Za vôňou čaju – Srí Lanka
Pestovanie čaju sa stalo tradíciou a tento ,,zelený poklad,, pokrýva...

Pestovanie čaju sa stalo tradíciou a tento ,,zelený poklad,, pokrýva značnú časť územia. Jeho chuť sa mierne líši, podľa regiónu odkiaľ pochádza. Keďže sa čajovníku darí predovšetkým vo vyšších nadmorských výškach, ráno sú plantáže zahalené hustou hmlou, ktorá je sprevádzaná chladným vánkom. Niektoré kríky majú aj okolo 100 rokov a prvý zber novovysadeného čaju prebieha až po piatich rokoch. Oberajú sa čerstvo vyrastené lístočky a púčiky. Zelený a čierny čaj sa vyrába z rovnakého druhu, svoju špecifickú chuť a sfarbenie dostáva sušením a fermentáciou – oxidáciou. Produkcia čaju na Srí Lanke sa sústreďuje predovšetkým na čierny čaj. Odvar toho najlepšieho, najkvalitnejšieho predstavuje Orange Pekoe. Čaj tejto triedy sa skladá predovšetkým z listových púčikov. S ich zbieraním majú šikovné zberačky niekoľkogeneračné skúsenosti.

cajove plantaze Haputale

Čajové plantáže Srí Lanka Haputale Lipton seat

 Zber čaju

Na čajových plantážach sa medzi kríkmi čajovníkov mihajú tamilské ženy – miestne zberačky čaju, ktoré sú pôvodom z Indie. Oblečené majú pestré šaty, tvár im dopĺňajú zlaté doplnky a na čele bodka. Bývajú v malých dedinkách postavených medzi plantážami a keďže sú hinduistami, medzi zelenými kríčkami vykúkajú drobné chrámiky.

Na chrbtoch majú zavesené vrecia, do ktorých hádžu orezané lístočky čerstvého čaju. Našľapujú na skalnaté výklenky a pritom čelia nebezpečnému uštipnutiu hadom. Zber čaju je celoročnou záležitosťou a denná norma jednej zberačky je okolo 30kg. Za svoju prácu dostanú v priemere 4USD denne. Nazbieraný čaj sa pod malými prístreškami váži a nosí sa do tovární, kde sa ďalej spracúva.

Haputale – Lipton’s Seat

Z mestečka Haputale sme sa vydali navštíviť výhľadovňu a čajové plantáže, ktoré vlastnil sir Thomas Lipton. Skalnaté serpentíny vedúce až k vstupnej bráne poskytujú krásny výhľad na zelené čajovníky a potôčiky obklopujúce okolie. Hore sa dá dostať autobusom, tuk-tukom, alebo pešo v podobe celodenného výletu.

  • Autobus vyráža okolo 8:30 a následne chodí každú pol hodinu.
  • Vstupné na výhľadovňu stojí 50LKR.

Myslím si, že najlepšia možnosť je vybrať sa hore autobusom/tuk-tukom a cestou dole pešo. Keďže je táto oblasť vysoko v horách a z jednej minúty na druhú sa môže strhnúť dážď, je dobré mať vždy po ruke pršiplášť. Cestou míňajúc dediny nás zdravia hrajúce sa deti, ktoré si pýtajú perá a ceruzky. Tie sme so sebou žiaľ nemali, ale každý jeden úsmev odmeníme cukríkom.

Na vrchole je menšia ,,reštaurácia,,, ktorá je už celkom poznačená časom. Podáva sa tu rotti (niečo podobné ako arabský chlieb) a čaj. Treba rátať s tým, že tam nie je voda a teda ani toaleta.

Dambatenne Tea Factory

Kúsok od vrcholu Lipton Seat sa nachádza továreň na spracovanie čaju, ktorá bola postavená v roku 1830 sirom Thomasom Liptonom. Nachádza sa asi 11 km od Haputale, no aj napriek tomu je ľahko prístupná. Každých 30 minút sem premáva autobus. Za poplatok 250LKR sa dá nazrieť do procesu fermentácie, sušenia, krájania, preosievania a triedenia čaju. Ochutnať ho v rôznych fázach výroby a následne si ho aj zakúpiť. Továreň spracováva výhradne čierny čaj, ktorý sa posiela do hlavného mesta Colomba, kde sa sáčkuje a rozposiela ďalej do sveta. Ktovie, možno práve do jednej zo šálok anglickej kráľovnej.

Ella

Z Haputale do Elly premáva vlak po historickej vlakovej trati s krásnou panorámou. Lístok do prvej triedy s výhliadkovým vagónom a miestenkami si treba kupovať s časovým odstupom, aby neboli vypredané. Druhá trieda je preplnená domácimi a turistami, miesto na sedenie sa nájde iba výnimočne. Cesta trvá hodinu a lístky do prvej triedy stoja 1000LKR, druhej okolo 20LKR. Užitočné informácie o cestovaní vlakom poskytujú stránky:

//www.seat61.com/SriLanka.htm#.V5pW4GVGuCQ

//www.railway.gov.lk/web/

Ella ponúka okrem výhľadu a čaju aj možnosť výstupu na menšiu verziu Adamovej hory, vodopády a mnoho iného.

vlak ella haputale sri lanka


⇒ ČÍTAJ ĎALEJ: AKÝ JE OSUD SLONOV NA SRÍ LANKE? ⇐

ČÍTAJ ĎALEJ: SRÍ LANKA – 20 FOTOGRAFIÍ, KTORÉ ŤA INŠPIRUJÚ VYRAZIŤ DO SVETA ⇐

ČÍTAJ ĎALEJ: SRÍ LANKA – TIPY, KTORÉ TI PRED CESTOU MÔŽU POMÔCŤ


Ak sa ti článok páčil, budem veľmi rada ak ho posunieš ďalej. O svoje cestovateľské zážitky sa môžeš podeliť v podobe komentára! Ak si chceš prečítať články medzi prvými a cestovať spolu so mnou klikaj SEM. 

               
Mohlo by ťa zaujímať