Faerské ostrovy: Eysturoy, Kunoy, Borðoy, Viðoy, so všetkým, čo sa v zime oplatí
Ostrov Eysturoy je od najväčšieho faerského ostrova oddelený mostom, ktorý...

Ostrov Eysturoy je od najväčšieho faerského ostrova oddelený mostom, ktorý je bránou k novým zážitkom. K prírodnému prístavu, najsevernejšej osade, aj zvláštnostiam miestneho ubytovania cez Airbnb. Tu to však ešte nekončí a na ostrovoch Kunoy, Borðoy, Viðoy a Eysturoy, sa toho ešte veľa oplatí.

Pri výbere ubytovania si nebolo veľmi z čoho vyberať. Na 99% som využila Airbnb, kedy to bolo aj na ostrove Eysturoy. Tommy (náš hostiteľ) nám poskytol celý dom svojho otca. Mal niekoľko izieb a tak ako v skoro každom miestnom ubytovaní, aj tu bolo cítiť jemný náznak stuchliny. (Majú to tie drevené domčeky v sebe?) Celý dom bol plne zariadený a vyzeralo to, ako keby si majiteľ odskočil na nákup do obchodu.

Na nočnom stolíku mali hodiny nastavený budík, v kúpeľni boli položené kvapky do očí. V jedálni fotky, knihy, kazety a na stene vlasy a zmenšeniny hákov na lovenie rýb. Vo vitríne za pohármi bola položená malá urna. Ak to bol starý pán, tak takto strážil dom a sledoval dianie v ňom. Napriek tomu považujem dom Tommyho otca za jedno z najlepších miestnych ubytiek. To sa nachádza v dedine Oyndarfjørðu, ktorá je dobrým východiskovým bodom na cestovanie po ostrove Eysturoy.

• Prečítaj si, ako vyzerá plánovanie cesty po mojom. •

Čo vidieť na ostrove Eysturoy?

1. Prírodný prístav v dedine Gjógv a najstaršiu dedinu Funningur

Dedinka Gjógv je pomenovaná po dlhej rokline prechádzajúcej cez more. V praskline viditeľnej z diaľky sa nachádza prírodný prístav, ktorý v minulosti využívali ešte Vikingovia. Pri pohľade na skaly, ktoré ho formujú v myšlienkach zabúdam na bubnujúci dážď a vôbec mi nevadí, že som do nitky premoknutá. Hladina vody vďaka vlnám rozbíjajúcim sa o útesy na prechodné cestičky dookola stúpa, klesá a jej farba je oku lahodiaca modrá.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

| Pár praktických informácií |

 1. V dedine Gjógv sa nachádza kaviareň, ktorá je známa waflami, no v zime je z dôvodu menšieho počtu návštevníkov zatvorená.
 2. V prístave je dôležitá vhodná obuv s pevnou podrážkou. Terén je klzký a v prípade dažďov si treba dávať pozor na ušmyknutie.
 3. Cestou do dediny Gjógv sa oplatí zastaviť v najstaršej dedine Faerských ostrovov – Funningur. Tá je postavená pri hore Slættaratindur, ktorá predstavuje najvyššiu miestnu horu. Nad dedinou sa týči hora Hvíthamar, ktorá podľa všetkého predstavuje ľahkú 10-15 minútovú túru od parkoviska smerom do dediny Gjógv. Z jej vrcholu by mal byť viditeľný fjord Funningsfjørður.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

PS: Ja som túru na najvyššiu horu a Hvíthamar neabsolvovala, vzhľadom na niekoľkodňové zlé počasie, ktoré ju znemožňovalo.

2. Futbalový štadión a Eiði

Dedina, ktorej názov v miestnom jazyku znamená úžina. Nachádza sa tu futbalové ihrisko, čo nie je nič mimoriadne, keďže na Faerských ostrovoch má ihrisko hádam každá dedina. Mimoriadne je to, že toto už bývalé ihrisko sa nachádza tesne pri Atlantickom oceáne, pričom je zaradené medzi 10 najzvláštnejších futbalových ihrísk sveta. Z dôvodu častého odkopnutia lôpt do oceánu sa však vytvorilo nové ihrisko v strede dediny, ktoré sa aktívne využíva na futbal a toto predstavuje už iba miesto na kemping.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Marketing w klubie (@marketingwklubie.pl),

| Eiði a pár praktických informácií |

 1. Cestou do dediny je pri ceste vidieť vodopád Fossá, ktorý sa nachádza na vedľajšom ostrove Streymoy v plnej kráse.
 2. Z vrcholu útesu Eiðiskollur, ktorý sa nachádza v pešej vzdialenosti je vidieť skaly Risin a Kellingin, ktoré je rovnako vidieť z dediny Tjørnuvík na ostrove Streymoy
 3. V dedine sa nachádza menší obchodík s potravinami „Inn“, ktorý je otvorený od 08:00 – 22:00 s výnimkou nedele.

Čo vidieť na ostrove Borðoy?

Jeden z dvoch podmorských tunelov, ktoré sa nachádzajú na Faerských ostrovoch spája ostrovy Eysturoy a Borðoy. Na tomto ostrove okrem niekoľkých malých dedín, ktoré mi prišli po čase už všetky rovnaké sa toho k videniu nachádza pomenej. Stále sú tu však druhé najväčšie mesto Klaksvík a hora Klakkur.

• Zaujímajú ťa Faerské ostrovy? Zisti, čo vidieť na ostrove Streymoy. •

1. Druhé najväčšie mesto Faerských ostrovov – Klaksvík

Mesto je považované za jeden z hlavných prístavov Faerských ostrovov, v ktorom rybársky priemysel prekvitá. Pravdu povediac ma samotné mesto až tak nenadchlo, no je vhodným východiskovým bodom na cestovanie po severných ostrovoch, kroými sú Kunoy, Borðoy a Viðoy.

| Klaksvík a pár praktických informácií |

 1. Nachádza sa tu niekoľko supermarketov, pričom som najčastejšie nakupovala v obchode „Bonus“ a raz za čas si zašla do pekárne „Amarant“, v ktorej majú perfektný mrkvový koláč. V pekárni majú aj obedové menu a je otvorená od 07:00 – 21:00.
 2. V meste sa nachádza aj najväčší faerský pivovar Föroya Bjór, ktorý produkuje okrem piva aj sladené nápoje. Pivovar má predajňu, v ktorej sa za priaznivú cenu dajú kúpiť ich výrobky. Ako suvenír som si tu kúpila 6-balenie piva za približne 13 €.
 3. Z miestneho prístavu sa dá dostať trajektom na ostrov Kalsoy. Lístok stojí 120 DKK/16 € za auto a šoféra + približne 53 DKK/7 € za každého ďalšieho pasažiera. PRESNÉ ČASY ODCHODV TRAJEKTOV
 4. V drevenom kostole Christianskirkjan sa nachádza stará loď, ktorá sa zachovala z roku 1913, kedy prišlo ku katastrofe a na mori zahynuli všetci dospelí muži z dediny Skarð.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

2. Za výhľadmi na horu Klakkur

V jednej chvíli svieti slnko, za minútu potemnie obloha a spustí sa hustý dážď. Dážď, ktorý pri nárazovej sile vetra na tvári nepríjemne pichá a štípe. Počas cesty na horu sa strieda počasie v minútových intervaloch. Vrchol hory z jednej strany ponúka výhľad na mesto Klaksvík, z druhej na okolité ostrovy a rybie farmy plávajúce nad hladinou mora.

| Klakkur a pár praktických informácií |

 1. Pešo sa dá dostať k hore od kostola v meste Klaksvík. Ak sa ti však nechce toľko šliapať, autom sa dá vyjsť hore až k horskému presmyku Halsur. Tam sa nachádza parkovisko, odkiaľ sa dá ísť ďalej už iba pešo. Drevenú bránku, ktorá otvára cestu k turistickej trase treba za sebou vždy zatvoriť, aby sa ovce nedostali tam, kam sa dostať nemajú.
 2. Terén je v zime veľmi klzský, takže si treba dávať pozor a mať vhodnú obuv.

Čo vidieť na ostrove Kunoy?

So šiestimi horami predstavuje Kunoy najvyšší ostrov Faerských ostrovov. Na celom ostrove sa nachádzajú iba dve obývané dediny. Tá tretia je svetom zabudnutá, a od roku 1919 je opustená.

1. Najstaršia dedina na ostrove – Kunoy

Kunoy je jedna z dvoch obývaných dedín na rovnomennom ostrove Kunoy. Jedná sa o maličkú dedinu postavenú v tesnej blízkosti oceánu s výhľadom na susedný ostrov Kalsoy. Kostolom, parkom (čo na Faerských nie je až taký obvyklé) a niekoľkými domčekmi s trávnatou strechou.

| Kunoy a pár praktických informácií |

 1. Dedinu sa dá okruhom prejsť cez hory, na ktorých vedie turistická cestička. Tá následne vedie skrz park, ktorý sa v blízkosti dediny vytvoril. Na Faerských ostrovoch totiž nerastú stromy a tie ktoré tu sú, sú dovezené a náročky vysadené. Vstup do parku oddeľujú drevené dvierka, ktoré treba za sebou vždy zavrieť, aby sa dnu nedostali ovce, ktoré by obhrýzali kmene stromov. V parku sa nachádza aj lezecká skala.
 2. Nie je tu žiadny obchod, takže si je dobré so sebou priniesť niečo pod zub.

2. Dôsledkom nešťastia opustená dedina – Skarð

Dedina sa nachádza na východnom pobreží ostrova Kunoy a jej názov v miestnom jazyku znamená priechod. V minulosti v dedine žilo sedem mužov so svojimi ženami a deťmi. Tesne pre Vianocami  sa vybralo týchto sedem mužov na rybolov, pri ktorom na mori zahynuli.

Do dediny vedú dva chodníky. Jeden pozdĺž pobrežia z Haraldssundu (druhá obývaná dedina na ostrove) a druhý cez priechod Skarðsgjógv na západnom pobreží. Hovorí sa, že  ide o náročnú trasu, ktorá je vhodná pre skúsených horských turistov alebo so sprievodcom. Ja sama som hlavne pre ťažké poveternostné podmienky túru neabsolvovala.

Čo vidieť na ostrove Viðoy?

Ostrov je najsevernejším ostrovom Faerských ostrovov. Nachádzajú sa tu dve obývané dediny, odkiaľ vraj pochádzajú najlepší poľnohospodári, horári, rybári, či poľovníci krajiny. Spojenie s prírodou je tu veľmi silné a ja si pomyseľne zapisujem, že po prírodnom prístave Gjógv sa mi najviac páči v jednej z miestnych dedín.

1. Najsevernejší bod Faerských ostrovov – Viðareiði

Dedina je najsevernejším bodom Faerských ostrovov. Ponúka výhľad na útes Enniberg, ktorý patrí so svojou výškou 750 m.n.m. medzi najvyššie morské útesy na svete. V minulosti bolo Viðareiði kultúrnym centrom severných ostrovov. Aj tu sa nachádza kostol, no miestny má tak ako kostol v dedine Saksun na ostrove Streymoy zaujímavú históriu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Tothova (@hereisnika),

Bol vyrobený z kameňov získaných z pobrežia. Muži vo farnosti boli tak povinní vynášať tieto kamene, vďaka čomu kostol postupne nadobúdal svoju dnešnú podobu. Každý muž musel po dobu dvoch rokov vyniesť 24 kameňov ročne.

FAKT: V 16. storočí tu žila žena kňaza, ktorá sa stala inšpiráciou pre hlavnú postavu „Barbara“ domáceho spisovateľa Jørgena-Frantza Jacobsena.

Zľavy na wellness pobyty

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada, každému tvojmu hodnoteniu. Máš aj ty nejaké zážitky alebo skúsenosti? Podeľ sa o nich v podobe komentu.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať