Sledovanie pohybu leteniek, smeru cesty na ubytovanie, či najbližších stravovacích zariadení alebo zaujímavostí k väčšine ciest patrí. Aplikácie pre cestovateľov dokážu ušetriť čas, no ich výber môže byť rovnako mätúci, ako rozhodnutie o tom, kde sa najlepšie ubytovať.
Sama mám telefón častokrát preplnený nepotrebnými aplikáciami, ktoré zakaždým sľubujú najlepší servis a neoceniteľné výhody. Keď však volám po ich pomoci, rýchlo dokážu nahodiť spiatočku. Točia ma v bludnom kruhu rovnakých ulíc alebo neaktuálnych údajov… Na vlastných cestách som ich prečesala, aj vyskúšala a vybrala novšie, i menej nové, ktoré sa stali mojim nástrojom pre plánovanie, či šetrenie.
1. Vyhľadávače leteniek – Skyscanner, Kayak, Pelipecky
Ceny leteniek sú neustále v pohybe, a tak nikto nevie 100 % zaručiť, či sa ceny čakaním zvýšia, znížia a už vôbec nie, kedy je úplne najvhodnejšie letenky kupovať. Výhodné letenky sú väčšinou vecou lovenia, ktoré si vyžaduje veľa času, aj úsilia. Aplikácie pre hľadanie leteniek na základe rozsahu nastavení, ako je batožina, preferovaná spoločnosť, dĺžka pobytu, množstvo prestupov… umožňujú jednoduché vyhľadávanie na mieru šitých ponúk najrôznejších cenových kategórií.
Aplikácia Skyscanner navyše umožňuje vybrať ako cieľovú destináciu „kdekoľvek“ a namiesto rozsahu dátumov „kedykoľvek“. Na základe tohto zostaví ponuku krajín zoradených od najlacnejších – najdrahšie letenky. To môže byť vhodné predovšetkým pre tých, ktorí nemajú vybranú cieľovú destináciu, sú časovo flexibilní a rozhodujú sa predovšetkým podľa cien.
Aplikácia od Pelikánu „Pelipecky“ okrem vyhľadávania leteniek ponúka aj články a najnovšie aktuality „Hotpecky“. Tie majú podobu správ a týkajú sa rôznych oblastí cestovania.
Photo: designweek.co.uk
2. Presun z miesta na miesto – Uber, Taxify, Grab
Chytiť taxík je v závislosti od destinácie častokrát hotová nočná mora pre peňaženku. Zlá dopravná situácia si občas vyžaduje nepriateľských taxikárov, okružné jazdy v prospech najazdených kilometrov, aj zlý stav vozidla. Uber dnes už poznajú asi všetci, aj napriek tomu, že je v niektorých krajinách jeho činnosť pozastavená. Ako jedna z aplikácií pre cestovateľov ponúka dopravu za priateľnú cenu s možnosťou výberu zdieľanej cesty. Ak sa niekto chce zviesť po rovnakej trase, môže sa pripojiť. Aplikácia predom ukáže náklady na cestu, aj približný čas potrebný na dosiahnutie cieľovej destinácie. Alternatívou aplikácie je Taxify a Grab rozšírená predovšetkým v Juhovýchodnej Ázii.
Photo: Uber.com
3. Sledovanie zmien letu – Check my trip
Niektoré lety majú tendenciu častých zmien, kedy využívam aplikáciu „Check my trip“. Tá cez notifikácie alebo e-mail upozorní aktuálnu zmenu letu, či už ide o posunutý čas odletu, príletu, dĺžky trvania letu, zmenu brány, či číslo priradeného sedadla. Všetky rezervácie ukladá na jednom mieste a keďže je kompatibilná s Google Calendar alebo Outlookom, celý cestovný plán si je možné preklopiť do mobilného kalendára.
Photo: beyondbusinesstravel.com
4. Ubytovanie zadarmo u domácich – Couchsurfing
Ubytovanie zadarmo? Vyskúšaj Couchsurfing, ktorý ponúka ubytovanie priamo v lokálnych príbytkoch u domácich obyvateľov, ktorí sú ochotný prijímať hostí úplne zadarmo. Prehľadné prostredie aplikácie umožňuje jednoduché vyhľadávanie ľudí, posielanie a prijímanie odkazov, či prezeranie si profilov. Nájdeš tu ľudí, ktorí ťa nielen ubytujú, ale okrem toho ti poukazujú prostredie a zavedú na miesta, na ktoré sa ako bežný návštevník nedostaneš. Aplikáciu využívam predovšetkým v prípade, kedy potrebujem hodnovernú informáciu, či radu ohľadom krajiny priamo od niekoho, kto v nej žije.
