Ostrov Lokrum sprevádzaný seriálom GOT, temným príbehom a škrekotom pávov
Ostrov Lokrum - drobná "oáza" vykúkajúca z Jadranského mora, hneď...

Ostrov Lokrum – drobná „oáza“ vykúkajúca z Jadranského mora, hneď vedľa známeho Dubrovníka. Prírodná rezervácia, ktorá sa stáva príjemným, jednodňovým únikom od miestami hlučného mesta. Jednodňovým, pretože okrem zákazu vodenia psov, zakladania ohňa, roznášania odpadkov alebo fajčenia, na jeho území platí aj zákaz nocovania.

Ostrov Lokrum - mapa

Obrázok – zdroj: lokrum.hr

85 miliónov rokov. Približne toľko rokov trvalo, kým sa vápencové horniny vytvárajúce ostrov Lokrum vyformovali do dnešnej podoby. Tvoria rôzne útvary, ktoré sa v spojení s rebríkmi vedúcimi do mora stávajú trošku inou kúpacou zastávkou. Ich prostredie dotvára škrekot voľne žijúcich pávov a ak si odmyslím more a z druhej strany pomerne množstvo zelene, mám pocit, akoby som sa prechádzala po Marse.

Jednodňový výlet na ostrov Lokrum z Dubrovníka

Na ostrov Lokrum sa dá z historického centra Dubrovníka dostať loďou, ktorá pravidelne vyráža z prístavu „Old Town Port“. Prístav sa nachádza na konci hlavnej ulice zvanej Stradun, či Placa. Tá vedie cez staré mesto Dubrovníka, ktoré je obohnané hradbami a spája západný vchod „Pile Gate“ s východným „Ploče Gate“. Táto ulica sa stala v 13. storočí hlavnou dopravnou trasou mesta a do dnešnej podoby sa vyformovala po ničivom zemetrasení.

Výhľad na ostrov Lokrum z Dubrovníka

Späť však k ostrovu Lokrum, na ktorý od apríla – novembra premáva z Dubrovníka loď. Odchody a príchody sa priebežne aktualizujú a nájsť sa dajú na stránke ostrova. Počas mojej júlovej návštevy premávajú každých 30 minút. Lístok ( 200 Kn/osoba) sa kupuje priamo v prístave a obsahuje aj samotný vstup na ostrov, ktorý inak stojí 150 Kn. (V prípade využitia Dubrovnik Card platí na cenu lístkov zľava, ako aj na rôzne vstupy do múzeí alebo samotné dubrovnícke hradby.)

Na ostrov Lokrum sa okrem lode dá dostať aj prostredníctvom organizovných túr. Niektoré agentúry sprostredkúvajú kajaking okolo ostrova, či výlety inšpirované Game of Thrones. Ostrom Lokrum v seriály totiž predstavuje Qarth.

Ostrov Lokrum ako magické mesto Qarth zo seriálu Game of Thrones

Ak si jedným z fanúšikov Game of Thrones, možno si spomenieš na obchodné mesto Qarth. To sa v niektorých častiach stáva cieľom Daenerys Targaryen, ktorá sa na jeho území rozhodne hľadať spojencov. Napriek tomu, že jej cesta trvá niekoľko dní, na jeho pevninu z Královho prístaviska – Dubrovníka vstupujem za pár minút. Bez čarov, či drakov. Jednoducho. Loďou.

Ostrov Lokrum - Game of Thrones filmové lokalityObrázok – zdroj: lonelyplanet.com

Prechádzam cez záhrady benediktínskeho kláštora, ktoré ovládali chamtiví vládcovia „Pureborn“, pričom pomyselne sledujem kroky Khaleesi. Sadám si na železný trón, ktorého repliku ukrývajú priestory Máriinho kláštora. Monastery Of St Mary si toho za roky svojej existencie zažil veľa. Úpadok, zabudnutie, aj znovuzrodenie. Nakoniec sa dožil využitia v podobe súčasti chorvátskej akadémie vied a umenia. Zároveň ukrýva expozíciu venovanú seriálu „GOT“, ktorý svojim príbehom okrem množstva iných priaznivcov dokázal strhnúť aj mňa.

Ostrov Lokrum - Game of Thrones filmové lokalityObrázok – zdroj: lonelyplanet.com

Kláštor v minulosti obývali benediktínski mnísi, ktorí pre svoj čierny odev získali pomenovanie „Čierni benediktíni“. Na ostrove pobudli sedem storočí. Počas nich boli vystavení náladovosti počasia, pirátom, aj zemetraseniu, po ktorom nastala ekonomická kríza. Tá v 18. storočí začala zužovať Dubrovnícku republiku a mnísi boli z ostrova vyhnaní.

Temná legenda ostrova Lokrum

Hovorí sa, že mnísi zo zlosti ešte pred odchodom prekliali každého, kto sa k ich vyhnanstvu pričinil, či mal s ostrovom niečo spoločné. Smrť ako prvá zasiahla troch šlachticov, ktorí odchod navrhli. Jeden sa utopil, daľší vyskočil z okna a tretieho zabil vlastný sluha. Časom sa majiteľom ostrova stal Maximilián (Habsburský) I. Mexický, ktorého si onedlho smrť vzala so sebou tiež. Vďaka zrade z blízkych kruhov bol popravení zastrelením. Jeho manželka Charlotte (belgická princezná) žijúca na ostrove sa zo žiaľu zbláznila. Maximiliánov synovec, ktorý ostrov zdedil sa počas príchodu utopil medzi Lokrumom a Dubrovníkom. Jeho loď sa pre nepriaznivé počasie prevrátila.

Ostrov Lokrum - pávie mláďaPávie mláďa. Pávov na ostrov priniesol Maximilián Habsburský z Kanárskych ostrovov.

Novým majiteľom ostrova sa stal následník rakúskeho trónu – syn cisára Františka Jozefa I. a cisárovnej Alžbety Bavorskej. Princ Rudolf, zamilovaný do Baronesi Mary Vetserovej spáchal spoločne s ňou samovraždu. Príčina do dnešného dňa nebola vyjasnená o koľujú okolo nej rôzne teórie. Matka, cisárovna Alžbeta chcela ostrov vrátiť mníchom, aby konečne pretrhla kliadbu. Tí však ostali verní svojmu sľubu a na ostrov vstúpiť už nechceli. Novým majiteľom ostrova sa tak stala princezná Elizabeth Windischgratz (dcéra Rudolfa), ktorá bola údajne nešťastnou náhodou zabitá talianskym anarchistom Luccenim.

Osud Habsburgovcov naďalej pokračoval spletitými a tragickými udalosťami, až kým v roku 1918 (po 700 rokoch vládnutia), prišli o korunu. Na ostrov Lokrum sa po všetkých tých úmrtiach báli ľudia vstúpiť a už úplne tam nocovať. Možno práve to je jedným z dôvodov, prečo sa na ostrov dá vstúpiť iba v podobe jednodňového výletu.

Ostrov Lokrum, pláže a jeho Mŕtve more

Áno, čítaš správne. Na ostrove Lokrum sa nachádza Mŕtve more, ktoré predstavuje jazero so slanou vodou. Obľúbené predovšetkým rodinami s deťmi, pre tichú vodu bez vĺn. Niekoľko miliónov rokov dozadu sa vďaka tektonickému pohybu vytvorili v skalách praskliny, cez ktoré sa do dnešnej polohy Mŕtveho mora dostala morská voda. Dnes tak ostrov na svojom území hostí drobnú oázu mimo slnečníkov, ktorá je zasadená do bujného zeleného porastu.

Obrázok – zdroj: oddviser.com – Výhľad na Mŕtve more (Mrtvo more) ostrova Lokrum 

Zaujímavosti, ktoré ostrov ponúka

Kúpať sa na ostrove dá takmer kdekoľvek, kde sa jeho skaly stretávajú s morom. Jedným z takýchto miest sú napríklad aj „Rocks“. Tie predstavujú zastávku so zoskupením hornín rôznych veľkostí a tvarov. V ich prasklinách a medzipriestoroch vymytých morom sa zachytávajú drobné kryštáliky soli. Sú pritom domovom rybiek, slimákov, či iných mäkkýšov.

Na východnej strane ostrova sa nachádza najznámejšia nudapláž v okolí Dubrovníka. Konkrétne ide o „HKK beach“.

Rocks

Obrázok – zdroj: hostelworld.com

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Viac fotografií nájdeš na mojom Instagrame

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať