Centrum a okolie
Cieľom množstva turistov je stará štvrť Sultanahmet, ktorá ukrýva nejednu perlu Istanbulu. Hádam najväčšia atrakcia Hagia Sofia, ktorá predstavuje okrem symbolu Istanbulu aj jednu z najznámejších stavieb sveta, po vstupe uchváti kombináciou kresťanských a moslimských prvkov. Nekonečne dlhá ulička vedie do horného poschodia chrámu, ktoré dožičí ešte krajší výhľad. Z dôvodu rekonštrukcie je značná vnútorná časť pokrytá lešením. Súčasťou múzea chrámu sú aj spoplatnené osmanské hrobky, kde sa návštevníci musia vyzúvať a ženy nesmú vstúpiť bez pokrývky hlavy.
Oproti chrámu vykúka monumentálna stavba Modrá mešita, kam sa každodenne schádzajú veriaci pomodliť. Okolitý park, ktorý ich oddeľuje je preplnený okrem množstva turistov, aj hrajúcimi sa deťmi s rodinami a pobehujúcimi mačkami.
Neďaleko sa skrýva menšia bazárová štvrť Arasta, kde je možné nájsť menších predajcov korenia, striebra, alebo keramiky… Pri vchode sa nedá obísť ani známa čajovňa Mesale, ktorá ponúka možnosť ochutnať miestne jedlo, vyskúšať jablkový tabak, či vodnú fajku v zajatí kúzla tancujúcich dervišov. Ponúka rôzne kombinácie korenistého kebabu, tradičného čaju, presladenej baklavy, alebo iných sladkostí. V porovnaní s tabakom, ktorý nájdem v našich stánkoch, sa mi z toho ich po pár minútach zakrúti hlava.
Ďalšou pamiatkou je nádrž cisterna Bazilika, či na východnej strane štvrti palác Topkapi, ktorý bol niekdajšou rezidenciou sultánov. Dnes slúži ako múzeum. Palác je otvorený každý deň okrem utorka a poskytuje možnosť nazrieť do moslimskej minulosti.
Po pár dňoch chodenia po pamiatkach si nechávame oddýchnuť myseľ a vydávame sa na nákupy na Grand Bazaar, kde si užívam potulky spletitými uličkami. Od množstva rozmanitého tovaru sa spočiatku neviem zorientovať. Neexistuje žiadne prianie, ktoré by vyše tisíc obchodov a množstvo šikovných obchodníkov nevedelo splniť. Šperky, keramika, oblečenie… Väčšinou je ponuka nadcenená, ceny sa stále dajú zjednávať. Preto je dobré nenakupovať hneď v prvom stánku na ktorý natrafíš.
Kúsok vedľa je Egyptský bazár, ktorý zaručene uspokojí chuť po orientálnom korení, čajoch alebo tradičných tureckých sladkostiach (aspoň tú moju určite). Množstvo farieb na jednom mieste sa stávajú hotovou pastvou pre oči. Každý predajca ponúka možnosť ochutnať.
Bohémska časť mesta Beyoglu na druhej strane mosta spája rušné ale útulné čajovne, obchody s hudobninami a moderné umenie. Pohľad na majestátnu panorámu metropoly Turecka ponúka Galatská veža, ktorá bola súčasťou niekdajšieho opevnenia.
Bokom od modernej štvrti Taksim sa rozpestiera palác Dolmabahce, ktorý je ako vystrihnutý z rozprávky. Možno aj práve preto je mojim favoritom. Spletitý labyrint paláca, fontán, háremov a pavilónov sa stal výstavnou skriňou ríše. Pri vstupe do paláca nás sprevádza sprievodca, ktorý nám predstaví jednotlivé poschodia a miestnosti. Počas exkurzie sa stretávame s obrovskými lustrami, farebnými kobercami, preskleným točitým schodiskom alebo pozlátenými stenami.
Kuchyňa
Miestna kuchyňa je samostatnou kapitolou sama o sebe. Je veľmi pestrá a rozmanitá. Keďže milujem ochutnávať a v prvom rade jesť, kombinácia korenistých chutí bola pre mňa hotovým kulinárskym zážitkom. Za lacno sa dá najesť na ulici, ktorá ponúka obrovský výber. Okrem známeho kebabu je možné na každom rohu nájsť pouličných predajcov pečených gaštanov, kukurice alebo praclíkov Simit. Dennú dávku vitamínov zabezpečí čerstvá šťava z ,,nadrozmerného,, granátového jabĺčka alebo rôzneho iného ovocia, ktoré má v ponuke takmer každý stánok.
Keďže je Istanbul prímorské mesto, prístavná časť Eminönü ponúka rybí sendvič s čerstvo pečenou makrelou Balik Ekmek. Rybu pripravujú na prezdobených loďkách hompáľajúcich sa na vlnách Bosporu. Na pitie sa ponúka šťava z kvasených uhoriek a kapusty.
Tip
– Všetko sa dá zvládnuť pochodiť aj pešo, hlavne ak je viac času na spoznávanie, keďže väčšina zaujímavostí sa sústreďuje na jednom mieste. Ak sa rozhodneš dopravovať električkou alebo autobusom a keďže v cestovaní na čierno bránia brány, ktoré sú pozorne strážené personálom je vhodné zakúpiť si Istanbul card.
– Vstupy do múzeí sú spoplatnené. Je možné zakúpiť si zvýhodnený Museum Pass Istanbul, ktorý stojí na 5 dní 85 TL. Môže sa využiť napríklad pri vstupe do paláca Topkapi, chrámu Hagia Sofia, Archeologického múzea…
⇒ ČÍTAJ ĎALEJ: ISTANBUL – KUCHYŇA PRE KAŽDÉHO MILOVNÍKA JEDLA ⇐
⇒ ČÍTAJ ĎALEJ: ATÉNY – MESTO MÚDROSTI ⇐
⇒ ČÍTAJ ĎALEJ: TALIANSKO MOJIMI OČAMI A TIPY, KTORÉ TI MÔŽU POMÔCŤ ⇐
Ak sa ti článok páčil, budem veľmi rada ak ho posunieš ďalej. O svoje cestovateľské zážitky sa môžeš podeliť v podobe komentára! Ak si chceš prečítať články medzi prvými a cestovať spolu so mnou klikaj SEM.