Benátky – Potulky mestom na vode
Spletité uličky, kanály, pestrofarebné škrabošky, či ručne robené masky a...

Spletité uličky, kanály, pestrofarebné škrabošky, či ručne robené masky a gondolieri s loďkami pohojdávajúcimi sa vo svetle slnka a po jeho západe večerných lámp. Miestami cítiť pach rybaciny a počuť bzučanie motorových člnov. Áno, som v Benátkach. V meste postavenom na vode! Chceš sa zatúlať do slepých uličiek a zažiť kúsok Benátskeho kraja? Nasleduj ma!

Benátky - potulky mestom na vode

Úzkymi uličkami Benátok ako jedného z najnavštevovanejších miest Talianska sa premelie tisíce návštevníkov a ja som jednou z nich. Bezcieľne sa potulujem mestom, sadám si na vystúpené drevené mostíky pozdĺž kanálov a sledujem dianie navôkol. Predstavujem si aké asi boli v minulosti bujaré oslavy, pričom ich účastníci prechádzali rovnakými uličkami v kostýmoch a maskách, ktoré aspoň na moment „zmazali“ rozdiel v ich spoločenskom postavení. Rozpovedzme si príheb o tom…

…ako to všetko začalo – po stopách benátskeho karnevalu

Zábava, 40-dňový pôst a samozrejme neodmysliteľné masky, zahaľujúce identitu každého hrdého nositeľa. Tradícia, ktorá znamená zahájenie pôstu v období pred Veľkou nocou má za sebou dlhú minulosť pretkanú úpadkami, nariadeniami a opätovným znovuzrodením. Maska – znak anonymity sa zneužívala na zahmlenie nemorálneho správania. V dôsledku toho sa časom mesto začalo brániť. Nariadenie zákazu nosenia masky a kostýmu mimo obdobia karnevalu viedlo jeho narušiteľov k väzeniu, pokute, verejnému výsmechu na otvorenom námestí, či vyhosteniu z Benátok na dlhé 4 roky. Z dôvodu strachu z rebélie bol karneval čiastočne zrušený. Jeho tradícia bola však následne opäť obnovená a pretrváva až dodnes (koná sa 10 dní pred Popolcovou stredou).

benatky cestovanie

Ubytovanie v Benátkach

Keďže som si pôvodnú cestu do Talianska na poslednú chvíľu predĺžila o ďalšie neplánované 3 dni a nájsť cenovo primerané ubytovanie v Benátkach tak či tak nie je ľahké, ubytovala som sa v Noale. Noale je malé mestečko neďaleko Benátok. Presnejšie 30 minút vlakom od hlavnej stanice Venezia – St. Lucia. Vlak premáva v pravidelných intervaloch zhruba každú pól hodinu za jednosmernú cenu lístka 3,40 €. Vlaková stanica St. Lucia sa nachádza pri Canale Grande, oproti Piazzale Roma, odkiaľ do ďalších častí mesta premáva vodná doprava. Presný harmonogram odchodov vlakov z Noale do Benátok si vieš pozrieť na Trainline. Ceny za služby sú v Noale nižšie a samotné mesto je doplnené atraktívnym námestím obklopeným hradbami, rušnými kaviarničkami, obchodmi, či miestnymi reštauráciami.

venice grand canal benatky cestovanie

Doprava v Benátkach – taxi, gondola, alebo MHD?

Hrdé mesto Benátčanov „spievajúcich serenádu O Sole Mio“ stojí v provincii Veneto, ktorá je obklopená pobrežím Jadranského mora. Gondoly tancujúce v symfónií vĺn úzkych kanálov so svojim typickým vzhľadom ustáleným od 11. storočia a ostatná vodná doprava je jeho neodmysliteľnou súčasťou. Keďže v Benátkach platí zákaz jazdy autom, skútrom, či byciklom, na člnoch sa premáva polícia, pohotovostná služba a aj samotní obyvatelia mesta…

  • Gondola – čierne loďky v minulosti postavené na rýchly presun plaviace sa po miestnych kanáloch s dlhoročnou tradíciou sú jedným z najväčších turistických lákadiel. Kabínkové gondoli, ktoré v dobe svojej veľkej slávy skrývali lordov z aristokratických rodín spolu so svojimi konkubínami dnes už nejazdia. Preto je v súčasnosti plavba po kanáloch sprevádzaná holým nebom. Všetky gondoli majú kapacitu 6 osôb a polhodinová cesta stojí okolo 100 € + v prípade záujmu príplatok za speváka spievajúceho serenádu. Trošku drahá romantika nie?

gondola benatky

  • Vaporetti – vodné autobusy – mesto na vode spolu so svojou spletitou zmesou kanálou môžeš preskúmať aj vaporettom – loďou v podobe verejnej dopravy. Mapku liniek, časový harmonogram odchodov a ceny lístkou si vieš pozrieť na ACTV a Venezia.net.
  • Traghetto – verejný trajekt – menej luxusné verzie gondoly, ktoré prevádzkujú gondolieri v spolupráci s mestskou radnicou. Plavia sa cez Grand Canal, ktorý križujú tri mosty. Oficiálne trasy a informácie o doprave verejnou gondolou nájdeš na Venice for Visitors.
  • Vodné taxi – ak hľadáš najdrahšie taxi služby v Európe, si na správnom mieste! Na ich využitie je potrebná rezervácia, pričom oficiálne taxíky majú po bokoch čierne registračné číslo na žltom podklade. Motoscafi Venezia

zapad slnka benatky

Labyrint spletitých uličiek a kanálov

Prechádzam sa po úzkych uličkách a strácam sa v ich labyrinte. Jedna cesta je plná rušných ľudí a kaviarní s vôňou čerstvo mletej kávy, v druhej počuť iba hukot vĺn narážajúcich na pestrofarebné budovy, ktoré za sebou zanechali motorové člny. Narážam na domy dvoch tvárí. Tá krajšia z nich je vystavená obdivu ľudí, či plaviacim sa gondolám a druhá nesie známky uplynulých rokov a minulosti. Sledujem výklady obchodov so starožitnosťami a ručne robenými maskami. Z ich výroby sa stalo remeslo, pričom každý tvar má svoj význam. Benátky tvorí 118 ostrovov postavených na lagúne formovanej morskou hladinou, prílivom a odlivom, ktoré ako už súčasť koloritu z času na čas zaplavia uličky mesta. Cestou vdychujem históriu spolu s jej umením a nasledujem slová Napoleona, ktorý Benátky označil za najkrajšiu galériu sveta, ktorej stropom si zaslúži byť iba nebo.

benatky kanal polaroid

Aké sú moje tipy, postrehy?

  • Za účelom uržania čistoty je v Benátkach zákaz kŕmenia holubov.
  • V prípade, že sa chystáš autom, parkovať za poplatok môžeš pri Piazzale Roma.
  • Vo večerných hodinách sa mesto pomaly vyprázdňuje, kedy všetky jednodňové zájazdy končia a ľudia sa uchyľujú do svojich hotelov.
  • Reštaurácie, ktoré majú XY jazykov a fotiek na jedálnom lístku sú vo väčšine predražené a jedlo je priemerné.
  • S celodenným lístkom na vaporetto sa dostaneš aj na okolité ostrovy.
  • Karta Venezia Unica predstavuje city-pass, s ktorým môžeš využívať verejnú dopravu, vstupy do miestnych pamiatok, či kultúrnych podujatí.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať