Atény – mesto múdrosti
Atény sú nielen hlavné a najväčšie mesto Grécka s dlhou...

Atény sú nielen hlavné a najväčšie mesto Grécka s dlhou históriou sprevádzanou celou radou mýtov a typickou architektúrou, ale aj nezameniteľným symbolom sídla bohov v podobe masívnych pieskovcových stĺpov a chrámov. Moderné mesto nesúce sa v duchu tradícií ponúka vzhľadom na grécku kávovú kultúru množstvo „kafetérií“ a láske k dobrému jedlu „taverny“ najlepších miestnych chutí.

acropolis athens greeceHistorické časti mesta sú plné pamiatok, ktoré boli v časoch svojej veľkej slávy svedkami mnohých významných udalostí a v architektúre cítiť pozostatky tureckej kultúry. Ulice sa mihajú pouličnými umelcami a živými blšími trhmi, na ktorých vládne chaos a neporiadok. Prehrabávam sa zmesou najrôznejších mincí, kníh, platní, či starou ošarpanou keramikou a zisťujem, že ja ten chaos vlastne milujem!

Doprava

Doprava je pomerne lacná a jedhoduchá. Lístok platí nielen na metro, ale aj na autobusy a električky, ktoré navyše premávajú aj do mestečiek vzdialených niekoľko kilometrov od Atén. Bežnou súčasťou cesty verejnou dopravou sú hudobníci vyhrávajúci na harmonike, alebo speváci so štrngajúcimi pohárikmi s cieľom získať od okolitých ľudí nejaké drobné. Z letiska premáva priamo do centra mesta a jeho o niečo špinavších, no tichších a kľudnejších okrajových častí metro, pre ktoré v prípade tejto trasy (z/na letisko) platí špeciálny lístok za cenu 10EUR. V prípade bežnej cesty ceny vyzerajú takto:

  • základný 90 min. – 1,40EUR
  • zvýhodnený 90 min. – 0,60EUR
  • základný 24h – 4,50EUR
  • základný 5-dňový – 9EUR

sunset greece acropolis

Centrum a okolie

Centrum tvorené zo spletitých uličiek prepája hlavné archeologické náleziská a pamiatky lemujúce úpätie Akropoly, ktorá je hádam najznámejším lákadlom tohto mesta. Ročne ju navštívi niekoľko miliónov turistov, preto snáď ani nemusím písať, že najvhodnejší čas návštevy je ráno, kedy sa ju dá stihnúť bez tlačenice a náporu návštevníkov. Vstupné brány sú otvorené od 8:00-19:00 a vstupenky stoja 20EUR, pričom existujú vyhradené dni, kedy je vstup zadarmo a mne sa práve jeden z týchto dní podarilo odchytiť. Každý milovník histórie si môže zakúpiť 5-dňový lístok za 30EUR, ktorý okrem Akropoly platí napríklad aj na Rímsku agoru, alebo Hadriánovú knižnicu… Aj keď chápem výšku ceny samotnej vstupenky do komplexu Akropoly, s ktorou sa mesto snaží aspoň z časti obmedziť jej prehnane vysokú návštevnosť myslím si, že je vzhľadom na výhľady, ktoré ponúka trošku prehnaná. Takmer všetky zaujímavosti sú sústredené na jednom mieste, preto si netreba nič moc plánovať, iba sa prechádzať a nechať sa pritom unášať prúdom.

Na zastávke metra Monastiraki sa nachádza námestie, ktoré ožíva pred obedom a predstavuje najrušnejšie nákupné centrum mesta. Tradičné ovocné trhy sa striedajú s modernými obchodmi, historickými budovami, či stánkami so suvenírmi. Každú nedeľu sa tu konajú blšie trhy, ktoré sa ťahajú aj do odľahlých uličiek a ponúkajú hromadu najrôznejších čačiek. Vzhľadom na minulosť a pozostatky tureckej nadvlády si námestie z časti zachovalo svoj orientálny šmrnc prevtelený predovšetkým do menšieho osmanského kostola. Ani v tejto časti nechýba rada kaviarní a reštaurácií, ktoré ponúkajú pestrú grécku kuchyňu. Kúsok od námestia sa nachádza známa štvrť Plaka, ktorá je dominantná domčekmi s červenou strechou, vzhľadom k tomu, že tu bolo natočených niekoľko gréckych filmov so svojou filmovou minulosťou a tradíciou gréckeho karnevalu. Pozdĺž štvrte sa tiahnu antikvariáty, v ktorých sa dá nájsť naozaj všetko od starých fotoaparátov až po zhrdzavené šróby a steny miestnych budov sú počmárané peknými aj menej vydarenými graffitmi.

monastiraki athens greece

Staroveký a zároveň moderný duch mesta sa spája v prístave Pireus, ktorý pôsobil ako obchodné centrum pri vzniku a aj znovuzrodení Atén. Dnes je najväčší prístav Grécka významným dopravným uzlom, ktorý spája mesto s vedľajšími ostrovmi a okolitým svetom. Nachádza sa tu niekoľko verejných piesočnatých pláží a ulice sú plné miestnych tavern a malých obchodíkov. V zimnom období sa o miestne pláže nikto nestará, preto nie sú úplne najčistejšie a všetka špina, ktorú more vyplaví sa drží medzi skalami a pieskom.

Kuchyňa – stravovanie

Taverny sú rozmiestnené po celých Aténach, predovšetkým sú však sústredené v centre mesta, preto je ich výber veľmi rozmanitý. Väčšina reštaurácií, ktoré sú hneď pri hlavných východoch z metra sú o niečo drahšie a menej kvalitné. Pred jedlom čašník bez objednávky prinesie fľašu s vodou, ktorej cena je zarátaná do konečného účtu. Po jedle sa podáva dezert, alebo tradičný grécky aperitív „ouzo“ prevažne na účet podniku. Keď som si sadla do taverny umiestnenej hneď vedľa metra, žiadny dezert som nedostala aj napriek tomu, že všade inde ho podávali. Viem, nie je to nič dôležité, dostať niečo len tak je však príjemné plus. Je bežné, že po ulici chodia ľudia a deti s cieľom žobrať, preto si k nej nesadaj moc blízko, lebo pôžitok z jedla si moc nevychutnáš. Pred vstupom do reštaurácie si ešte nezabudni prezrieť jedálny lístok, lebo mnoho z nich nemá moc veľký výber a ponúka iba tradičný gyros a souvlaki (väčšie kusy grilovaného mäsa umiestnené na špízy).

monastiraki fruits market

lubitel ateny blsi trh

grecko ateny smeti

ateny grecko cele mesto

olympijsky stadion ateny grecko


⇒ ČÍTAJ ĎALEJ: PREDĹŽENÝ VÍKEND V ŽENEVE, JEDNOM Z NAJDRAHŠÍCH MIEST SVETA ⇐

ČÍTAJ ĎALEJ: ISTANBUL – KUCHYŇA PRE KAŽDÉHO MILOVNÍKA JEDLA ⇐

ČÍTAJ ĎALEJ: TALIANSKO MOJIMI OČAMI A TIPY, KTORÉ TI MÔŽU POMÔCŤ ⇐


Ak sa ti článok páčil, budem veľmi rada ak ho posunieš ďalej. O svoje cestovateľské zážitky sa môžeš podeliť v podobe komentára! Ak si chceš prečítať články medzi prvými a cestovať spolu so mnou klikaj SEM. 

 

Your Comments

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať