Dovolenka v Dubrovníku: Zaujímavosti mesta, ktoré dýcha históriou
Obnovené terakotové strechy domov, ktoré boli počas vojny za nezávislosť...

Obnovené terakotové strechy domov, ktoré boli počas vojny za nezávislosť zničené, vysoké hradby, mohutné skaly, ligot hladiny mora… Toto a ešte mnoho iného mi preblesne mysľou, ak sa povie dovolenka v Dubrovníku. Perle Jadranu. Meste, v ktorom číha história na každom kroku.

Hradby, ktoré sa tiahnu okolo starého mesta so svojou približne 2 kilometrovou dĺžkou sú miestnou ikonou. Ponúkajú výhľad na dianie starého mesta, aj priezračné Jadranské more, z ktorého vykúkajú obývané, aj neobývané ostrovy. K postaveniu hradieb, ktoré bránili mesto pred neželanými hosťami prispeli návštevníci. Tí totiž za prechod bránou museli platiť mýto v podobe skaly, ktorá s mnohými ďalšími vytvorila hradby Dubrovníka súčasnej podoby.

Staré mesto si UNESCO pod svoje krídla ako kultúrne dedičstvo vzalo už dávno. To sa od tej doby stará o postupné obnovenie častí, ktoré boli zničené zemetrasením (1667) alebo vojnou (1991-2). Nechodia tam autá, kolobežky, bicykle a na oblohe nelietajú drony. (Spúšťanie dronov je v historickom centre, ako aj okolí letiska prísne zakázané.)

Dovolenka v Dubrovníku - Západ Slnka

Dubrovník cestovateľské tipyRužovo sfarbená obloha počas zapadaní slnka

Hlavnú pasáž lemujú reštaurácie a kaviarne lákajúce svojou ponukou, obchody predávajúce výrobky z hľuzoviek, olivovníkov, dubového dreva, keramiky, či suveníry spájajúce sa so seriálom „Game of Thrones“.  Veľká časť seriálu bola totiž natáčaná tu – v Dubrovníku, historicky Raguse.

Dovolenka v Dubrovníku – ako sa dostať z letiska do centra/starého mesta

V prípade využitia leteckej dopravy sa dovolenka v Dubrovníku otvára letiskom, odkiaľ sa chce väčšina návštevníkov presunúť do starého mesta. Ubytovania, ktoré sa sústreďujú za hradbami ponúkajú miestami (predražený) transfer, okrem ktorého sa dá na presun využiť kyvadlová doprava, taxík, či Uber.

Kyvadlová doprava je prevádzkovaná spoločnosťou Platanus a lístok stojí 55 KN/7,50 € jednosmerne a 80 KN/11 € obojsmerne. Autobus premáva každých 30 minút po príchode každého lietadla a smerom na letisko v časoch uvedených na ich stránke. Trasa má 3 zastávky:

 1. Hlavná autobusová stanica – Autobusni Kolodvor nachádzajúca sa pri prístave v časti Gruz.
 2. Zastávka „Pile“ – nachádzajúca sa kúsok od brány vedúcej do starého mesta.
 3. Letisko.

Lístky sa dajú kúpiť na letisku, u šoféra autobusu alebo predom online.

Dubrovnik Card a návšteva hradieb

„Aj keby ste už nič iné nenavštívili, choďte sa pozrieť na hradby“, hovorí Luca, náš sprievodca mestom, ktoré medzi prvými mestami v Európe vybudovalo kanalizáciu. Hradby ponúkajú jeden z najlepších výhľadov na staré mesto, aj jeho okolie kontrastne dotvorené morom. Lístok na hradby platí aj na pevnosť Lovrijenac, ktorá je postavená na skalnatom masíve 37 m. n. m. Pevnosť bránila pred pevninovými, aj morskými útokmi zo západu a jej steny boli najpevnejšími z celého obranného systému mesta.

Výhľad z hradieb na historické centrum mesta

Pevnosť počas svojej existencie zastávala okrem obrannej funkcie aj niekoľko ďalších. Slúžila ako kasárne, či počas talianskej okupácie v období 2. sv. vojny bola používaná ako väzenie pre politických väzňov a partizánov. Dnes sú jej brány otvorené návštevníkom, medzi ktorými boli aj filmári seriálu GOT.

Lístok na hradby stojí 200 KN/27 € a obsahuje aj 50 KN vstupné na pevnosť Lovrijenac. Lístky musia byť využité do 3 dní. (Ak sa zakúpi vstupenka na pevnosť skôr ako na hradby, po jej predložení v pokladni s predajom lístkov na hradby sa jej cena 50 KN odráta z pôvodnej 200 KN.) Dubrovník však poskytuje možnosť zakúpenia aj tkz. „Dubrovnik Card“, ktorá platí na niekoľko pamiatok (vrátane hradieb), aj hromadnú dopravu.

Dubrovník a pláže – (ne)dokonalá plážová destinácia

Topánky do vody sú nepovinnou povinnosťou. Ostré skalnaté výbežky, či morský ježkovia, ktorých často vidieť cez priezračnú hladinu mora sú totiž miestnou nástrahou. V Dubrovníku sa nachádza niekoľko pláží s radami slnečníkov a ľahkým vstupom do mora priamo z pláže, no väčším lákadlom sú rebríky, ktorých schody vedú priamo do mora. Tie sú roztrúsené po rôznych kútoch pobrežia, pričom sú občas na prvý pohľad schované.

Dovolenka v Dubrovníku - plážePrázdna pláž Porporela pri hradbách mesta

Banje Beach DubrovníkObľúbená, ale preplnená Banje Beach

Najpopulárnejšou plážou je Banje Beach nachádzajúca sa kúsok za hradbami starého mesta pri hoteli Argentina. Je pokrytá lehátkami, ktoré si je možné prenajať a väčšinou býva počas leta veľmi preťažená. Sledujem množstvo ľudí, ktorí zaberajú jej vyhradené priestory a pre obrovský nával mi aj napriek obľúbenosti vôbec nepríde atraktívna. Osobne sa najčastejšie vyberám na Porporela, ktorá sa nachádza pri prístave za vežou Sveti Ivan. Tá je z časti tvorená mólom v Starom prístave, ktoré bolo postavené za účelom redukcie intenzity vĺn. Dnes za týmto mólom vedie niekoľko rebríkov priamo do mora, ktoré na svojej hladine odráža ligot slnka.

Zoznam pláží v Dubrovníku a jeho okolí (označené sú dostupné pešo z centra):

 1. Buža Beach – rebríky postavené na skalách priamo pod Buža barom, ktorý je známy svojim výhľadom.
 2. Banje Beach
 3. Porporela
 4. Šulić Beach – pláž, ktorá patrí medzi najstaršie kúpacie spoty v Dubrovníku nachádzajúca sa pri zátoke Kolorina za hradbami mesta.
 5. Danče Beach
 6. Bellevue Beach – približne 20 minút chôdze z centra.
 7. Sveti Jakov Beach
 8. Lapad Bay Beach a Kopakabana – 2 pláže nachádzajúce sa v časti Lapad.
 9. Veliki Žal Beach – približne 30 km od historického centra.

Dubrovník stravovanie – čo ochutnať a kde sa najesť

Dovolenka v Dubrovníku by hádam nebola úplná bez možnosti unášať sa miestnou gastronómiou. Ponuka takmer každej reštaurácie obsahuje cestoviny s legendárnymi hľuzovkami, čierne rizoto zo sépie s výraznou slanou chuťou, či čerstvé morské plody. (V Chorvátsku rastú čierne, aj biele hľuzovky, ktoré získali pomenovanie „Zlato Istrie“. Sú totiž najoceňovanejšou odrodou hľuzoviek a ich cena sa šplhá do závratných výšin.) Okrem miestnej keramiky a výrobkov z dreva navyše miestne obchodíky ponúkajú výrobky z týchto húb, ako aj miestny olivový olej. A v pekárňach? V tých sa oplatí ochutnať chrumkavý chorvátsky burek.

Lady Pi-Pi a jej špeciality na grile

„Toto je najlepšia miestna reštaurácia. Jediná, ktorá morské plody, či mäso pripravuje čerstvo na grile“ hovorí Luca. Grilovať začína o 18:30 do 22:30 a aj napriek tomu, že je trošku zašitá, jej stoly sú vždy plné. V reštaurácii si nie je možné vytvoriť rezerváciu a v prípade zlého počasia sú jej dvere zatvorené. Po ochutnaní morských plodov z jej grilu o jej obľúbenosti už ani my nepochybujeme. Ceny sú trošku vyššie (tanier pre 2 osoby stojí približne 46 €) no sedieť tu v spoločnosti jej dobrého jedla a jednoduchého, no napriek tomu atraktívneho prostredia je zážitok.

Adresa: Peline ul. bb, 20000, Dubrovnik

Dovolenka v Dubrovníku - Čo ochutnať - tipy na reštaurácieSeafood tanier pre 2 osoby

Vegánska Nishta

Drobná reštaurácia nachádzajúca sa v uličkách starého mesta je jednou z mála vegánskych, ktoré toto mesto ponúka. Jedálny lístok obsahuje pár vybraných jedál, akými je falafel, kari tanier, raw špagety zo sladkých zemiakov a kešu omáčkou, burger z tempehu a zopár ďalších. Miest na sedenie je pre jej malý interiér pomenej a aj tie sú často vopred rezervované.

Adresa: Prijeko bb, 20000, Dubrovnik

Peppino’s a božská pistácia

Zmrzlinární je v Dubrovníku veľa, no žiadna sa nevyrovná (podľa mňa/nás) zmrzline z Peppino’s. Ich výber prémiových zmrzlín s krémovou textúrou a kúskami ovocia, či orechov stojí za ochutnanie aj (oproti iným) trošku vyššiu cenu 20 KN/2 €. Ich pistáciová zmrzlina po prvom súste tak zapôsobila na naše chuťové bunky, že sme sa za ňou vracali každý deň znova a znova.

Adresa: Od Puča 9, 20000 Dubrovnik

Dovolenka v Dubrovníku a najkrajší západ slnka na hore Srd

Západy slnka sú akýmsi čarom prírody, ktoré svojimi mieniacimi sa farbami pôsobí až hypnoticky. Hora Srd sa týči vo svojej výške 420 m nad Dubrovníkom a z jej vrcholu je možné vidieť z jednej strany Chorvátsko a z druhej Bosnu. Výhľad je hlavnou atrakciou, za ktorou smeruje množstvo návštevníkov a vďaka možnosti chytiť lanovku aj vo večerných hodinách si je možné užiť západ slnka obklopujúci Dubrovník aj okolité ostrovy zhora. Lankovka bola postavená v roku 1969, no počas vojny bola v r. 1991 zničená. Obnovená a zaradená do prevádzky bola v roku 2010, odkedy dokáže za približne 5 minút na vrchol prepraviť 30 pasažierov.

Západ slnka na hore Srd - DubrovníkDovolenka v Dubrovníku a západ slnka s výhľadom na okolité ostrovy

Ako sa dostať na horu Srd?

 1. Už spomenutou lanovkou – lístky pre dospelú osobu obojsmerne stoja 140 KN/19 € a kúpiť sa dajú online, či v predajnom stánku pri vstupe (Petra Krešimira IV bb, 20000 Dubrovnik). Otváracie hodiny lanovky sa mesačne menia a pozrieť si ich vieš TU.
 2. Pešo – trasa trvá jednosmerne údajne okolo 1 h a začína z TOHTO bodu.
 3. Autobusom – miestny autobus č. 17 smeruje do horskej dedinky Bosanka, odkiaľ je potrebné ďalej pokračovať pešo. Zastávka autobusu sa nachádza pri Pile Gate a cesta do dediny Bosanka trvá približne 25 minút. ODCHODY AUTOBUSOV
 4. Autom.

Game of Thrones filmové lokality a walking tour

Filmári Star Wars, aj najnovšieho spracovania Robina Hooda si pre tie správne scenérie odskočili do Dubrovníka. Najznámejšou kulisou sa však mesto stalo pre seriál Game of Thrones. Počas natáčania 2. série sa stalo hlavnou filmovou lokalitou, pričom predstavovalo King’s Landing – hlavné mesto siedmich kráľovstiev. Niektoré časti a budovy boli upravené postprodukciou, vzhľadom k čomu ich na prvý pohľad ťažko rozpoznať. Prechádzať sa po stopách Cercei, Daenerys, či Tyriona je popri histórie a plážového povalačstva milým spestrením.

Filmové lokality Dubrovník

Scena z druhej série, kde prišlo k zabíjaniu nemanželských detí krála Roberta Baratheona, aby Joffrey nemal ohrozený nárok na trón.

Seriálové lokality si je možné prejsť po svojom (viac v nasledujúcom článku), či prostredníctvom platených, či free walking tours, aj keď tie zadarmo nie sú tak úplne zadarmo. Ja som absolvovala Free „Game of thrones“ Walking Tour so sprievodcom a množstvo zákulisných informácií bolo obohacujúcich.

Game of Thrones - dovolenka v DubrovníkuPriebeh Free Walking Tour

Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Viac fotografií nájdeš na mojom INSTAGRAME

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať