Oslo – Potulky škandinávskou metropolou
Aj napriek tomu, že Nórsko nie je ďaleká exotika, táto...

Aj napriek tomu, že Nórsko nie je ďaleká exotika, táto krajina ma úplne dostala. Životný štýl, príroda, čistota… Nie je to len príjemný, troška chladnejší vzduch, ktorý je radosť dýchať, ale občas som mala pocit, že neuvidím ani len žuvačku prilepenú na chodníku.

Oslo - cestovanie po Nórsku

Letenky sú už pomerne lacná záležitosť, ale keďže je cenová úroveň krajiny vysoká, horšie je to s ubytovaním a stravovaním. Do Osla som sa dostala počas môjho tripu Bratislava-Londýn-Oslo-Varšava. Náklady na letenky boli 80EUR:

  • Bratislava – Londýn – 44EUR
  • Londýn – Oslo – 21EUR
  • Oslo – Varšava – 16EUR.

Lacné letenky môžeš sledovať napríklad aj na //www.letenkyzababku.sk/, alebo na vyhľadávanie multicity letov často využívam //www.skyscanner.net/, kde si viem pozrieť, v ktorom mesiaci sú letenky najlacnejšie a na základe toho si nakombinovať trasu.

Z letiska do centra Osla

Prileteli sme na naozaj malé letisko v Ryggee, odkiaľ sme sa autobusom presunuli do centra Osla. Hneď prvý cenový rozdiel sme pocítili pri kúpe lístka, ktorý stál 170NOK – okolo 18EUR, pričom cesta trvala asi hodinu. Lístky na autobus sa dajú kúpiť aj na //ryggeekspressen.no/, alebo u šoféra autobusu. Najlepšie je kúpiť si ich vopred, pretože ak sa autobus zaplní, šofér ťa neodvezie.

V uliciach mesta

Mesto mi pripomína veľký park, plný stromov a zelene, zarazený medzi horami a morom a práve preto je ideálnym miestom na turistiku. Oblaky sú tak nízko až mám pocit, že sa ich dotýkam. Ráno vyjdem do ulíc a muži, ženy, deti športujú, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na ponuke potravín. Takmer každý supermarket ponúka čerstvé šťavy a kopec ovocia a zeleniny. Krajina podporuje svoju ekonomiku tým, že veľkú časť ponuky tvoria produkty vyrobené v Nórsku, ktoré majú na obaloch malú vlajočku. Ak chceš niečo ušetriť, tak zabudni na predražené reštaurácie a stravu si kupuj v marketoch. V neskorších popoludňajších hodinách si ľudia v parkoch rozložia prenosné grily a s rodinou, alebo priateľmi si vychutnávajú večeru v tráve.

Keďže je Oslo prístavné mesto, veľká časť obyvateľov vlastní motorové člny, ktoré okrem prístavu kotvia aj pri veľkých bytových komplexoch a chatách. Na cestách premáva mnoho elektromobilov a nabíjacie stanice nájdeš hádam na každom rohu. Pretože ľudia sú zvyknutí na chladné počasie, na rozdiel od nás, ja pozorujem ruch mesta v hrubom kabáte a oni sa otužujú vo vode. Vzhľadom na to, že Nórsko je krajinou bohatou na historické legendy, stále sa tu verí na trolov… A čo som si ešte stihla všimnúť? Hádam každý ,,Nór,, je blondiak.

Oslo - potulky škandinávskou metropolou

Oslo je malé mesto, ktoré sa veľmi ľahko dá pochodiť aj pešo a pritom okrem pamiatok sústredených na jednom bode, navštíviť aj miestne farmy a lesy. Z rušného mestského centra sa za niekoľko minút chôdze presunieš priamo na vidiek. Rozpoznáš to už podľa pasúcich sa zvierat popri ceste.

Nórske fjordy

Aké by to bolo Nórsko bez návštevy fjordov? Keďže som ich vždy chcela vidieť, tak podľa mňa žiadne. Hlavné je vychytať pekné počasie, čo sa nám samozrejme nepodarilo a tak sme ,,pozorovali,, fjordy pod mrakom s hustou dažďovou sprchou. Dvojhodinová plavba loďou stojí na osobu okolo 250NOK – 26EUR.


⇒ ČÍTAJ ĎALEJ: PREDĹŽENÝ VÍKEND V ŽENEVE, JEDNOM Z NAJDRAHŠÍCH MIEST SVETA ⇐

ČÍTAJ ĎALEJ: ATÉNY – MESTO MÚDROSTI ⇐

ČÍTAJ ĎALEJ: TALIANSKO MOJIMI OČAMI A TIPY, KTORÉ TI MÔŽU POMÔCŤ ⇐


Ak sa ti článok páčil, budem veľmi rada ak ho posunieš ďalej. O svoje cestovateľské zážitky sa môžeš podeliť v podobe komentára! Ak si chceš prečítať články medzi prvými a cestovať spolu so mnou klikaj SEM. 

               
Mohlo by ťa zaujímať