Kompletný návod ako cestovať po Maldivách + 20 obľúbených fotografií
Maledivy ako súostrovie v strede Indického oceánu, ktoré pozostáva z...

Maledivy ako súostrovie v strede Indického oceánu, ktoré pozostáva z okolo 1200 ostrovov lákajú priezračnou vodou, bielym pieskom a dokonalým obrazom pravého raja. Vzhľadom k tomu, že myšlienka na hompálanie sa v húpajcej sieti v tieni paliem s mladým kokosom v ruke bola naozaj neoblomná (a priznám sa, že ma stále láka naspäť) som sa rozhodla túto tropickú krajinu navštíviť aj ja. Nachádza sa juhozápadne od Indie a Srí Lanky, skladá sa z 26 koralových atolov a viac ako 200 obývaných ostrovov.

Kompletný návod ako cestovať po Maldivách + 20 obľúbených fotografií

Kedy je najlepší čas na návštevu Maldív?

December – apríl je hlavnou sezónou čo aj napriek tomu, že Maledivy ešte nepoznajú veľkú preplnenosť znamená najviac návštevníkov a zvýšené ceny ubytocích zariadení a výletov na jednotlivých ostrovoch. Počasie je najteplejšie, zrážky sú zriedkavé no podmorský život medzi koralovými útesmi zažíva menší spánok. V čase od mája – novembra sa objavia občasné dažďové prehánky, no útesy sú preplnené podmorským životom, oceán poskytuje najlepšie vlny a z dôvodu menšieho návalu turistov je výška cien ubytovania a služieb priateľnejšia. Ja som Maldivy navštívila v júli a za celý čas nepršalo ani raz. Počasie bolo príjemné, tropické ovocie práve dzrievalo a nad hlavami nám poletovali obrovské netopiere.

batman maldives thoddoo

Ktorý ostrov si vybrať?

Keď som sa chystala na Maldivy bola som zmätená z toľkých ostrovov a možností. Každý ostrov je špecifický a ponúka autentické zážitky, pričom z takého množstva ako ich je na Maldivách si je naozaj ťažké vybrať. Približne 80 z celkovo obývaných ostrovov tvoria drahé strediská s luxusnými rezortmi. Tie ďalšie sú dýchajúcim obrazom pravého maledivského života. Na základe toho, existujú dva druhy ostrovov súkromný – „rezortový“ a verejný – „domáci“ ostrov.

Súkromné – rezortové ostrovy

Predstavujú práve ten drahý a luxusný prototyp Maldív, ktorý je pripravený uspokojiť požiadavky aj toho najnáročnejšieho návštevníka. Ostrovy sú prístupné pre hostí a zamestnancov, ktorí z prevažnej časti ani nepochádzajú z Maldív. Cenové rozpätie za noc sa pohybuje od niekoľkých stoviek eur až po tisíce a aj keď sú tropické bungalovy postavené nad vodou lákavé, nepáči sa mi zásah ľudskej ruky do prírody v podobe vytrhávania koralov pre bezpečnosť turistov, ktoré sa formujú do súčasnej podoby niekoľko rokov. Neplatia tu žiadne obmedzenia vyplývajúce zo samotného náboženstva, ale vzťahuje sa k nim nasledovné:

    • letiskové transfery nie sú súčasťou ceny a niektoré rezorty si častokrát vyžadujú transfer vlastnými prostriedkami, čo znamená zvýšenú cenu za dopravu
    • v niektorých prípadoch cena neobsahuje poplatok vo výške 23% za poskytnuté služby počas pobytu
    • možnosti stravovania sú obmedzené na rezortové reštaurácie
  • vzhľadom na exkluzivitu rezortov sú sadzby za poskytované výlety značne vyššie.

maldivske plaze ostrov thoddoo

Verejné – domáce ostrovy

Zostať na ostrove obývanom domácimi obyvateľmi neznamená ukrátenie sa o pláže, dobré jedlo, či oddych v tropickom raji. Poskytujú možnosť nazrieť do každodenného života Maldivčanov, prístupnú verejnú dopravu, ubytovacie zariadenia za pár eur na noc a všetko čo je k pobytu potrebné (aj keď v obmedzenom množstve) – reštaurácie, či menšie obchody so suvenírmi a potravinami… Domáci obyvatelia sú trošku väčší bordelári, takže pláže nie sú presným, zrkadlovým obrazom rezortov a sem tam sa ujde nejaká odhodená topánka, alebo deravý, krabmi zdomácnený gauč. Napriek tomu patria maledivské pláže k najkrajším, ktoré som navštívila. Okrem toho tu platia určité pravidlá týkajúce sa predovšetkým obliekania a prísny zákaz spotreby alkoholu, na základe čoho sa prebdené noci s pohárom v ruke stanú počas pobytu minulosťou.

plavba lodou maldivy

Aká bola moja voľba?

Jednoznačne domáci ostrov a to nielen pre väčšiu finančnú dostupnosť, ale aj z dôvodu, že som chcela zažiť pravé Maledivy s vysmiatymi deťmi na ulici. Mojou podmienkou bola čistá pláž, možnosť kúpať sa v plavkách – keďže to nie je samozrejmosť a čo najmenej turistov. Na Maledivy som priletela z trošku aktívnejšej cesty po Srí Lanke očakávajúc možnosť bezstarostného vylihovania na pláži s knihou v ruke. Let dorazil v neskorších hodinách, vzhľadom k čomu som prvú noc strávila na Hulhumale – „letiskovom ostrove“. Na druhý deň som sa verejnou ľoďou vydala na ostrov Rashdoo s tvárou prilepenou na okienku a očami zaostrenými na azúrové more a susedné ostrovy. Konečnou zastávkou sa stal ostrov Thoddoo, inak známy ako „ovocný raj“. Presný rozpis ako sa na ostrov dostať a informácie o ubytovaní nájdeš TU.

sunset maldives beach

Doprava na Maldivách – ako sa dostať z letiska na ostrov?

Samotné letisko je jedným z tisícok ostrovov Maldív, pričom s transferom či už na rezortový, alebo domáci ostrov vo väčšine prípadov poradí ubytovacie zariadenie (treba ho osloviť). Doprava na Maldivách je veľmi premenlivá a ovplyvnená predovšetkým počasím. V piatok verejná doprava nepremáva a preto ten kto priletí v tento deň a chce sa  vyhnúť tak ako aj ja predraženým súkromným ľoďkám, alebo lietadlu musí zostať nocovať na Hulhumale, alebo Male – v hlavnom meste, kde sa je možné prepravovať pešo, s taxíkom, alebo s autobusom. Vo všeobecnosti existuje verejná, alebo súkromná doprava a ich prvotným rozdielom je cena a čas strávený na ceste.

Doprava loďou

Maldivy sú ostrovná republika, ktorú obmýva Indický oceán, na základe čoho je najvyužívanejšou a v mnohých prípadoch jedinou možnosťou dopravy ľoď. Niekoľko rokov dozadu neexistovala pravidelná doprava medzi jednotlivými ostrovmi a miestny obyvatelia museli využívať súkromné člny, či nákladné rybárske ľode aby sa dostali  z jedného ostrova na druhý, alebo do hlavného mesta. Štát sa v posledných rokoch preto rozhodol zaviesť program s cieľom rozvoja infraštruktúry a zaviedol „atol trajekty“, ktoré plávajú medzi ostrovmi v rámci jedného atolu. 

    • „Dhoni“ – ručne vyrábané verejné loďky, ktoré patria k najstarším morským plavidlám na Maldivách. Sú to tradičné ľoďky postavené z dreva kokosovej palmy, doplnené motorom. Premávajú medzi jednotlivými ostrovmi (okrem piatka) a ceny sa pohybujú okolo 1-2 USD/osoba.
    • Speedboat – loďky, ktoré sú o niečo drahšie ako „dhoni“, no aj značne rýchlejšie. Cena sa pohybuje okolo 50 – 100 USD v závislosti od vzdialenosti.
  • Súkromné loďky – luxusná a najdrahšia lodná preprava, ktorú si treba zvlášť objednať, pričom loďku má každý sám pre seba. Ceny začínajú od niekoľkých stoviek dolárov.

Presné trasy, časy príchodov, či odchodov jednotlivých prepravných možností z a do vybraných ostrovov nájdeš na Atoll Transfer.

dhoni maldives

Doprava lietadlom

    • Klasické lietadlá – lietajú na ostrovy, na ktorých je vybudované letisko. Presné informácie sú dostupné na Maldivian aero.
  • Hydroplány – let hydroplánom je pomerne drahá záležitosť, poskytuje však možnosť výhľadu na ostrovy, atoly, lagúny, alebo útesy roztrúsené po oceáne. Hydroplány lietajú na ostrovy, na ktorých nie je vybudované letisko a všetky lety sa uskutočňujú počas dňa. Kapacita nákladu vo vodných nádržiach je obmedzená, preto sa každá batožina pred nákladom odváži a keď nespĺňa dané kritéria, musí počkať na ďalší let, alebo bude určená na prepravu loďou. Presné informácie o jednotlivých letoch sú dostupné na Trans Maldivian.

beach thoddoo

Miestna kuchyňa

Jednou z najväčších výhier cestovania je ochutnávať kuchyňu z rôznych kútov sveta. Maledivy sú malé ostrovy, ktoré sú obklopené nekonečným oceánom, na základe čoho je väčšina potravín dovážaná. Už len samotná cesta na ostrov Thoddoo bola sprevádzaná krabicami s konzervami a potravinami najrôznejšieho druhu, ktoré sa roznášajú na jednotlivé ostrovy. Kuchyňa je zmesou Indických, Arabských, Srí Lanských vplyvov pričom základ tvoria ryby a kokos, ktorý je súčasťou viacerých jedál. Tradičnými maledivskými raňajkami je „Mas huni“ – zaujímavá kombinácia údeného tuniaka so strúhaným kokosom.

Jeden večer som sa rozodla najesť v jednej asi z troch reštaurácií na celom ostrove. Vybrala som si grilovanú rybu veď človek by si myslel, že ich majú dostupné stále, ale na základe toho, že si ich takmer každý loví sám si ju trebalo vopred predobjednať. Mojou druhou voľbou bol sendvič. Po krátkej odmlke sa domáca pani, ktorá bola majiteľkou, kuchárkou aj čašníčkou v jednom vrátila s ospravedlním, že v obchode nemajú dostupné pečivo. Čo si teda vybrať? Či chcem, či nechcem iba to čo majú dostupné. Supermarkety poskytujú obmedzený výber základných potravín a značnú časť ponuky tvoria sladkosti, Coca Cola, alebo zmrzlina.

kokos male

Maldivská kultúra a náboženstvo

Maldivy boli v minulosti dôležitou križovatkou v Indickom oceáne, vzhľadom k čomu je ich samotná kultúra zmesou vplyvov návštevníkov, ktorí sa na ostrovoch počas rokov usadili. Námorníci z rôznych kútov sveta plávajúci oceánom prispeli k formovaniu rozmanitej kultúry, ktorá sa medzičasom asimilovala do miestnych zvykov a tradícií spojených s morom ako darcom života okolo nás. Na ostrovoch sa mieša rôznorodosť chutí, hudby, tanca, či remeselného umenia, ktorého tvorivosť vidieť v každom ručne robenom kúsku – na ostrovoch sa dajú kúpiť jedinečné suveníry, vyrábané z dreva, či kokosových orechov. Čo sa týka náboženstva, islam je jediným štátnym náboženstvom. Vzhľadom k vierovyznaniu sa vzťahujú pravidlá aj na dovoz vybraných vecí, ktoré si je zakázané so sebou priniesť do krajiny:

  • náboženské predmety
  • predmety urážajúce islam
  • výrobky z bravčového mäsa
  • narkotiká
  • porno časopisy, či videá
  • alkohol a liehoviny.

kvietok maldives

Čo je dobré pred cestou vedieť?

  • Vstupné víza je možné dostať priamo na letisku a na 30 dní sú zadarmo.
  • Americký dolár (USD) je široko akceptovaný, ale v prípade domácich ostrovov je lepšie mať pri sebe Maldivskú rupiu (MVR).
  • Batožina návštevníkov je na letisku ešte pred vidaním otváraná a kontrolovaná poverenými pracovníkmi.
  • Do krajiny ťa nepustia bez preukázateľnej rezervácie ubytovania, počas celej dĺžky tvojho pobytu.
  • Vývoz koralov a peňazí v miestnej mene je zakázaný.
  • Časový posun (+3h) je normálny avšak v podobe Maldív je predsa niečim zaujímavý. Niektoré ostrovy, ako napríklad Olhuveli sú ešte o hodinu dopredu (+4h).

„Súkromná“ pláž 24 hodín/denne, presun domácich na skútroch aj tú najmenšiu vzialenosť, pohostinnosť, vysedávanie miestnych pred jedným domom s tabletom v ruke sledujúc športové správy a skrolujúc Facebook, či nezameniteľná chuť miestnej kuchyne… Presne také sú Maldivy, ktoré som zažila ja a ktoré sú z mojho pohľadu naozajstným prototypom raja s bielym pieskom a azúrovým morom, ktorý skrýva tajomstvá podmorského života.

krab maldivy

nohy maldives thoddoo beach

musla maldivy ocean

zapad slnka maledivy

together maldives beach

diving maldives

Maledivy bez miliónov- Dá sa to: Treba si iba vybrať správny ostrov.

zapad slnka maldivy

walk maldives couple sunset

maldivian coconuts

domaci maldivcan


⇒ ČÍTAJ ĎALEJ: MALDIVY BEZ MILIÓNOV? DÁ SA TO. TREBA SI LEN VYBRAŤ SPRÁVNY OSTROV ⇐

ČÍTAJ ĎALEJ: TOP10 CESTOVATEĽSKÝCH MOMENTOV, KTORÉ STOJÍ ZA TO ZAŽIŤ ⇐

ČÍTAJ ĎALEJ: SRÍ LANKA – 20 FOTOGRAFIÍ, KTORÉ ŤA INŠPIRUJÚ VYRAZIŤ DO SVETA ⇐

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať