Ostrov Thoddoo na Maldivách: Prečo som si ho vybrala, s čím si ma získal a čo je to čo mi tam chýbalo?
Už je to síce nejaká doba, čo som sa vrátila...

Už je to síce nejaká doba, čo som sa vrátila z Maldív a na miestnej pláži odvtedy pribudla hojdačka, ale obraz bieleho piesku a tyrkysového mora mám stále v hlave. Aká bola moja prvá otázka pred odletom? Súvisela s ostrovom, ktorý by som si mala pre návštevu vybrať. Kritériá som mala jasné, a tak z plánovania vzišiel ostrov Thoddoo na Maldivách. Prečo som si ho vybrala, s čím si ma získal, no čo je to, čo mi tam chýbalo?

Zodpovedné cestovanie po svete - cestovateľský blog

Maldivy sú magnetom pre všetkých, čo hľadajú pohodu a oddych s nádychom exotiky. Do roku 2008 svoje brány návštevníkom otvárali iba v podobe súkromných rezortov, kedy boli dovolenkovou destináciou ľudí s menej obmedzeným rozpočtom. 3x hurá pre zmeny vo vláde, ktoré začali éru cenovo dostupných hotelov a penziónov. Nové možnosti cestovania a návštevy ostrovov v krajine však zo začiatku načrtávajú otázku: „Vybrať sa na domáci alebo rezortový ostrov?“

Súkromné – rezortové ostrovy

Sú drahým a luxusným prototypom Maldív, ktorý je pripravený uspokojiť požiadavky aj toho najnáročnejšieho návštevníka. Ostrovy sú prístupné pre hostí a zamestnancov, ktorí z prevažnej časti ani nepochádzajú z Maldív. Cenové rozpätie za noc sa pohybuje od niekoľkých stoviek Eur, až po tisíce. Také tropické bungalovy postavené nad vodou sú síce lákavé, no nepáči sa mi zásah ľudskej ruky do prírody (napríklad v podobe vytrhávania koralov pre bezpečnosť turistov, ktoré sa formujú do súčasnej podoby niekoľko rokov). Neplatia tu žiadne obmedzenia vyplývajúce zo samotného náboženstva, ale vzťahuje sa k nim nasledovné:

  • letiskové transfery väčšinou nie sú súčasťou ceny a niektoré rezorty si častokrát vyžadujú transfer vlastnými prostriedkami, čo znamená zvýšenú cenu za dopravu;
  • v niektorých prípadoch cena neobsahuje poplatok vo výške 23 % za poskytnuté služby počas pobytu;
  • možnosti stravovania sú obmedzené na rezortové reštaurácie;
  • vzhľadom na exkluzivitu rezortov sú sadzby za poskytované výlety značne vyššie.

Verejné – domáce ostrovy

Zostať na ostrove obývanom domácimi obyvateľmi neznamená ukrátenie sa o pláže, dobré jedlo, či oddych v tropickom raji. Poskytujú možnosť nazrieť do každodenného života Maldivčanov, prístupnú verejnú dopravu, lacnejšie ubytovacie zariadenia a všetko čo je k pobytu potrebné (aj keď v obmedzenom množstve) – reštaurácie, či menšie obchody so suvenírmi a potravinami… Domáci obyvatelia sú trošku bordelári, takže pláže nie sú presným, zrkadlovým obrazom rezortov a sem tam sa ujde nejaká odhodená topánka alebo deravý, krabmi zdomácnený gauč. Napriek tomu patria maledivské pláže k najkrajším, ktoré som navštívila. Okrem toho tu platia určité pravidlá týkajúce sa predovšetkým obliekania a prísny zákaz spotreby alkoholu, na základe čoho sa prebdené noci s pohárom v ruke stanú počas pobytu minulosťou.

Ďalšie informácie, ktoré potrebuješ pred cestou na Maldivy vedieť si prečítaš v tomto článku.

Dovolenka na Maldivách - ostrov Thoddoo na Maldivách

Ostrov Thoddoo na Maldivách – domáci ostrov

Ostrov sa nachádza 67 km od Male (hlavné mesto Maldív), pričom sám o sebe nie je veľký. Jeho 2 km dĺžka a 1 km šírka ho predurčujú prebádať za pár hodín. Časť je tvorená plantážami ovocia a zeleniny, keďže je jeden z mála ostrovov, ktorý úrodu vyváža svojim „susedom“. Farmy sú takmer všade kam oko dovidí, vďaka čomu si ostrov Thoddoo na Maldivách vyslúžil titul „ovocný raj“Okrem toho je asi celkom dôležitý fakt, že patrí medzi zmes domácich ostrovov, na ktorých okrem časníkov a barmanov stretnúť aj miestnych obyvateľov. To ako sa na ostrov dostať a ako to vyzerá s ubytovaním nájdeš tu.

• Dovolenka na Kube: Čo treba pred cestou vedieť a na čo si dávať pozor? Všetko čo potrebuješ si prečítaš TU

Prečo som si ostrov Thoddoo na Maldivách vybrala?

Späť teda k tým kritériám, ktoré som si pred cestou stanovila. O tom, že navštívim domáci ostrov s hrajúcimi sa deťmi na ulici a nie rezortový nebolo moc pochýb. Nebudem si nahovárať, že to bolo iba kvôli kultúre, ale samozrejme aj kvôli cene. Každý ostrov je však pre niečo jedinečný, a tak bolo celkom ťažké vybrať ten, ktorý bude vyvolený. Čo som hľadala?

Maldivy kuchyňa - čo treba pred cestou vedieť?

  1. Pláže vyhradené na kúpanie v plavkách. Nie všade sú samozrejmosťou a keďže neviem čo iné by som na Maldivách robila okrem kúpania, bola to jedna z prvých vecí, ktoré som hľadala. Maldivy sú moslimská krajina a ženy nosia čiernu abaju, ktorá im zakrýva hlavu, ramená a telo. Kúpanie sa na verejnosti v bikinách je striktne zakázané.
  2. Ubytovacie a stravovacie možnosti. Aj keď sú domáce ostrovy sprístupnené, nie na každom z nich je otvorený hotel alebo penzión pre prichádzajúcich návštevníkov.
  3. Dostupnú dopravu loďou z hlavného mesta Male alebo letiskového ostrova Hulhumale.
  4. Kľud, pokoj, pohodu. Nechcela som žiadne preplnené pláže s lehátkami vzdialenými centimeter od seba. O niektorých ostrovoch (napríklad Maafushi) som počula/čítala, že sú veľmi preplnené návštevníkmi aj pre svoju blízkosť k letisku. Sem-tam som sa sa stretla s negatívnymi recenziami, ale ja sama som na Maafushi nebola.

Ostrov Thoddoo na Maldivách: Prečo som si ho vybrala, s čím si ma získal a čo je to čo mi tam chýbalo?

Tak som hľadala, pýtala sa a čítala, až som sa dostala k ostrove Thoddo (Toddú), ktorý je známy čistou plážou „bikini beach“. Keďže je ostrov obývaný, pre svojich obyvateľov sa tam nachádza nemocnica, škôlka, menší obchod, telocvičňa, či dve veľké mešity… Tie vraj postavil bohatý Maldivčan, ktorý je vlastníkom niekoľkých rezortov. Na ostrove sa okrem toho nachádza niekoľko ubytovacích zariadení a 4 reštaurácie, ktoré nie sú veľmi rôznorodé a fungujú na princípe: rybu si objednaj deň dopredu, aby bol čas ju vyloviť a na sendvič musíš čakať, lebo treba zbehnúť pre chlieb do obchodu. A tak ako na väčšine domácich ostrovov, aj tu ľudia vstávajú ráno, kedy si predpoludním skočia zaplávať, poobede oddychujú a do západu slnka sa znova vyberú kúpať.

• Dovolenka na Filipínach, ktoré majú viac ako 7 000 ostrovov. Prečo si vybrať Palawan?

S čím si ma ostrov Thoddoo na Mal(e)divách získal?

„Bikini beach“ a teda pláž vyhradená na kúpanie sa v bikinách je naozaj maličká, no o to viac pôvabná. Nachádza sa približne 15 minút chôdze od dediny a jej vstup sa skrýva za zeleným porastom. Pod miestnymi palmami vysí niekoľko hojdacích sietí a piesok, do ktorého si zaboríš nohy je jemný a biely. More je priehľadne čisté a keďže Maldivy obklopuje Indický oceán, ktorý je najteplejším svetovým oceánom je aj príjemne teplé. Pláž je udržiavaná, aj keď o pár krokov ďalej sa v piesku raz za čas povaluje opustená pohovka alebo súčiastky rozbitej lode. Počas mojej dovolenky na Maldivách som mala takmer stále pláž vyhradenú pre seba a veľké množstvo ľudí si na takom malom mieste ani neviem predstaviť. Kam by sa všetci pomestili?

Maldivy zapad slnka ostrov Thoddoo

Západy slnka sú sfarbené do fialova a počuť iba šum vetra a hukot vĺn. Na oblohe poletujú obrovské netopiere, ktoré pre ľudí nie sú nijako nebezpečné. Patria medzi najväčšie netopiere na svete a kŕmia sa dozretým ovocím.

Okolie ostrova je obklopené plantážami, na ktorých sa pestuje predovšetkým papája, melón, alebo kokos. Keďže ovocia tu majú naozaj dostatok, ubytovania svojim hosťom z nich pripravujú šaláty, či šťavy (občas zmiešané s mliekom). Počas prechádzok medzi sadenicami stretávam zberačov ovocia, ktorí mi zadarmo ponúkajú papáje veľké prinajmenšom ako tekvica, pričom nikomu nevadí, keď si sem-tam jednu na obed odtrhnem. Okrem toho ťa domáci s radosťou prevezú po niektorej z fariem a vysvetlia proces sadenia, dozrievania a zberu.

Ostrov Thoddoo na Maldivách - čo mi na ostrove chýbalo?

Ľudia sú milí, aj keď nie príliž zhovorčiví a vo večerných hodinách spoločne vysedávajú pred domami. Deti sa hrajú futbal v uliciach a vykrikujú na každú neznámu tvár „Hello“. Na ostrove je dostupné aj potápačské centrum PADI, ktoré zapožičiava bicykle, alebo organizuje rôzne výlety, ktoré sa dajú zarezervovať aj cez ubytovanie. Šnorchlovanie s rajami, večeru vo dvojici na jednom z neobývaných ostrovov, výlety loďou a podobne.

• Ako sa dostať z Neapolu na amalfské pobrežie a čo všetko potrebuješ vedieť? Prečítaj si TU

Čo mi na ostrove chýbalo?

Kúsok od pláže žije iba niekoľko druhov rýb a koralov, ktoré pre niekoho, kto má so šnorchlovaním alebo potápaním skúsenosti, nemusia byť až veľmi zaujímavé. Prúd je občas silný a plávanie tak uľahčujú plutvy. Ja som plutvy nemala, a tak som šnorchlovanie niekoľkokrát vzdala. Na rozdiel od iných ostrovov, bujný podmorský život s pestrofarebnými rybami, korytnačkami alebo koralmi je od ostrova Thoddoo vzdialený. K útesom sa tak dá dostať iba vďaka niektorému z poskytovaných výletov. Piesok na pláži je aj vďaka tomu jemný, bez akýchkoľvek úlomkov koralov, ktoré by vyplavilo more.

Maledivy bez miliónov- Dá sa to: Treba si iba vybrať správny ostrov.

Ostrov Thoddoo na Maldivách – na čo si dávať pozor?

  1. Množstvo komárov – vo večerných hodinách sa to komármi len tak hemží a preto je užitočný repelent.
  2. Vyjednávania nie je súčasťou maldivskej kultúry a preto všeobecne nie je moc akceptované. Na ostrove Thoddoo sa nachádza jeden mierne predražený obchod so suvenírmi, v ktorom som sa pokúšala zjednávať, no neúspešne. Predávajúci bol neoblomný a bolo mu jedno, či si niečo kúpim alebo nie.
  3. V reštauráciách sa nedá platiť kartou a na ostrove sa pokiaľ viem stále nenachádza bankomat, alebo zmenáreň. Peniaze si je preto dobré zameniť vopred. Miestna mena sa nesmie z krajiny vynášať, a tak ak potrebuješ väčšie množstvo peňazí, zameň si ich v banke, či na letisku, kde dostaneš doklad. Maldivské rupie (MVR) vytiahnuté z bankomatu sa nedajú zameniť naspäť na cudziu menu. USD sú na Maldivách všeobecne akceptované a niektoré ubytovania ich zamenia za miestnu menu.
  4. Maldivy sú moslimská krajina a aj keď som sa ja so žiadnou zlou situáciou nestretla, pri prechádzaní dedinou sa netreba moc odhalovať. Počula som o situáciách, kedy si domáci muži fotili a sledovali ženy v plavkách na bikini beach, či mali sexuálne narážky. Okrem toho nie je nič príjemné, keď sedím v reštaurácii v tielku plnej domácich žien, ktoré ma sledujú pobúreným pohľadom. Preto si všade so sebou nosím šatku, ktorú si cez seba iba prehodím.

Zľavy na wellness pobyty

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním podelíš jeho zdieľaním, alebo k nemu hodíš hodnotenie, či komentár. Pre viac fotiek a príbehov z ciest sleduj FBIG. Máš aj ty nejaké zážitky, ktoré by v článku nemali chýbať? Nezabudni sa o nich podeliť.

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať