Ďalšiu zastávku v Dubaji mám za sebou a aj keď som sa v tejto džungli mrakodrapov možno niekedy cítila stratená, mám pocit, že som jej konečne prišla na chuť. Staviteľské skvosty, kreativita ľudskej ruky kam len myseľ siaha a prostá odpoveď: všetko je možné, všetko je iba otázkou peňazí. A čo prekoná Dubaj? Asi iba samotný Dubaj.
Pri pohľade z lietadla blikajúce svetlá každým rokom osvetlujú čoraz viac budov a mesto postavené v púšti sa neustále rozrastá. Počas niekoľkých návštev, ktoré sa niesli doslova v znamení „na skok v Dubaji“ som v rýchlosti zažila glanc, pozlátku, ticho v uliciach, nákupy o polnoci a rôzne podoby dovolenky v Dubaji. Poslednú „medzizastávku“ som však zobrala okľukou. Okrem trhu zlata a aromatického korenia, kde ma v snahe čokoľvek mi predať predajcovia za pochodu ovešali všetkým možným som navštívila najväčšiu záhradu sveta – Dubai Miracle Garden.
Viac ako 60 miliónov kvetín a titul zapísaný do Guinnesovej knihy rekordov
Ktorá záhrada sa otvorila v deň sv. Valentína? Zo žiadnou takou som sa predtým nestretla. Všetko je ale raz poprvé a Dubai Miracle Garden – Záhrada zázrakov sa stala mojou premiérou. Milióny kvetín, tisíce farieb na jednom mieste a dôkaz, že Dubaj nie je iba mesto betónu a ocele. Lietadlo, hodiny, plameniaky, farebné dáždniky a srdcervúce kútiky pre zamilovaných… Trocha starostlivosti a využitie odpadovej vody v rukách správnych ľudí vytvorilo miesto, ktorého názov vystihuje jeho skutočnú atmosféru. Stačí ak si odmyslím tisíce ďalších ľudí kráčajúcich vedľa mňa a hneď mám pocit, že som v rozprávkovej krajine pre dospelých. A povedzme si úprimne, toľko kvetov v púšti je predsa tak trošku zázrak nie?
Sen každého záhradkára otvára svoje brány návštevníkom už niekoľko rokov. Počas tejto cesty sa pre mňa záhrada stala jedným z hlavných zaujímavostí v Dubaji. Sama som dlho nevedela, že niečo ako Miracle Garden v Dubaji vôbec existuje. O záhrade som sa dozvedela na instagrame, kde sa kvitnúce domčeky rýchlo stali jedným z najfotogenickejších miest. A čo ma presvedčilo, že som na správnom mieste? Najväčšie lietadlo na svete vytvorené z kvetín – Emirates Airbus A380, ktorému sa navyše točili ešte aj vrtule. Priznám sa, stále som z toho ešte trošku unesená.
Dubaj Miracle Garden – park, alebo botanická záhrada?
Na rozdiel od iných krajín, v Dubaji je možné všetko a niekoľko desiatok rôznych odrôd kvetín vytvárajú štruktúru, ktorá sa každou sezónou mení. Opakujúci sa návštevníci tak môžu každoročne vidieť niečo nové. Budúci rok tak možno gigantické kvetinové lietadlo nahradí novodobá kvetinová konštrukcia niečoho nového. „Záhrada zázrakov“ je okrem toho vedená ako botanická záhrada, čo znamená, že tu platia prísne pravidlá. Žiadna jazda na bicykli, vylihovanie na tráve, alebo trhanie kvietkov do kytice. Počas najteplejších letných mesiacov – od júna do októbra, kedy teploty vystrelia až do výšky 40° C je záhrada zatvorená. Okrem tohto obdobia je Dubai Miracle Garden otvorená celoročne (9:00 – 21:00 a v piatok, v sobotu do 23:00) a cez jej brány prejde viac ako 1,5 milióna návštevníkov ročne. Vstupné do záhrady stojí 40AED pre dospelých a 30AED pre deti, pričom súčasťou záhrady je aj Dubai Butterfly Garden, kam sa však platí zvlášť vstupné.
Ako sa do tejto zaujímavosti v Dubaji dostať?
Tento kvetinový raj – jediný v celých Emirátoch sa nachádza v oblasti Dubailand. Presnejšie pozdĺž ulice Umm Suqeim Road na adrese Al Barsha South. Záhrada stojí celkom mimo mesta a najlacnejší spôsob ako sa k nej dostať je využiť autobus. Ten vyráža od nákupného centra Mall of the Emirates. Číslo autobusu je 105, cesta trvá približne 20 minút a lístok stojí 5AED. Pre verejnú dopravu v Dubaji sa využíva karta „NOL“, ktorá sa nabíja v automatoch. Následne sa prikladá na čítačku v autobusoch, alebo turniketoch pri vstupe do metra. Z karty sa po priložení na čítačku automaticky odráta výška cestovného. A aká je ďalšia možnosť? Taxík, no ten je vzhľadom na vzdialenosť drahší. Tak čo, stane sa záhrada jedným z dôvodov, pre ktoré si kúpiš letenky do Dubaja?
Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Budem však rada každému tvojmu „lajku“, či hodnoteniu. Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj FB, alebo IG. Máš aj ty nejaké zážitky, alebo skúsenosti, ktoré by v článku nemali chýbať? Podeľ sa o nich v podobe komentu.