Celkovo ma ubytovanie na 12 nocí stálo 351,74 €/os.//

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Treba si zameniť peniaze?

Miestna Faerská koruna je variantom Dánskej koruny (DKK). Samostatne nie je nezávislá. Všade sa platí DKK, no platba kartou je úplnou samozrejmosťou. Ja som si peniaze vzhľadom k tomu nezamieňala, a hotovosť som nikde nepotrebovala.

Faerská verzia Dánskej koruny má inú potlač, ako klasické DKK bankovky. Klasickými bankovkami je platba na Faerských ostrovoch možná kdekoľvek, no faerská verzia bankoviek v ostatných častiach Dánska vraj nie je akceptovaná. Som si však istá, že peniaze si zameniť, ani vyberať z bankomatu netreba. Kartou sa na Faerských ostrovoch dá platiť naozaj všade.

Stravovanie

Faerské ostrovy sa nachádzajú uprostred ničoho, vzhľadom k čomu množstvo potravín treba dovážať. Ceny sú aj z toho dôvodu pochopiteľne vyššie. Taký chlieb stojí napríklad okolo 5 € ( ten lepší aj 8 €), cereálie tiež, a mlieko od 1-2 €… Syry alebo ryby majú porovnateľnú cenu s tou našou.

Ostrov Streymoy - sušenie rýb v hlavnom meste Tórshavn

Aj keď som si zo začiatku myslela, že bude problém s nákupom potravín, nájsť supermarket, či menší obchod bolo vždy ľahké. Veľké supermarkety sú otvorené prevažne do 22:00, pričom najlepšie možnosti nákupu sú prirodzene v hlavnom meste. V Tórshavne je najväčším nákupným cetrom SMS, v ktorom sú aj obľúbené potraviny Miklagardur.

Faerská kuchyňa sa točí prevažne okolo rýb, baranieho, aj jahňacieho mäsa. Miestnou špecialitou je napríklad aj vtáčik mníšik, puffin, či lundi, ktorý tu má v lete kolónie. Lov morských vtákov je miestna tradícia, ktorá sa ťahá späť do minulosti, ako aj lov veľrýb. Žiadne miestne jedlo v reštaurácii som ale osobne nevyskúšala. Z časti pre sviatky (všetko bolo zatvorené), z časti pre vysoké ceny. Stravu som si sama pripravovala v kuchynke aktuálneho ubytovania.

Cestovanie na Faerské ostrovy - stravovanie

Obľúbené sú aj „ræstur fiskur“ (fermentované ryby sušené vzduchom), ktoré sú špecialitou Faerských ostrovov. Na vzduchu sa takto hompáľajú približne 3 týždne, kým nedosiahnu požadovanú chuť a štruktúru. Hlavnú úlohu pri sušení hrá počasie, pričom najlepšie podmienky má obdobie “terri” – sucho, slnečno, no nie príliš teplo. Najväčšou nástrahou je zas stúpajúca invázia otravných mušiek, ktorá tento proces dokáže skomplikovať. A keďže ich množstvo v lete narastá, ræst-u sa domáce osadenstvo v období tepla vyhýba. A keď už sú ryby usušené, následne sa varia približne 20 minút a na miestne spôsoby podávajú s prílohou.

TIP | Ak si gurmán s plnou peňaženkou, pri jazere Leynar sa nachádza reštaruácia KOKS. Tá je podľa článku v “The New Yorker” najvzialenejšou Foodie destináciou ohodnotenou michelinskou hviezdou.

Predaj alkoholu

Predaj alkoholu je v krajine obmedzený. Nápoje s vyšším percentom alkoholu ako je 2,8 %  nie je možné dostať v supermarketoch. Kupuje sa v špecálnych štátnych obchodoch s označením “Rúsdrekkasola Landsins”, a logom písmena R na modrom podklade, či priamo vo výrobniach. S občasnou výnimkou piva, je teda alkohol v bežnom obchode nepredajný. Fľaša miestnej vodky v štátnej predajni stojí približne 35 €, víno 10 €… Otváracie hodiny sú horšie ako u nás na úradoch, takže si ich treba odsledovať.

Cestovanie na Faerské ostrovy – môj itinerár

 1. deň: Prílet na Faerské ostrovy, vyzdvihnutie auta z letiskového terminálu a ubytovanie sa v hlavnom meste Tórshavn na ostrove Streymoy. Cestou z letiska zastávka pri jazere Leynar.
 2. deň: Návšteva dediny Saksun, dediny Kirkjubøar, prehliadka hlavného mesta.
 3. deň: Návšteva dediny Tjørnuvík, s výhľadom na skaly Risin a Kellingin, cestou zastávka pri vodopádoch Fossá.
 4. deň: Presun vo večernách hodinách na ostrov Eysturoy, ubytovanie sa v miestnom Airbnb.
 5. deň: Návšteva prírodného prístavu v dedine Gjógv, najstaršej dediny Faerských ostrovov Funningur a dediny Eiði.
 6. deň: Návšteva ostrova Kunoy , prehliadka miestnych dedín a presun na ostrov Viðoy, so zastávkou na najsevernejšom bode Faerských ostrovov Viðareiði. Ubytovanie sa v druhom najväčšom meste Klaksvík na ostrove Borðoy.
 7. deň: Celodenná návšteva ostrova Kalsoy, trajektom z prístavu v meste Klaksvík.
 8. deň: Túra na horu Klakkur a prehliadka mesta Klaksvík. Presun späť na ostrov Streymoy a opätovné ubytovanie sa v hlavnom meste Tórshavn.
 9. deň: Celodenný výlet na ostrov Sandoy, z prístavu Gamlarætt pri dedine Kirkjubøar.
 10. deň: Presun na ostrov Vágar, s ubytovaním sa v dedine Sandavágur. Túra k prstu trolej čarodejnice Trøllkonufingur. Návšteva dediny Gásadalur s vodopádom Mulafossur, so zastávkou v dedine Bøur.
 11. deň: Túra k útesu otrovok Trælanípan s vodopádom Bøsdalafossur.
 12. deň: Plánovaná túra za výhľadom na Drangarnir a Tindhólmur, no cesta bola uzatvorená. Útesy z diaľky je možné vidieť aj cestou do dediny Gásadalur.
 13. deň: Opustenie ubytovania na ostrove Vágar, odovzdanie auta, posledné výhľady, odlet domov.

Zľavy na wellness pobyty

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu hodnoteniu. Máš aj ty nejaké zážitky alebo skúsenosti? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Your Comments
 • Myslím že skoro všetky krajiny kde cestuješ s pasom majú podmienku aby do ukončenia jeho platnosti bolo viac ako 6 mesiacov

 • Ahoj Veronika, akurát sa chystám na Fajerské ostrovy a trochu ma prekvapilo, že by som mal mať pas starší ako 6 mesiacov. Vieš mi možno poradiť kde si to môžem ešte preveriť?

  Ďakujem

  • Ahoj Henrich, skús napísať na info@visitfaroeislands.com, kde by ti si myslím mali vedieť poradiť alebo sa obrátiť na MZV. Počas mojej druhej cesty na Faerské teraz v januári som niekoľkokrát komunikovala s kanceláriou VFI aj ohľadom aktuálnych podmienok vstupu a vždy boli veľmi nápomocní.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať