Čo si spájaš s Rumunskom okrem toho, že je domovom Drakulu, ktorého slávu vyzdvihlo pero spisovateľa Brama Stokera? Hrady, zámky, alebo históriu plnú legiend? Sedím v lietadle smerom domov a rozmýšľam ako by som Rumunsko opísala ja. Po mojej prvej návšteve si ho spájam s nekonečnými horami, dolinami a prírodou, v ktorej môžeme byť návštevníkom a obdivovateľom, no nikdy nie vládcom.
Do Rumunska som sa dostala z Bratislavy so spiatočnou letenkou za 9EUR. 9EUR? „To budeš cestovať v batožinovom priestore, či ťa cestou niekde vyhodia? (Vtipy na môj účet). Nič z toho sa mi nestalo a do cieľovej destinácie Cluj-Napoca som sa dopravila v pohodlí a bez akejkoľvek ujmy na zdraví. Autobus za pár RON ma berie z letiska priamo do centra mesta. Počas cesty si všímam obrovské množstvo postavených a rovnako rozostavaných kostolov, ktoré sa vynárajú pozdĺž ciest. Rumuni sú veľmi silno veriaci. Uznávajú až 18 náboženstiev. Aj tie najmenšie dediny majú postavené aspoň dva kostoly – prezdobené a veľkolepé. Cluj je živé univerzitné mesto, ktoré spája históriu s dômyselným umením. Na uliciach predávajú predajcovia zviazané kytice poľných kvetov, cítiť čerstvo robené lángoše a takmer v každom výkľade miestneho obchodu folklór. Cluj obýva najväčšie množstvo študentov v Rumunsku. Na základe toho sú podniky určené aj pre menšie peňaženky a mesto večer vo svetle vysvietených kostolov a živých barov hádam nikdy nespí. Okrem toho Cluj zažíva každoročne množstvo festivalov. Napríklad „Jazz in the Park“, ktorý prebiehal počas môjho pobytu a rovnako ponúka v akýkoľvek deň „Free Guided Tours„.
Doprava Cluj-Napoca/Kluž
Väčšinu zaujímavostí, ktoré Cluj ponúka sa dá pochodiť pešo. Keď sa mi však nechce v letných horúčavách bezcieľne blúdiť mestom a kameňmi vykladanými cestičkami, horlivo využívam appku maps.me. V meste bežne premáva mestská hromadná doprava a super je, že jeden lístok je vhodný na dve použitia, alebo rovno pre dve osoby, keďže sa dá cvaknúť z jednej aj z druhej strany. Taxíky sú celkom lacné a ich cena je približne 0,50EUR/km. Dostupný je aj Uber, aj keď šoférov je pomerne málo a v skorých ranných hodinách, alebo naopak príliž neskorých večerných, či v nedeľu sú nezastihnuteľní. Do ostatných miest Rumunska premávajú autobusy, ktoré si vieš pozrieť na Autogari.
Turda – soľná baňa Salina Turda a kaňon Cheile Turzii
Súčasťou cesty za rumunskou krásou bola Turda, ktorá okrem nie tak obyčajnej soľnej bane „Salina Turda“ ponúka aj možnosť treku do kaňonu „Cheile Turzii“. Z Cluju do Turdy premávajú autobusy každú hodiny. Aj napriek tomu je z dôvodu veľkého množstva ľudí lepšie mať vytvorenú rezerváciu. Okrem klasických autobusov chodia do Turdy aj mikrobusy. Tie stoja na viacerých miestach v rámci mesta Cluj. Cieľu predchádza približne hodinová jazda autobusom s výhľadom na polia a lúky, s pasúcimi sa ovcami a ich pastiermi. Vonku je okolo 30 stupňov a pre mňa sú úplne samozrejmé šortky a letné sandále. Zasa jeden z tých zlých nápadov. Predstav si, že po vstupe do bane, ktorá je 7 km hlboká ťa okrem úžasu od čierno-bielych stien, ktoré lemuje hrubá vrstva soli šokne zima, ktorá po otvorení dverí doslova ochromí. Baňa je otvorená každý deň od 9-18:00 a vstup stojí do 5EUR. Netradičnou možnosťou v rámci tejto TOP atrakcie Rumunska, ktorú Business Insider zaradil medzi najkrajšie podzemné miesto je člnkovanie sa v plytkom jazierku, obrie koleso, či možnosť zahrať si minigolf, alebo bowling priamo na dne bani.
Kaňon Cheile Turzii je prírodnou rezerváciou. Tá obsahuje jednu z najkrajších krasových miest v Rumunsku. Kaňon bol vyhĺbený riekou Hasdate, ktorá v letných mesiacoch stráca intenzitu. S nadchádzajúcou zimou naopak pripomína rozbúrenú horskú bystrinu. Trek sprevádza niekoľko mostov, horolezcov, pamätníkov a samozrejme nás – návštevníkov. Za 30RON ma šofér taxíku vyloží priamo na štartovacom bode. Z Turdy je to okolo 10km a nepremávajú sem žiadne autobusy. Chodník je vyšľapaný a počas treku sa náročnosť trasy mierne zhoršuje. Vymyté kamene sa pod nohami šmýkajú a niektoré prechody sa zužujú. Celkovo však trasa nie je náročná a výhľady rozhodne stoja za to.
Alba Iulia a pevnosť – citadela Alba Carolina
Cesta do mesta Alba Iulia trvala z Cluju približne 2 hodiny. Rovnako ako v prípade Turdy bola sprevádzaná pastvinami, prívesmi ťahanými koňmi (na dedinách sú stále často používaným dopravným nástrojom) a lúkami s vykvitnutými kvetmi. Samotné opevnenie bolo vybudované pre prípad možného nebezpečenstva zo strany Osmanskej ríše a vstupné brány ukrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Mesto je vzhľadom k tomu častokrát považované za kultúrne cetrum Rumunska. V kostoloch práve prebieha omša a pri vstupe stoja ľudia so štrngajúcimi košíkmi čakajúc dobrovoľný príspevok. Za odmenu dostanú všetci prispievatelia zväzok poľných kvetov. Komplex je plný živých reštaurácií a práve prebieha oslava výročia opevnenia. Po uliciach sa prechádzajú cigánky v pestrofarebnom šate, vstupy do múzeí sú takmer zadarmo a všetky pamiatky sú čisté a udržiavané.
Rumunsko, alebo inak Sedmohradsko, či Transylvánia bolo v minulosti súšasťou nášho spoločného štátu a to Rakúsko-Uhorskej monarchie. Pred cestovaním do Rumunska má mnoho ľudí predsudky. Veľa z nich ma ubezpečovalo, že ma tam zaručene okradnú až nie ukradnú. Prečo teda cestovať do Rumunska? Prinajmenšom z dôvodu odbúrania predsudkov. Pravdou je, že je to krajina plná prírodných krás, tradícií a architektúry a aj keď sa s ňou na teraz lúčim, viem, že onedlho sa vidíme zas!
Mám na Rumunsko podobný názor. Cestovala som sama po Rumunsku a viac som sa bála preto,že som mala občas predsudky ako preto,že by mi naozaj dačo hrozilo. Skôr ma tam ako dievča s veľkým batohom všetci ochraňovali a pomáhali mi. ?