5. Mapy a GPS – Maps me, Sygic
Medzi užitočné aplikácie pre cestovateľov zaraďujem aj Maps Me a Sygic. Stali sa mojim verným spoločníkom pri brázdení ciest na Faerských ostrovoch alebo prechádzkach po Amsterdame. Obe aplikácie majú offline prístup k databáze máp, ktoré po stiahnutí povoľujú využitie bez pripojenia na internet. Maps me v sebe združuje aj lokalizátor reštaurácií, supermarketov, turistických atrakcií… Nájde napríklad najbližšie zaujímavosti v dostupnej vzdialenosti od aktuálnej polohy. V aplikácii si zaznačujem miesta, ktoré ma zaujali, na ktoré sa chcem možno v rámci pobytu ešte vrátiť, no neviem ich presnú adresu.
Photo: sygic.com
6. Vždy aktuálny kurz – XE Currency, Currency
Prepočet € do meny krajiny, v ktorej sa aktuálne nachádzam a sledovanie kurzu patrí medzi prvé veci, ktoré počas ciest kontrolujem. Aplikácie XE Currency a Currency ponúkajú prehľad aktuálnych kurzov všetkých mien sveta. Ceny s ľahkosťou prepočítajú za mňa (aj za teba) a fungujú v offline režime.
Photo: App Store/Xe Currency
7. Hľadanie, správa ubytovania – Booking, AirBnB
Tisícky možností ubytovania z celého sveta združené na jednom mieste mimo využitia cestovných kancelárií. Booking, ako najvyužívanejší vyhľadávač ubytovania ponúka pestré možnosti najrôznejších cenových kategórií a požiadaviek (hotely, hostely, chatky, apartmány…). Vo svojom rozhraní aplikácia navyše v roku 2019 spustila v niektorých krajinách aj možnosť rezervácie dopravy prevádzkovanej spoločnosťou Grab (vyššie spomenutá aplikácia).
AirBnB naopak zaostruje na možnosti prespávania priamo v domoch, bytoch, či izbách domácich hostiteľov. Navyše už dávnejšie zaradilo do ponuky možnosti zážitkov, ako sú hodiny varenia, tanca, jogy… a to už aj v online podobe.
Photo: booking.com
8. Ubytovanie na niekoľko hodín počas dňa – Dayuse
Niektoré lety sú sprevádzané dlhým prestupom, ktoré môžu byť často vyčerpávajúce a vedúce k myšlienkam pohodlnej postele alebo sprche. Cestovateľská aplikácia Dayuse slúži na rezerváciu ubytovania cez deň v čase potreby, a to aj keď jej dĺžka nepresahuje napríklad 3 hodiny strávené na ubytovaní. V niektorých mestách aplikácia ešte nie je rozšírená, no v takom Londýne, Hongkongu, Paríži alebo Viedni sprostredkúva služby množstva ubytovacích zariadení.
9. Pre lepšiu orientáciu v hromadnej doprave – Citymapper
Bezplatná aplikácia, ktorá poskytuje informácie o hromadnej doprave vo veľkých mestách USA, Kanady, Ázie, Austrálie, Európy, aj Latinskej Ameriky. Citymapper zaraďujem medzi aplikácie pre cestovateľov, ktoré obsahujú podrobné informácie o metre, autobusoch, trajektoch, vlakoch. Tie s najväčšou pravdepodobnosťou v prípade ich dostupnosti na danom mieste aspoň raz využiješ.
Photo: App Store/Citymapper
10. Všetky možnosti dopravy z a do – Rome2Rio
Aplikáciu, rovnako ako aj jej webovú verziu Rome2Rio používam už veľmi dlho. Dokážem vďaka nej zistiť možnosti dopravy zahŕňajúce približné cenové rozpätia. Vďaka údajov z viac ako 160 krajín dokáže aplikácia nakombinovať dopravu takmer kamkoľvek a odkiaľkoľvek. Stačí zadať počiatočný bod a cieľovú destináciu a aplikácia v priebehu niekoľkých sekúnd poskytne potrebné informácie ohľadom dopravy.
Photo: cardrates.com
Ak sa ti článok páčil, veľmi ma poteší, ak sa s ním s ostatnými podelíš jeho zdieľaním. Aké aplikácie pre cestovateľov používaš ty?