Prečo je Wizz Air nespoľahlivá letecká spoločnosť?
Nízkonákladové letecké spoločnosti si už dlhšiu dobu udržujú povesť "nekvalitné"...

Nízkonákladové letecké spoločnosti si už dlhšiu dobu udržujú povesť „nekvalitné“ aj keď sa svoje služby snažia neustále zlepšovať. Z dôvodu konkurencie poskytujú letenky niekedy za naozaj smiešnu cenu a tá sa stáva lákavou ponukou. Tento rok som absolvovala, či skôr mala absolvovať niekoľko letov s maďarskou leteckou spoločnosťou Wizz Air. Aké sú moje skúsenosti?

Prečo je Wizz Air nespolahlivá letecká spoločnosť

Ako to, že nízkonákladové letecké spoločnosti dokážu ponúknuť tak nízke ceny?

Ceny leteniek nízkonákladoviek sú často lacnejšie ako náklady na taxík a ponúkajú o 30-50% lacnejšie lety ako klasické letecké spoločnosti. Príležitostne odchytíš letenku aj za 10, 5, alebo aj 1€. Pýtaš sa ako je to možné? Takto:

  • Zabudni na luxus v podobe televízorov a priprav sa na minimálnu výbavu lietadla a príplatky takmer za všetko. Máš chuť na občerstvenie? Chceš si dopredu vybrať sedadlo, alebo ti je chladno a zišla by sa ti deka? Priplať si. Čím je lietadlo lahšie, tým menej paliva spotrebuje vzhľadom k čomu si za podpalubnú batožinu musíš taktiež priplatiť. A tá ťa môže vyjsť drahšie ako samotná letenka.
  • Pohodlné sedadlá a veľkorysý priestor na nohy? Zakrivené sedadlá su drahšie a tak spoločnosti disponujú s rovnými, tenkými a menej pohodlnými sedadlami, ktoré sú ľahšie na údržbu. Čo najmenej zadných vreciek zasa znamená menej času stráveného ich čistením, pretože čas sú peniaze.
  • Zamestnanci vykonávajú viac úloh, ako keď sú letušky zodpovedné aj za čistotu a poriadok v lietadle. Nie ako napríklad pri Emirates, kedy po výstupe pasažierov nastúpi upratovacia čata.
  • Prílet je na menšie a vzdialenejšie letisko, ktoré je občas poriadne od ruky no má nižšie poplatky za vzlet a pristátie.
  • Počas letu ťa bude sprevádzať prednáška produktov, ktoré „zaručene“ nemôžeš nekúpiť.
  • Lietadlá často lietajú s minimálnym palivom pre let a nepoužívajú nástupné mostíky. Cestu k samotnému lietadlu si musíš odkráčať, alebo v lepšom prípade pre teba príde autobus.

Nízkonákladové letecké spoločnosti - Wizz Air

Skúsenosti so spoločnosťou Wizz Air

  • (spiatočne) Bratislava – Cluj – let presunutý a následne zrušený, pričom mi let tam aj naspäť presunuli na ten istý deň. Do Rumunska by som mohla ísť doslova na otočku. Prídem a rovno aj odídem.
  • (spiatočne) Bratislava – Cluj – ďalšia skúška šťastia – let mal cestou tam aj naspäť meškanie.
  • (spiatočne) Košice-Tel Aviv – z Tel Avivu naspäť do Košíc mal let meškanie.
  • (spiatočne) Cluj – Dubai – let asi 4x zmenený a následne zrušený.

Hovorím si, že s Wizz Airom moc šťastie nemám, no vďaka tomu všetkému som dospela k záveru. S Wizz Airom sa naozaj neoplatí kupovať letenky dopredu a už vôbec nie keď sa z príjazdovej destinácie chystáš ďalej ako napríklad ja v prípade letu Cluj-Dubai. Niekedy aj 20 minútové meškanie, alebo zmena času odletu môže ovplyvniť nadväzujúce lety.

Wizz Air letecká spoločnosť - recenzia

Čo ďalej?

V prípade, že sa ti let zruší, alebo ti ho Wizz Air presunie na iný dátum, v pôvodný deň letu sa s danou spoločnosťou do príjazdovej destinácie už nedostaneš. Spoločnosť presunie tvoj let na najbližší termín a ak sa náhodou lieta iba raz za týždeň, prehodí ti ho s týždňovým posunom. Spoločnosť by ti však mala v takomto prípade poskytnúť možnosť vrátenia peňazí, alebo vrátenia celkovej ceny leteniek navýšenej o 20% na tvoje Wizz Air konto, ktoré následne môžeš využiť pri kúpe akejkoľvek inej letenky tejto spoločnosti.

Práva cestujúcich v leteckej doprave

Podľa zákona EÚ o právach cestujúcich v leteckej doprave ťa musí spoločnosť o zrušení letu informovať minimálne 14 dní pred samotným odletom, alebo ti poskytnúť náhradný let s podobným časovým harmonogramom. V opačnom prípade máš nárok na odškodnenie, rovnako ako aj v prípade, že ti let mešká viac ako 3 hodiny. Meškanie samozrejme nesmie byť spôsobené „mimoriadnymi“ udalosťami, ktorým sa nedalo zabrániť (napr. vplyvom poveternostných podmienok). Letecké spoločnosti ťa však radi so žiadosťou o odškodné odbijú a využijú všetky možné spôsoby, len aby nemuseli poskytnúť finančnú náhradu. Tak sa uplatnenie nároku na odškodné stáva behom na dlhé trate. Podrobnejšie informácie o svojich právach v prípade problémov s leteckou dopravou si prečítaš na Soi, alebo na Europa.eu.

Aké skúsenosti máš s Wizz Airom ty?

Leave a Comment

Name*
Email*
Website

               
Mohlo by ťa zaujímať